Отговори
  • Мнения: 812
Здравейте. Искаме да купим имот (къща), който в строен през 80-те години. В момента продавачите чакат удостоверение по параграф 6, за да могат да го продадат. Доколкото разбрах това е удостоверение за заварен строеж, но не ми е ясно с какво се различава от удостоверението за търпимост и какви са последиците за нас като бъдещи собственици на къщата?
Нужно ли е да се вадят още документи след издаването на това удостоверение за заварен строеж (като например разрешение за ползване или нещо друго) и въобще ще има ли проблеми с тази къща след закупуването ѝ?

# 1
  • Варна
  • Мнения: 152
Издаване на Удостоверение за търпимост ще получите.
 §16 от ПР на Закона за Устройство на Територията (ЗУТ) е правното основание за издаване на удостоверението

# 2
  • София
  • Мнения: 125
§ 21. Когато във връзка с устройството на територията се държи сметка за заварени строежи, се имат предвид законните строежи.

§ 16. (1) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Строежи, изградени до 7 април 1987 г., за които няма строителни книжа, но са били допустими по действащите подробни градоустройствени планове и по правилата и нормативите, действали по време на извършването им или съгласно този закон, са търпими строежи и не подлежат на премахване и забрана за ползване. Те могат да бъдат предмет на прехвърлителна сделка след представяне на удостоверение от органите, които са овластени да одобряват съответните инвестиционни проекти, че строежите са търпими.
(2) Незаконни строежи, започнати в периода 8 април 1987 г. - 30 юни 1998 г., но неузаконени до влизането в сила на този закон, не се премахват, ако са били допустими по действащите подробни градоустройствени планове и по правилата и нормативите, действали по време на извършването им или съгласно този закон, и ако са декларирани от собствениците им пред одобряващите органи до 31 декември 1998 г.
(3) (В сила от 02.01.2001 г.) Незаконни строежи, започнати след 30 юни 1998 г., но неузаконени до обнародването на този закон, не се премахват, ако са били допустими по действащите подробни градоустройствени планове и по правилата и нормативите, действали за посочения период или съгласно този закон, и ако бъдат декларирани от собствениците им пред одобряващите органи в 6-месечен срок от обнародването на този закон.

Под заварени строежи се има предвид законни такива. Предполагам вав вашия случай става въпрос за търпим строеж, който не е законен. Това е разликата.

# 3
  • Мнения: 812
Напротив, оказа се точно "по параграф 6 от Преходни и заключителни разпоредби на Наредба № 2 за въвеждане в експлоатация на строежите".
Това не е удостоверение за търпимост, защото в случая се оказва, че къщата е имала издадено разрешение за строеж от общината навремето, т.е. някакви документи все пак е имала, но самата процедура може би не е била завършена. При удостоверението за търпимост реално липсват каквито и да е било документи за строежа.
Затова исках някой, който знае какво е значението на този документ да ми го разясни и дали реално ще се узакони къщата, а  издадения акт ще се приравни към акт 16.

# 4
  • София
  • Мнения: 125
§ 6. (Изм. - ДВ, бр. 98 от 2012 г., в сила от 11.12.2012 г.) Наредбата не се прилага за заварени строежи, завършени до 31 март 2001 г., които не са били приети по установения ред до 31 март 2001 г.

В такъв случай е някакво удостоверение, което показва, че сградата е законна и напълно завършена, но не може да се въведе в експлоатация на основание именно този §. 6. Нотариусите искат такъв вид удостоверения при прехвърлителните сделки. За тях е важно къщата да е законна и напълно завършена. По-старите сгради рядко са се въвеждали в експлоатация, както е във вашия случай.

# 5
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 083
Напротив, оказа се точно "по параграф 6 от Преходни и заключителни разпоредби на Наредба № 2 за въвеждане в експлоатация на строежите".
Това не е удостоверение за търпимост, защото в случая се оказва, че къщата е имала издадено разрешение за строеж от общината навремето, т.е. някакви документи все пак е имала, но самата процедура може би не е била завършена. При удостоверението за търпимост реално липсват каквито и да е било документи за строежа.
Затова исках някой, който знае какво е значението на този документ да ми го разясни и дали реално ще се узакони къщата, а  издадения акт ще се приравни към акт 16.
Заварен строеж е законен строеж.
Заедно с това удостоверение при сделката се представят скица и данъчна оценка, както и актът за собственост разбира се и съответните декларации, освен ако нотариусът не поиска някакви други документи, но като цяло е това.
Няма да имате никакви проблеми, поне по отношение на това дали постройката е законна, нито пък ще се наложи някакво допълнително "узаконяване".

# 6
  • Мнения: 1 600
До преди няколко години на заварена сграда не можеше да се променя носещата конструкция или да се надстроява. Сега не знам как е.

# 7
  • Мнения: 1
Здравейте,
През 1990 г. Родителите ми се снабдиха с разрешително за строеж на къща. Къщата е построена и се нанасяме презз 1998 г, но поради незнайни причини същите не искат издаването на никакъв документ, който да удостовери, че къщата е завършена. През 2013 г решават все пак да се снабдят с нотариален акт за собственост. Отиват при нотариус, но същият им казва, че тряба да му предоставят документ, доказващ, че къщата е построена.
Отиват в общината и от там вместо да им издадат удостоверение за заварен и завършен строеж им издават протокол по чл. 181, Ал. 2 от ЗУТ - че сградата е построена в груб строеж. В днешно време този протокол ни спъва да сеснабдим с удостоверение за заварен и завършен строеж. Главният архитект ни акзаз че къщата тряба да се въведе в експлоатация по реда на Наредбата за въвеждане в експлоатация на строежите в Република България и за нея параграф 6 не важи. Това обаче е свързано с много пари (да не говорим, че разрешителното за строеж е изтекло и искат ново такова).
Някой сблъсквал ли се е с подобен казус?

Мисля да обжалвам въпросния протокол по чл. 181, Ал. 2 от ЗУТ и да искам от съда да го обяви за нищожен и да искам да задължи главния архитект да издаде въпросното удостоверение за заварен и завършен строеж. Друго не ми идва на ум. Снабдих се с нотариално заверен декларация на трима съседи, които декларират, че къщата е в експлоатация от юни 1998 г., Но въпреки това главния архитект отказа издаването.

# 8
  • Мнения: 1 032
Имате удостоверение за завършена сграда в груб строеж и това прави сградата законна. Оттам нататък нямате срок за довършителните работи. Не е трудно да се издаде Удостоверение за ползване на сградата. Нещата, които трябва да направите са следните:
1. Съставяне на Акт 15 - за строител пишете, че е строено от Възложителя
2. Геодезическо заснемане по чл. 54а ако сградата не е нанесена в Кадастъра или Плана. Щом имате удостоверение за груб строеж, би трябвало това да е направено.
3. Измерване на контур фаза - нула от лицензирана фирма
4. Енергиен сертификат на сградата
5. Технически паспорт

Не е сложно и трудоемко. Като пари изготвянето на тези документи   (т.1 - 5) би струвало около 750 лв.

Общи условия

Активация на акаунт