Американски колеж - двадесет и шеста тема

  • 67 079
  • 765
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 1 386
Само ще добавя, че за курсовете в 7 клас е добре да се ориентирате сега, защото есента места няма.
И аз така разбрах, затова се опитвам да се ориентирам къде е добре да го запиша. Ако някой сподели впечатления от миналата година например, ще е чудесно.

Моят син не е ходил на курсове. С математиката се справи, защото учи в СМГ, а за есето го "учих" аз с материалите от сайта на danybon - " Есето като хамбургер" и други материали от същия сайт.

На дните на отворените врати перпоръчаха децата да сядат и да пишат за 30 мин. (примерно всеки петък или сряда и петък) сами, но да не ходят на курсове.
Не съм сигурна кое е правилното решение, само споделям нашия опит.

# 46
  • София
  • Мнения: 6 190
Не е ходил на курсове за АК, но си се готвеше за НВО и ходеше на курсове за НВО. В страницата на Регалия бяха пуснали някакъв практикум със задачи по математика за кандидатстване в АК. Абонирах го по-скоро за мое успокоение, заящото практикума се появи месец преди изпита и да е решил от него 5-6 30-минутни теста.
Есета не е писал и си му пролича на изпита. Но му показах различни теми давани през годината и му казах, че трябва да отговаря на насочващите въпроси.
Бях разпечатала всички задачи показани на 1-ва страница в тази тема, но мисля събирах и от последните години също. Тупнах му ги и той ги попиля някъде. Седмица преди изпита се присети и ме попита пак за тях, та ги разпечатвах наново. Отметна ги е за 1 ден, но не съм ги проверявала. То това ми дете хич не ми дава да му се мешам.

# 47
  • Мнения: 609
Май започва да мирише на Файнъли😄
Наборката се прибра в обратно на вчерашното настоение. Сумти, пухти, гледа лошо и вместо да отговаря съсъка като змийче😄

За разкош понеделник е учебен ден. Не знам защо го направиха така… Преди 2 файнъла цял ден на училище. Моята дори я викат 1 час по-рано за тест. Как го измислиха това не знам, но съм леко бясна…

# 48
  • софия
  • Мнения: 25 646
Ти си щастливка, че се е прибрала. Моята още не е. Все си намира причини да остане след часовете и после тук мрънка защо имало домашни, защо трябвало това, защо онова.

# 49
  • Мнения: 35
…….
Не, няма да съм нащрек …..Моля да си гледа и задълженията. Мечешка услуга е това с безкрайното бутане. Сега остава и аз да се науча да не бутам постоянно и да не следя постоянно, защото това отнема от отговорността на ученика да си следи задълженията и го спъва (Ако не сега, то в по-напреднала възраст)….
Абсолютно съм съгласна с теб. Аз успях да го направя, точно по същите причини и съображения към края на 9клас. Оттогава не се бъркам, а и не се налага, съдейки по резултатите. Десети клас, поради промяна на уч. програма си е натоварващ, но за сметка на това 11клас е интересен, защото всеки се е насочил и учи това, което му е важно в профилите. Вие сте точно на прага му. Малко остава.

Последна редакция: чт, 09 юни 2022, 21:36 от Teen4e

# 50
  • софия
  • Мнения: 25 646
От първи клас не се намесвам в организационни въпроси - подреждане на чанта, носене на материали, какви домашни има. Когато забрави нещо е за нейна сметка. Оставила съм да носи последствията от малките пропуски и грешки, защото каквото и колкото и да говоря, докато не го усети, подбелва очи. Не си била подготвила навреме проекта и трябва да го предаде, но има и тест. Ами аз какво да направя? Няма да спи, ще бъде изморена, няма да е в добра кондиция, за да е съсредоточена и спокойна, ще има по-ниска оценка. Амиии... Следващият път може да опита да не отбутва всичко до последно.

# 51
  • София
  • Мнения: 28
Здравейте Simple Smile Благодаря за полезната тема и опита, който споделяте.
Имам бъдещ седмокласник от септември, който се е насочил към АК и аз абсолютно го подкрепям.
Искам да попитам за информация за школите/преподавателите, при които са се подготвяли децата ви за приема. Как и кога става записването, контакти евентуално. Изобщо всяко мнение ще ми е от полза. Предварително благодаря.

Моето мнение е, че от т.нар. курсове по творческо писане или есе, няма особена полза. Има достатъчно безплатна информация за формата и изискванията, по които може да се подготвите. Особено, ако на дететето така или иначе му се отдава писането. Ако не му е най-силната страна, не мисля, че ще се получи от един курс. По-скоро наблегнете на изискванията, четене на книги, разглеждане на готови есета и разбира се - писане. Можете да видите темите, коита са се падали досега. Най-много два - три урока с квалифициран преподавател, който да прегледа ваши написани неща и да даде насоки. Опитайте се да не се поддавате на паниката и на комерсиалните методи на някои от популярните школи, защото само ще похарчите една значителна сума пари и ще натоварите ненужно самото дете.

По отношение математиката - аз бих заложила на сериозна подготовка върху материала в училище. Ако не сте в математическите училища, ще Ви се наложи да потърсите помощ. Пак от опит ще кажа, че може би е добре да се насочите към индивидуален учител, но следете резултатите и дали детето се чувства добре с него/нея, дали задава въпроси и участва с желание. Сборниците на Кортезов също са много полезни. Аз се сблъсках със сериозен проблем в една школа, в която децата бяха на такова различно ниво като взет материал в училище, че учителката нямаше възможност изобщо да проведе смислен урок. Така приключихме с школите.

Това е лично мнение на база собствения ми опит. Тук пишат много хора с повече опит от моя, така че сигурно ще получите и по-добри съвети Simple Smile

# 52
  • софия
  • Мнения: 25 646
Всяка година се задава въпрос за подготовката и всяка година като развален грамофон пиша - моето дете се готви сериозно по предметите (мат и бел), не за определен формат.
Шарки е доволна от подоготовка за формата.
Индивидуално е за всяко дете. Но фактът, че децата, учещи в МГ, имат успех на изпита би трябвало да показва нещо. Много малка част от тях са ходили да се подготвят специално за изпита. Повечето нищо не са правили допълнително, но от 4. клас учат интензивно математика. Самата тя ги научава и да разсъждават по определен начин. Знаете слабостта ми към математическото мислене 🙃

# 53
  • София
  • Мнения: 16 208
Подготовката за формата помага за това, което на шега наричаме “тото”. Ако детето не знае как да си разпредели времето по време на изпита и как да не оставя неотговорени задачи, неуспехът е гарантиран. По отношение на математиката - много бих се радвала, ако всички училища до 7 клас имаха двоен хорариум по математика., защото очевидно е нужно.

Подготовката за формата премахва елемента  на изненада и свърхстрес на изпита.

# 54
  • софия
  • Мнения: 25 646
Подготовката за формата на изпита при нас бяха 2 ПИ в Лого 3.
Много полезни бяха и препоръките, които дават по време на отворените врати, отразени в насоките.

Последна редакция: пт, 10 юни 2022, 08:08 от zvаnchе

# 55
  • София
  • Мнения: 1 386
Всяка година се задава въпрос за подготовката и всяка година като развален грамофон пиша - моето дете се готви сериозно по предметите (мат и бел), не за определен формат.
Шарки е доволна от подоготовка за формата.
Индивидуално е за всяко дете. Но фактът, че децата, учещи в МГ, имат успех на изпита би трябвало да показва нещо. Много малка част от тях са ходили да се подготвят специално за изпита. Повечето нищо не са правили допълнително, но от 4. клас учат интензивно математика. Самата тя ги научава и да разсъждават по определен начин. Знаете слабостта ми към математическото мислене 🙃
Преди години и големият ми син кандидатства в АКС, и той от СМГ. Каза че всички от неговия випуск са приети, защото са "избачкали" математиката. Дори деца с 0 точки на есето бяха влязли. Според мен не бива да се набляга на съчинението, а на математиката, защото реално тя ги "вкарва" в АКС.
Това разбира се е само мнение.

# 56
  • Мнения: 817
Добро утро, първо по актуалния последен въпрос, относно специализираната подготовка за колежа. Голямата ми дъщеря не се е подготвяла за колежа, защото изобщо не й беше първо желание, готвеше се за НВО.
Малката, която е резерва, и има доста голям шанс да бъде поканена, но тя категорично отказва да учи там е в СМГ, не ходи на допълнителни уроци по математика, защото аз също не се намесвам в учебния процес на децата си и ги оставям те да преценят какво, кога и как, НО това й изигра лоша шега на изпита в АК, защото е имало ужасно много уравнения, а те в училище не бяха стигнали до там и тя не ги знаеше, а децата които ходят на допълнителна подготовка го бяха минали този материал. С което искам да кажа, че допълнителна подготовка по училищния материал по математика е напълно достатъчен, защото за разлика от предходни години, в последните вече 3-4 г. логически задачи почти не се дават, което всъщност е препъвало голяма част от децата, които не са математици и е било необходимо да се подготвят по целенасочено за изпита. По-интересното е, че литературата изобщо не е нейния предмет, подготвя се на школа за НВО и през живота си не е написала нито едно есе, та тя с преразказите едва се справя, а на изпита имаше 15% на есето. Много е важно да се следва стриктно изискването на заданието в този случай и кратко, точно и ясно да си изложиш мислите, не се търсят клишета и формати, според мен. Моето мнение в случая съвпада с нейното, че АК не е училището за нея, ще обясня защо. Единственото, което я вълнува е английски и математика, макар и на 13 г., английския й е на ниво С1. Така че тези 5 г. тя може да използва да научи още един език - немски, испански, френски също на високо ниво, което в колежа като втори, няма да се получи. Едно от предимствата на колежа, както всички знаем е цялостната атмосфера, изграждането на общност и т.н., но тя е от хората които са си самодостатъчни и е изцяло в мир със себе бидейки такава. Друго предимство на АК е, както всички преди мен писаха за клубове, елективи и т.н., при нея всичко което не е задължително (а в не редки случаи и то) категорично е сложено в графа ненужно. Спортовете, същото положение, тя плува, в колежа нямат плуване... и т.н.
Та, какво искам да кажа, на първо място си слушайте децата, защото никога нищо не е на всяка цена и разбира се не на последно място, аз също в нейния случай не виждам смисъл да плащам 15 хил. лв. за нещо от което тя няма да се възползва максимално и реално за нея ще бъде като една в добра държавна гимназия.
Надявам се става ясно какво искам да кажа, малко по-различна гледна точка, защото имам и двата случая в къщи и смея да твърдя, че преценката ми е реална. Много харесвам колежа, голямата се чувства прекрасно там, това е нейното училище, категорично, но двете със сестра си са пълна противоположност, така че това което допада на едната, на другата няма да хареса.

И сега отговори на конкретните въпроси Simple Smile
Скрит текст:
Живеем далече от училището, до декември 2021 г. я караше баща й, а се прибираше с автобус, от януари 2022 г. пътува и сутрин с автобус, нямаме метро, отнема й около 40-50 мин. в посока. Не й е проблем, не се е оплакала, навива си часовника, става сама, закусва и тръгва, ние ставаме след нея.

8 клас за моето дете беше доста труден предвид, че тя не знаеше английски като останалите 85% деца от класа, но ако детето е мотивирано нещата се получават. Казвам детето, а не Вие да го бутате и юркате. Много учи, но се справи само с училищната подготовка, първия срока ходи и на допълнителния английски в колежа, за втория госпожата прецени, че не е необходимо.  За разлика от 8 клас сега девети мина супер лежерно, но тя харесва разказвателните предмети, за разлика от сестра си Simple Smile Единствено математиката я мъчи, но с постоянство и упоритост се справя отлично и с нея. Така, че и това е относително, виждате колко е различно за всяко дете, пак казвам, не преценяйте самостоятелно, питайте детето какви са желанията му. Друго, което много ми харесва като система в колежа са консултациите по всички предмети, моята активно се възползва по математика и това й е достатъчно да се справи.

За заданията Ви писаха, няма да се повтарям, на моята са й интересни и с удоволствие ги прави, докато това би било изключително неприятно за малката.
За клубовете също Ви писаха, не са задължителни, но са много интересни и на децата им допадат. Елективите също.
При дъщеря ми всички предмети са на английски, без БЕЛ, разбира се, но казва, че ако по мат не разбират, понякога госпожата им обяснява също на български.
Храната също е ок според нея, тя обядва в стола, но като за всичко останало и това е доста относително, защото тя категорично не е капризна, и двете ми деца ядат всичко Simple Smile

Малко дългичко стана, извинете ме и хубав ден от мен! Simple Smile

# 57
  • софия
  • Мнения: 4 990
Да де, ама ученик от СМГ не е равно на подготовка за НВО.
В смг ( а и в подготовката за смг след 4 клас) има доста необичайни задачи, модели, трикове.
Струва ми се подсеждащо да се каже просто силна математика. Какво съдържа тази силна математика?

Моето дете в никакъв случай не беше със стандартната математика на съучениците си, но още повече не беше със силната математика на СМГ.
Успя, но беше в последната една трета. И доста треперене си трепервше дали ще успее. ( единствено желание)
Та, нека хората четат какво се споделя, но да знаят, че рецептата е различна и в никакъв случай единствено вярна. За мен подготовка за нво е леко опасен вариант.

Последна редакция: пт, 10 юни 2022, 10:33 от Амели

# 58
  • Мнения: 817
Амели, аз затова толкова подробно описах нашия случай, обърнах внимание и на задачите които се дават през последните 3-4 г., защото при голямата имаше една единствена тип логическа задача - колко петъка има във високосна година, ако започва в четвъртък, нещо такова беше. Изобщо идея нямаше как се решава, а сестра й тогава 5 клас на ум в колата за около 40 сек. я реши, защото то си има трик за решаване и тя го знаеше. Миналата година много близко дете кандидатства, та знам, че отново не е имало логически задачи, тази също. По време на вашето кандидатстване, да, имало е, но явно тенденцията сега е да се набляга на училищния материал, но целия, а не взетия до март.
СМГ не подготвя целенасочено за НВО, но задачите на него са си училищен материал, а децата там решават от всичко и по много, това което всъщност правят на школите. Защото голямата 5-7 клас имаше за домашно по мат по 5-6 задачи, а малката по 40-50 Simple Smile Голямата на школата изписа 10 тетрадки, малката си изписва по толкова всяка година.
Иначе за различната рецепта съм на 100% съгласна, от както пиша в темата винаги започвам и свършвам с това, няма как някой да копира нечий друг модел, всичко е строго индивидуално спрямо дете, семейна среда, училищна и т.н. Ако щете не на последно място и размера на таксата, ако детето не е сигурно на 100% че иска да учи там, родителите също биха били притеснени да плащат, защото тези пари не са им излишни, но видиш ли щото са чули че е най-доброто училище в София и ред други подобни, на всяка цена ще го запишем. Не, не бива!

# 59
  • софия
  • Мнения: 25 646
Съгласна съм, че сериозната подготовка за НВО като подготовка и за изпита в Колежа е "опасен вариант", но в 7. клас е такава лудница и пълна липса на време, че не мога да си представя как детето може да се подготви и за двата изпита. Всеки родител, чието дете иска да учи в Колежа има тази дилема. Но и нямаш гаранция, че специализираната подготовка ще донесе прием. И тогава трябва да има Б план - добра държавна гимназия. Поне при нас беше така. Изборът ни не беше просто ЧГ, която и да било, а конкретно Колежът или ДГ.

Общи условия

Активация на акаунт