Кандидатстване за група за инвалидност

  • 310
  • 6
  •   1
Отговори
  • В страната на бурите
  • Мнения: 959
Здравейте, моля за разяснение. Майка ми е пенсионер, има сериозни ставни увреждания (с много ограничено движение е) и иска да кандидатства за инвалидна група. Попитала е личния лекар, но той е млад човек и не е успял да обясни или тя да разбере. Казал е, че трябва да отиде в ТЕЛК с документите, които има, обаче доколкото четох първо той трябва да даде направлене за това и да подготви документи? Греша ли? Как се свиква лекарска комисия? Въобще каква е процедурата?
И още нещо - с 1 диагноза (заболяване) ли се кандидатства? Понеже тя има и друго (неставно).
Не открих такава тема, моля за линк, ако има такава.

# 1
  • Мнения: 1 574
Първо трябва да има скорошни епикризи от специалист/и за заболяването/ята си,  после джипито трябва да ѝ подготви документите и след това се подават в ТЕЛК. Много важно е какво пише в заключенията на специалистите, джипито да опише всичките ѝ заболявания и всичко да е доказуемо с медицински документи. Най-добре му се обадете по телефона на джипито и говорете вие с него.

# 2
  • Мнения: 12 775
Да, личният лекар може да каже къде има подходяща лекарска комисия за това заболяване. Той подготвя документи и дава наравление за нея директно, или за подходящ специалист за това заболяване - например хирург. Ако е така, хирургът насочва към лекарската комисия. Поне това е пътят, който на мен ми е познат. Би трябвало личният лекар да е запознат с процедурата, колкото и да е млад.

Ето описание: http://www.telk.info/p/blog-page_36.html

Ето тук има дадена методика за определяне на степен на нетрудоспособност: http://www.telk.info/p/blog-page_92.html
Отново личният лекар би трябва да ви консултира как да процедирате за второ заболяване. Според мен, ако не се ориентирате, дайте си и за второто заболяване документите и ТЕЛК да решава.

# 3
  • В страната на бурите
  • Мнения: 959
Благодаря за отговорите и за изчерпателната информация. А знаете ли колко скорошни трябва да са изследванията? Имаме например ЯМР, което е от преди 3 години. Дали е валидно, защото е доста скъпо ново такова?

# 4
  • Мнения: 1 574
Заведете я на преглед при специалист по основното ѝ заболяване и кажете, че иска да подава документи за ТЕЛК. Те си знаят какво трябва да се изследва пак. А ЯМР може да се прави и по каса, но вече зависи каква е диагнозата.

# 5
  • Мнения: 12 775
Доколкото знам, ако се налага изследване от рода на ЯМР или компщтърна томография, може да се наложи да се изчака, защото направленията със заплащане от Здравната каса може да не достигат. Колкото по-рано се задействате, толкова по-добре. Не се притеснявайте, просто започнете, много хора са минали по този път.

# 6
  • Мнения: 403
Благодаря за отговорите и за изчерпателната информация. А знаете ли колко скорошни трябва да са изследванията? Имаме например ЯМР, което е от преди 3 години. Дали е валидно, защото е доста скъпо ново такова?

Изследванията трябва да са от около 3 месеца преди явяването на ТЕЛК.  Първо се подава молба за явяване в ТЕЛК в съответната РЗИ. Следва дълго чакане месеци, може и година да отнеме докато се получи писмо от ТЕЛК, в което пише точно какви документи ви трябват и на посоченият ден и дата да се явите на комисията.
Процедурата е дълга, сложна, не знам доколко си струва въобще на пенсионер да се яви - освен ако не е за 100% с чужда помощ.
Последните наредби на ТЕЛК за за 1 диагноза над 50% и ако има придружаващи заболявания се добавя процент.
Не ви знам диагнозите, но между 50 и 72% помощта е около 25 лева на месец. Над 72%  малко повече, при 100% е около 100 лева месечно. Да не дава Господ на някои да се стига до там, защото 100% с чужда помощ да се даде е като да намериш игла в купа сено.
Вие си преценете дали си струва главоболието.
Ако имате нужда от придружител от социалното , има програми за придружители, които не изискват ТЕЛК,
а само документ  от ОПЛ или специалист, че лицето не може да се обслужва само. Трябва да попитате в социалното по район.

Общи условия

Активация на акаунт