(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 49)

  • 29 649
  • 783
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 1 216
Хайде дами, пращайте инфо, че да не е постна темата. За сега само една се е отчела.

# 751
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Аз никакви информации нямам. Айла е баш градинарка, и разсади прави, и батати гледа и интересни сортове.

# 752
  • Мнения: 19 333
Тиквички патисон как се готвят?
Срязах една. Беше толкова твърда, че едва не се заколих. Вътре има големи семки като на тиква. Очаквах да е с консистенция на тиквичка.
Много ме е яд, че се занимавам с такива глупости вместо да бях насяла нормални тиквички. Оъркала съм и разсада и тези патисони са ми на няколко места вместо големите тикви.

# 753
  • София
  • Мнения: 115
Патисона го бера, когато стане колкото средно голям юмрук - ако стане по-голям кората загрубява, семките са големи и става само за крем супа.
Младият патисон лесно се реже на филийки и се пече на скара (по-месест е от тиквичките и у нас се харесва повече от тях). Друг вариант е да се изреже капачето, да се издълбае вътрешността и да се напълни, както се пълнят чушки - с ориз, булгур, кайма, сирене и яйца. Издълбаната вътрешност наситнявам в чопъра и добавям към плънката - придава сочност.

# 754
  • Мнения: 19 333
Много ти благодаря!
Ще пробвам да му намеря приложение.
Не са толкова големи на размер, но явно са стари.

# 755
  • Мнения: 7 856
За патисона - готви се доста по-дълго от тиквичките, но си е готин. Идея за приготвяне - срязва се на две, вари се 5-10 минути в подсолена вода (след кипването), издълбава се сърцевината, пълни се с кайма или сирене и яйца (или каквото решите) и се запича. Бебетата патисончета са много вкусни в смесената туршия.
Новажното - не го оставяйе да стане голям. Като е по-малък, е по-добре - най-много 15 см в диаметър.
Много са различни от тиквичките - почти няма вода, вкусът е различен.

# 756
  • София
  • Мнения: 5 202
Бриз, малко е смешно да пишем хипотетично за цветето ПИРЕТРО и за препарата ПИРЕТРО НАТУРА, но може, тъкмо ние да свършим работата на терен Simple Smile За целта трябват семена и да го садим навсякъде из кръстоцветни (зеле и всички зелеви, кейл, репи, репички, рукола, хрян и цвекло)

За хряна - упорствам, че хрянът работи успешно превантивно срещу къдравост при прасковите. При мен проработи 100% при малка фиданка на 2 г. , с 4 хрянчета околовръст. НЕ проработи при 8-годишна праскова със също 4 малки хрянчета.
Но да видим идната година , ще докладвам. Страх ме е, че на младото дръвче ще му дойде в повече дъртия вече и грамаден хрян.

Бране ПАТИСОНИ
Дъждец, това е най-хубавате тиквичка! Бере се когато току-що е наедряла и е с ЛЕК ЗЕЛЕН НЮАНС. Изсветлее ли и я изпуснеш за повече от 3-4 дни, започва да узрява.
Но като я откъснеш в точния момевт, е супер трайна - не увяхва и не доузрява.
Печеният патисон няма структура "с конци", а е гладка като на  печурка.
Препоръчвам паниране или изпичане "на скара"

# 757
  • Мнения: 6 799
За мен ще е полезно да знам в моят район (Варна) какъв сорт зеленчук вирее най добре. Например кои домати, краставици, защото купувам разсада и напролет като ида на пазара все се чудя от кой да вземе.
И на мен ми е интересно. Говорих с дамата в агроаптеката и тя каза, че за всяка градина е различно. Каза аз да забележа кои сортове се развиват добре, кои боледуват повече. И може би е права, защото ми похвалиха "Ръгби", не боледувал, ставал за прясна консумация и консервиране. Да, но аз не можах да го отгледам, нито свекърва ми, хем градините са в различни села, все Варненска област 😊. Дори вчера отскубнах голям корен, пълен с домати, но го натисна чернилка.

Около пипера прехвърчат бели мушици(като мина край растенията да поливам и се разхвърча нещо като бял пух). Мисля да напръскам с Пиретро натура. Но трябва вечер, нали, че някъде четох, че е проблем за пчелите?

Последна редакция: сб, 06 авг 2022, 07:30 от Fortuna

# 758
  • Мнения: 8 285
Разрових се за това цвете Пиретрум - изглежда ми като най-обикновена маргаритка, дето я бъркат с лайка.

Dalmation Pellitory, Pyrethrum

# 759
  • София
  • Мнения: 5 202
Птица, в твоя линк са обяснили за тази "фалшива лайка" ПИРЕТРУМ - да сеем, берем, сушим и после пръскаме с настойката ВЕЧЕР.
А аз се оказва, че май имам пиретрум самозасят до градината

# 760
  • Мнения: 5 432
Тази маргаритка и аз я потърсих, след като писахте за нея Grinning
Пускам разни "плевели" да растат между цветята, уж да гонят инсектите. Бих засяла и от нея.
Имах една подобна полска маргаритка, бях събирала семена от ливадите, но не знам дали е била точно същата. Харесвам всякакви маргаритести и сея каквото ми попадне.
Проблемът е само, че дивачетата са много инвазивни и ако не ги конртолирам, ще ми превземат градината.

# 761
  • Мнения: 1 033
С какво мога дя подхраня и стимулирам растежа на домати? Един до друг от един и същи сорт и някои са нормални, други по метър.
 Относно сортовете:
   Краставици - доволна съм от Герганите, но те сякаш почват по-късно да дават и трябва друг сорт за ранна салата. Тимор също не са лоши. Не съм доволна от Теса - не знам дали лоши семена, но бързо боледуване и умиране на растенията. Както друга потребителка не съм впечатлена от корнишони Левина - стават на малки бомбички с големи семки.
  Домати - доволна съм от Идеал и Български Традиционен. От Момини сълзи първата година бях доволна,а втората бяха с много малко плод. Червен градински миналата година се справи добре, а тази почти няма завръзи. Иначе и двете години ми направи впечатление на по-бавен домат. Садих и черита Аля, които не са лоши, но са някак грозен храст - много се издължава. Сан Марцано не ми харесва на вкус - много е месест. Става за домат пълнеж към салатата. Може би у по-добър за консервиране, но аз не затварям буркани.
Чушките позабравих коя къде садих.
От лютите съм доволна от Български морков - много плод и доста люти. Имам и Халапеньо и Шипка и са добре.

Моята градина е в Благоевградско, та си е жега, но по-голямата част е на сянка след 2. Аз съм градинар 3-та година, та още се уча и тествам кое къде се чувства добре и по колко нужда имаме.  Аз си правя и разсадите от купени семена. Темата ми е изключително полезна, тъй като нямам кой да питам и основно по интернет намирам информация за нещата.

# 762
  • Мнения: 1 216
Заслон, набелязала съм си твой постове за новата тема.
Фортуна, има разлика в семената Ръгби. Аз до сега съм сяла Ръгби, което е розово и единствения му кусур е дебелата кожица. Тази година излезе червен продълговат домат,приличащ на ръгби по форма, но приликата свършва тук. Нито вкус, нито цвят, нито рожба и за капак хилав. Дали боледува не мога да кажа защото този година съм пощадена от болести по домата.
Колкото до това какво става и какво не, ориентир ми е полското производство в пределите на селото.

# 763
  • София
  • Мнения: 5 202
Постовете на Айла за батати и грамадните й статистики за сортовете домати.
За сидератите съветите са много важни.
И на Нотингер за разни работи,  но кои точно... аз си ги запомням като парченца и не помня кое от кого е.

Дъждец, още за патисоните - боледуват по-различно от другите тиквички. Има смисъл да се отглеждат дори само от тази гледна точка.
Бране - освен да се следи за рязко нараснали и с блед зелен нюанс, а не бял, трябва да е сочен, тежък плод, със сочна зелена дръжка. Стане ли бял плодът, лек и с тънка и суха дръжка, късайте за готвене на цяло. Не режете, щото наистина отива към заколване Sad
Правят се 2 намушквания с нож и може да се пече и вари . Иначе гърмят Simple Smile

Последна редакция: сб, 06 авг 2022, 13:32 от ЗаСлон

# 764
  • Мнения: 1 050
Подкрепям за сидератите, мисля на есен да пробвам. А ако добавите и инфо кое откъде може да се закупи, че гледах в нета някакви промишлени количества се продават 🙄

Общи условия

Активация на акаунт