Инвестиции - къде, как, какво? - Тема 2

  • 46 766
  • 754
  •   1
Отговори
# 705
  • Русе
  • Мнения: 7 801
И аз няма нищо общо със споменатата фирма, освен дето съм си купила разни нещица.

Не съм виждала/усещала да са ми взели друга такса освен тази за вход. Дори и сметката през, която минават парите няма такса. Останаха ми 13 евро и нещо и още са 13 евро и нещо.

А, относно кой фонд какво следва и как го следва: на страницата на Амунди има доста информация, както и достатъчно филтри, с които да се избира.

# 706
  • Мнения: 41 619
Та ако някой знае да каже, че ме мързи да чета:
- вярно ли е наистина, че няма такси за управление?
Не е вярно. Има и не е малка, но ти не я виждаш и усещаш, защото те си я удържат преди да изчислят котировките.
- какъв е тикъра на фонда, който следи s&p в евро и къде мога да намеря информация за графиките на двете, за да се уверя, че наистина следва индекса?
- каква е структурата на фонда, който следи nasdaq?
-  доколкото си спомням имаше фонд, който следи commodity index, но кой индекс беше (bloomberg commodity index?? ) и какво влизаше в него?
- има ли фонд, който следи само цените на метали и кой е точно?
За останалото питай Гугъл - става по-лесно отколкото да ровиш в Амунди.

# 707
  • Мнения: X
Такси за управление няма как да няма, защото фондовата структура има разходи, дори да се абстрахираме от заплатите на портфолиомениджърите и печалбата за фирмата. Активно управляваните фондове са доста по-скъпи.

Понеже навсякъде пишеш фонд, който следи тоя и оня индекс. Предполагам говориш за ETFи, не за активно управлявани фондове?

https://www.justetf.com/en/etf-provider/amundi-etfs.html

Ето тук има списък на различни ETFи на Амунди. За да се ориентираш кой фонд колко добре следи бенчмарка си погледни Tracking Error.

# 708
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Пандорина, ще напиша в зелено отдолу моето мнение по вашите въпроси.

 


Според вас сега подходящ момент ли е за инвестиране (влизане) в етф?

Според мен винаги е подходящо да започнеш да инвестираш. Има ЕТФи, ETC-та, има инвертни ЕТФи - все ще намериш нещо, което отговаря на твоите очаквания в рамките на този пазар.

Примерно чрез карол..Препрочитам темите вече за 3-ти път и взех малко повече да разбирам какво се пише. В обобщение разбрах, че повечето инвестирате в етф-и, избягвате взаимни фондове (но забравих защо ) и някои инвестират в p2p .  Предпочита се директна инвестиция в платформата Интерактив брокерс заради по-ниските такси. Но лично аз едва ли ще се справя, полвам английски, но това е специфична терминология и...нямам време..много късно се усетих за тия неща (до пенсия не ми остават много години, трябва да бързам). Та..какво ще ме посъветвате като най-бърз ход за момента. Мога да си позволя едни 3000 -4000 лв да инвестирам, дали изобщо има смисъл.

Като човек на няколко години преди пенсия, ми звучите много хаотично. Това може да е чудесно ако сте с творческа професия или просто ви е приятно така да си организирате личния живот, не е критика, но по отношение на инвестициите, хаотичността и "скачането от цвят на цвят" според мен са лоши съветници. Ако използвате английски, преспокойно можете да се образовате и да научите терминологията, говорим за 20-50 основни думи, чието значение трябва да разбирате, 20 нови думи не са чак толкова много, все пак.

Казвате, че нямате време: ако работите до около 50 часа седмично чисто работно време, ще намерите възможност да отделите време да четете. 50 часа работят високи мениджъри, на оперативно немениджърско ниво, обикновено договорите са за 20% по-малко, т.е. за 40 часа седмично. Аз преди ползвах обедната почивка за каквото мога да прочета, както и време, в което нямах спешна работа (бях на такава позиция, в която вече бях значително по-бърза от очакваното). Казвате, че сте недалеч от пенсия и бихте искали да заинтригувате децата си към нещо, свързано с инвестиране - това ме навежда на мисълта, че децата са на поне 15 години и минимум на 10, т.е. не им сменяте памперси, нито ги приспивате или гледате ежесекундно да не си сцепят главите... Могат и сами да си стоплят или сложат храна... С други думи, има кога да отделите по час на ден за това, ако ви е важно. Ако пък имате фирма, вие сама си разпределяте хората, натоварването и работните часове - тогава съвсем няма оправдание да не се информирате - в крайна сметка дейностите, важността и проризирането им зависят от бъдещия им кеш флоу, който биха ви генерирали. Ако имате притеснения от недостатъчна пенсия, то това е първи приоритет, за който да се погрижите...а

Щом вече имате интернет връзка, няма да ви струва нищо повече, информация има много и премного на английски, споменахте, че ползвате. Нито ви трябват скъпи курсове, нито нещо кой знае какво, за да навлезете в областта.

 

В никакъв случай не бих ви съветвала да бързате - мисля си, че  за момента не можете да оцените дали даден съвет е адекватен или не, ако нямате поне базова представа какво ви казват. Все пак това са си вашите пари, изкарани с труд, не тези на комшията, искате да подобрите вашия си собствен живот и този на децата си, та е във ваш интерес да знаете за какво плащате.


До момента имам спестовен план в Амунди от година и половина..все на - е, но % -ът намалява напоследък, и купих 1 златна монетка  в петък точно преди да падне цената...и сега искам да вложа в етф или етф + р2р защото дори и като пълен аматьор ми е ясно, че е най-добре да имаш от колкото може повече различни инструменти за да се компенсират.
По тази тема има най-различни мнения. Моето е различно от вашето (което не го прави по-правилно или по-грешно) - аз нямам нито желание, нито намерение да внасям в различни финансови инструменти само за да ги имам. Примерно (покачването на) златото като актив (в размер на 21,6% кумулирано за 3 години, което е малко над 6% годишно) мен лично не ме устройва като стойност, съответно няма и да купя. Неликвидността при земеделската земя (писала съм и други пъти) също за мен е "килър критерий" и съответно пък такъв актив не ми влиза ни най-малко в сметките понастоящем. За мен човек следва да се концентрира върху неща, които познава и може да оцени. Тогава ще има и ясната преценка какво, дали и защо има шансове да върви нагоре/надолу, защото това му е силната област. Аз нямам опит и познания в ракетостроенето, например, няма баш там да си търся компании. Имам понятие от високотехнологични производства в определени сфери и от много специфични процеси - там определено бих се справила много по-добре... Нямам поглед над п2п финансирана компания от Латвия, която планира да изгради малко блокче в точно определен квартал на Рига и колкото и атрактивна възвращаемост да ми предлага, за мен би било shot in the dark, защото не съм живяла дори в страната... Друго би било с градове в Германия, в някои от които следя жилищния пазар от години...


С това искам да кажа, намирам за силно безсмислена диверсификацията в продукти или области, които не познавам в детайли, само заради диверсификация. Вместо това предпочитам внимателно да избера фирми, етфи, опции и т.н. от познати за мен области.


Отделно установих, противно на очакванията ми, че тая работа с инвестирането е много забавна. Взех да гледам на това като на игра и интересът ми нараства. Преди за мен това борси, инвестиции и пр. бяха нарочени като мръсни думи..така ни бяха обработили през соца.. пък то било толкова интересно! И само като си помисля.. ако бях се усетила навреме, нооо...това е, поне да си поиграя в оставащите ми 4-5 г... и да накарам децата да се заинтересуват, пак е нещо.


 Съжалявам за смяната на "ти" и "вие", ама цял ден си открадвам време да допиша мнението и съм смесила обръщенията.

И не се отчайвайте, всяко начало е трудно, като всяко нещо. Ако ме накарате да сменя памперс на бебе, вероятно и аз няма да се справя добре, а вие вероятно го можете и насън. Същото е и тук. Не е нужно да става всеки експерт - нито е нужно, за да започнеш, нито за да имаш някакво адекватно средно ниво. Има един базов минимум, който ви е нужен, за да сравнявате основните понятия на основните 5-10 инструмента, оттам нататък инвестирането не се учи и всеки инвеститор има и печалби, и загуби в кариерата си. Знаете, че често за инвестмънт банкъри дори НЕ търсят завършили банкери или дори икономисти, а хора с най-различен бекграунд и професия. Така че всеки има шанс, особено с оглед на това, че в днешни дни всичко става от дивана, на компютъра или телефона и с няколко клика. Позволимо е, достъпно е, всеки може да се пробва (с повече или по-малко пари), но според мен почетете интензивно месец-2 (според времето ви), а след това се хвърляйте да купувате.

# 709
  • Мнения: 4 167
Благодаря Хриси! Права сте за хаотичнота, това не е до години, а до характерови особености. Като казвам, че нямам време имам предвид времето до пенсия. Имам чувството, че не след дълго смисълът от инвестиции напълно ще се обезсмисли, аз не  мога да вкарам огромни пари та да очаквам нещо кой знае какво, а като и хоризонта е къс...почваш да се питаш има ли смисъл изобщо..
А що се отнася да избирам компании от които нещо разбирам-ами от никакви не разбирам и не познавам...

Последна редакция: пн, 06 фев 2023, 23:00 от pandorina

# 710
  • Мнения: 41 619
Пред пенсия човек не може да си позволи да загуби и да чака ново възстановяване на пазара. Аз бих гледала нещо консервативно.

# 711
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Черна Станция, ама то няма гаранция, че и консервативното не може да се обърне... Да влезеш в инвестиционния свят с идеята, че винаги само ще печелиш не е реалистично, и големи инвеститори търпят загуби, а какво остава за непрофесионалисти. Това не е да събереш 2 и 2, винаги ще има несигурност и волатилност...

# 712
  • Мнения: 57
Ей, да вземе да се появи този с фондовете Амунди, че имам питане. Ама не на лични да пише, ами пред всички да обясни отговорите на някои въпроси. Не искам да ме зарибявате, ами да обясни (за сведение - интересувала съм се и служителите, които ми предлагаха тези фондове нищо не знаеха) пълна трагедия бяха. Пък аргументите им - като зарибявка за малки деца.
Та ако някой знае да каже, че ме мързи да чета:
- вярно ли е наистина, че няма такси за управление?
- какъв е тикъра на фонда, който следи s&p в евро и къде мога да намеря информация за графиките на двете, за да се уверя, че наистина следва индекса?
- каква е структурата на фонда, който следи nasdaq?
-  доколкото си спомням имаше фонд, който следи commodity index, но кой индекс беше (bloomberg commodity index?? ) и какво влизаше в него?
- има ли фонд, който следи само цените на метали и кой е точно?

Ако не е по правилата на групата - може да ме изтриете. Декларирам - Не работя в банката, не предлагам финансови инструменти, не получавам комисионни и си пиша напълно безплатно.

-
-

Привет,

Таксата за управление съществува и се изчислява по следния начин: процентът се дели на броя работни дни в годината и се взема всеки ден от общите активи на фонда и след това се обявява цената на дял. Цената, която се обявява във  factsheet - а, цената по която се купува и продава от нея вече е взета таксата за управление.

 LU1883872332 - фонда в евро които има бенчмарк S&P 500, най-лесното място е factsheet - а на фонда

Към момента в България не се предлага фонд, които да следва Nasdaq.

LU0271695388 следва BLOOMBERG COMMODITY INDEX EURO HEDGED TOTAL RETURN

Към момента в България не се предлага фонд, които да следва цената на металите.


Декларация: не съм служител на Уникредит Булбанк.

# 713
  • Мнения: 342
Благодаря! Наистина ме мързеше да чета това.
Може би някой ден ще дойде времето да купя някой ЕТФ.

# 714
  • Мнения: 41 619
Черна Станция, ама то няма гаранция, че и консервативното не може да се обърне... Да влезеш в инвестиционния свят с идеята, че винаги само ще печелиш не е реалистично, и големи инвеститори търпят загуби, а какво остава за непрофесионалисти. Това не е да събереш 2 и 2, винаги ще има несигурност и волатилност...

Няма. И затова под консервативно имах предвид влогове, държавни ценни книжа и други такива.

# 715
  • Мнения: 342
@chrissy само да допълня, (опитвам се да е полезна темата за начинаещи).
Работя в бизнеса, (не в банка или подобни) учила съм икономика, финанси и всякакви подобни изчисления съм ги правила още преди 20 години. Обаче - когато дойде време да вложиш собствени пари в нещо такова си е съвсем различно. Риск има. Както се пише (повече от 80% от инвеститорите губят пари).
Помня обаче мои приятели - инвеститори с голям опит, фалираха няколко пъти. Повтаряха ми - "недей, луда ли си, недей влага пари сега, балон е, банките печатат пари, ще има крах, Черни лебеди". Почнах само с пари, които бях склонна да загубя.

Винаги питам защо и се уча от грешките на другите. Да, малко хора успяват да си признаят истината. . Всеки човек е интересен сам по себе си и инвестиционните стратегии на всеки са различни. Някой път причините за голяма загуба може да са просто погрешна логика, съчетана с алчност и високо самочувствие на голям играч.
Ето ви 1 пример (преди 10-15 и повече години) - човек Х, с голям опит, инвестира в компании основно в автомобилния бранш. Смята, че каквото и да стане на пазара, хората винаги ще купуват БМВ и Мерцедес. тези фирми винаги ще ги има. Обаче, тъй като е толкова сигурен в това, купува и ползва ливъридж. Идва кризата, всички акции падат, обаче ливъриджът му помага да се занули по-бързо, защото той не знае докога ще падат акциите. Чуди се дали да купи или не... накрая решава, че няма да влага допълнително пари и се занулява. Сега казва - "само ако бях вложил още малко пари, щях да купя и да не се зануля, акциите на колите после скочиха ужасно много и щях да реализирам огромна печалба".
"само ако бях купил акции на Майкрософт преди 20 години, сега щях да съм милионер, бяха по еди колко си"

Ето 2ри пример - колега, инвестира само в penny stocks. Гони 100% и повече възвращаемост. Не го интересуват +10%, иска направо 100%. Изсипва една камара пари в AMC, обаче не избира точния момент. Купува ги на най-високото им ниво и те падат. Сега е на -80%

Ето 3ти пример - друг познат чул, че Dodgecoin ще расте до луната. Купува. Сега е на -80%. Нави ме и мен. Купих за 20 евро доджкойн с идеята, че ще си купя яхта след време и ще се науча да плувам. Сега съм на -60%. Още си чакам яхтата за 20 евро Simple Smile Simple Smile Само че нали се сещате, че моите 20 евро в Dodgecoin - с тях и без тях.

Разказвам ви тези неща само с идеята, че е хубаво да видим защо се губят пари. И как точно се губят. Това също учи.

# 716
  • Мнения: 5 658
Лично съм песимист за криптосценарий  вече в стил " за 20 евро яхта"  Simple Smile.

# 717
  • Мнения: 54 770
Аз въобще съм скептик и не рискувам с крипто. Не ги отричам, но не смея лично.
Вчера ми се мярна статия, че и РР се е доверил на криптовалутата.

# 718
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
@chrissy само да допълня, (опитвам се да е полезна темата за начинаещи).
Работя в бизнеса, (не в банка или подобни) учила съм икономика, финанси и всякакви подобни изчисления съм ги правила още преди 20 години. Обаче - когато дойде време да вложиш собствени пари в нещо такова си е съвсем различно. Риск има. Както се пише (повече от 80% от инвеститорите губят пари).
...
 Почнах само с пари, които бях склонна да загубя.

Това ми напомня да спомена, че всъщност най-силното оръжие е... времето. Т.е. да се започне още на 25-27 години да се заделят пари, да се влагат, с риск, който всеки човек може да понесе, с мисъл. След висшето (по време на него съм работила само колкото да се издържам или да си изкарам някакви джобни), което при мен продължи до 25, си дадохме 1/2-3/4 година, напълнихме малко резервите и веднага ги вложихме в нещо според нас смислено. Голяма част от познати, колеги, са имали/имаха възможността да започнат също на аналогична възраст, но средно започват на 30-32. Останалото масово отиваше / отива по заведения, маркови дрехи и обувки в големи количества, коли, разходки...

Да, но за 5 години много неща се промениха, много цени се вдигнаха и дори в България, недвижим имот за лично ползване вече стана доста по-недостъпен (жилището го давам като много близък до всеки човек пример, защото всички живеем някъде). В западните страни условията са още по-лоши, т.е. един апартамент струва значително повече годишни средни заплати, дори без да слагаме сивата икономика, която реално прави жилищата в София по-достъпни, защото тези пари не се отчитат към средната заплата... И все по-зле става (поне в Германия, други държави не познавам в детайли). Това ти създава една зависимост, от която после е твърде трудно да се откачиш. Добре платени приятели в София купиха семейно жилище, което ще се изплаща 30-тина години, от по-далечни познати чувам сходни продължителности...

Загубеното време при равни други условия в крайна сметка резултира или в подобна зависимост, или в по-висок риск при постигането на финансовите цели. То дава и възможността да направиш грешка, да паднеш и да станеш отново. Връщам се към думите на Идди по-горе - съвсем друго е да вложиш собствени пари и да минеш от разните игрички / тестови програми в интернет към личните си пари и като всяко нещо, считам, че е реално невъзможно никога никъде да не направиш нито една грешка. И тези уроци се плащат. Ако пък човек не иска изобщо да опита, тогава влизаме в спиралата на ниска доходност, само и само да няма никакъв риск... Също не е вариант обективно, защото също ти стопява спестяванията...

Така че аз бих казала - опитайте, сбъркайте, изправете се и намерете правилната за вас формула - без да пусне човек дори фиш, няма как да спечели. А и не е нужно загубите да са непременно брутални - все пак човек купува няколко неща, едно ще върви напред, едно назад, важното е под чертата за дадения хоризонт да е напред. Това е добър старт. После е важно вече да постига целите си, да успява да победи инфлацията или който каквато друга цел си е намислил.

Но едно портфолио на плюс, дори малък, си е достатъчен успех за един начинаещ, не се отказвайте или ако се чудите, опитайте (но с информиран избор, не с Етериум, щото съседът купил, с п2п, щото имало голяма обещана възвращаемост, не със SPACs, щото може и да не знам какво е, ама такива големи фондове се захванаха с това, явно има хляб...) . Simple Smile

# 719
  • София
  • Мнения: 16 148
За мене основното е да се вложат толкова пари, колкото може да загубиш, прежалил си ги. Ако капне нещо - екстра.
И никога не добавям към губеща позиция, защото то може, някога, евентуално да се вдигне. Да, ще се вдигне, но дали от твоето ниво...

Общи условия

Активация на акаунт