Бащата на детето ми не ми дава подпис за напускане от страната

  • 5 433
  • 57
  •   1
Отговори
# 45
  • INFJ
  • Мнения: 9 378
В 21ви век не е нужно да се мисли? Joy
Напротив, нужно е. И тази тема е пример защо трябва да се мисли.

Ако бащата е толкова далеч от детето, и не проявява никаква грижа и желание, то съда лесно ще вземе решение. Та какъв е смисъла да седим тук и да се съжаляваме? Авторката просто да действа...

# 46
  • Мнения: 1 726
В 21в някои решения на др хора може да ни се струват каквито и да е от гледна точка на морала на 50те, но са остарели. Имам близка психоложка на 51г роди второ дете, първо на 49. Имам бивш колега, който в момента, в който стана възможно се омъжи за приятеля си, (не съм в Бг). А имах и позната българка, която дойде от Канада с мъжа си, който се събра с бившата си и направи така, че мойта позната нито в Канада можеше да стъпи при родителите си с детето, нито в България, защото той не й разрешаваше официално, докато детето го гледаше изцяло тя, с университетска позиция ( на всеки може да се случи!). Нелепо ми е да чета морали от 20в под каквато и да е форма. Светът е динамичен и е абсолютно безсмислено да се разсъждава какви са личните избори на някой друг, ако те не ме бъркат лично.

# 47
  • София
  • Мнения: 4 323
Добре де, казахме ѝ, че, ако бащата не желае да общува с детето си да му отнеме правата и да ходи в Зинзибар, ако иска? Но понеже не става толкова лесно като не е мислила от кого прави дете, сега ще си наляга парцалите и ще се съобразява с него до 18годишнината на детето. Това е системата.
Аз също съм сам родител и съм се сблъсквала с недомислиците, обаче - т'ва е положението. Съобразяваш се и гледаш да действаш така, че детето ти да е щастливо.
И моята дъщеря не я приеха на детска градина, защото бе записана с имената на баща си и не съм била самотна майка. Но търпях, докато на късмет я приеха. С почти 3 висши образования и за хигиенистка не ме взимаха, когато беше малка - е справях се, както мога. Държавата е абдикирала, но намирам начин да се справям. БНД беше 5 години в чужбина и я виждаше 1 път годишно, е, не съм тръгнала да му отнемам правата, нито да хуквам някъде си, справях се. Като съм родила от него, ще се съобразявам, че и той е родител и има съответните права, които не мога да ги нарушавам.
Приеми го така авторке - вързана си тук с детето, заради баща му.
Ако не беше той, можеше да ходиш, където поискаш.
Сега те съветвам да намериш баланс и да облекчиш живота си в тази ситуация. Да работиш (духовно) и да расте детето ти щастливо.
Или води дела и му отнеми правата (но ще загубиш сума време, пари, ресурси в тези битки, като е много възможно не само да не успееш, а да го озлобиш още повече и накрая и детето да загубиш (емоционално, не физически).
Или го остави и ходи да се развиваш в чужбина, ако това ти е по-важно.
Просто такава е ситуацията. Ако не беше го вписала в акта за раждане, можеше. Но сега, за всяко решение, свързано с детето ще трябва да го питаш.
И те съветвам - гледай да намерите общ език, защото това с чужбината сега, може да ти се стори детска песничка в бъдеще, ако той реши да се заяжда умишлено.
 

Последна редакция: нд, 02 окт 2022, 12:17 от Светулчица

# 48
  • INFJ
  • Мнения: 9 378
Няма морали тук, има само факти.
Детето има баща, и не може правата им да бъдат отнети, защото авторката е решила да ходи някъде си, където само нейните интереси ще бъдат обслужени.

Както бащата има право да взима решения, така и детето има право на този баща.
Докато съда не реши друго, това е положението.

# 49
  • Мнения: 1 294
Защо, който има деца е заклеймен и няма право на щастие с партньор ли?
Същито мнение има и аз по въпроса.  Като има дете от негоден за бащинство родител, да спре да си търси късмета ли? Да чака да стане на 18 това дете и тогава ли да решава какво да прави със себе си. Понеже кретенът е решил да и прави напук, не че му е за детето. Той ако става за това няма да прави проблем за 250 лв. Факт е, че бързо са им се развили взаимоотношения с новия, но това си нейна работа.

# 50
  • INFJ
  • Мнения: 9 378
А какъв избор има, освен да се съобразява с настоящата ситуация?
Или трябва да намери общ език с бащата, или съда трябва да реши в нейна полза завинаги.

Напълно свободна е да се среща с който иска, когато иска, където иска... но когато иска и детето да е въвлечено, вече си има закони, които няма как да се прескочат колкото и да тропа с краче, че не е честно.

# 51
  • Мнения: 39 350
Ние "моралистките" може да си дрънкане каквото искаме. Съдът ще отсъди родителските права и издръжката за майката. Но заместващо съгласие ми е много съмнително.

# 52
  • Мнения: 5 250
Защо? 2 пъти съдих за заместващо и двата ми разреши съда.

# 53
  • София
  • Мнения: 4 323
Ако е за отиване и връщане с някаква цел - да. Но тя иска за постоянно.

# 54
  • Мнения: 5 250
Съда не се занимава с всяко едно излизане в чужбина. Отсъжда че детето има право да пътува с майката или упълномощено от нея лице в рамките на 5 години, колкото е валидността на 1 паспорт. Отсъжда и че майката може сама без придъствиети на бащата да издаде задграничен паспорт. С това решение си излиза от България и ако иска не се връща. Незаинтересованият родител, който не си търси детето няма да разбере кога е излязла. Когато аз съдих Бнд, той в съда се изкача, че не се подписва за да не емигрирам във Франция при семейството ми. Съдийката му отговори, че Франция е в ЕС и не е толкова далеч и винаги може да иде да си види детето ако има желание, в случай че емигрирам. Разберете хора няма как да ви спре. Съдете до дупка!

# 55
  • Мнения: 1 726
А какъв избор има, освен да се съобразява с настоящата ситуация?
Или трябва да намери общ език с бащата, или съда трябва да реши в нейна полза.

А най-добре въобще да не се изисква такова разрешение, както е в незнайно много страни по света. Само в България и Канада го искат. Въпросът е, че ако бащата е разрешил паспорт, или съдът го е направил, не е работа на гранична полиция да се ровичка в ситуацията. Така занимавката е три пъти до пълнолетие - на всяка подмяна на паспорт, а не на всяко излизане.

# 56
  • София
  • Мнения: 1 890
Моето заместващо е безсрочно и без ограничение за държави. Но явно сега дават само за 5 години....

# 57
  • SF
  • Мнения: 21 243
Не е задължително.
Ако бащата живее в чужбина, а майката с децата е в България, не може да го разкарва за всяка екскурзия за подпис пред нотариус. Заместващото може да бъде издадено безсрочно.

Общи условия

Активация на акаунт