Висше образование в Холандия, Франция или Германия

  • 3 249
  • 49
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравеите,
сега ще съм 12 клас и ще завършвам езикова гимназия с паралелка Немски с Английски. От почти 4 години уча и френски и има В2. По английски съм със С1. По немски ще се явявам на изпит октомври месец. Въпросът ми е къде ще е най добре да запиша висше образоване в Холандия, Франция или Гермния? И ако можете да ми препоръчате някой добри университети в Холандия и Фрация с такси за 1 година до 2000 евро. Доколкото знам в Германия образовонието е безплатно.

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 5 941
B2 не е достатъчно за френски университет, ако смяташ да следваш специалност, преподавана на френски.

Какви специалности точно те интересуват? Защото нивото на обучение зависи и от самата специалност. Например за някои специалности обучението в университет не е много добро и за тези специалности е по-добре да се отиде в други висши училища, които често са платени и таксите са доста солени.
Нивото на обучение на други специалности пък е много добро именно в университет. Така че зависи. Иначе таксите на университетите не са високи - идеята е висшето образование да е достъпно за всеки.

Можеш да погледнеш и някой ranking  на университетите в Европа, за да се ориентираш.

# 2
  • Мнения: 6
Искам да кандидатствам или с информатика или с маркетинг.

# 3
  • Мнения: 72
Информатика в Paderborn, Германия: https://www.uni-paderborn.de/studienangebot/studiengang/informatik-bachelor

Кандидатстването за този университет: https://www.uni-paderborn.de/studium/internationale-studierende/ … verfahren-fristen

Последна редакция: чт, 13 юли 2023, 08:26 от TvoyatMaj

# 4
  • Мнения: 1 400
Таксата в Нидерландия е фиксирана за всяка учебан година. За 2023/2024 тя е 2314 евро. Колко ще бъде за 2024/2025 все още е много рано да се каже. Първокурсниците в Нидерландия ползват 50% намаление.
Повече информация за особеностите в обучението в тази страна може да получите в темата за студенти в Нидерландия

# 5
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Искам да кандидатствам или с информатика или с маркетинг.

И каква е връзката между информатика и маркетинг? Звучи много неясно и объркано. Откъм социални условия следването във Франция е най-добър вариант. После Германия, но зависи в кой град. В някои от германските градове квартирите и наемите са голям проблем.

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 5 941
Навремето когато сравнявах таксите във Франция и Германия, видях че във Франция са една идея по-ниски. В Холандия са най-високи (от тези три страни).

Във Франция също е проблем с квартирите в големите градове. Скъпи са си. Но може да се кандидатства за общежитие.
"Маркетинг" е ОК в университет. За "Информариката" може да се намери по-добро обучение във висше училище (те са или с много високи такси или с много труден прием или и двете). Но зависи и от университета, някои университети са специализирани в една област и тогава нивото е добро.

# 7
  • София
  • Мнения: 18 040
Навремето когато сравнявах таксите във Франция и Германия, видях че във Франция са една идея по-ниски. В Холандия са най-високи (от тези три страни).



Oт около 10 години в Германия няма такси за следване. Сумата, която се плаща всеки семестър   варира като размер по провинции,  не е такса за следване. В тези 200- 400 Евро е включен и билет за целия градски транспорт (понякога само базов с неудобни часове и съответно с необходимост от доплащане, понякога цялостен), на места покриващ придвижването из цялата провинция с рейсове, влакове (без ICE), трамваи, метро.....

SeaHorse, връзка има между икономика и информатика. В Германия, предполагам и в другите две държави, не на едно място се предлага специалността икономическа(бизнес) информатика. Дъщеря ми  избра точно това за бакалавър. И  програмиране се учи, и за цвят има и икономически дисциплини, сред тях и маркетинг. По тези ширини има комбинирани специалности, каквито у нас няма - примерно в Германия се предлагат и медийна информатика, биоинформатика, медицинска информатика, геоинформатика, компютърна лингвистика...

Последна редакция: чт, 13 юли 2023, 11:57 от пенсионирана русалка

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 5 941
Навремето когато сравнявах таксите във Франция и Германия, видях че във Франция са една идея по-ниски. В Холандия са най-високи (от тези три страни).



Oт около 10 години в Германия няма такси за следване. Сумата, която се плаща всеки семестър,  варира по провинции,  не е такса за следване. В тези 200- 400 ЕВР...
Добре, не е такса, не знам как се казва. Но докато във Франция на семестър се плащане около 200-300 Евро, в Германия на семестър се плащаше около 400-500 Евро. Поне за специалностите, които ме интересуваха. Разликата не е голяма, но все пак беше в полза на Франция. Тогава в Австрия университетите бяха на практика безплатни за граждани на ЕС - плащане се нещо от сорта на 20-30 Евро за година.
Затова и написах "Навремето". Сега ако и в Германия вече е напълно безплатно, това е новост за която не съм в течение.

# 9
  • София
  • Мнения: 18 040
Ама нали товаа се опитвам да обясня и явно не се доразбираме..И в Германия  е като в Австрия, но на фона на  20-30 евро във втората тези 300-400 в първата изглеждат много. Но те покриват транспорта за 6 месеца през семестъра.. А в Нидерландия и след таксата обучение, и след отстъпките за транспорт за студенти, последният си остава пак сериозно перо, ако не си с колело. Нямам идея как е във Франция с транспорта.

# 10
  • Мнения: 2 902
Авторке, първо си изясни какво ще правиш след като завършил - в България ли ще се връщаш или ще оставаш да работиш там? Това е по-важно от колкото чий печат е на дипломата.
По тези ширини има комбинирани специалности, каквито у нас няма - примерно в Германия се предлагат и медийна информатика, биоинформатика, медицинска информатика, геоинформатика, компютърна лингвистика...
Объркала си се нещо, всички тези специалности си ги има и в България, но една част са магистратури. Като цяло нивото е много ниско и се записват от хора които просто искат да им е лесно. На запад нивото е една идея по-високо, ама пак тия комбинирани специалности са ни рак, ни риба. Ако човек знае кое го влече е по-добре да си запише точно това, а не някаква комбинация.
Освен това между маркетинг и икономика има огромна разлика.

И каква е връзката между информатика и маркетинг? Звучи много неясно и объркано. Откъм социални условия следването във Франция е най-добър вариант.
Общото е, че се ползват компютри и са модерни.
Точно в момента Франция не мисля, че е социалните условия са добри в момента, а и въобще в последните години. Освен ако човек не си пада по палежите и сълзотворния газ...

# 11
  • София
  • Мнения: 18 040
Говорим за бакалаври  в момента, не за магистри.. И няма как да се съглася, че специалности, предлагани в  университети като  LMU, TUM, RWTH, TU Berlin, KIT са с малко по-високо ниво оттук по отношение на тези комбинирани специалности..Wink Завършват по-малко от 1/3 от започналите, та толкова  за лекото изкарване,  а с тази специалност, ни риба, ни рак,  дъщеря ми още от средата на master-a работи тук..
Но българинът винаги всичко знае, та аз се оттеглям, пожелавайки късмет на авторката в избора.

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 5 941
Във Франция "таксата" за университета не покрива транспорта, но студентите имат право на сериозно намаление за карта за ГТ.

Във Франция висшето образование в университет също се води безплатно, но все пак трябва да се платят тези 300 Евро. В Германия също трябва да си ги платиш 400-те Евро на семестър, ако искаш да се запишеш. Няма как да минеш без тях. А дали се нарича "такса" или др. няма значение. Все са пари, които трябва да се платят, за да се запишеш.

Палежите и сълзотворният газ не са от последните години. Винаги си ги е имало, просто не се е вдигало много шум в чуждестранните медии. Франция е една от страните (да не казвам направо СТРАНАТА), в които се правят най-често стачки за щяло и нещяло. Стачките са им в манталитета, за да се чуе гласът на народа. И когато има стачки, особено по-продължители (с месеци!) се стига неизбежно и до размирици - палежи, разбивания на магазини, полиция, арести и т.н.). Нищо ново под слънцето на Франция.

# 13
  • Мнения: 1 400
Транспортът в Нидерландия е безбожно скъп. Целта е да те накарат да не го ползваш, а да караш колело. Всичко се смята на разстояние, като в различните градове е различна тарифата.  Максималната отсъпка е 40% и то не всеки ден и всеки час. Влаковете между градовете са изключително перо. Безплатната карта е обвързана с работа.
Квартирите са проблем в цялата страна и никой не ти осигурява каквото и да било. Цените се вдигнаха значително в последните три години и в момента нещо по 450-500 евро е трудно достижимо, да не кажа рядкост. Ако тази страна е сред целите - хубаво е да се направи регистрация в сайтовете за стаи поне година по-рано, за да се натрупва предимство.
Издръжката за храна е друго перо - не мисля, че вече е възможно под 400 евро месечно за храна. Има си вдигане на цените и по супермаркетите и дори по промоции и комбинации с други хора, пак е значителна сума.
То хубаво да се учи в чужбина, но трябва добре да се преценят плюсове и минуси и ако е с цената едва ли не на "клизма" да се получат нещата, дали да не се учи в България бакалавър и евентуално след това чужбина. Да, холандците предлагат доста финансирания и заеми, но обикновено има сериозни условия, а не са просто така.

# 14
  • Мнения: 2 902
Но българинът винаги всичко знае, та аз се оттеглям, пожелавайки късмет на авторката.
Да, знае и че си неизменно убедена, че твоето детенце е най-умното на света и е свръхчовек... чел съм ти постовете и в другите теми.
За теб може и да си е вярно за останалите това нищо не значи.

Те и разните фирми за курсчета като СофтУни се хвалят колко малко им взинали изпитите от първия път, ама това нищо не показва. Да се хвалиш с това колко много се провалят не показва нищо добро.

Общи условия

Активация на акаунт