Думи, които "излизат" от употреба

  • 80 730
  • 3 321
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 547
Вдъхновителница Joy

# 61
  • София
  • Мнения: 1 861
Прави ми впечатление, че вече никой не "яде", всички "хапват". Също така не се "прави" нещо, а се "процедира"...

# 62
  • Мнения: 11 135
Прави ми впечатление, че вече никой не "яде", всички "хапват".
Ама то "хапвам" си е чисто българска дума. Също както и "случвам". Друг е въпросът, че употребите са жаргонни, неадекватни и като цяло тъпи.

# 63
  • Мнения: 2 480
Наясно сте, че това са аматьорски сайтове, информацията в които е непроверена и неподкрепена от ИБЕ на БАН, нали?

Има огромен вакуум на прецизна езикова информация онлайн (по ред причини) и това е също причина за допускане на грешки от хората. Разчитат, че могат да проверят в интернет.
Ето тук в едно интервю Павлина Върбанова, която със списвания си про боно сайт е от малкото бели врани в тази посока, обяснява проблема (във връзка с правописа основно, но същото се отнася и за етимология, граматика и лексика).

Пък и искам да видя как в ежедневната реч замествате с показаните примери - да речем, "Занесох си електронноизчислителната машина с възможности да извършва с голяма скорост сложни математически и логически операции по зададена програма на ремонт". Stuck Out Tongue
Абе не се ли усещате малко?

Що за глупости?! Съвсем не са аматьорски сайтове! Написанато се припокрива с речниците на БАН! Дори и в тях понякога има грешки.......Не знаете ли, че изчислителните машини бяха два вида-цифрови и  аналогови, но през годините аналоговите отстъпиха??? Компютърът е цифрова ЕИМ,  ако не знаете. Не съм против употребата на думата "компютър", а само обяснявам какво значи.
Някога касовите апарати бяха механични изчислителни машини.

Английски думи навлизали.......Ами "включая" и "подсветка"?

Но има и друго! Направо подскачам, като чуя "превалира" и дори "привейлва"! Какви точно са тези две думички? Значението ми е ясно.

Последна редакция: нд, 18 юни 2023, 15:38 от vl

# 64
  • Мнения: 1 308
Жалко, че няма контрол и всеки може да прави, пише каквото си иска. Популярен автор, умишлено не пиша името, доста нашумял, но като започнах да чета не ми допадна. Нямаше стил, действието не вървеше плавно и се отказах. Сякаш е много модерно да се пишат книги, но поне да си платят някой да ги редактира, визирам не само правописа.  И това не е изключение.

# 65
  • Мнения: 111
Наистина, има думи, които не, че излизат от употреба, а по-малко се използват. Така е, с по-широкото навлизане на английския език и компютърния език. Но има решение, чуждици да не обезличат, българския език. И това е приемането на Закон за езика, както са го направили французите, като се следи строго и контролира. Иначе с намаляването ни, като народ ще изчезне и красивия български език!

# 66
  • Мнения: 2 124
Жалко, че няма контрол и всеки може да прави, пише каквото си иска. Популярен автор, умишлено не пиша името, доста нашумял, но като започнах да чета не ми допадна. Нямаше стил, действието не вървеше плавно и се отказах. Сякаш е много модерно да се пишат книги, но поне да си платят някой да ги редактира, визирам не само правописа.  И това не е изключение.

Именно задача на редактора е да оправи изказа,  неточности в стила и др.
За правописа има думата коректорът.
Но в последно време се спестяват тези разходни пера.
Една от основните причини е, че повечето автори се самоиздават.

# 67
  • Мнения: 11 135
Кои са тези "повечето автори"? Не съм забелязала повечето книги в книжарниците да са самиздат, може би са под 5%.

Всяко издателство с име и репутация ползва и редактор, и коректор за абсолютно всеки ръкопис (освен особняци като Милен Русков, които отказват да работят с редактор). Друг е въпросът, че работата се върши набързо, някой път през пръсти и недобре платено, не всички професионалисти са на едно и също ниво, та и резултатите не са кой знае какво.
Пък и текстът е като брашнен чувал - колкото и да изтупваш, все изпадат грешки.

# 68
  • Мнения: 68 882
Всяко влияние обагатявало езика, някой писа назад. Дали?
А дали не го скапва понякога...

Мен ме затрудняват чуждиците до степен, че не разбирам какво искат да кажат. Давам пример - бютиблендер- не разбрах какво е, не го знам....трябва да уча нови думи явно.
Ами в България се намирам, ако може по-малко такива думи..не знам чуждици ли са, заемки ли, глупотевици и лигавщини ли...за мен са последното Nerd

Последна редакция: нд, 18 юни 2023, 18:22 от teta75

# 69
  • Мнения: 10 399
Бюти блендър е нещо конкретно на определена фирма. Ако се каже гъбичка за фон дьо тен, това може да е обширно понятие, а бюти блендърът е с определена форма.

# 70
  • Мнения: 68 882
Все гъбка е.

# 71
  • Мнения: 1 176
"Прекрасница" и "сладкишка" - побърква ме тази мода по Фейсбук глупости!

# 72
  • Мнения: 11 135
Всяко влияние обагатявало езика, някой писа назад. Дали?
А дали не го скапва понякога...
Скапват го неграмотните с по 500 думи активен речник, независимо от кой език са взети. Не влиянията.

# 73
  • Мнения: 68 882
Кобилица.
Децата масово не знаят значението на такива стари думи.
Стрина Миховица - наложи се да обясня няколко пъти защо така се назовава жената на бай Михо Grinning

И още и още от литературата, която се изучава в училище.

Но това че има думи стари, неупотребяващи се сега, не значи че трябва да ги заменим или забравим.
Ако това стане, след 20г децата няма грам да разбират произведенията на Вазов и Йовков...за мен не е ок това, но кой съм аз....а и след 20г дали ще се чете, не знам...

Част от думите се заменят с чужди от парвенющина и комлекси .

# 74
  • Мнения: 11 135
Ако това стане, след 20г децата няма грам да разбират произведенията на Вазов и Йовков...за мен не е ок това, но кой съм аз....а и след 20г дали ще се чете, не знам...
Средностатистическото дете отдавна не разбира произведенията на Вазов, които са написани на съвсем различен език от съвременния български. Това, разбира се, не е много хубаво и има какво да се направи по въпроса, но е факт.

Общи условия

Активация на акаунт