Красив ум

  • 8 890
  • 210
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 501
За мене да може човек да смята наум, не е признак за "красив ум". Навремето познавах една библиотекарка, тя беше изчела 2/3 от художествената литература в библиотеката, където работеше. Красив ум ли е това?
Красив ум имаше Стивън Хокинг.
Донякъде Стив Джобс също.
Това са умове извън кутията на стандартите.

# 16
  • Мнения: 2 928
Ако красив ум върви с шизофрения,но е ясно,че не.
Според мен майката от репортажа не свързва тези две понятия.
Героят на Кроул беше гений,не си спомням какъв беше проблемът му обаче.
Аутизъм. Беше аутист.

# 17
  • Мнения: 3 244
Да можеш да смяташ като калкулатор не е гениалност. Винаги са се раждали такива хора, някои са свършвали като цирков номер, някои са и под средното интелигентни във всичко останало. Тотално излишен талант в наши дни е подобен талант.

Героят от Красив ум по спомени беше математик и създаваше теории, нещо различно от това да умножиш наум петцифрени числа например. И да, беше шизофреник, май щеше да удави детето си заради халюцинации.

Не бих искала детето ми нито да е калкулатор, нито гений, нито шизофреник. Не че имаме избор, каквото ти се е паднало - такова.

Не съм гледала репортажа, коментарът ми е принципен, не за конкретното дете.

# 18
  • София
  • Мнения: 35 276
Динчо, тема поредна с малко мисъл, много злост.
Не искам целенасочено да те обиждам, но смятам трябва да се стегнеш.

# 19
  • Сф
  • Мнения: 10 715
Отворих темата, защото помислих, че става дума за възрастни хора, които са ни впечатлили по някакъв начин. А  то- какво било. Невежеството на автора.
. Приятен ден!

# 20
  • Мнения: 21 620
Ако красив ум върви с шизофрения,но е ясно,че не.
Според мен майката от репортажа не свързва тези две понятия.
Героят на Кроул беше гений,не си спомням какъв беше проблемът му обаче.
Аутизъм. Беше аутист.

Джон Наш, героят на биографичния филм има параноидна шизофрения.  Въпреки това , както и в реалността той решава да спре психотиците, които унищожават личността му и с подкрепата на околните успява да води социален живот. Това е забележителното във филма и историята, а не че човек с психично разстройство има изявени математически способности.

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 14 703
Шизофреник беше, да. Казват, че филмът се различавал от действителната история, че е силно идеализиран. Дали е така, не знам.

Колкото до думите на майката, избор наистина нямаме и всички искаме децата ни да са нормални (=в рамките на нормата, достатъчно близо до средното) и щастливи, но аз на нейно място също като авторката на темата не бих употребила този израз, макар и не точно по същите причини. Шизофренията и психичните разстройства, от една страна, не са за мечтаене, а от друга, и да си представяш, че детето ти ще бъде гений, ми иде доста самонадеяно.

# 22
  • Мнения: 680
Детето от репортажа е високофункциониращ аутист-синдром на Аспергер. Автора малко да отвори и да попрочете някоя статия. Детето е в някаква степен гений,но тези знания дефакто са неприложими. Той знае да борави само с числа,чела съм коментари на майката,че за него са много трудни текстовите задачи. Дано да успее да намери реализация в живота, защото те състезанията са до време

# 23
  • Мнения: 18 666
Интересна е идеята как двойкаджиите са застраховани от провал и болести.

# 24
  • Мнения: 5 716
Teмата от човек без деца ли е пусната?

# 25
  • Мнения: 6 790
Какво бих предпочела аз? Смешно е да мислите, че имате контрол над здравето на детето си или вашето или на който и да е било. Бих предпочела децата ми да са здрави, не искам да са двойкаджийки, би означавало да нямат знания и умения, което не би им било полезно в живота. Бих желала усилията ни да ги възпитаме да са добри, отговорни и самостоятелни да дадат резултат. Дали ще станат гении в някоя сфера, не знам. Дали ще пропаднат, надявям се не. Не съм ги пуснала по течението каквото стане, надявям се да са щастливи с изборите си.  Ако децата ми проявят някакъв здравословен проблем, няма да се срамувам и откажа от тях. Няма да предпочитам друго дете пред тях, ако това е питането.

# 26
  • Мнения: 6 642
В крайна сметка не си избираме какви деца ще ни се паднат. Аз ще гледам моята работа да я свърша и се надявам синът ми да е здраво, щастливо и умно дете. Чак гений няма нужда.

# 27
  • Мнения: 1 283
Е, само тези две крайности ли съществуват - "гениален и нещастен" и "глупав и щастлив"? По средата също има живот Sunglasses
Идеалният вариант е детето хем да е щастливо, хем да има багаж на горния етаж, с който да направи нещо смислено в/с живота си. Това бих искала за моето дете, ако можех да се разпореждам с тези неща.
Иначе гледах репортажа и не мисля, че майката имаше предвид тази част от личността (психичното разстройство) на героя във филма. Осевен това тя няма друг избор, освен да се надява, че детето, което вече има (тя не си го е "поръчала" такова, но то вече е факт) ще развие дарбата, която има и че ще успее да се реализира с нея.
Мен по-скоро ме вълнува друг въпрос. Какво точно означава човек да е гениален? В последните години все повече се замислям върху това и ми е все по-неясно. Каква е точната дефиниция на "гениалност"? Това човек да е свърхнадарен в една област? Да е всестранно развит? Да смята като калкулатор? Да създава/изобретява нови неща? Вродена ли е гениалността или се развива впоследствие? Или и двете? Ама кое в каква степен точно, колко процента едното и колко процента другото? Фиксацията върху едно нещо, върху една много тясна област и тоталното й опознаване поради постоянното занимаване с нея, проява на гениалност ли е или е просто фиксация? Thinking

Последна редакция: вт, 11 апр 2023, 18:46 от Мила Атова

# 28
  • София
  • Мнения: 993
За мен гениалността си е вродена. Фиксацията е друго нещо - води почти винаги до по-добро опознаване на дадено нещо/област ... , респективно ставаш специалист/професор и пр. по темата. ..
И какво значи какво дете искаме да ни се падне? - Каквото ни се падне, нямаме власт над тези неща / все още Wink / Единствено не бих искала да тръгнат по лош път ..., здравето е също каквото дойде ...

# 29
  • Мнения: 1 283
За мен гениалността си е вродена.
Ами не знам, самият Айнщайн казва, че дарбата (т.е. вроденото) е 1%, останалите 99% са труд. Но така де, и аз не съм сигурна, може би никога няма да разберем как точно функционира човешкият мозък.

Общи условия

Активация на акаунт