Развод в чужбина. Как?

  • 58 547
  • 130
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 624
Екзекватура е признаване на чуждестранно решение -примерно развод постановен в Чили да се признае у нас или развод постановен у нас да се признае в Чили. За това вс. държава си има процедура .

# 46
  • Мнения: 980
Мен ме интересува какви са правата на българка, женена за чужденец и живеееща в страната му, да кажем Германия.
Ако хипотетично предположим, че жената не е работила, а е родила едно-две деца,
какво се получава ако в един момент реши да се развежда. ОСтава на улицата ли? Или може би трбва директно да си стяга куфарите за БГ, където не я чака нищо добро барбар с децата.
На какво могат да разчитат тия наши сънароднички, които до този момент са живели на издръжка на мъжете си? Какъв е размера на издръжката? Само за децата ли или и за нея нещо се полага? Кой им поема на тия хора здравните застраховки? А наема на жилището?


3а Германия

По немското право сьпруzите могат да подадат молба zа раzвод само след като са живели една година раzделени. "Раzделен живот" може да има, дори и в семейното жилище, но трябва да имат раzделени легло и трапеzа. Тоест_ всеки си има стая, паzарува zа себе си, не иzполzва пастата zа zьби на другия. Mr. Green
Молбата zа раzвод се подава zадьлжително от адвокат. Има адвокати, които предлагат услугите си по интернет и сьпруzите могат да "минат" и двамата с един адвокат zа около 1000 евро. Това бих се zамислиала дали е раzумно, zащото всеки един от сьпруzите има свои интереси и е нормално да се стигне до конфликт. Бих каzала ако е по вzаимно сьгласие, може Naughty  Отностно раzходите по делото има и друг вариант_  всеки от сьпруzите да си иzвади от Ландесгерихт рехтсхилфешайн (пояснение zа аудиторята_ това е удостоверение zа правна помощ от Районния сьд  Wink ) . Необходими документи са иzвле4ение zа приходите zа последните няколко месеца, както и договора zа наем на жилището. Вьпросното иzвле4ение се дава на адвоката, който сте си иzбрали и не се плаща и цент.
Когато е иzтекла годината се подава молба до сьда, както каzах zадьлжително от адвокат. Няма zна4ение коя страна ще подаде молбата. Мисля, 4е при пьрвото дело се попьлва декларация какви доходи имаш и да бьдеш освободен от сьдебни раzходи (Герихтскостен). Ако все пак си над някаква норма ти се начисляват такси, които се иzплащат на вноски, може и накуп.
Сьдьт не се интересува кой крив, кой прав, кой на булката брат. Пита се дали действително са живели раzделено последните 12 месеца. Другото, което интересува сьда, е рентенаусглайх (иzравняване на пенсиите) zа периода на брака. Това ще рече_ ако жената е седяла вкьщи и си е гледала децата, то тя няма натрупан трудов стаж и пенсийка. В сьщото време таткото е ходил на работа и има пенсионно осигуряване. В такьв случай се вzимат точки от пенсията му и се прехвьрлят на жената. Но ако примерно жената е чужденец (предполагам ви интерсува именно тоzи вариант Whistling) тя трябва да е работила 60 месеца в Германия, zа да има аншпрух (право на претенция) zа иzравняване на пенсиите.
За иzдрьжка могат и двете страни да имат претенции. Ако има и деца ве4е е ясно. Някой по_горе беше обяснил доста добре ситуацията, така 4е няма да се обяснявам повече.
Децата остават принципно при майките си. Моя приятелка ми каzа, 4е е получила иzдрьжка от мьжа си 40% от брутната му zаплата. Тя има и детенце от него. Сега той е беzработен и иzдрьжката се поема от дьржавата.
Ако няма деца от брака е малко по_трудно с иzдрьжката. Иzдрьжка може да се даде само ако едната страна поради някаква уважителна причина не може да се иzдьржа сама (учи, болест, беzработица)

Ами това е в общи линии. Ако се сетя още нещо по темата пак ще драсна някой ред, че сега и беz това се улях в писаниците ooooh! Hug

# 47
От тема на тема, та стигнах до сърцевината на моя проблем.
Ако знаете нещо по въпроса, ще ми е ценна информация :

омъжена съм за французин, аз съм с Бг гражданство, детето е на 2 години, с двойно гражданство.
Бракът е сключен във Франция.
Съпругът ми не се грижи за него ама хич, често си попийва, плюс много още минуси. Искам да се разведа, но мислите ли че има начин да се върна с детето в Бг. ?
Не мисля да преча на таткото да го вижда, напротив.
Той само ми казва че ако се разделим ще станат сложни нещата, та ме е страх.

Цитат
Ot tema na tema, ta stignah do sarezevinata na moya problem.
Ako znaete nechto po vaprosa, chte mi e zenna informazia :

omajena sam za Franzuzin, az sam s Bg grajdanstvo, deteto ni e na 2 godini, s dvoino grajdanstvo. Brakat e skluchen vav France.
Saprugat mi ne se griji za nego ama hich, chetso si popiiva, plus mnogo ochte minusi. Iskam da se razveda, no mislite li che ima nachrin da se varna s deteto v Bg. ?
Ne mislia da precha na tatkoto da go vijda, naprotiv.
Toi samo mi kazva che ako se razdelim chte stanat slojni nechtata, ta me e strah.

Последна редакция: сб, 05 май 2007, 01:48 от Дивиана

# 48
Здравейте мами!
Омъжена съм в Холандия от 5 години,и имам дъщеря на 4.Дъщерями ми взе автоматично холандски паспорт,но аз съм все още съм в Бг паспорт,въпреки че имам MVV карта която е валидна до 2010 година.Искам да ви попитам някой има ли някаква представа как става развода в Холандия в такива случаи,какви са шансовете детето ми да бъде дадено на мен,или просто да си кажа с две думи ме интересува цялата процедура.Благодаря ви предварително

Цитат
Zdraveite mami!
Omajena sam Xolandia ot 5 godini,i imam dasterq na 4.Dasterqmi mi vze avtomatichno xolandski pasport,no az sam vse oste sam s Bg pasport,vapreki che imam MVV karta koqto e validna do 2010 godina.Iskam da vi popitam nqkoi ima li nqkakva predstava kak stava razvoda v Xolandia v takiva sluchai,kakvi sa shansovete deteto da mi bade dadeno na men,ili prosto da si kaja s dve dumi me interesuva cqlata procedura.Blagodarq vi predvaritelno

Последна редакция: сб, 05 май 2007, 01:45 от Дивиана

# 49
  • Мнения: 9
Същият въпрос ме интересува за Франция.
Бракът ми е регистриран в Бг също, синът ми е със двойно поданство аз имам само българското.

Цитат
Suchtiat vapros me interesuva za France.
Brakat mi e registriran v Bg suchto, sinat mi e sas dvoino podanstvo az imam samo bulgarskoto.

Последна редакция: сб, 05 май 2007, 01:43 от Дивиана

# 50
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
До тук добре.Но я ми кажете как стават разводите в балгарски семеиства,когато единият живее в 4ужбина?Разбира се ако имате информация за това.

ако съпрузите са склиу4или брак в българия без на4ение къде живеят ак все оЩе са бг граждани а не сда приели друго гражданстов разводът се вод по бг  законодателсво, съответно по взаимно съгласие или вина
ако български граждан слииу4ат брак ж друга държава мога да ви кажа само за европа
по склу4ена мейдународна конвенция за лицата и семейството разводът ссе води по законите на страната където е склиу4ен брака и след това се уведомяват бг власти, има и някой съглашения склиу4ени м/у бг и разли4ни държави но те не касаят толкова самата процедура по развода а предимно последиците от икономи4еска гледна то4ка или т.н. икономи4еската обЩност на семейството подялбата и и издръжката но няма кой знае какви промени най много се засягат със съглашения въпросите относно документ и пребиваване ако са придобити в следствие на брака

# 51
# 52
  • Мнения: 7
Здравейте, а какво е положението с разводите в италия? Има ли възможност за бърз развод.

Последна редакция: нд, 22 апр 2007, 17:33 от omegagirl

# 53
Здравейте, всичко това е много интересно, но не можах да видя материали по въпроса за развода с българин в чужбина. Значи аз се разведох вече с мъжа ми, ще кажа как. Сключихме брак в българското посолство в Италия, после стана каквото стана и стигнахме до развода. Аз се върнах в БГ, а той използва адвокат с пълномощно, така не се яви в съда.
Детето го присъдиха на мен, а той трябва да ми плаща издръжка от 70 лева месечно. Интересува ме следното - от няколко дни по телевизията, говорят за семейните добавки за децата, в случай че единият родител е в чужбина.Дъщеря ми е родена в Италия-Рим, но вече живее тук с мен, имам ли право на тези допълнителни добавки, за които се говори по телевизията и как да постъпя.

Цитат
Zdraveite, vsi4ko tova e mnogo interesno, no ne mozah da vidia materiali po vaprosa za razvoda s balgarin v 4uzbina. Zna4i az se razvedoh ve4e s maza mi, 6te kaza kak.  Skliu4ihme brak v balgarskoto posolstvo v Italia, posle stana kakvoto stana i stignahme do razvoda. Az se varnah v BG, a toi izpolzva advokat s palnomo6tno, taka ne se iavi v sada. Deteto go prisadiha na men, a toi triabva da mi pla6ta izdrazka ot 70 leva mese4no. Interesuva me slednoto: Ot niakolko dni po televiziata, govoriat za semeinite dobavki za decata, v slu4ai 4e ediniat roditel e v 4uzbina. Molia, ako niakoi znae ne6to v pove4e i dali moze da se prilozi v moia slu4ai, molia pi6ete.Da6teria mi e rodena v Italia-RIm, no ve4e zivee tuk s men, imam li pravo na tezi dopalnitelni dobavki, za koito se govori po televiziata i kak da postapia.

Последна редакция: сб, 05 май 2007, 01:41 от Дивиана

# 54
  • Мнения: 624
Месечните помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст се предоставят в пари и/или под формата на социални инвестиции на семействата, чийто доход на член от семейството е по-нисък или равен на 200лв, при условие, че детето:
1. не е настанено за отглеждане на пълна държавна издръжка в специализирана институция за деца;
2.  до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст редовно посещава училище, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние;
3. живее постоянно в страната.

Месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст се отпускат въз основа на подадена молба-декларация по образец, утвърден от министъра на труда и социалната политика-подава се до Дирекция социално подпомагане.


Към молба-декларацията се прилагат следните документи:
1. удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца, предхождащи месеца, през който е подадена молба-декларацията - за лицата, работещи по трудови и/или по служебни правоотношения;
2. удостоверение от учебното заведение, че детето е записано като ученик/ученичка, а за новата учебна година - в срок до 31 октомври;
3.  удостоверения за раждане на децата, отглеждани в семейството - за справка;
4. лична карта - за справка;
5. копие от влязло в сила решение на съда за допускане на развод между съпрузите

така наречениет добавки /месечна помощ за дете/ е в размер на 18 лв

По смисъла на ЗСПД-"Семейството" включва съпрузите, ненавършилите пълнолетие деца, както и навършилите пълнолетие, ако продължават да учат, до завършване на средното им образование, но не по-късно от навършване на 20-годишна възраст (родени, припознати, осиновени, доведени, заварени, с изключение на сключилите брак).
Тъй като сте развездена /предполагам нямате втори брак/ семейство сте вие и дъщеря ви.
 

# 55
Zdravei Donna, blagodaria ti za podrobnoto obiasnenie,  ot 3 godini sam si v BG i ve4e znam tova, koeto si mi obiasnila tolkova dobre, blagodaria o6te vednaz. Vaprosa, koito me interesuva6e e vav vrazka sas saob6tenieto po televiziata  newsm78 , tova 4e sme razvedeni  ( az i tia sformirame edno semeistvo),ozna4ava li 4e tia niama pravo da polu4ava tezi dobavki ot stranata, kadeto raboti ba6ta i? Interesuvaha me podrobnosti vav vrazka s tezi saob6tenia po televisiata!ako ima6 vazmognost da mi napi6e6 pone palnia tekst na tezi saob6tenia, 6te ti bada blagodarna!

# 56
  • Мнения: 624
За какви съобщения става дума ,аз работя със закони не със съобщения . От къде да знам къде работи бащата ,детето е тук тук ще получава ,то не става със съобщения а със разните му споразумения .Сори но едва ли някой ще ти отговори ,дали това по ТВ дето незнам кво си гледала е истина.

# 57
  • Мнения: 5 476
Здравейте, а какво е положението с разводите в италия? Има ли възможност за бърз развод.

   Тук няма бърз развод. Confused
 Дори и по взаимно съгласие трябва да си разделен първо три години,които се вписват в съда и после започва развода. Rolling Eyes
Обикновено цялата процедура се точи минимум 4 години. Tired
 

# 58
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Ами хайде и аз да ви кажа ,тьй като ве4е сьм разведена.
Развода се проте4е около 1 година в която ниой от нас не се яви на нито едно дело.Имахме обЩ адвокат ,който ни представляваШе и двамата.Майка ми беШе свидетел по делото.
Така,до тук добре......Само 4е след като излезна реШението ,4е сме разведени пиШеШе неЩа които никой от нас не е казал ,но просто е трябвало да има при4ина за развода.(Вьпреки ,4е е по взаимно сьгласие)
РеШението е без да се признава вина на никого.Като изклУ4им това ,4е са си измислили неЩа които не сьЩествуват просто за да могат да ни разведат друг проблем не сме имали.
ОбЩо взето с две думи това е.Адвоката в Бьлгария си водеШе цялото дело.

# 59
  • Където ми покаже сърцето
  • Мнения: 589
Моля,да помогнете на една моя приятелка.Историята е следната.Тя се омъжи в България за немец и юни 2007г.се разведе с него отново в България.През цялото време са живели в Германия.Сега към настоящият момент и искат от Германия документ по закона за чужденци "БрюкселІІ"чл.39.Този документ трябвало да се вземе от България.Нещата са спешни,защото тя живее с друг човек и имат дете на два месеца.Заради тези неуредици не получава детски и детето няма акт за раждане,защото тя не иска да го записва на бившият си съпруг,а да го запише на името на бащата.От бившият съпруг нямат деца.Тя ме помоли да и помогна за този документ ,за да не си идва в България,но нещо не мога да разбера какво точно да искам в съда,а и те ме гледат странно като казвам"БрюкселІІ",чл.39.Къде да ходя и какво да правя.
Ако нещо не е ясно питайте,а аз ще питам нея.Предварително благодаря.

Общи условия

Активация на акаунт