Отговори
  • Мнения: 2 161



Според българските стандарти, на 6-месечна възраст детето може:

◇ Да опитва да пристъпва и подскача, придържано от възрастен.
◇ Да се обръща от гръб по корем и обратно.
◇ Да повдига глава, да хваща крачета и да рита, легнало по гръб.
◇ Да хваща играчка в обсега на ръцете си, да я прехвърля от една ръка в друга,  да я поставя в устата си.
◇ Да поема храни от лъжичка при захранване...




Психологът обяснява

„Не“ на раздялата

През седмия месец (периода от навършване на 6 до навършването на 7 месеца) отношенията между майката и детето влизат в нов етап. Страхът от изоставяне става реалност за малчугана и се демонстрира с желанието майката да бъде непрекъснато около него. То търси постоянно внимание от близките си, става по-срамежливо в присъствието на непознати и се разстройва, когато остава само. Тъй като нараства активното внимание, детето внимателно изследва новите лица и едва тогава прави плах опит за контакт с тях.

Понеже зрението е напълно развито, предпочита да гледа предмети с много цветни детайли. Дори може да се премести, за да вижда по-добре. Преценява разстоянието и прави съзнателни движения, за да вземе нещо. Бебето не различава кои предмети са играчки и кои не, но определено показва повече интерес към тези, които го забавляват повече. Ето защо мобилният телефон или таблетът се превръща в желана цел. И тъй като паметта и мисленето все още не са достатъчно развити, то не може да запомни и осмисли какво може да се пипа и какво не. Възможно е вече да има любима плюшена играчка, която да го успокоява, когато е разстроено.

Ако го попитате къде е даден предмет, то го търси с поглед, което означава, че започва да трупа понятиен запас и разбиране за света. Сръчността му позволява  да сключва длани около играчките и да ги вземе в ръцете си с помощта на палеца. Удрянето на предмети един в друг и възпроизвеждането на силен  шум е сред любимите занимания. Моментът е идеален да се обяснят понятията „вън и вътре“ чрез подходящи игри. Бебето използва ръцете си все по-добре и това му позволява да държи чашка с дръжки и да пие само от нея. Важен етап от развитието му е преминаването от пасивен контакт (отреагиране на предложения му контакт) към първите опити да инициира комуникация. Например, желанието на възрастния да върне играчката в полето на детето се осмисля от него като възможност за контакт. Захвърлянето и получаването на играчката (отново и отново) е не само игра, но и осъзната възможност детето да провокира със собствената си активност желана и търсена от него комуникация. И докато през шестия месец детето се фокусира предимно върху устните на говорещия, през седмия месец то може да разпознава лицевата експресия и да отчита чувствата „страх“, „гняв“ и „щастие“ у събеседника си. Играта на криеница възпитава у него „безстрашие“, защото му показва, че предметите не изчезват завинаги, когато са извън полезрението. Това е важен етап от осмисляне на връзката с майката.  Детето се научава, че дори да излезе от стаята или от вкъщи, тя ще се върне отново и всичко ще бъде наред.

Игрите на децата не са забавление, а начин за овладяване на света, в който живеят. Чрез тях те се подготвят за ефективната си социализация, развиват своя емоционален и интелектуален капацитет, тренират ефективна комуникация, научават се да мислят, да съпреживяват и да се пазят. Игрите, всъщност, продължават през целия човешкия живот, но възрастните ги назовават с други имена.

Автор: доц. Диана Димитрова



Съвети за стимулиране потенциала на детето от 7 до 9 месеца

За стимулиране потенциала на детето и за създаване на благоприятна среда за учене и развитие се препоръчва:

1. Да се осигури на детето пространство, за да усъвършенства своите движения.

2. Детето само да избере предпочитания начин на придвижване, като му се помага при по-сложно движение; това ще го мотивира да изпитва удоволствие от извършването на движенията.

3. Да се подпомага детето при сядането, изправянето, стоенето и ходенето около оградата на креватчето, кошарата или друга мебел.

4. Да се оставя детето по-често да играе самò в кошарата, за да може да използва стените ѝ като опора в опитите си да се изправя и задържа.

5. Детето да се оставя седнало на килима, а играчките на леглото до него, така че да може да ги вижда, за да се опита да се изправи и да ги вземе.

6. Да се осигуряват на детето подходящи функционални играчки, които насочват към извършване на различни действия с тях – раздвижване и възпроизвеждане на звук, почукване една в друга, опипване, стискане, поставяне в устата, пускане от високо и т.н.

7. Игра с детето, като му се подават последователно две играчки – една, която то хваща, и втора, като му се предлага ту от страната на свободната ръка, ту от страната на заетата ръка.

8. Игра с показване на движения, за да се научи да пляска с ръце, да се „крие“.

9. Да се стимулира интересът на детето към всичко, което го заобикаля.

10. Да се поставят играчки на различно разстояние от детето и да се насърчава неговото движение да ги достига и хваща.

11. Да се осигурят подходящи за възрастта играчки на бебето, които позволяват различни манипулации с тях, като например играчки с копчета, които започват да свирят след натискане, които се задвижват, когато бъдат разклатени и т.н.

12. Активно включване на майката (грижещия се) в игри с детето, например когато то многократно хвърля играчка, която тя вдига от земята и му я подава, за да може то да изучава ефективно обектите и да опознава света около себе си.

13. Игра на игри, в които се скриват играчки и се стимулира детето да ги търси, както и на игри, в които се редуват детето и майката (грижещия се).

14. Да се играе с детето, като му се покаже какво да прави със съответните играчки – например, за да сложи кубчето в чашата, тя трябва да е по-голяма от самото кубче, за да постави кубчето на масата и то да остане стабилно, трябва да се постави по определен начин и т.н.

15. Да се обясняват на детето различни факти за животните и предметите около него: например животните могат да се движат сами, издават звуци и казват „бау-бау“, те растат и стават големи.

16. Да се осигуряват възможности на детето да играе и да общува с други деца.

17. Да се имитират емоциите и изразите на детето.

18. Да се предоставят възможности на детето да се наблюдава пред огледалото.

19. Да се полага специална грижа и внимание в случаи на напрежение – необходимо е веднага да бъде успокоено, преди още да е силно разстроено и да започне да плаче неудържимо.

20. В случаите, когато детето започне да се мръщи и дава сигнали за плач, е необходимо да се насочи вниманието му към интересни предмети, за да се успокои, и ако това не подейства – да му се говори нежно, да се гали и да се прегърне.

21. Да се поощряват и повтарят интересните за детето движения и занимания, които са му приятни и му носят удоволствие.

22. Да се посочват на детето интересни обекти, играчки и животни, като се назовават, върху които то да задържи вниманието си по-дълго.

23. Да се говори на детето по всякакъв повод – например, когато се извършват всекидневни дейности в домакинството, на разходка, както и за това, което майката (грижещият се) възнамерява да прави.

24. Да се показват на детето лица или обекти от обкръжението му и да се произнасят имената им, например „А, ето зайче! Виж, това е зайче. Какво хубаво зайче!“; „Това е тате. Тате!“ и т. н. Щом вниманието на детето е привлечено към нещо, е добре да се назове, да му се даде да го вземе, да му се обясняват различните свойства и действия с него.

25. При разговор с детето по възможност да се застава срещу него, за да вижда движенията на устните и изразите на лицето. Да се задават въпроси за различни обекти и лица и да му се посочват, за да се привлича вниманието му към тях, например „Къде е мама?“, „Къде е топката?“. Ако на въпроса „Къде е мама?“ детето обръща глава към майка си, е необходимо то да се поощри – да се изразява задоволство с усмивка, с интонация, с „Браво“ и т. н.

26. Да се поощряват с усмивка и с нежни интонации опитите на детето да произнася спонтанно или да повтаря отделни срички, които е чуло да бъдат произнесени. „Отговаряйте“ на това, което детето „казва“: когато например произнася ма-ма-ма, в отговор казвайте „мама“ и посочвайте към майката, ако произнася та-та-та, казвайте „тате“ и посочвайте бащата; така помагате на детето да направи връзка между звуковете и тяхното значение.

Тези съвети са част от СТАНДАРТИ И ПОКАЗАТЕЛИ ЗА РАЗВИТИЕ И УЧЕНЕ В РАННОТО ДЕТСТВО: ОТ РАЖДАНЕТО ДО ТРИ ГОДИНИ

Автори: доц. д-р М. Атанасова-Трифонова, проф. д-р Л. Пенева, проф. д.ф.н. Ю. Стоянова, д-р И. Янчева, гл. ас. д-р Н. Колчева, гл. ас. д-р М. Мутафчиева



Копче за сън


Сънят на 6 месеца


Етап на развитие

Може да бъде трудно да приспите шетмесечното дете през деня или нощта. Това се дължи на промяна в продължителността на времето на бодърстване и на особеностите на етапа на развитие, както и на началото на прехода от 3 на 2 дневни спанета. Кога и как ще се случи този преход, зависи от детето, при повечето деца той се случва между 6 и 8 месеца. Важно условие и показател за преминаване към две дневни дрямки е, детето да успява да стои будно 3 часа без да се преуморява от това. Около шестия месец се наблюдава скок в развитието. Някои деца започват да пълзят, някои се научават да седят самостоятелно. Характерно за този месец е началото на страха от раздялата с майката. Вероятно сте забелязали, че детето не Ви изпуска от поглед и започва да нервничи или дори да плаче, ако излезете от стаята. Това е естествен етап от неговото развитие, детето разбира, че мама е отделен човек и може да си тръгне, оставяйки го само. Важно е да бъдете търпеливи и подкрепящи. Постоянният контакт с Вас ще го успокои и ще го направи по-уверено.

Дневен сън

Общото време за дневния сън е 3,5 – 4 часа. Времето за будуване в началото на шестия месец е 2 часа и 15 минути – 2 часа и 30 минути, а за периода 6,5 – 7 месеца то се увеличава на 2 часа и 45 минути – 3 часа. При някои деца това увеличение става плавно, но при други се случва рязко. Ето защо е възможно в някакъв момент за мама да стане много трудно да приспи шестмесечното бебе. Тя започва да се пита, дали не е пропуснала признаците на умора, а всъщност се оказва, че на нейното бебе още не му се спи. Обичайно в този период се установява една по-продължителна и стабилна следобедна дрямка ( при част от децата сутрешната е по-стабилна ). Третият дневен сън може да се скъси или дори да не присъства всеки ден.

Нощен сън

Продължителността на нощния сън на тази възраст е 10 – 12 часа. Важно е бебето да бъде сложено да спи за нощния сън рано. Оптималното време за това е 19:00 – 21:00 часа. Ако нощният сън се е изместил твърде късно заради третия дневен сън, това също е сигнал, че е време да се премине на две дневни дрямки. Смята се, че шестмесечното бебе има нужда от 1 до 3 нощни хранения през нощта, ако е на кърма и 1 -2 хранения, ако е на формула.

Съвет за периода

Създайте подходящи условия за сън. Детето лесно се разсейва, така че премахнете всичко интересно и превъзбуждащо. Осигурете на детето условия за добро физическо развитие. Можете да го държите върху килимче на пода. Ако бебето през деня ‘’живее’’ в кошара за игра, няма да има възможност да развива оптимално физическите си способности, няма да има място да се научи да пълзи и лази, а това е изключително важен етап от неговото психомоторно развитие. Преди сън създайте спокойна обстановка, следете за признаците на умора, не пропускайте да направите ритуала. Опитвайте се нежно и постепенно да приспивате детето с по-малко помощ. Ако не можете да се справите сами, не се притеснявайте – можете да се обърнете към консултант по детски сън, който да ви подкрепя в тази нелека задача.

# 1
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 433
Отново прекрасен подбор на информацията, Филме! Точно каквото ме интересуваше - активности с бебето и промени в съня Simple Smile

Аз съм в отбора на Мира иначе - косата ми плаче за поддръжка ама трябва да изнамеря 3+ часа за целта…
Още не съм си пуснала контролни изследвания повторно, егати моткането.
Опитвам се да почна режим - без сладко и тесто уж, но се провалям с гръм и трясък. В момента съм 74кг, 75 отидох да раждам, пфууу. Ама си имам завиден апетит (а.к.а тъпча се), малко движение и подозирам поне лека форма на ИР.

Приспах детето, моля се да не е дрямка само, а нощен сън 😅 В 17ч и нещо го събудих че отиваше към час и половина дрямката, което се случва един път в месеца и ако го бях оставила да се наспи, щеше да замине съня и тази вечер.

# 2
  • Мнения: 780
Благодаря за старанието, което си вложила отново, fillme!

Не вярвах, че е толкова зверски гладът на кърмачките, ама на...да знам вече. През живота си не съм изпивала такова нещо, апетит - да, вълчи глад - не бях... Като ходихме да взимат кръв на Дара, викам си и аз пусна едно ТСХ, не си пих хормона...Да не бях пила и кафе, и кола щеше да е по-добре!
От забилото ежедневие ли изтъпявам, не знам, но скоро бях написала Охапване! Получих факс 3 минути по-късно и се поправих...Close

По повод заместване на хранене ЗВБ-тата казват, че до 1 годинка храната е само за опознаване. Други школи целят по-ранно отбиване. Grinning

# 3
  • Мнения: 661
Много ти благодаря за отделеното време и старание, fillme! Четох с интерес!

За храненето не схващам аз тези педиатри от къде толкова разбират и знаят. Има си експерти, но те не са педиатрите.
ГХИ и всякаква животинска мазнина не е подходяща за нашите дребосъци още. Много е рано и тежко за коремчетата. Вземете растителна мазнина, както АА е дала пример. Нашето олио е на Holle. ..В някой готови пюрета има и не е нужно тогава да се слага. Иначе е задължително.

Деси, не и се притеснявай на Алис. Моя Матей още яде някакви нищожни количества пюре. Обаче види ли царевична или оризова филиика, банан или варен морков опитва с удоволствие. Справи се вече да си хапне даже. Аз нарочно карам с темпо на костенурка със захранването, че ме е страх да се не повтори сценария с каката.

Ама таткото по друг начин процедира.
Каша овесена (чиста и само с вода) дал таткото днес по мое наставление. ... Мен ме нямаше вкъщи. И ми звъни човека и казва "Абе жена това дете яде!" Хапнал си всичко, което баща му приготвил (около 100 гр.) и за десерт 2 резанчета ябълка печена и намачкана. Ама тати го е страх от ЗБВ и не му дал и лъжицата намазана. Само тати давал... И сега ме чака дискусия на тема метод на хранене.

Аз понеже от каката знам режима в яслите гледам и вкъщи да е долу горе така, че иначе ако се разминават, после ще му е трудно. Та там обяда е към 11:30-11:45. Затова не броя храненията, а гледам храненето, което се случва около този час да е с пюре, а това след него с каша. Ако стане в 6 и закуси, няма как да изкара до 11:30 и затова давам мляко като второ хранене. Ако стане обаче в 8 и пие едно мляко, то тогава второто хранене е пюре. Някак се надявам така да свикне, че има закуска, обяд, следобедна и вечеря. А броя на яденетата са като нас в семейството. Само на обяд хапваме основно и десерт. Сутрин и вечер е само едно. Та така и с бебето ще бъде. Докато има СЗ той (ние с каката нямаме) може след хранене да хапне плод. Та такава ми е логиката на мен.

АА не искам да те притеснявам теб. Леко нахално ми идва ти да дириш пюретата. Аз като изровя нещата ще споделя тук. Тук ще допълниш после и така.

# 4
  • София
  • Мнения: 3 716
Благодаря за новата тема, филме! Много полезна информация. Ние май ще махаме третата дневна дрямка. Малко рано ми се вижда, но не е нормално чак сега да заспи. Тя, че се превъзбуди от батко си и братовчедка си факт, но като я пропусне си ляга нормално в 8 часа… та явно натам вървим.
За мазнината - четох в един сайт рецепти за ЗВБ как да се поднесат зеленчуците и там ползваха масло от авокадо и зехтин, та лично аз ще действам с тези двете неща.

# 5
  • Мнения: 408
Много интересна тема, Филме, благодаря!

И какво стана, ние борим преход от 4 на 3 дремки, а той скоро ще трябва да мине на 2? Уф. Дано ми остави малко време да си отдъхна, преди да реши да ги намаля, че се измъчихме и двамата!

Значи ГХИ-то да обвинявам за истеричния рев тогава? И аз май него най-подозирах ама… нали уж мазнина да се слага, пък то пак грешното нещо съм направила. А кокосовото подходящо ли е? Че и такова слагах веднъж, май нямаше такова бурни реакции по спомен.

Последна редакция: пт, 13 яну 2023, 22:35 от Muppa

# 6
  • Мнения: 661
Muppa мазнина се дава, но растителна. Животинската по-късно, към годинката бих дала. Нея някои коремчета я понасят, но много не. Кокос и маслини са растителни и може от сега.
То не се знае, може ГХИ да го е дразнело. Може и друго да е било. Но за всеки случай мини на растително нещо.

# 7
  • Мнения: 2 272
аз тъкмо днес взех гхи, уж за бебешките пюрета. Някъде бях чела че е ок, даже дали не беше толкова противоречивата Маги Пашова. Със сигурност тя препоръчва масло или кокосово масло колкото грахово зърно на 200 грама пюре, ама дали беше гхи или друго. Вече и аз забравям къде кое съм чела или чула.

И аз съм почнала да пиша неграмотно - понякога се хващам, понякога - не. Даже ММ доста ми се подиграва и на говора, че съм казвала “него нещо”. От четене в нетЯ ми се набиват разни неща, чак после като чета правилно думата и ми е странно. Забелязали ли сте колко често хората “обесняват” нещо например 😂 “Замръзена” го виждам толкова често, че вече не ми изглежда грешно. Ама има много... Някой път се чудя хората как го добутват до завършване с такъв правопис, ама и аз яко затъпявам, така че да не мърморя много.

# 8
  • Мнения: 2 161
Аз си слагам масло или зехтин. На плодовите ще слагам кокосово. ГХИ е претърпяло преработка та не го смятам за по-полезно. Каката така си я хранех и сега си процедирам така с дребното. В кърмата има животинска мазнина в АМ също не е само растителна. За мен това, че е тежко е лишено от всякаква логика. Мисля малко по късно да вкарам и орехово олио.
Лъчи е пораснала един сантиметър и само 290 грама тоест е 66 см и 7490. Фонтанелата е затворена. Пуснаха й направление за изследвания и тези дни ще отидем. На 2 месеца й взеха кръв от вена и не беше голяма драма. Много повече рева в родилното като й доиха пръстчетата за взимане на кръв.
Не знам дали сещате за коментарът ми, че бутат царевицата навсякъде. Ето пюренцата са добър пример. Днес я въведох с пилешко на Гербер. С лимоновия сок и аскорбиновата киселина (вит.С) не е имало проблеми при каката. За сега и при Лъчи няма. Тя продължава да си хапва по няколко лъжички, но аз и не настоявам за повече. Банан харесва да си смуче, но аз го държа. Още не посяга да хване и лапне. Иначе това да подаде с едната на другата ръка го прави.  От пълзене за сега сме далеч. От никнене на зъби също.
Мирра, аз бих започнала да спазвам твърди интервали на приспиване и да будя, ако стигне 2 часа дрямката. Както и да няма над 3.5 макс 4 часа дневен сън. Например първи интервал 2.15 втори 2.30 трети 3 часа и четвърти пак към 3 - 3.30 часа бодърстване. А за плаченето не мисля, че от гхи. По вероятно е това, че си дала доста видове наведнъж.

# 9
  • Мнения: 408
Ако стигне 2 часа дрямка ще вдигна купон! Ако е дълга дрямка продължава точно час и 15 мин, швейцарски часовник е. Мерси, Филме, изпълнявам уж. Той все пак е роден месец по-рано, та е и малко назад с интервалите, тея дни се движим около 2/2:15/2:30/2:45 и изглежда най-накрая почна да ги издържа. Рано му е за 2 дремки определено. ☺

# 10
  • Мнения: 1 259
Страхотна информация отново, Fillme.

Аз обаче идвам да се оплача и търся съвет, както си мислех,че детето е запечено, вчера с въвеждането на моркова ака 4-ри пъти, викам си сигурно остатъчен ефект от пащърнака. Е да, ама днес  ака 6 пъти, подсече се брутално/ досега никога не се е случвало/ н е минава с Бепантен, за пръв път сложих Судокрем, надявам се да помогне. Обаче какво е това чудо, ял е няма и  50 грама пюре и нормално мляко през останалото време. Не е разстройство, а си е бая  гъсто. Стана никое време, но утре ще пиша на педиатъра, но се притесних това пък как стана, уж морковът запичал....


И аз като бързам  бъркам/изпускам  букви, после като се чета лошо ми става, но ще ме извините.

Последна редакция: пт, 13 яну 2023, 23:37 от mexicana___

# 11
  • Мнения: 2 468
Филме благодаря за новата тема. Много полезна информация.
Много яко заглавие, а и бебокът, който се търкаля е голям сладур!. Hug

Пфф от сутринта пиша и все нови и нови отговори, докато публикувам. Включвам се, пък може да пропусна нещо.

Ние бяхме с режим горе долу като този, който спомена Валена и беше супер.  От както започна да се върти се промени много. Започва да мрънка, че му се спи още преди да са минали два часа. Когато го кърмя (легнали) много започна да се разсейва с крачето си. Докато яде го вдига и си пипа пръстите или ако има чорап го дърпа. Явно като хапне му идва power, започва да се върти по спалнята и така може и 1ч да мине. Говори си, дъвче си бибата. Мрънка, вдигна го да го успокоя и пак се повтаря това. А преди заспиваше сравнително бързо. Снощи пак заспа в 20.45 и 21.30 се събуди. Не успях да го доприспя и се разсъни. После заспа в 12ч. Едва гледах. Днес имаше 3 дремки и заспа чак в 22.30ч пак. Надявам се за нощен сън.
Хич не ми харесва така и трябва да променим нещата, но това въртене явно му е много интересно. На мен не ми изглежда да си удължава интервалите на бодърстване, а даже започва да се прозява по-рано. Е, да, но после голямо въртене става.

Вчера и днес дадох за първи път броколи и мисля, че му харесаха. Отваряше устата и изяде повече лъжички. Доста се беше разредило с кърмата. После проветрявах, защото бях забравила какъв аромат се носи от тях.:Grin
И да ви кажа какъв е планът ми за захранването до края на месеца.
До тук съм давала - картоф, тиква, пащърнак, морков, сладък картоф,  тиквичка и броколи. Утре ще дам бял морков, че вчера поръчах и ще търся карфиол, защото в ДМ нямаше. Мисля, че със зеленчуците се изчерпваме до тук и ще започна да правя комбинации от тях. Пропускам ли нещо?
Ако всичко е наред мисля към средата на следващата седмица два дни да му дам да опита няколко лъжички ябълка или круша, такива взех, за да мога на третия ден да пробвам каша с плодово пюре направо, за да не давам чиста каша. Каша обаче още не съм купила. Вие какви давате? Оризова или? Като марка на баткото взимах Тьопфер. Засега нещо такова, пък дано прояде повече.

И да дам идея, който пазарува от ДМ. Вчера за първи път реших да пусна поръчка през приложението и се оказа много практично. Вкарваш си най-удобния магазин, разглеждаш, всичко си пише в описанието, мяташ в кошницата и поръчваш. Доставката до магазина е безплатна, само че се плаща онлайн с карта. До 3ч след поръчката може да се вземе от магазина. Мъжът ми (понеже по-често той ходи) е много доволен, че не си е губил времето в обикаляне, търсене, четене, снимане, а само сканират баркода от поръчката и ти дават покупките. Аз поръчах памперси, вода, една чашка да пробвам и няколко пюренца.
Плодови поръчах на бейби био и са 100% плод, нямат нищо друго. На Хип обаче сливата видях, че има захар.

Днес най-после се сетих да звънна да попитам за ехографията и ще отидем следващата седмица. Само, че без час и се надявам да няма болни. И до лабораторията още не сме ходили, но ще е също другата седмица. Няма да се съобразявам с това дали е ял или не. Ще отидем към обяд.

И Марти ми харесва много телефона, но аз не го давам. Ама те харесват всичко, което не е играчка. Пред него не го използвам много. Само за снимки, някой кратък разговор или да напиша нещо на мъжа ми. Използвам го докато спи. Чета книга, пиша тук или си разцъквам нещо друго.
Тв по принцип не гледам отдавна. Рядко някое предаване, но сега няма кога. Сутрин си пускам На кафе с Гала за фон, колкото да ми говори нещо. В кухнята си сложих една блутут колонка и си пускаме музика.

За първо-второ-трето обикновено от кухнята за обяд се дава второто, за СЗ десерта, а за вечеря супата. В ясла/градина вече са си 1-2-3, но според мен както си ги научим. Аз на баткото не съм предлагала в началото така, той в градината не яде, така или иначе, пък и ние не всеки път се храним така вкъщи.

Аз не броя кое ядене му се пада обяд на Марти, но явно ще е трето. Вчера понеже спа до късно, и след първата дрямка му предложих, което беше 15ч, а днес пък се падна към 12.30-13ч

За домашни пюрета и аз се бях засилила да правя, но само картоф и тиква правих. Освен, че сезонът е такъв, че няма разнообразие и с това хапване по няколко лъжички прецених засега да взимам готови, пък ще правим вкъщи след няколко месеца, когато имаме хубави домашни продукти.

На мен затова тук ми е хубаво да си споделяме и всеки може да си извлече полезното за себе си.

Деси, и ние по това време сигурно ще заместим хранене, като гледам как вървим. Не, че бързам, но поне да хапва повечко.

На фризьор и аз искам малко да си освежа косата. Мъка ми е вече да гледам колко пада и навсякъде е само моята коса. Мъжът ми много настоява да си взема нещо, колкото и да му обяснявам, че е нормално.

Режим, абсурд. И аз съм все гладна и то към сладко ме тегли.

Добре, отказахте ме от ГХИ за сега. Друго ще мисля. А днес някъде четох, че и кокосово не се дава, но не помня къде и защо. Също поради изветрялост на мозъка.

Пускам малко инфо от една друга тема по повод изследванията на 6м. Коментарът е от педиатър.


Скрит текст:
Не е практика рутинно да се изследват децата на 6м възраст. Освен това, винаги се работи венозна кръв! Кръв от пръстче? ...не е достоверна, и не се работи. Следователно, да правите "изследвания" на 6м възраст, ненужни, и при това с кръв от пръстче? е подигравка с медицината. Също подигравка е и "нефрологичното изследване". Ако ще правите ехографско изследване на коремче профилактично? моля, чудесна идея. Но на всичко. Не само на бъбреци. Друг детайл- НЕ се препоръчва при бебета да изследвате урина ако нямате нужда , и/или, показания за това- шансът пробата ви да излезе замърсена е огромна. И от замърсена проба ще се вкарате в ненужни перипетии- както и си става в Бг.Също, моля да отбележите, че е некоректно без крайна нужда да вземате кръвни изследвания на бебета, при който не сте завършили с трите дози Хеп Б ваксината. Защо? защото винаги има риск от заразяване с Хеп Б преди да сте приключили и с трите дози Хеп Б ваксината.
Също, да вземате кръв на много малки бебета, без да сте поставили поне една доза Хеп Б ваксината е недопустимо! И може, разбира се, да става? ...само при крайна нужда. Затова и навсякъде, първата доза Хеп Б ваксина се слага при излизане от родилният дом. Това, ако майката не е (+) на Австралийски антиген. Ако е? в първите 6-8 часа след раждане се слага и имуноглобулинът, и първата доза Хеп Б ваксина.

# 12
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 433
Матея, няма проблем, в предната тема ги постнах пюретата, сигурно си видяла 🤗
И на мен ми беше полезно да си сумаризирам кое и как давам така.

Мис, за цитата за изследванията предполагам е на Бърди по начина на изказване, той практикува в Германия от дълги години… Страшно полезна информация дава в много случаи, но за профилактиката не съм съгласна с него. Всяка държава си има собствена система за здравеопазване и препоръки съобразени с населението неслучайно. Като почнеш от закона за йодираната сол от царско време, който е намалил броя на кретениите (медицински), та като стигнеш до неонаталния скрининг - все неща, които в много други напреднали държави не съществуват към момента в мащаба, в който се следят у нас.

В БГ също така ЛЛ/педиатър е квалифициран да обгрижва пеленачетата. Акушерската грижа е грижа за майката, неонатологичната грижа е до 2-ри месец, когато свършва неонаталния период. Факт е, че неонатолозите могат да преглеждат и деца в по-голяма възраст просто защото първо завършват педиатрия и после специализират неонатология. Според нашето здравеопазване отговорността за цялостните здравни грижи за деца се поема от педиатър или ЛЛ със специализация педиатрия и за специфични прегледи и проблеми се препраща при съответен специалист.

Вчера търсих инфо иначе по отношение на заместенето хранене и месата. Не успях да задълбая много, но след и около 6-месец се препоръчва вкарване на зърнени каши и меса заради желязото и цинка. Заместване на 3 хранения между 7-9 месец в Европа, вкл в ЮК и Германия, като в ЮК препоръчват и варианта това да са закуска, обяд и СЗ. Останалите млечни. То реално идеята е да се работи на принципа на build-up-a, с плавно изместване, особено защото не всички бебета са ящни и не приемат с кеф новите храни или пък са с по-чъчувствителни коремчета.
Примерно в Бейбицентър точно четох същите препоръки - ако си почнал в 5 месец съд зеленчукови пюрета, то в 7 трябва да имаш 3 заместени хранения.
И на фона на скоростта на вкарване на нови храни включването на месо е ОК на 6,5-7 месеца като съвпада точно с този период на заместени хранения.
И не на последно място не забравяйте и скоростта на наддаване и растеж каква е била, когато ЛЛ препоръчва започване на пюрета. При нас рязко намали темповете накрая на 4 месец. Давам съвсем смело пример с нашия ЛЛ на нас с Маги: нашият Йоан е хранен с АМ и ни препоръчаха захранване с почването на 5 месец, защото беше качил малко, а при Маги коментираха от 6 месец примерно, техният Йоан е кърмен и предполагам по-бързо ще стигнат до месото времево от нас.
Така че може би не е редно да сравняваме защо не са еднакви препоръките…

# 13
  • Мнения: 2 468
АА, същият е. Ако си го чел друг път няма как да го объркаш, защото е груб и постоянно осмива българското здравеопазване и практики. Но и много пъти е споделял важни и полезни неща. За това казвам, че информацията е общодостъпна и всеки може да си извлече полезното, ако намира такова, и да си направи изводите. Аз, например, не бях срещала това за хепатит Б и ми беше интересно да го науча. Не се сещам дали е практикувал в България, но ако беше наш ЛЛ щях да го сменя, защото ми е важно отношението, а неговото не ми харесва.

За захранването препоръките са кърменето бебета да се захранват на 6м, а бебетата на АМ след 4ти месец. АА, само не разбрах с примера, който даде, защо ти като си захранила по-рано от Маги да включиш месото по-късно? Не би ли следвало като си захранила по-рано и си вкарала повечето зеленчуци, плодове, каши сега да вкараш месото, а Маги (и всички, които захранихме по-късно) те първа да захранва с всичко изброено? Извинявай, сигурно аз нещо не съм разбрала. Hug

# 14
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 433
Ами като цяло нали при кърмените бебета се изчерпва по-рано желязото и затова често още в 6-7 месец има почти паралелно захранване със зеленчуци, каши и месо.
Докато като хранените на АМ като почнат захранване между 4-6 месец първо един месец зеленчуци, после към месец плодове и каши, та вкарват чак след това месото. Та затова дадох сравнение за различните практики по принцип Simple Smile

Не знам дали е най-правилният подход, просто на мен ми се струва рационално и логично. Не агитирам никой 🤗

За Бърди сме на едно мнение с теб значи 😂

Общи условия

Активация на акаунт