Дилемата на съвременната жена: кариера или семейство

  • 8 772
  • 309
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 6 825
ierldan държавните служителу също са хора и усмотрението е обективно винаги. Все още няма роботика на всякъде. 
В България не съм сигурна дали хората по принцип са имали повече от 2 деца , в смисъл и преди 44. Някой може да знае и да напише . Но 50 годинни подред 2 деца се считаше за напълно достатъчно , след това при прехода хората и без това бяха в див стрес , къде ли нямаше дива мафиотщина и си спомням че се работеше денонощно и то 7х24. В еин преиод от време не помня да имаше затворен магазин или каквото и да е . Къде ти време и средства за повече деца. Последва по-хлабаво около врата и повече деца в семействата ... до пост корона инфлациите . Сега да видим на къде .
Това са лично мои наблюдения. Не твърдя че са правилни има си служби които със сигурност водят такива данни .

# 271
  • София
  • Мнения: 13 400
В България са ниски доходите още, а за отглеждане на повече деца трябват повече средства, не само облекчения.

За другото и аз се чудя. Как пък ще решат коя е достойна?

Белла е права, че и могат е такава от години. Преди 1950-та обаче 4-5 и повече деца са били напълно нормална бройка, стига майката да преживее ражданията.

# 272
  • France
  • Мнения: 12 906
Моята теория е, че единственото, което може да спомогне раждаемостта е сигурността на една жена, че ще може да продължи живота си както преди детето. Доскоро Франция беше пример за това и шампион по естествен прираст сред богатите държави. Това се дължеше на данъчната ù политика (3тото дете тежи колкото две в декларацията) и на системата ù с ясли и бавачки. Първият спад беше след тавана на данъчните облекчения приведен при Оланд. Вторият - след пандемията се оказа, че много ясли са затворили и много бавачки са се преквалифицирали. И като няма места жените трябва сами да ги гледат, а това не се приема за бонус, а напротив.
Обратната страна на медала са държави като Южна Корея и Япония. Там жените са задължени традиционно да са най-вече майки и предпочитат просто да прескочат този етап

# 273
  • Мнения: 6 825
Пгледнато от тази гледна точка излиза , че подпомагащото общество с голямо сърце е причина жените да не правят кариера като мъжете си и да не започват работа и да стоят в къщи . Пък и не се налага да им взимат пенсионни вноски ...
т.е . по темата - дилема няма. обществото ръководи парада.

# 274
  • France
  • Мнения: 12 906
Глупости, Бела, съвсем вече си съчиняваш.

# 275
  • Мнения: 9 388
От кога в България са безплатни яслите и детските градини? Информацията ми е от преди 10 г., тогава все още бяха платени дори и държавните.

# 276
  • София
  • Мнения: 13 400
Реално винаги са били безплатни, но се плащаше храната и беше изключително ниска сума на фона на цените в частните или в пужбина. Сега и тя не се плаща от 01.94.2022 г.

# 277
  • Мнения: 1 150
намалено работно време до 6 г. на децата

Извадих цитата от пост по-горе. Може ли повече информация, за първи път чувам, в кой закон да потърся? Не знам дали работодател би приел нещо подобно, но си струва да сме информирани. Благодаря.

# 278
  • София
  • Мнения: 13 400
След приключване на майчинството, родителите могат да поискат да работят по-малко часове. Това гласи промяна в Кодекса на труда (ноември 2011).
Майките могат да поискат работния им ден да бъде по-кратък, или да бъде със същата дължина, да започва и завърша по различно време.
Промените се отразяват върху заплатата.

В момента не мога да цитирам конкретния член от КТ, но става след молба от майката до работодателя и споразумение с допълнение към трудовия договор.
По-късно ще потърся конкретен член.

Също така: забранено е майките с деца до 6 г. да полагат нощен труд, да работят извънредно, да бъдат командировани, имат право на надомна работа (т.нар. ХО), закрила от уволнение и др.

Последна редакция: ср, 13 мар 2024, 06:41 от Fever Ray

# 279
  • София
  • Мнения: 19 306
От кога в България са безплатни яслите и детските градини? Информацията ми е от преди 10 г., тогава все още бяха платени дори и държавните.
В София ги направиха безплатни, което е пълна щуротия. Вместо да вдигнат двойно "високата" такса от 60 лв.
Това за командироването не го знаех, предполагам, че и за държавните служители е така.
Иначе може би вече 10 години го има това за променливите граници на работното време.
Силно съм впечатлена от списъка предоставен от Фивър. А сега искам да задам въпроса - защо при такива завидни придобивки, жените в България са на едно от първите места по най-нисък брой деца в света?
От близо 200 държави в света?

Последна редакция: ср, 13 мар 2024, 10:34 от Cuckoo

# 280
  • Мнения: 9 388
Когато заминавах за Германия през 2013 г. детската градина в София струваше 60 лв. - държавната, за 2 деца 120 лв. Заплатата ми тогава беше чисто 300 лв., на мъжа ми 1000 лв. Та, Fever Ray, за мен това не бяха малко пари.
Отделно ти си многодетна майка, имаш и някои екстри, които майките с 1 или 2 деца нямат. Напр. безплатните пътувания с влак.
Иначе благодаря за уточнението, не знаех, че  в София вече са безплатни ДГ от 2 години.

# 281
  • Пловдив
  • Мнения: 14 626
В цялата страна са безплатни.

# 282
  • Мнения: 100
"А сега искам да задам въпроса - защо при такива завидни придобивки, жените в България са на едно от първите места по най-нисък брой деца в света?" - Защото никакви придобивки не могат да накарат хора, които не желаят да се възпрозвеждат да го правят. Не случайно в най-богатите държави раждаемостта е най-ниска.

# 283
  • Мнения: 3 844
"А сега искам да задам въпроса - защо при такива завидни придобивки, жените в България са на едно от първите места по най-нисък брой деца в света?" - Защото никакви придобивки не могат да накарат хора, които не желаят да се възпрозвеждат да го правят. Не случайно в най-богатите държави раждаемостта е най-ниска.

Именно!
Затова и дилема няма. Има избор.

# 284
  • Мнения: 6 825
Защото това че държавата е богата не значи че хората в нея са богати. В най-богатите европейски държави броя на притежаващите и можещите да си позлволят поне едно собствено жилище е в пъти по-нисък от този в най-бедните европейски държави. Т.е. за да се втурне някой там да работи  и да си купи поне едно такова бижу, той ще е задължен с много ,за мног одълго, бижуто ще е мъничко и няма да побира деца и ... колко ли ще се престрашат да си жертват безценния паркет и тапетите придобити с толкова жертви ? Т.е. без деца .
И както преди вече споменахме - механизмите са в подпомагащото общество. Какво подпомага в същност. Със собствен доход или без . За чия сметка и пр. Затова като кажете квити, жени, водещи позиции , кариера ... и данъкоплатец и подпомагащо общество - може да се опитате да направите сами уравнението.
Philomena не са глупости и нищо не си съчинявам.

Общи условия

Активация на акаунт