Децата, училището и ние

  • 7 888
  • 309
  •   1
Отговори
# 255
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 324
Ейц, фръц. Еми в провинцията сме прости такова е. И изобщо за какво трябва да си ги мерим със скандинавието, като на национално ниво ножницата е повече от разчекната...
https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_medal_count … ematical_Olympiad
Примерно, ако гледам тук, с какво да им се впечетля.

За състезанията е така, малките им е мерак. В гимназията остават единици ентусиасти.
На дребната в класа 1 клас от 25 - 20 се записваха. В 3ти вече са 5-6 деца само.

Да.таблицата е впечатляваща.
Факт е ,че български деца успяват да постигнат доста високи резултати на международни олимпиади-печелят златни и сребърни медали.

А точно пък Норвегия,Швеция и Дания не са най-добрия пример за нас.

За състезания и олимпиади-в 1,2,3 клас дъщеря ми,както и половината клас сами се записваха на състезанията и участваха.За олимпиадите госпожата определяше кой ще участва,но и не е спирала тези,които държат да участват. .
От 4 клас нататък участват 5 -6деца от класа и това са все отличници.
Аз не виждам нищо лошо в състезанията и олимпиадите ,особено ако детето има желание да участва.
Дъщеря ми се записва сама.
Но ако не иска,не бихме я карали ..

Последна редакция: нд, 30 яну 2022, 08:55 от Veronikaaa

# 256
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Е, в началните класове преди бяха само състезанията на началните учители, сега може и да има нови. Но те бяха супер елементарни. Просто беше едно събиране на пари. Нагоре вече трудността е доста по-различна, не е само до желание.

# 257
  • София
  • Мнения: 62 595
Нека е бъркаме платените състезания или състезанията на някои организации с олимпиадите на МОН. Олимпиади за малките ученици няма. Ако малките се явяват на нещо, това са състезания като може и да има някое на МОН, но повечето най-популярни са с платено участие от страна на родителите. МОН-ските олимпиади  започват от пети клас и са до края на гимназията. Аз говоря за тях и тъй като съм се интересувала покрай децата ми, съм гледала класиранията, когато все още ги качваха като публичен файл - винаги има едно количество деца, които традиционно участват - първо в основен курс, а после същите деца се събират и в най-желаниет  гимназии и някои продължават и след това да се явяват на олимпиади. Но в общи линии в гимназиален курс интересът намалява и този кръг се стеснява. За моите деца беше традиция да ходят на олимпиади от пети клас по почти всичко, не само по български и математика. И не, не са карани насила, а ходеха по собствено желание. Като дойдеше периодът на олимпиадите, се нареждаха почивни с ранно ставане, макар да обичаха да си поспиват. Участваха и в отбори по някои предмети, които сърцати учители организираха в училище.

# 258
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 324
И до възможности е разбира се...
На олимпиади от 5 клас ходят все отличници.Което е нормално.

# 259
  • Мнения: 63
Аз пък само полза съм видяла от съзтезанията от първи до четвърти клас. Моето дете не е от най-ученолюбивите, трудно ми е да я стимулирам да учи, а за тези съзтезания се готвеше, търсехме и допълнителна литерура, решава с по-голямо удоволствие задачи. Сама се записваше, без да ме пита може ли и после казваше "Мамо дай пари." За мен това са смислено похарчени пари. Де да искаше и сега, но вече не, госпожата по география колко я убеждава да иде на ол;импиада и тя отказа. Иначе състезанията са полезни и защото детето не го е страх от изпит , на който ще го оценяват различни от неговите учители. Моето дете за матурите в четвърти клас нямаше никакъв страх, все едно, че юще иде на най-обикновено контролно. Те пък взеха, че точно за тях ги отмениха. Сега, като е отвикнала от състезания, за матурите догодина от сега я е страх.

Последна редакция: нд, 30 яну 2022, 10:29 от Green74

# 260
  • Мнения: 41 658
Всичко написано е от нормално по-нормално. Първо всички се пробват и понеже децата го правят с желание, а пък родителите се надява, че и техните деца ще са от тези, които продължават да ходят по олимпиади и до гимназията, се получава този масов юруш. После идва отрезвяването, горе долу след 4 клас, когато който влязъл в МГ продължава с надеждите, а който не, общо взето се отказва. Принципно това дава и широка база за подбор и не е нещо лошо, освен това, че до 3 клас децата не се развиват равномерно и някое без талант може да изглежда блестящо, а друго със скрит, но още не проявен талант, да бъде обезсърчено. Ако всичко започваше в 3 клас щеше да е супер, ама...амбициите свалиха долната граница.

# 261
  • Пловдив
  • Мнения: 23 873
Е, в началните класове преди бяха само състезанията на началните учители, сега може и да има нови. Но те бяха супер елементарни. Просто беше едно събиране на пари. Нагоре вече трудността е доста по-различна, не е само до желание.
САМО?!?! Събуди се! Почти всеки уикенд има някакво състезание. Много изоставаш от тренда.

# 262
  • Мнения: 29 912
Както казва моя позната с вече голямо дете - Нека ходи по състезания, за да види, че няма нищо страшно и да се очупи. Казва, че нейната дъщеря, вече така е претръпнала в състезанията, все едно, че отива да пие кафе. Влиза съвсем спокойна, решава си задачите или там, каквото е, и си излиза все едно е нищо...
Това ще им трябва в бъдеще на децата. При явяване на изпити, кандидатстване за нещо.....

# 263
  • Мнения: 12 493
И моето дете ходеше с желание на състезанията на СБНУ. За мен също беше важно, понеже те са само на база училищния материал. Така виждах по-обективно как покрива материала, защото в клас на тестовете беше кошмар - много обемни и трудни за нея. Тези състезания й даваха самочувствието, че може да се нареди до другите, че и тя получава грамота, че и нея класната снима, т.е че не е чак такова глупава, колкото смятат. В повечето случаи резултатите й бяха от 30 точки нагоре, стигала е и 50, т.е максимума на рисуване. Искаше и сега в пети клас на олимпиада, но разбра, че олимпиадите са за изявени деца и се отказа. Аз нямам против, че вече не участва. Ако имаше състезания като тези на СБНУ само върху материала от учебника, пак щях да я пускам. И да, детето свиква да се явява и претръпва. Дори и в клас на тестовете е по-спокойно.

Последна редакция: нд, 30 яну 2022, 12:34 от Mama Ru

# 264
  • София
  • Мнения: 62 595
Защо да са за изявени деца? Първи кръг е в голяма степен съобразен с училищния материал. Вече ми се губят нещата, но първи кръг май беше училищният и задачите се изготвяха там. После идва общинският, там също всички деца, които са в час с материала могат да изкарат сносен резултат. Интересното става на областния и там вече става отсявката. В седми клас има и национален кръг и тогава всички отличници са на линия като за пробен изпит.

# 265
  • France
  • Мнения: 13 059
Някой да ми обясни каква е тази класация, която включва СССР и Югославия? Thinking

# 266
  • Мнения: 29 912
Училищен и общински е едно и също (поне за 4 клас). Първите две задачи са "по-лесни" и се решават със знания от училищния материал. Тук уловката е, че трябва да са добре и подробно разписани, за да получи детето пълните точки. Трета задача е с по-висока трудност.
На областния кръг е подобно, като трите задачи са по-трудни, но не нерешими, разбира се....

# 267
  • Мнения: 10 637
Някой да ми обясни каква е тази класация, която включва СССР и Югославия? Thinking
Lifetime... Просто са спрели да броят, когато държавите да спрели да съществуват като такива. И Чехословакия има. Маркирани са специално.
Като спортните олимпиади - по същия начин

# 268
  • France
  • Мнения: 13 059
Може би е време до осъвременят статистиката. В последните 15-20 години много неща са се променили: учебни програми, учители, политики...
Не мисля, че такава статистика може да бъде достоверна за масовото ниво. Ние, например, имаме много медали по художествена гимнастика, но много малко възможности за спорт на масовият ученик. Та така и с математиката.

# 269
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 324
Пише Русия .
И по-нататък Soviet Union-според мен имат предвид  автономните републики.Защото бившите са споменати отделно.

Това са брой спечелени медали-златни,сребърни,бронзови на интернационална олимпиада по математика,която се провежда всяка година.
Съвсем реални резултати. Българските деца са в първата десятка и са спечелили толкова много медали.
И не само по математика и по други предмети се представят отлично.

Последна редакция: нд, 30 яну 2022, 10:57 от Veronikaaa

Общи условия

Активация на акаунт