Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 35

  • 25 839
  • 837
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 280
Аз бях по същия начин, ползвах постоянно каничка колектор и събирах по 30-40 мл вътре. После почнах да нося сутиен постоянно, защото ми писна от този теч. Лекото притискане на зърната спира рефлекса на потичане от другата страна или поне го намалява. Ходех със сутиен и подложки първите два месеца. По-късно научих, че притискането на ареолата с върховете на пръстите навътре (еднократно) също спира кърмата от другата страна - казвам го ако в някакъв момент ви омръзне събирането и кърмята не ви трябва.

Давайте колкото му се яде на бебенцето. Не ограничавайте времето на едната или на двете гърди и дано все така добре да се храни. Много бебенц на тази възраст се хранят по 40-50 минути даже. Желая ви дълго и щастливо кърмене.

Ментата влияе на тестостерона - по-точно намалявя го, за този ефект поне знам.

# 76
  • Мнения: 770
Бях гледала един уебинар с д-р Владимирова (диетолог). Тя се позоваваше на книгата на Хана Лотроп "Книга за кърменето" и твърдеше, че гърдите се предлагат на всяко хранене само докато се установи кърменето. Обосноваваше се с предното и задно мляко. Че ако се дават и двете гърди на всяко хранене бебето ще приема основно предно мляко, което било с повече захари и в по-големи количества можело да предизвика газове, т.е. колики. Ами, честно казано, звучи доста логично.
Може би този подход не е подходящ за мамите с недостатъчно кърма, но пък при мен си работи ок и нямам намерение да започна да предлагам и двете гърди, освен ако видимо бебето не търси още.
Дано не подведа някого, но за мен всичко е индивидуално.

# 77
  • Мнения: 2 280
За да се избегне храненето само с предно мляко, не се предлага втора гърда, докато бебето не е изсукало първата, и се започва следващото кърмене с гърдата, с която сте приключили предното кърмене. Не се спазват никакви ограничения за време, прекарано на гърдите. Желателно е да се предложи втората гърда - ако бебето отказва, не го насилваме.

Не бих се доверила на автор за кърмене, издал книгата си през далечната ‘98 година, нито на Владимирова, която не знаем дори дали е кърмила и очевидно подвежда жените. Поколението на нашите майки е крайно ощетено откъм подкрепа за кърменето и резултатът е видим и днес. Пълна дезинформация, масово хранене с АМ, и много малко майки, които кърмят след третия месец.

Не ме разбирайте погрешно - не казвам, че на всяка майка кърмеща от една гърда на кърмене ще и спре кърмата. Но рискът се увеличава и за мен е ненужно да се въвежда такова правило от майката, ако бебето желае да се храни от двете гърди.

Относно кърменето единствено компетентните лица в нашата малка държава в момента са сертифицираните консултанти по кърмене, които имат достатъчно материали по подобни теми. Когато гърдите не се изпразват часове наред, тялото започва да произвежда инхибитор за намаляване на кърмата в гърдта - природата се стреми към минимално разхищения. Разбира се, ако сте склонни към хиперлактация или имате вече такв проблем, това може да не важи за вас, но първите дни, че и седмици не са показателни за това, защото хиперлактацията е нормален феномен при слизането на кърмата до установяване на количество.

Отделно от всичко изчетено, личният ми опит показва, че както може в началото гърдите да текат постоянно и да не можете да си легнете без да направите локва под себе си, така и идват моменти в които вечер кърмите по един час клъстерно, защото гърдите така и не искат да произведат повече във вечерните часове и се чудите (безсмислено) с какво да увеличите кърмата.

Не си правете живота по-труден и ако не ми вярвайте попитайте в групата на НАПК във Фейсбук “всичко за кърменето” или потърсете директно материалите на Ася Демирева и Хедра. Ето тук една статия на Хедра по въпроса с предното и задното мляко и редуването на гърдите https://xedra.wordpress.com/2010/09/26/use-or-lose/

Аз самата имах огромни трудности с кърменето в началото - не заради количества, а заради други проблеми с бебето, затова знам колко е трудно и отделям време с желание за тази група. Въпроси, по които не съм сигурна, гледам да отминавам, защото знам колко е неприятно да бъдеш подведен в такъв момент - този не е един от тях.

Последна редакция: чт, 26 яну 2023, 00:37 от magi g

# 78
  • Мнения: 193
По темата с редуването - аз винаги предлагам двете, като давам едната гърда за 10-15 мин и местя на другата докато се нахрани. В повечето случаи и от втората суче 10ина минути. На следващото хранене разменям гърдите. Не знам дали е правилно, но излежда да работи поне за мен и бебето е спокойно и наддава (+1 кг от първи до втори месец).

Имам обаче друго чудене, защото нощните хранения се разредиха в последните дни, бях писала наскоро:

Здравейте! Почти 2-месечното ми бебе спи по 4-5 часа нощем и се храни към полунощ  и после към 5-6 сутринта. Общо за денонощието се събират около 7 хранения. Въпросът ми е: колко големи могат да са нощните паузи, например ако са 7-8 часа дали това би се отразило на количеството кърма ако през деня се кърми по-често и се докарват 6-8 хранения за денонощие?

Последна редакция: чт, 26 яну 2023, 08:03 от bluewaves

# 79
  • Мнения: 2 621
Здравейте! Имам по-голямо дете, кърмено до 2 години и 4 месеца. Бебо сега е на 5 месеца. И стигнах до въпроса, който винаги ме учудваше и недоумявах защо толкова жени си въобразяват такова нещо... Оплаках се на майка ми, че бебо не беше акал няколко дена. И тя каза, че сигурно кърмата не му стига. Винаги съм отхвърляла с раздразнение такива подхвърляния, но сякаш и пишка по-малко като цяло. Единствено нощният му памперс е тежък. През деня изобщо не може и дума да става за препълнени, тежащи памперси. През нощта се буди и суче по 100 пъти. Възможно ли е наистина да не му стига млякото? Дали да не почвам захранване, след 10 дена става на 6 месеца или да му го дохранвам с АМ. Досега изцяло е бил на кърма, като изключим първите дни в болницата, когато му давах по малко формула...

# 80
  • Мнения: 5 183
Нов казус Simple Smile Бебето яде едната докато започне да се успива и вече не иска. Преобувам, изправям, давам другата. Суче 2-3-4-5-10 Мин. Следващия път менкам. До тук супер - тя е щастлива, гърдите ми - също.
Но! Понякога е малко кисела да речем час след голямо ядене, давам да досуква от втората гърда от предния път. Но ако суче просто за успокоение, заспиване и т.н. може да е само 3-5 Мин. Какво трябва да направя на следващото ядене? От "изсуканата" е яла 20 Мин, от другата сумарно няма и 10... Коя да дам първо на следващото ядене за "изпразване"? :/

(Дано го обясних добре)

Ииии да имам все пак и аз някакъв принос - за чайчетата. Намерих статията на Хедра за яденето: https://xedra.wordpress.com/2012/11/26/momdiet/
Откъсът относно чайовете:
Скрит текст:
Обичайно използваните билки, които се употребяват и като подправки в храната, не само не са проблем, а дори може да подпомагат кърменето (напр. анасон, копър, резене, кимион са известни лактогонни средства). Липата и маточината имат леко успокоително действие. Същото действие има и лайката – и макар да е известно, че има деца с алергични прояви, които не понасят чая от лайка, това важи за директната му консумация от детето. През кърмата лайката не е проблем.

Билковите отвари обикновено съдържат само слаба концентрация от веществата на дадената билка, така че това е причината да може да се употребяват като чай (в умерени дози!) дори билки, които в концентрирана форма може да намаляват кърмата. Такива са например ментата и мащерката.

Особено внимание обаче трябва да се проявява към салвията (градински чай). Ефектът й за намаляване на кърмата е доста силен – чаят от салвия се използва успешно като мярка за намаляване и дори спиране на кърмата. Затова е важно да не консумираш салвия (освен малки количества като подправка в ястие) и да избягваш лекарствени форми, които я съдържат (напр. пастили за възпалено гърло).

Нужно е обаче да си много внимателна с чайове от екзотични билки – особено такива, които не ти звучат познато. Звездовидният (китайски) анасон, женшенът и някои други специфични азиатски билки не се препоръчват по време на кърмене.

# 81
  • Мнения: 770
По темата с редуването - аз винаги предлагам двете, като давам едната гърда за 10-15 мин и местя на другата докато се нахрани. В повечето случаи и от втората суче 10ина минути. На следващото хранене разменям гърдите. Не знам дали е правилно, но излежда да работи поне за мен и бебето е спокойно и наддава (+1 кг от първи до втори месец).

Имам обаче друго чудене, защото нощните хранения се разредиха в последните дни, бях писала наскоро:

Здравейте! Почти 2-месечното ми бебе спи по 4-5 часа нощем и се храни към полунощ  и после към 5-6 сутринта. Общо за денонощието се събират около 7 хранения. Въпросът ми е: колко големи могат да са нощните паузи, например ако са 7-8 часа дали това би се отразило на количеството кърма ако през деня се кърми по-често и се докарват 6-8 хранения за денонощие?
От последната публикация на Маги разбирам, че не редуваш правилно гърдите. Първата гърда се дава докато се изпразни напълно (което аз лично не знам как се разбира) и чак тогава се предлага втората. В твоя случай казваш, че нямате проблеми с дискомфорт и газове, така че може би трябва да си продължиш така, щом при теб това работи.
Относно дългата нощна пауза пак всичко е индивидуално. При мен с първото дете стана така, че към втория месец вече спеше по 8 часа плътно. Аз лично нямах проблем с намаляване на млякото, но при теб не знам дали ще е така. Тогава даже се бях чула с консултант по кърмене и ми беше дала като съвет да си цедя гърдите преди лягане за да може да съкратя максимално интервала без стимулация. Това е в случай че усетиш, че кърмата намалява.

Последна редакция: чт, 26 яну 2023, 15:13 от Shanan4e

# 82
  • Мнения: 5 183
Първата гърда се дава докато се изпразни напълно (което аз лично не знам как се разбира)
По това, което съм слушала - когато има преглъщане ("кхъ") на всеки 2 засуквания, значи има и количество. Когато станат 5-6-7 засуквания и едно преглъщане, значи гърдата е празничка. Малко ми е трудно да разбера дали преглъща рядко, защото няма или защото дреме, нооо няма как всичко наведнъж Blush

# 83
  • Мнения: 2 280
има се предвид, докато не пусне гърдата бебето като се има предвид, че малките бебета понякога спират за да си починат. Трудно е е началото, когато бебенцата се изморяват по-бързо и заспиват. После става по-лесно с времето. Имайте търпение и будете с пощипване на краче, ръчичка.

Една пауза от 4-5 часа не е проблем на 2 месеца от това, което аз знам.

# 84
  • Мнения: 770
Малко ми е трудно да разбера дали преглъща рядко, защото няма или защото дреме, нооо няма как всичко наведнъж Blush
Не се притеснявай, аз второ дете кърмя и то с малка разлика, но пак доста често не мога да разбера какво иска бебето.
Например вечер като я подхванат коликите и постоянно прави сигналите за глад, а като й давам после повръща.
Та, сложна работа е кърменето понякога.

# 85
  • Мнения: 2 280
Обикновено бебето първо само суче на празен ход, после кърмата потича в по-голямо количество и после пак трябва да суче известно време, за да слезе нов поток кърма. Тоест нормално е да не се чува нищо на моменти, както и в края на кърменето, ако бебето вече си суче за успокоение, което също е нормално. Гледайте само да е хванало достатъчно от ареолата, малко са им мънички устите в началото, но колкото може - с разтворени устни и издаден напред език.

# 86
  • Мнения: 422
Това, за което говореше д-р Владимирова, беше за жена с хиперлактация, до колкото си спомням добре. При нея се е получило така, че бебето не наддава добре и затова са търсили проблем и проблемът е бил, че е приемало само предното въглехидратно мляко, без да суче от мазното мляко. Но това е единичен случай. Всички консултанти препоръчват да се редуват гърдите в рамките на едно кърмене, като след като детето спре да суче активно от едната гърда, се прехвърля на другата и обратно. За по-големи дечица вече може да се практикува изпразване на едната и после предлагане на другата. Това знам аз от всичко изчетено и изгледано. Но все пак трябва да се прецени за всеки какво работи. Зависи и от бебето естествено. Инферия, успех ти желая с кърменето!

Барбалена, зависи колко често мениш памперсите през деня. Ако е на всеки час-два не знам дали могат изобщо да се препълват, ако е по-рядко вече е друг въпрос. И това, че суче вечер много може да означава, че през деня не си е поело порцията или е от зъбки. Имате ли кантар? Можеш ли да проследиш наддаването? До колкото знам кърмени бебета могат да не акат дори по 5 дена.

# 87
  • Мнения: 6 558
Здравейте, писала съм в тази тема преди 5 години и съм позабравила какво що.
Имам второ бебе на 8 дни. Изписаха ни вчера. Изкарахме първа нощ без АМ. Давах му по веднъж вечер по малко и веднъж на нощ в болницата, за да мога да им спазвам графика за бебетата  сутрин, а вечер  да не го заварват като идват км 22ч да го къпят умрял от глад и ревящ. Та до 2ч беше добре и после май го започна стомахчето. Два часа се извива все едно е гладен, но не засукваше, сякаш е забравил как (а иначе се справя страхотно и засуква правилно) и плачеше. За пръв път се случи това, в болницата не е правил така. Не знам дали е възможно да са дошли коликите, но със сигурност беше стомахчето, защото имаше газове и пръцкаше много. Проверих гърдите, като стиснах и от двете излизаше мляко на струйка, затова изключих вариантът да са празни и затова да не ги иска. Имам спомен от първото бебе, че като ги боли стомахчето, бъркат болката с глад. Така ли беше наистина?
Освен това тази сутрин до сега, спи по малко (30мин, час) и иска да суче. Това потвърждава теорията ми, че като е бил в задължителните часове от 8 до 10 и от 12 до 13ч в бебешкия бокс, са го хранили с АМ. Гърдите си също чувствам доста по-изпразнени днес. Слагам го при всяко събуждане и на двете. Би трябвало да се коригира количеството, предполагам?
Вие какво мислите?

П.п. Извинявам се, много дълго стана.

Последна редакция: сб, 28 яну 2023, 13:25 от Elektra.13

# 88
  • Мнения: 21
Благодаря за темичката! Няма нищо по-добро от споделения опит! Почетох доста, но ми се иска да споделя и за мойте тревоги и предизвикателства… Родих на 05.12 нормално, но ми дадоха детето наобяд на следващия ден, престоя беше 1 сед. Роден 3210, изписан 3050, 1 месец- 3880, в момента е 4450-70гр. Май си се движим на минимума наддаване. Веднага го поставих на гърда, даже тренирахме и позата легнали, кеф за него, че си цицка, улеснение за мен, че си дремя, веднага си зацока мисля че обхваща зърното добре. Но дохранвах там с 30мл АМ. на 3ч. В деня на изписването гърдите ми бяха като със силикон, доста плътни ги усещах. Вкъщи къде по съвети на близки, къде от страх че си е гладен, продължих схемата кърмене/дохранване и настъпи моят ад… това смесено хранене е кошмарно. Няма как да преценя колко е изял от мен и колко добавка да разтворя. Един път връща, друг му е добре. Много рядко разтварям 90 мл обикновено преди лягане вечер. Повечето пъти 30 или 60. С най-малкия биберон го храня, за да му е трудно. След като е ял е от двете гърди мога да изцедя 10-30мл. или нищо. Ако е пропуснал хранене съм стигала до 90мл. с електрическа. Макса ми е 120 с ръчна помпа при две пропуснати хранения. Един път с ръчната е по-добре, друг път с ел. Към момента не разтварям добавка повече от 300мл за денонощие. Дохранвам и с кърма, когато съм успяла да изцедя нещо. Но разбира се искам да махна шишетата. Няколко пъти оставаме само на кърма не спазвам часове, взимам го при мен през нощта. Но истината е че е ленивче, не може да се пребори да си увеличи количеството и да ме стимулира добре, според мен или аз толкова си произвеждам. Съответно понякога заспива гладен, будене пак кърмене и накрая разтварям че да поспи повече от час. През деня спи по 45 мин напоследък. Прави си нощни паузи, често пропуска хранене, понякога две. Но е муден, щипане, смяна, оригаме.. цокне малко и заспи ползва си ме за биба редовно, не иска биберон, много рядко се лъже и бързо го плюе. Мой наблюдения са, че ако пропусне хранене се е насъбрало и си имам. Но иска ли през час, нямам достатъчно ако ще да виси много време. Знам че тук ще кажете слагай го постоянно, но пробвала съм не веднъж за 2-3 дни и пишканото понамалява, акането става на 2-3 дни и се притеснявам и разтварям добавката… иначе не е от най-дрисливите в болницата два пъти на ден, вкъщи един, рядко 2 пъти на ден. Вода и чайче копър поспрях да давам, за да следя памперса. Нямаме колики или поне нищо драматично. Та мамаситас, моля ви дайте съвети писна ми от тези шишета Cry но не мога да се преборя за още малко 😞 Когато цедя следвам схемата 7-5-3 на всяка или 10мин едната и 10мин. другата. Гледам поне ведъж през нощта да имам изцеждане. През деня ми е много трудно да намеря време с това будене на 45 мин. Обмислям да инвестирам в хендс фрии помпа, за да не съм вързана за контакта. Лактил 2ра опаковка, чайове, храня се добре, пия течности. Виждам полза от рицинус. Ако има запознати дали мога да го приемам по-продължително? Направих 3 дни 3х5 гранулки и спрях. Стана много дълго, блогодаря на изчелите и тези които ще дадат мнение 🙂

# 89
  • Мнения: 2 280
Ще започна с позитивното - според мен кърма си имате предостатъчно, при количествата, които изцеждате, просто бебето не изсуква добре, вероятно защото е още мъничко, а не е изключено да има някакъв проблем със засукването или юздичка, но е трудно да се прецени какъв точно е проблемът. Може и детето бързо да се отказва, но не защото е лениво, а защото му е трудно все още. Сукателният рефлекс е още силен , така че имате възможност да оправите нещата - задължително с консултант според мен - защото виждам, че поначало е имало неувереност, консултантът трябва да види езика на детето и засукването и да ви даде адекватен съвет според видяното. Щом памперсите започват да стават сухи само на кърма, а имате количества, е твърде вероятно да се касае за юздичка според мен, особено ако е момченце, но може да е и друго нещо (като тих рефлукс) или да има нужда да заякне още малко.

Докато се видите с консултант имайте предвид, че ако искате да кърмите вода и чайчета по принцип не се дават. Не знам дали детето има колики, но първо - кърмено дете, а и такова на АМ приема обикновено достатъчно течности от кърмата и млякото, а водата и чаят запълват стомахчето и компрометират кърменето. Не знам в какво количество сте ги давали, но течности без хранителна стойност особено при недотам стабилно наддаващо бебе не е добре.

Пишете, че когато пропусне хранене, си имате кърма - това впечатление е погрешно. Кърма си имате през цялото време, пропускайки хранене гърдите обаче се препълват. Напрегнати са само в началото, не търсете вече ефект да са пълни и напрегнати. Запомнете, че гърдите са като фабрика, а не като склад, докато бебето суче произвеждат постоянно нови порции мляко, като можете да сменяте по-често, за не се мъчи бебето на слаба струя.

Когато гърдите се препълват започва да се произвежда инхибитор, който да намали производството на кърма - тоест временното изобилие на кърма всъщност е контрапродуктивно.

Дългите паузи също не са ок при такова наддаване според мен, но те според мен се дължат на голямото количество АМ, което давате понякога и също пречат на процеса. Изцеждането в идеялния случай трябва да става на всяко хранене на бебето, но самите хранения се разреждат във вашия случай заради голямото количество добавка.

Не знам какво ще установите с консултанта, но според мен и при редовно даване на такова количество АМ е добре добавката да се намали постепенно, а не изведнъж.

По принцип дохранването винаги се случва с едно и също количество според проблема  (обикновено не повече от 30 мл на всяко хранене) и ако има нужда. По-големи количества се дават, ако наистина не можете да произведете повече.

По принцип бебето е на ръба на наддаването, но ако и този месец покрие минимума от 800 гр, мисля че няма нужда от притеснения за това, но го проследете. През трети и четвърти месец нормата за наддаване е по-ниска.

Препоръчвам ви да си изберете сертифициран консултант от първа страница - струва си, я и кутии АМ за седмица понякога излизат по-скъпо.
Аз бях доволна от Ася Демирева, както и много мои познати.

Общи условия

Активация на акаунт