Висше образование в Холандия, Франция или Германия

  • 3 282
  • 49
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Здравеите,
сега ще съм 12 клас и ще завършвам езикова гимназия с паралелка Немски с Английски. От почти 4 години уча и френски и има В2. По английски съм със С1. По немски ще се явявам на изпит октомври месец. Въпросът ми е къде ще е най добре да запиша висше образоване в Холандия, Франция или Гермния? И ако можете да ми препоръчате някой добри университети в Холандия и Фрация с такси за 1 година до 2000 евро. Доколкото знам в Германия образовонието е безплатно.

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 6 015
B2 не е достатъчно за френски университет, ако смяташ да следваш специалност, преподавана на френски.

Какви специалности точно те интересуват? Защото нивото на обучение зависи и от самата специалност. Например за някои специалности обучението в университет не е много добро и за тези специалности е по-добре да се отиде в други висши училища, които често са платени и таксите са доста солени.
Нивото на обучение на други специалности пък е много добро именно в университет. Така че зависи. Иначе таксите на университетите не са високи - идеята е висшето образование да е достъпно за всеки.

Можеш да погледнеш и някой ranking  на университетите в Европа, за да се ориентираш.

# 2
  • Мнения: 8
Искам да кандидатствам или с информатика или с маркетинг.

# 3
  • Мнения: 72
Информатика в Paderborn, Германия: https://www.uni-paderborn.de/studienangebot/studiengang/informatik-bachelor

Кандидатстването за този университет: https://www.uni-paderborn.de/studium/internationale-studierende/ … verfahren-fristen

Последна редакция: чт, 13 юли 2023, 08:26 от TvoyatMaj

# 4
  • Мнения: 1 401
Таксата в Нидерландия е фиксирана за всяка учебан година. За 2023/2024 тя е 2314 евро. Колко ще бъде за 2024/2025 все още е много рано да се каже. Първокурсниците в Нидерландия ползват 50% намаление.
Повече информация за особеностите в обучението в тази страна може да получите в темата за студенти в Нидерландия

# 5
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Искам да кандидатствам или с информатика или с маркетинг.

И каква е връзката между информатика и маркетинг? Звучи много неясно и объркано. Откъм социални условия следването във Франция е най-добър вариант. После Германия, но зависи в кой град. В някои от германските градове квартирите и наемите са голям проблем.

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 6 015
Навремето когато сравнявах таксите във Франция и Германия, видях че във Франция са една идея по-ниски. В Холандия са най-високи (от тези три страни).

Във Франция също е проблем с квартирите в големите градове. Скъпи са си. Но може да се кандидатства за общежитие.
"Маркетинг" е ОК в университет. За "Информариката" може да се намери по-добро обучение във висше училище (те са или с много високи такси или с много труден прием или и двете). Но зависи и от университета, някои университети са специализирани в една област и тогава нивото е добро.

# 7
  • София
  • Мнения: 18 074
Навремето когато сравнявах таксите във Франция и Германия, видях че във Франция са една идея по-ниски. В Холандия са най-високи (от тези три страни).



Oт около 10 години в Германия няма такси за следване. Сумата, която се плаща всеки семестър   варира като размер по провинции,  не е такса за следване. В тези 200- 400 Евро е включен и билет за целия градски транспорт (понякога само базов с неудобни часове и съответно с необходимост от доплащане, понякога цялостен), на места покриващ придвижването из цялата провинция с рейсове, влакове (без ICE), трамваи, метро.....

SeaHorse, връзка има между икономика и информатика. В Германия, предполагам и в другите две държави, не на едно място се предлага специалността икономическа(бизнес) информатика. Дъщеря ми  избра точно това за бакалавър. И  програмиране се учи, и за цвят има и икономически дисциплини, сред тях и маркетинг. По тези ширини има комбинирани специалности, каквито у нас няма - примерно в Германия се предлагат и медийна информатика, биоинформатика, медицинска информатика, геоинформатика, компютърна лингвистика...

Последна редакция: чт, 13 юли 2023, 11:57 от пенсионирана русалка

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 6 015
Навремето когато сравнявах таксите във Франция и Германия, видях че във Франция са една идея по-ниски. В Холандия са най-високи (от тези три страни).



Oт около 10 години в Германия няма такси за следване. Сумата, която се плаща всеки семестър,  варира по провинции,  не е такса за следване. В тези 200- 400 ЕВР...
Добре, не е такса, не знам как се казва. Но докато във Франция на семестър се плащане около 200-300 Евро, в Германия на семестър се плащаше около 400-500 Евро. Поне за специалностите, които ме интересуваха. Разликата не е голяма, но все пак беше в полза на Франция. Тогава в Австрия университетите бяха на практика безплатни за граждани на ЕС - плащане се нещо от сорта на 20-30 Евро за година.
Затова и написах "Навремето". Сега ако и в Германия вече е напълно безплатно, това е новост за която не съм в течение.

# 9
  • София
  • Мнения: 18 074
Ама нали товаа се опитвам да обясня и явно не се доразбираме..И в Германия  е като в Австрия, но на фона на  20-30 евро във втората тези 300-400 в първата изглеждат много. Но те покриват транспорта за 6 месеца през семестъра.. А в Нидерландия и след таксата обучение, и след отстъпките за транспорт за студенти, последният си остава пак сериозно перо, ако не си с колело. Нямам идея как е във Франция с транспорта.

# 10
  • Мнения: 2 911
Авторке, първо си изясни какво ще правиш след като завършил - в България ли ще се връщаш или ще оставаш да работиш там? Това е по-важно от колкото чий печат е на дипломата.
По тези ширини има комбинирани специалности, каквито у нас няма - примерно в Германия се предлагат и медийна информатика, биоинформатика, медицинска информатика, геоинформатика, компютърна лингвистика...
Объркала си се нещо, всички тези специалности си ги има и в България, но една част са магистратури. Като цяло нивото е много ниско и се записват от хора които просто искат да им е лесно. На запад нивото е една идея по-високо, ама пак тия комбинирани специалности са ни рак, ни риба. Ако човек знае кое го влече е по-добре да си запише точно това, а не някаква комбинация.
Освен това между маркетинг и икономика има огромна разлика.

И каква е връзката между информатика и маркетинг? Звучи много неясно и объркано. Откъм социални условия следването във Франция е най-добър вариант.
Общото е, че се ползват компютри и са модерни.
Точно в момента Франция не мисля, че е социалните условия са добри в момента, а и въобще в последните години. Освен ако човек не си пада по палежите и сълзотворния газ...

# 11
  • София
  • Мнения: 18 074
Говорим за бакалаври  в момента, не за магистри.. И няма как да се съглася, че специалности, предлагани в  университети като  LMU, TUM, RWTH, TU Berlin, KIT са с малко по-високо ниво оттук по отношение на тези комбинирани специалности..Wink Завършват по-малко от 1/3 от започналите, та толкова  за лекото изкарване,  а с тази специалност, ни риба, ни рак,  дъщеря ми още от средата на master-a работи тук..
Но българинът винаги всичко знае, та аз се оттеглям, пожелавайки късмет на авторката в избора.

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 6 015
Във Франция "таксата" за университета не покрива транспорта, но студентите имат право на сериозно намаление за карта за ГТ.

Във Франция висшето образование в университет също се води безплатно, но все пак трябва да се платят тези 300 Евро. В Германия също трябва да си ги платиш 400-те Евро на семестър, ако искаш да се запишеш. Няма как да минеш без тях. А дали се нарича "такса" или др. няма значение. Все са пари, които трябва да се платят, за да се запишеш.

Палежите и сълзотворният газ не са от последните години. Винаги си ги е имало, просто не се е вдигало много шум в чуждестранните медии. Франция е една от страните (да не казвам направо СТРАНАТА), в които се правят най-често стачки за щяло и нещяло. Стачките са им в манталитета, за да се чуе гласът на народа. И когато има стачки, особено по-продължители (с месеци!) се стига неизбежно и до размирици - палежи, разбивания на магазини, полиция, арести и т.н.). Нищо ново под слънцето на Франция.

# 13
  • Мнения: 1 401
Транспортът в Нидерландия е безбожно скъп. Целта е да те накарат да не го ползваш, а да караш колело. Всичко се смята на разстояние, като в различните градове е различна тарифата.  Максималната отсъпка е 40% и то не всеки ден и всеки час. Влаковете между градовете са изключително перо. Безплатната карта е обвързана с работа.
Квартирите са проблем в цялата страна и никой не ти осигурява каквото и да било. Цените се вдигнаха значително в последните три години и в момента нещо по 450-500 евро е трудно достижимо, да не кажа рядкост. Ако тази страна е сред целите - хубаво е да се направи регистрация в сайтовете за стаи поне година по-рано, за да се натрупва предимство.
Издръжката за храна е друго перо - не мисля, че вече е възможно под 400 евро месечно за храна. Има си вдигане на цените и по супермаркетите и дори по промоции и комбинации с други хора, пак е значителна сума.
То хубаво да се учи в чужбина, но трябва добре да се преценят плюсове и минуси и ако е с цената едва ли не на "клизма" да се получат нещата, дали да не се учи в България бакалавър и евентуално след това чужбина. Да, холандците предлагат доста финансирания и заеми, но обикновено има сериозни условия, а не са просто така.

# 14
  • Мнения: 2 911
Но българинът винаги всичко знае, та аз се оттеглям, пожелавайки късмет на авторката.
Да, знае и че си неизменно убедена, че твоето детенце е най-умното на света и е свръхчовек... чел съм ти постовете и в другите теми.
За теб може и да си е вярно за останалите това нищо не значи.

Те и разните фирми за курсчета като СофтУни се хвалят колко малко им взинали изпитите от първия път, ама това нищо не показва. Да се хвалиш с това колко много се провалят не показва нищо добро.

# 15
  • София
  • Мнения: 18 074
Но българинът винаги всичко знае, та аз се оттеглям, пожелавайки късмет на авторката.
Да, знае и че си неизменно убедена, че твоето детенце е най-умното на света и е свръхчовек... чел съм ти постовете и в другите теми.
За теб може и да си е вярно за останалите това нищо не значи.

Те и разните фирми за курсчета като СофтУни се хвалят колко малко им взинали изпитите от първия път, ама това нищо не показва. Да се хвалиш с това колко много се провалят не показва нищо добро.

Хаха, не само че  не е най-умно, ами беше сред тези, които най-трудно издрапа до финала в тази толкова "лесна" специалност..Преди време бях качвала стататистика от успеваемост на изпит  AuD (Java)  в 1 курс, 92 % скъсани, а сред  взелите го 8% - най-висока оценка наше 4...Толкова са "ларж" тези германци, досущ като тук...И не, това не показва, че са тъпи на макс или ненаучени, а че праговете за минаване са прекомерно завишени, на места  70% долна граница  са за  бг тройка. Ако малко обективност проявяваше, сигурно щеше да си установил, че най-големият процент на връщащи се, отказващи се или сменящи по неволя специалността си,  са в Германия...Както и най-малкият процент на завършващи в регулярното по правилник време, тоест тези, които не удължават следването си с поне по семестър-два.  Едва ли е защото са събрани там най-големите тъпаци точно...

Последна редакция: чт, 13 юли 2023, 12:42 от пенсионирана русалка

# 16
  • Мнения: 2 911
И накрая това служи единствено за да се превъзнасяш по форумите. В живота след университета никой не го интересува колко са били скъсаните, а какво можеш.

И никъде не съм писал, че са "тъпи на макс", когато материала не е усвоен обикновено и двете страни да виновни.
Толкова от мен по тази странична тема,  ти друга гледна точка няма да възприемеш и е безсмислено да се опитва диалог.

# 17
  • София
  • Мнения: 18 074
Понеже ти възприемаш..Laughing

Между другото, същата тези неоснователна сеч (явно и заради кофти преподаване според теб, с което аз не съм непременно съгласна) е налична и във ФМИ в доста от специалностите, по-конкретно в  СИ и  КН. Ама за там не казваш и дума, нали си е наше Simple Smile Преди време една дама се хвалеше с голяма гордост из форума как мъжът й, преподавател във ФМИ, къса поголовно студентите, а във фирмата си със задоволство натрива носовете на завършилите всякакви комп. специалности в  чужбина. Да не си ти половинката й?

Последна редакция: чт, 13 юли 2023, 12:58 от пенсионирана русалка

# 18
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Говорим за бакалаври  в момента, не за магистри.. И няма как да се съглася, че специалности, предлагани в  университети като  LMU, TUM, RWTH, TU Berlin, KIT са с малко по-високо ниво оттук по отношение на тези комбинирани специалности..Wink Завършват по-малко от 1/3 от започналите, та толкова  за лекото изкарване,  а с тази специалност, ни риба, ни рак,  дъщеря ми още от средата на master-a работи тук..
Но българинът винаги всичко знае, та аз се оттеглям, пожелавайки късмет на авторката в избора.

Хм-м-м... Доколкото знам TUM, LMU, RWTH и TUB са сред водещите университети в Германия, като първите два са може би най-доброто като за технически ВУЗ-ове. Всъщност LMU не е само технически. Не знам дали е така, но така съм чувал. Завършването е трудно и ученето там няма нищо общо с нашенското влачене на изпити от първия та до последния семестър. Комбинираните специалности много не са ми ясни като концепция. По мнение на мои познати живеещи в Германия, германчетата масово ги мързи да учат и всяко едно източноевропейче което си наляга повече парцалите се справя добре. Все си мисля, че в Германия като водеща икономическа и технологична сила в Европа би трябвало да знаят как се "произвеждат" инженери и технически кадри.

# 19
  • София
  • Мнения: 18 074
Малко (или доста) е  клиширано това  с германчетата, които ги мързи да учат, и с нашите генийчета ( или по-обобщено с  източноевропейчетата) -  всички до едно справящи се супер, при това с малки усилия. Има всякакви случаи. В Германия (не знам дали е така в другите две коментирани в темата страни) е практика за туториуми и някои упражнения да се избират тютори сред студентите от горни курсове (лекциите си се водят от  професори и сие), взели даден изпит с  максималната оценка 1.0. Много често това са германци  в инженерните и компютърните специалности, тук-таме азиатци и твърде рядко българи. В специалността на другото ми дете имаше такъв, да, ама състезател на СМГ Wink..

И да, LMU не е е технически, предлагат се в него много различни специалности. В RWTH също има избор и на други, дори и в TUM, макар че тези двата са си принципно технически университети.

И още нещо - точно в упоменатите университети ,а и в доста други, нищо че според някои нивото им е с йота по-високо оттук,  при два или макс при 3 (зависи от специалността) неуспешни опита на даден изпит хвърчиш - ама не просто от специалността в този ВУЗ, а от същата във всеки един (академичен) на територията на страната. Тоест като те разкарат от ТУМ с информатика (без значение немец ли си, българин или патагонец), не можеш да я  учиш в  Карлсруе, Берлин или Аахен.

Последна редакция: чт, 13 юли 2023, 14:21 от пенсионирана русалка

# 20
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Малко (или доста) е  клиширано това  с германчетата, които ги мързи да учат, и с  нашите ( и въобще източноевропейчетата) -  до едно справящи се супер, при това с малки усилия. Има всякакви случаи.
И да, LMU не е е технически, предлагат се в него и редица други специалности. В RWTH също, дори и в TUM, макар че те са си технически университети.

Далеч съм от мисълта, че източноевропейчетата се справят само и единствено добре или с малки усилия. Но детето на мой познат ми беше казало нещо, което ме беше разсмяло. Все пак става въпрос за време преди поне 15 години. Та един вид източноевропейчетата като цяло нямат много пари, коли и възможности да се глезят или пътуват докато следват, затова освен да си стоят по стаите в общежитията или квартирите и да учат, няма какво друго да правят като цяло. Това може би обяснява донякъде успеваемостта.           Smile
Сега поразрових малко за TUM... Сериозен университет се води и е напред в класациите.

# 21
  • София
  • Мнения: 18 074
Към днешна дата една немалка част от българчетата работят паралелно със следването. И това неминуемо  редуцира времето им за учене. А и във всяко едно общежитие немско има регулярно купони,  даже специално помещение (Partyraum) зa целта, та българчетата ( и не само те) и без да скитат с кола, да пътуват насам-натам и да се глезят, пак си имат доволно много занимания/забавления извън ученето..Масово ходят и по фитнеси, понеже със студентски отстъпки им излиза адски изгодно.

# 22
  • Мнения: 2 911
Между другото, същата тези неоснователна сеч (явно и заради кофти преподаване според теб, с което аз не съм непременно съгласна) е налична и във ФМИ в доста от специалностите, по-конкретно в  СИ и  КН. Ама за там не казваш и дума, нали си е наше Simple Smile Преди време една дама се хвалеше с голяма гордост из форума как мъжът й, преподавател във ФМИ, къса поголовно студентите, а във фирмата си със задоволство натрива носовете на завършилите всякакви комп. специалности в  чужбина. Да не си ти половинката й?
Във ФМИ тия курсове се броят на пръсти и не са конкретни специалности или курсове, а конкретни преподаватели. И макар това да е единственото дето принуждава някои хора да седнат да учат, като цяло не вдига нивото. И точно на комбинираните специалности това не им се случва.
Имам бивши съученици завършили такива специалности и в Германия, и в Англия, и в Холандия и съм видял какво им е нивото там. Ама да специално твоята дъщеря е на специално космическо ниво, несравнимо с нищо друго, признавам. Сега може да спреш да затрупваш темата със своето величие за да мож авторката да пита каквото нея конкретно я интересува.

# 23
  • София
  • Мнения: 18 074
На чист български казах, че беше сред  справилите се дъщеря ми, да ( но сред НАЙ-ТРУДНО справилите се), на два пъти  беше в описаната по-горе ситуация с последен опит, затова и споделих с  морското конче позицията си, че е клише това колко добре се справят в общия случай бг децата..Те си знаят какви усилия им коства издържането на някои изпити. Но някои хора тук  не могат явно на БГ да четат. Wink  И им се привиждат писания за гении.  Има и такива, де, но моите деца твърдо НЕ са сред тях. И втората ми дъщеря е на прага да завърши, но е с един невзет изпит  с  последен, втори опит. Не го ли вземе, аут на самия финал...И е жалко, че масово хората не смеят да напишат това по темите тук, зер да не им паднат акциите и да не помислят децата им за  глуповатички. И се създава една много  погрешна картинка как всичко там е  цветя и рози, децата се справят с лекота, стига само мъничко да се понапънат, и са  готови...

Включванията ти, bboiko,  са и с противоречащи си една на друга тези освен това. Не може да твърдиш, че след унито се гледа не как си завършил, къде си завършил,  колко са те късали и с колко още други състуденти, а какво можеш (което с  някои условности е така),  и после да не приемаш и да оспорваш казаното, че и завършилият с немалко препятствия по пътя си  е намерил достатъчно добра реализация.

Последна редакция: чт, 13 юли 2023, 15:01 от пенсионирана русалка

# 24
  • София
  • Мнения: 1 573
В БГ наистина не се гледа с колко си завършил, какво остава колко са те късали. А и това не го пише в дипломата, пише го само в студентската книжка, която никъде не се иска. Някъде изобщо и не се интересуват какво точно си завършил, стига да е висше. Както и завършлият с 3 може да има перфектна реализация 😀

# 25
  • Мнения: 2 911
Включванията на bboiko са с противоречащи си една на друга тези освен това. Не може да твърдиш, че след унито се гледа не как си завършил, къде си завършил,  колко са те късали и с колко още други състуденти, а какво можеш (което с  някои условности е така),  и после да не приемаш и да оспорваш казаното, че и завършилият с немалко препятствия по пътя си  е намерил достатъчно добра реализация.
Въобще не си противореча и нищо за ничия реализация не съм писал. Просто ти от първото ти включване в темата се хвърли да си хвалиш дъщеричката, което явно за теб е единствената цел на този раздел. Хем не го чета редовно, хем съм забелязал колко натрапчиво го правиш навсякъде.

# 26
  • София
  • Мнения: 18 074
Боже, мъка...Laughing  Нямам една, а три дъщери, писала съм за всяка от тях по различни поводи в темите, но не си разбрал явно. Wink И тъй като са(бяха) в три различни специалности,  в три различни унита,  в три различни провинции, та малко по-обстоен поглед над общата картинка в Германия специално имам от  твоя над бившите ти съученици с ниското ниво.

Най-важното е да са здрави, всичко друго се нарежда, хич не ми пука бате им Бойко какво мисли за тях или майка им.

На авторката давам най-добронамерен съвет да поразпита за Германия, ако се навие за там, нещата не са точно такива, каквито ги описват масово из форума.  Едни с някакво озлобление обезценяват всичко с образованието там, други пък, понеже децата им са нейде из Германия, премълчават удобно с колко зор въпросните завършват (ако успеят). Истината  е някъде по средата - добро образование, с добри шансове за реализация, но спорно доколко заслужаващо си среса и изхабените по трасето нерви. Simple Smile

Авторке, ще ти разкажат нещата в откровен разговор най-добре децата, минали през приключението в някоя от трите страни....

Последна редакция: чт, 13 юли 2023, 15:25 от пенсионирана русалка

# 27
  • СИ
  • Мнения: 4 406
...
На авторката давам най-добронамерен съвет да поразпита за Германия, ако се навие за там, нещата не са точно такива, каквито ги описват масово из форума.  Едни с озлобление обезценяват всичко там, други пък, понеже децата им са нейде из Германия, премълчават удобно с колко зор въпросните завършват (ако успеят). Това, авторке, ще ти кажат в откровен разговор само децата, минали през приключението..

По наблюдения на деца на мои познати, половината успяха да завършат. Единици са тия, които открито казват, че следването в Германия не се е оказало по силите на децата им.

# 28
  • София
  • Мнения: 18 074
Sea Horse, да не подемаме една друга тема, а именно тази къде точно са завършили.. И това важи и за Германия, и за Нидерландия, за Франция нямам идея дали системата им е такава. Едно е да завършиш примерно  в ТУ Мюнхен в Германия или в ТУ Делфт в Нидерландия, друго е да завършиш същата специалност в някое неизвестно хохшуле в някоя от двете страни. Разликата е осезаема, ама иначе, чисто статистически, все за завършили в Германия/ Нидерландия говорим.

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 6 015
И във Франция е така. Много зависи от университета. Някои едва се избутват, а в други си клатят краката. А специалността е една и съща.

# 30
  • София
  • Мнения: 18 074
И във Франция е така. Много зависи от университета. Някои едва се избутват, а в други си клатят краката. А специалността е една и съща.
Благодаря за информацията, за там не знаех как е, явно е  същото Simple Smile

# 31
  • Мнения: 69
Ако тази страна е сред целите - хубаво е да се направи регистрация в сайтовете за стаи поне година по-рано, за да се натрупва предимство.
Здравейте, бихте ли ме насочили към някой сайт за регистрация. Благодаря предварително.

# 32
  • Мнения: 3
Здравейте, какво е нивото немски (за Германия) или английски (за Холандия), което се изисква?
Кои сертификати трябва да се вземат и кога е най-добре?
Смятате ли, че подготовката в училище (немски и английски гимназии в София след 7 клас) е достатъчна?
Благодаря ви!

# 33
  • Мнения: 1 401
За сайтове с ранна регистрация и въобще търсачки за стаи в Нидерландия погледнете в темата за студентите в Нидерландия - в първия пост има много информация.
Относно сертификат за език и ниво - зависи. Има места с В2, но повечето изискват С1. Почти навсякъде в холандските университети искат сертификатът да не по-стар от две години към момента на кандидатстване - Toefl, Cambridge, IELTS. За Германия - DSD, DaF, за срокове не съм запозната, но вероятно пак така горе долу да е взет - за справка вижте в темата за студенти в Германия и Австрия.
Дали подготовката е достатъчна - зависи си от училището и детето. На някои им е предостатъчна, на други им трябват курсове/уроци. Някои взимат езикова година в съответната страна. Няма единно правило.

# 34
  • Мнения: 3
Благодаря, много полезна информация.

# 35
  • София
  • Мнения: 18 074
Малко допълнение за  Германия -  ако избраната специалност е медицина и подобните й,  5-6 от всичките 39 факултета в страната изискват С2.  За тях DSD 2 не става, понеже  максималното му ниво дори при 4 резултата по 24 тoчки е  С1. Вариант тогава е DaF, но взет с 4 максимални резултата  (4 x 5), или DSH3  (държи се само в  Германия),  или някой друг признат. В почти всички останали случаи, за почти всички специалности, се иска  ниво С1. Тук вече вървят  DSD 2, DaF (4 x 4), сертификат(и) на Гьоте, DSH2  и др. В редки случаи се приема за някои специалности и  В2. За специалности на английски, но в Германия, се изисква освен сертификата по английски и такъв по немски, но за по-ниско ниво, около В1.

DSD2, предвид това, че се държи  само в конкретни училища,  фиксирано се провежда около ноември на 12 клас. Тоест кандидатът няма избор кога да го полага. DaF  някои държат в 11, други в 12 клас. Същото важи и за сертификатите на Гьоте. DSH най-често се държи след завършена вече гимназия от хора, избрали да прекарат семестър или езикова година в Германия преди същинското следване.

# 36
  • Мнения: 3
Мерси за допълнителната информация.
@пенсионирана русалка, споменавате за обучение в Германия на английски - има ли къде да се види кои са опциите или се гледа във всеки университет поотделно?

# 37
  • София
  • Мнения: 18 074
Мерси за допълнителната информация.
@пенсионирана русалка, споменавате за обучение в Германия на английски - има ли къде да се види кои са опциите или се гледа във всеки университет поотделно?
Има, за базова ориентация може да послужи. И като откриете къде и какво, влизате в сайта на конкретния университет и си разглеждате.

https://www.daad.de/de/studieren-und-forschen-in-deutschland/stu … le-studiengaenge/

Под снимката има филтри - избирате степен на обучение, специалност, вид   университет, провинция,език на преподаване..

# 38
  • София
  • Мнения: 2 050
Здравейте,  интересувам се от TH Köln - University of applied sciences със специалност на англ.език.
Какво е мнението за университета и има ли български студенти там в момента?

# 39
  • София
  • Мнения: 18 074
Здравейте,  интересувам се от TH Köln - University of applied sciences със специалност на англ.език.
Какво е мнението за университета и има ли български студенти там в момента?

Пишете  в темата за немските университети, тази година има прието там момче. Отзиви въпросното няма как да има, но поне може майката да сподели полезни стъпки от процеса на кандидатстване.

# 40
  • София
  • Мнения: 2 050
Пенсионирана русалка, благодаря 😊 Не посмях да пиша там, защото темата е за немско говорящи 😇

# 41
  • София
  • Мнения: 18 074
Пенсионирана русалка, благодаря 😊 Не посмях да пиша там, защото темата е за немско говорящи 😇

Нееее, темата е за университети в немскоговорящи страни, тоест в  Германия, Австрия и Швейцария Simple Smile Има потребителки, чиито деца следват на английски.

Не се колебайте Simple Smile Въпросното момче примерно ще учи game design точно на английски.

# 42
  • София
  • Мнения: 2 050
Точно тази специалност ме интересува 😊

# 43
  • Мнения: 1
Най-добре в България.

# 44
  • София
  • Мнения: 6 364
B2 не е достатъчно за френски университет, ако смяташ да следваш специалност, преподавана на френски.

не е вярно това. според сайта на Campus France:

Le niveau B1 ou B2 est souhaitable pour des études au niveau licence et master, et plus particulièrement dans les filières de sciences humaines et sociales. Le niveau B2 est exigé pour une entrée en 1re année dans le cadre de la DAP (demande d’admission préalable). Certains établissements supérieurs français peuvent exiger un niveau supérieur, C1 ou C2, pour des formations spécifiques.

въпросът е дали наистина авторката има В2, защото В2 е реално само, ако е издържала DELF за съответното ниво.

# 45
  • Sofia
  • Мнения: 6 015
B2 не е достатъчно за френски университет, ако смяташ да следваш специалност, преподавана на френски.

не е вярно това. според сайта на Campus France:

Le niveau B1 ou B2 est souhaitable pour des études au niveau licence et master, et plus particulièrement dans les filières de sciences humaines et sociales. Le niveau B2 est exigé pour une entrée en 1re année dans le cadre de la DAP (demande d’admission préalable). Certains établissements supérieurs français peuvent exiger un niveau supérieur, C1 ou C2, pour des formations spécifiques.

въпросът е дали наистина авторката има В2, защото В2 е реално само, ако е издържала DELF за съответното ниво.
На места може и да дават достъп с B2, но на практика трудно ще избута, ако няма С1. Във Франция лесно те приемат, но трудно се завършва (дори за французите, какво остава пък за някой с В2).

# 46
  • София
  • Мнения: 12 239
За тези, които ще учат в Германия с какъв сертификат сте се насочили за езика да финишират децата и да кандидатстват?
Ние мислехме да се явява едната ми дъщеря на ТестДаф, но сега сериозно се замислям за TELC, след като един потребител го спомена в темата за Германия.
Теоретично се предлагат курсове през учебната година в едната школа, където може и на изпит да се явят, 5 седмици примерно подготовка преди изпита, но конкретно сега няма достатъчно деца. Ако някой друг проявява интерес може да се свържем и децата да се подготвят заедно на школа. Говорила съм с Николета, за момента не иска да се подготвя сама и предпочита да е в група, отколкото индивидуално.
Ето тук има няколко видеа от школата, към която съм се насочила за това какво представлява TELC сертификата.
За подготвителен за ТестДаф да знаете, че в момента в ТУ също не се предлагат след епидемията вече курсове, може на частно, а в Гьоте за момента има обявени дати само за онлайн подготовка, като записването ще започне от началото на сепетмври.

# 47
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 848
За Франция - някои от специалностите, които изискват С1, са медицина, архитектура.
В1 не съм чувала изобщо някъде да го искат.

Търсих, но не намерих - няма ли тема само за висше образование във Франция?

# 48
# 49
  • Мнения: 1 020
Здравейте, интересува ме добър университет за програма Еразъм по информатика в Холандия?

Общи условия

Активация на акаунт