Университети в Германия и други държави с немски език- тема 19

  • 52 296
  • 747
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 18 092
За жалост, Chrissy, на доста места вече НЕ качват лекции/упражнения/туториуми в платформите.

Отделно ми е чудно (доста пъти си го споменавала и преди) това с колата и студентите конкретно (не че едната ми девойка не иска точно това, но не виждам засега как ще й се получи, пазареше се оттук да си тръгне с колата, понеже другите две така или иначе не са ентусиастки за каране). Сметките някак не излизат.  Гориво, поддръжка на автомобила,  данък (макар и не много висок), доста голяма гражданска заради възрастта на шофьорката, паркомясто и сие..Zusatz-тикетите над базисния семестриален билет с цена  от допълнителни около 200 Евро (+-) излизат много по-изгодни за един студент, понеже покриват транспорта му (понякога даже в цяла провинция, а не само в околни градове) за  6 поредни месеца. Но дори и с такъв билет отдалеченото живеене не си е работа, ако продължи трайно във времето, особено когато разчиташ на влакове/рейсове/ трамваи за придвижване (какъвто е масовият случай със студентите), а не на кола. Ето, между Хайделберг и Манхайм  разстоянието е има -няма 20 км, транспортът е уж удобен, но  и на отиване, и на връщане от работа дъщеря ми губи по час и половина. И в един момент това почва неминуемо да тежи, хем става дума само за два/три дни в седмицата и не за живеене, а за работа. Просто загубеното в път време е  също ценно, 3 часа дневно представляват доста загубен времеви ресурс. Поне аз така си мисля Simple Smile Макар че тя казва, че го оползотворява  за учене.. Не й се получаваше само в тъпканицата с 9-евровия билет.

Последна редакция: вт, 18 окт 2022, 00:51 от пенсионирана русалка

# 31
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Русалке, горе-долу така беше/е с колата.

Скрит текст:
Колата в началото беше с бг номера. Трябва да се пререгистрира след 6 мес по закон, но първо на студенти не правят проблем, второ, ако плащаш данък в Германия (който средно е колкото в Бг - за едни коли повече, за други - по-малко), тогава пък ставаш съвсем безинтересен. Ако искаш пълна изрядност, може да караш кола, регистрирана на фирма, тогава пък копче не могат да ти кажат. Това за гражданска и данък.

Гражданската (тукашната) зависи и от колата, като разликите могат да са и тройни. Но определено за <25г. е скъпо да си направиш немска гражданска (което впрочем не съм сигурна дали си длъжен, защото от много години вече съм с тукашна).

Паркомястото и това дали се плаща, е според квартала. Ако е по-краен или извън града, chances are, че няма да плащаш допълнително. В общежитията в Карлсруе цените за паркомясто месечно бяха символични за студенти и нямаше трудност да се намери опция за паркиране.

Не съм сигурна колко струват студентските билети, но в Мю не са евтини, а за работещ човек, на мен биха ми излизали около 70-80 евро месечно, тук вече зависи в какви зони и колко пътуваш. Откъм гориво плащам също толкова месечно (с хоум офис вече и по-малко, някъде около 50 месечно), за един семестър от 6 месеца, това ще са 300 евро. Не съм сигурна правилно ли те разбрах, но семестриалните билети могат да са и по-скъпи или приблизително толкова (базис и цузац-билети?)... Тук вече е трудно наистина да се сметне кой колко км се придвижва, колко често и с каква кола. Моята е 20-годишна, съвсем не спестовна и голяма, кара се почти само студена, защото за дистанцията едвам успява да позагрее...

Поддръжката, понеже поддържаме 2 коли, мога да кажа, че частите си струват все толкова, независимо откъде ги купиш (тук или Бг). Понякога нщ тук е по-евтино на дадена марка, друг път в Бг се намира пък друга по-изгодна марка... Но средно цените на части са си същите. Остава труд. Има вариант да го правиш при приятел в гараж, има сервизчета на... сиво..., има места за наемане под наем на час, нескъпи, студентите редовно си шраубваха пред общежитията, а има вариант и веднъж на изв. време да се връщаш и в Бг и там да ти я ремонтират. Обикновено се комбинирате да пътувате 2-4 човека и с багажа е по-евтино от полет, ако сте дори двама, но в скъп период (Коледа, лято), тогава също е сходна цената...

Та така, може да излезе много изгодна поддръжката и тук при добро планиране.

Но кола или колело, макар с повече пътуване или по-скъпа карта, просто имам предвид да не се изключват възможности за настаняване на база отдалеченост. Вече познавам толкова констелации и толкова пътуващи хора тук - ами, справят се, няма как.

Последна редакция: вт, 18 окт 2022, 01:17 от chrissy

# 32
  • София
  • Мнения: 18 092
Basisticket -около 150 Евро (може и по-малко да бяха), Zusatzticket още 220, та сборно  370 Евро за 6 месеца, тоест по 60 Евро на месец. А и  реално базистикетът не следва да го смятаме, понеже той си е така или иначе необходимо условие , за да си  записан като студент и да  продължиш в следващия семестър, а и позволява пътуване само в ранни сутрешни и неудобни вечерни часове. Тоест без него няма как, дори и да живееш срещу унито. Тoест свободата да се придвижваш придобиваш на база допълнителния билет. Aпропо той (IsarCard) и в Мюнхен е също толкова, към 210 Евро за целия семестър. А в Аахен пък примерно няма  два билета, има само един  за  310 Евро за зайците и за по-малко (май 240) за студенти над 1 курс, понеже на тях имат да им връщат нещо  си заради 9-евровия летен билет. Но дори и да гледаме пълната сума от  310 евро, то това са  пак по едва 50 Евро на месец за транспорт из цялата провинция.

Колкото до паркирането -  още в старото общежитие на голямата в Нюрнберг, към Щудентенверк, паркомястото струваше 30-ина Евро, което не е символично на фона на тогавашния й наем от  около 250 Евро. Сега към частното е  определено повече, но не знам точно колко.

Пуснах някакъв онлайн Rechner за застраховката, ей така от любопитство да видя колко е. Накара ме да въвеждам хиляда неща, възраст на шофьора, дата на придобиване на книжката, модел на колата, година на производство,  собственик на колата,  брой коли в домакинството, мощност на автомобила и т.н.. И накрая ме сюрпризира с нелицеприятната сума от 1400 и няколко евро годишно...Rolling Eyes

Последна редакция: вт, 18 окт 2022, 07:57 от пенсионирана русалка

# 33
  • Мнения: 19 326
Едно време мм имаше кола, регистрирана в България, и така  я караше. Мисля, че само ADAC правехме в Германия. Сметката с регистрирана в Германия кола изобщо не излиза. Може би на фирма, както казва Криси, ще е хем легално сега, хем ще е с БГ регистрация.
Много жалко, че нищо не се е променило за квартирите, а дори е станало по-зле.
Живеенето извън града може да е тежко за някои деца, които психически имат нужда от повече общуване, особено в началото заради носталгията.
Не знам сега как е с регистрирането в унито и откриването на банкова сметка. Може ли да се запише човек, без да е регистриран в общината на адрес? Всъщност банкова сметка сигурно не е нужна вече. Нали сме в ЕУ. За първокурсници аз бих търсила спане при приятели срещу делене на наема и в това време усилено търсене. Не знам започнал ли е вече семестъра, но мейли на състуденти понякога могат да се вземат и от координатор на съответната програма.

# 34
  • София
  • Мнения: 18 092
Дъждец, не мисля, че нещо сериозно се е променило с квартирите в посока по-зле спрямо примерно 2014-2015, откакто лично аз следя тази тема и патилата на бг студентите. Винаги в градове като Мюнхен, Берлин, Кьолн, Франкфурт  и подобни е било трудно.. И днес не е особено трудно да си намериш подслон примерно в Хале, в Дрезден,  в Улм, в Мюнстер, във Вюрцбург, в Гийсен и в други.. Драмата е обикновено на старта на  академичната година, после нещата по един или друг начин се уреждат за всички. Бях писала назад във времето, че състудентки на дъщеря ми в Аахен (където напоследък също е доста трудно получаването на стая още от старта на семестъра) са с регистрация за искана подмяна. И след 3-4 месеца чакане удовлетворяват желанието им. Тоест би трябвало първокурсниците в този ред на мисли да са с приоритет и преди това да са получили вече оферта (ако, разбира се, продължават да потвърждават в платформата интереса си). А сега, все още, има и последици от короната, които утежняват , надявам се временно, ситуацията. Студенти от Азия (примерно китайката, която следваше с дъщеря ми в Манхайм) не можеха по време на пика да излязат от Китай и да се върнат в Германия. Да, гледали са онлайн лекции, упражнения и туториуми, писали са/предавали са домашни, явявали са се на онлайн изпитите. Но имаше и присъствени такива, всичките математики примерно ( а те не са никак малко) всъщност бяха присъствени при драконовски мерки с голяма дистанция в помещения като самолетни хангари, с FFP маски и при отворени през зимата прозорци, на тях автоматично са неявили се доста азиатци. И сега следването им се удължава,  самите  Studentenwerke по места смениха регламентите и позволяват различни удължавания на договорите. Тоест в момента има заети стаи от хора, които  би трябвало да са пред  завършване, но на практика не са..

Драма, ама истинска,  с наемането на жилище/стая е всъщност Нидерландия към момента. В Германия не че е лесно, но с известна упоритост става. При това на прилична цена в общия случай спрямо  изхвърланията  с наемите в  държавата й съседка заради  повишения през последните години към нея интерес за следване на английски и съответното пренасочване на бившия поток към Острова в посока  Ниската земя.. За човек, върнал се от Германия заради ненамиране на подслон, не съм чувала. За Нидерландия обаче има  два примера само в темата  от тази година- дете, върнало се тук,  и друго, избрало Белгия..

Последна редакция: вт, 18 окт 2022, 11:00 от пенсионирана русалка

# 35
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Русалке, хубаво, че обменяме опит тук, защото ето, че колкото студенти, толкова и начина на живот. Simple Smile

На мен в никакъв случай не ми е било приоритет още като студент да имам немска гражданска  на колата и докато ми беше по-трудно финансово, не съм го правила. За сметка на това, личната гражданска отговорност (мисля, че така се превежда) съм си я плащала от ден първи, изобщо не исках да рискувам в това отношение (сумата е ниска).

Също и билет за провинцията (при нас също не беше включен, можеше да се доплати за него) никога не ми е трябвал (извън зоните за пътуването до университета)... Когато съм пътувала някъде, винаги е било с други хора и сме се комбинирали с билети или кола, но това са били толкова инцидентни разходи, че изобщо не ги споменавам. Когато сме пътували, е било далече, където не може да се стигне с регио влакове, а Мю-Хамбург без кола, т.е. с редовни влакове, си е доста скъпо. Фликсбус още нямаше тогава, но сега с Фликсбус пък излиза още по-изгодно. Но пак, това са няколко пъти в годината, като студент не си позволяваш чак толкова почивки и уикенди някъде...

По отношение на цената за паркинг, според мен 30 евро месечно и около 10% от наема е ниска цена за паркомясто и затова я нарекох символична, преди 10тина години беше 10тина евро, т.е. се връзва с общото поскъпване.

За застраховката щях да предположа 1200 евро, но зависи и от кола, и от данни на шофьора, но приблизително толкова би била немската гражданска за млад шофьор, да, правилно се ориентираш. Това ако държи на тукашна застраховка от ден първи.

# 36
  • тук-там
  • Мнения: 5 747
Нашето момче кара 1 година в Ройтлинген по обмен с Ланкастър (там си учеше и се дипломира). Беше в общежитие в Ройтлинген и с колата си ходеше на стаж в Порше в Щутгард (вс ден). Стажът беше добре платен, така че му излизаше сметката. Не е бил обаче първи курс.

# 37
  • София
  • Мнения: 84
Благодаря за новата тема!
Браво,Русалче!
Успешна,щастлива и пълноценна година за децата( дано да е и мирна) !!

# 38
  • София
  • Мнения: 18 092
Chrissy, aз само си поиграх по нощите с калкулатора, за да видя за какво иде реч.. Никакъв шанс  няма към момента да поддържа кола с немска застраховка девойката ми в Манхайм. Wink

А 30-те евро паркинг бяха толкова в Ню през 2016-2017 при наем 250 Евро... Сега не знам колко е паркомястото там точно. Питах я обаче за частното, в което понастоящем е  - 90 Евро при наем 325.Rolling Eyes Много далече е това от 10%., a и щели да я покачват таксата... Вероятно се дължи подобно изсилване на това къде е общежитието -  баш в Стария град при крепостните стени.

# 39
  • София
  • Мнения: 63
Здравейте.

Дали знаете има ли ограничение във времето за ползване на общежитие? Наскоро чух коментар, че може да се ползва за максимално 4 години и така при бакалавър 3 години не можеш да изкараш и магистърската програма в същото общежитие поради това ограничение.
Вероятно зависи от града, но дали някой има опит?
Моята дъщеря е трети курс вече в Манхайм и почнахме да мислим в тази посока Simple Smile

Последна редакция: чт, 20 окт 2022, 17:12 от mamanani

# 40
  • Мнения: 56
Здравейте.

Дали знаете има ли ограничение във времето за ползване на общежитие?Наскоро чух коментар, че може да се ползва за максимално 4 години и така при бакалавър 3 години не можеш да изкараш и магистърската програма в същото общежитие поради това ограничение.
Вероятно зависи от града, но дали някой има опит?
Моята дъщеря е трети курс вече в Манхайм и почнахме да мислим в тази посока Simple Smile
В договора не е ли описано докога може да живее там? Сина ми има право да живее в общежитието до 2028, т.е. 7 години.

# 41
  • София
  • Мнения: 661
Мартина, какво учи толкова дълго?
Обикновено общежитията са колкото е обучението (за бакалъвър - 3 години) и се представя уверение, че си записал семестър.

# 42
  • тук-там
  • Мнения: 5 747
Медицина например Simple Smile

# 43
  • Мнения: 56
Мартина, какво учи толкова дълго?
Обикновено общежитията са колкото е обучението (за бакалъвър - 3 години) и се представя уверение, че си записал семестър.
Информатика. Разбира се, има право да пребивава, докато учи или най-късно до 30.09.2028г.

# 44
  • София
  • Мнения: 18 092
Медицина например Simple Smile
И за нея не  знам доколко удължават, ще се чуе скоро, но едва ли е  до сборно 7 год... За първи път чувам за толкова дълъг договор. Дъщеря ми първата година и нещо беше в частно общежитие, договорът й после с Щудиренденверк  Аахен е за 3 години,  за после не знам..

Общи условия

Активация на акаунт