Правилата и норми на поведие, които ще подобрят живота ни.

  • 7 764
  • 116
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: X
Тъй като съм сред хората, които лесно настиват, съм се информирала относно настинките от използване на климатик. Най-често се дължат на нисконастройваните температури - студена и суха среда е идеалната "почва" за натрупване на всякакви вируси, които климатикът разпространява в помещенията. Отделно, сухият въздух изсушава лигавиците ни и ни прави податливи към вирусите. Проблем възниква също, когато климатиците не са поддържани и почиствани добре, и се превръщат в сборен пункт на всякакви бактерии, гъбички, мухъл и какви ли не "приятни" нещица.

Последна редакция: ср, 23 авг 2023, 14:11 от Анонимен

# 106
  • София
  • Мнения: 835
И аз винаги съм се чудила от какво точно разболява климатикът?!?

Оф топик е, но нека да ти кажа.
Ако климатикът не е почистен и обслужен правилно развужда бактерии, които струята добре разпръсква. Пих 10 дена антибиотик след такова разболяване. При мен говорим за подови климатици, чиято струя не се мести много, много.

Ако струята се отразява в нещо - е възможно, макар и насочена да духа към друга повърхност, да не се усеща така явно. Възпалени и двата ахилеса от преохлаждане. температурата в стаята е 24 градуса.

Зимата - климатиците са направени също да вкарват и външен въздух. Поради лошо проектиране (то не зависи от мен) се редуват горещи и ледени струи. Ми нямаше спасение - от горещата струя се изпотяваш, а от ледената ти духа и се схващаш. Нямам дистанционно, докато се усетя да го спра и ей го...

Не обвинявам никого, сама съм в стая.

# 107
  • Мнения: 9 919
Завиждам ви на увереността, че вирусите и бактериите, които са ви разболели, са дошли точно от климатика. А не от магазина, ресторанта, градския транспорт, близкия контакт с други хора и т.н.

Само си представете следната сценка - 20-30 човека са се събрали посред лято (над 30 градуса навън) в стая, на която това е максималният капацитет. Южна, с прозорци по цялата дълга страна. Отворени прозорци, от които се носи още повече жега, направо мараня. А вътре - освен жегата, се носи и неповторима смесица от миризми (пот, парфюми, издишван въздух, разни други). Дойдоха чужденци (от Средиземноморието), помолиха да пуснем климатик. Е, след няма и 5 мин. почнаха нашите хора да се връткат, да искат да спрат климатика. И в повечето стаи през лятото е така - без климатик, хем топло, хем спарено.
Чужденците идваха с удоволствие при мен, на климатик, на около 22 градуса.

Преди много време бях чела, че в САЩ е абсолютно недопустимо да се появиш на делова среща изпотен под мишниците. Затова всичко им е климатизирано - и колите, и офисите. От климатизираната кола в климатизирания офис. За тях това било някакво абсолютно правило. 

Скрит текст:
Моят личен лекар (и не само тя) винаги се ядосва при топла зима, че това води до повече вирусни заболявания. Вирусите не обичали студено. Laughing Напротив - обичали топло и влажно.
24 градуса е границата между отопление и охлаждане на климатика (говорим за ефективност на работата му). Аз през зимата предпочитам да ми е 23-24 градуса топло. През лятото, ако пуснеш да охлаждаш на 24 градуса, не правиш нищо. Охлаждане - под тези градуси. Това го знам от техници, занимаващи се с климатици. То и в самите упътвания на климатиците са дадени минималните и максималните градуси за отопление и охлаждане. Няма как да пуснеш 25-26 градуса на охлаждане.

# 108
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 100
Аз зимата климатика го държа на 24-5,а лятото на 23-4,но лятото не е пуснат постоянно.В София нямахме и лятото си седях на 26-7.Разболявала съм се от климатик в междуградски автобус -по никакъв начин не можеше да го насоча да не духа към мен и 5 часа ми бяха достатъчни,за да ме заболят гърлото и главата (гърлото ми е слабото място,от сладолед през лятото съм стигала до ангина)...

# 109
  • София
  • Мнения: 835
Мандаринка, говорим за различни неща.

Тези заболявания получих лятото. Зимата е друга бира.
Затова и уточних, че съм сама в стая и не обвинявам никого, че не съм се усетила да си спра климатика. Дадох пример, че може да се разболееш от климатик.

Колкото до вирусите - пътувам с кола (сама), доста работя и след оплакването ми и разследването от мениджмънта на компанията, климатиците в моята стая се дезинфекцират по-често - не на 6 м, а на 3. Та смея да вярвам, че наистина компанията е открила нещо.

Колкото до топлата зима - абсолютно е права личната ти лекарка. Топлата зима наистина води до развъждането на повече вируси. Например, при температури между 14 и 18 градуса, има най-добри условия за развитие на пенвмонии. И ако си спомняш, точно при такива температури есента и пролетта бяха най-големите пикове на ковид. А топлата зима, честно казано, няма много общо с климатика.

# 110
  • Мнения: 917
До организъм е. От ниски температури и/или рязка смяна, охладен въздух и т. н. се разболяват хора с лошо оросяване, циркулация на кръвта, бавен метаболизъм и т. н. В тези случаи е почти неизбежно развитието на бактерии/вируси в организма.
По темата - някои (повечето) хора разбират правилата и нормите на поведие според собствените си разбирания, усещания и т. н. Пример с климатик. Взима дистанционното и го включва/изключва/настройва според собствените нужди и усещания. Визирам колежка. Дотолкова убедена, че дори когато беше довела роднинско дете на работа, не пита дори него...

# 111
  • Мнения: 9 919

По темата - някои (повечето) хора разбират правилата и нормите на поведие според собствените си разбирания, усещания и т. н. Пример с климатик. Взима дистанционното и го включва/изключва/настройва според собствените нужди и усещания.

Ами същото е и с тези, които не искат да се пуска климатик, в подобна на сауна спарена атмосфера, кофти и като температура, и като влажност, и като миризми. Така че и едните, и другите се държат егоистично.

# 112
  • Мнения: 917
За мен едно хубаво проветряване върши много по-добра работа, но така или иначе от няколко години организмът ми не работи както трябва, въпросът е по-скоро принципен и важи за всички аспекти от живота, и хората, които никога не подлагат "нормалното" (според тях) на съмнение.

# 113
  • Мнения: 9 919
Сакън, най-хубавото проветряване е с повече от 1 отворен прозорец/врата, т.е. с течение.  А течението - по-опасно и от климатик.
На тези жеги през лятото няма проветряване - отвън не влиза нищо повече от още по-голяма жега.
Във всички южни държави държат прозорците затворени и с капаци/щори/плътни завеси през целия ден, точно за да не става още по-горещо. Прозорците се отварят след залез слънце - след 22 ч. и по-късно.
Както и да е, добре би било работодателите да успяват някак да съберат в отделни помещения само любители на климатици и само противници на климатиците. Трудно осъществимо е, обаче. Иначе в големите офиси с централна климатизация няма не искам, няма недей. На един му е топло, на друг-студено, на когото не му харесва-да си търси друга работа.

# 114
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 174

На тези жеги през лятото няма проветряване - отвън не влиза нищо повече от още по-голяма жега.

точно така е. и мислех че всички хора го знаят това... ей така от обща култура. но явно не. явно все още  се намира по някой който смята че отварянето на прозорци в най-голямата жега е "провертряване" Grinning

# 115
  • Мнения: 917
Проветряването го казах във връзка с

По темата - някои (повечето) хора разбират правилата и нормите на поведие според собствените си разбирания, усещания и т. н. Пример с климатик. Взима дистанционното и го включва/изключва/настройва според собствените нужди и усещания.

Ами същото е и с тези, които не искат да се пуска климатик, в подобна на сауна спарена атмосфера, кофти и като температура, и като влажност, и като миризми. Така че и едните, и другите се държат егоистично.
В тази връзка проветряване (а не охлаждане).

Егоистичното поведение е до човек. Повечето хора приемат за даденост, че усещанията и нуждите им съвпадат с тези на мнозинството.
Или факта, че никога не са били в затруднена ситуация. За това могат да обясняват до откат как "не са длъжни". Например да направят място в автобуса на някого, за когото е трудно да стои прав. Или да демонстрират "не съм длъжен", когато това не струва дори отстъпване - например да кажат нещо на някого (информация), с която, в най-добрия случай, да му спестят доста време. Случвало ми се е да видя такъв човек да изпадне в нужда. И даже да ме търси за помощ (информация). Първата ми мисъл беше да й кажа "не знам". Но просто ме хвана срам...че ще падна на такова ниво...и й казах каквото й трябваше... И за по-сериозни неща се е случвало. За мен е унизително за самата мен нещо да ми зависи от това колко зле е някой друг.

Има хора, които не попадат в лоши ситуации все пак. Но нямат никаква заслуга за това, така че не виждам защо това е основание за повече самочувствие.

# 116
  • В страната на мечтите.
  • Мнения: 932
Нашата фирма скоро се премести в нов офис и всички получихме лист с правила важащи в него. Имаше изрично написано, че климатиците през лятото се държат на 23 градуса и никой няма право да пипа и да мести температурата или да го спира, и ако на някой му е топло или студено да си съобразява облеклото спрямо това, защото иначе стават конфликти. Според мен така е правилно и щом го има написано черно на бяло, значи трябва да се съобразяваме.

Общи условия

Активация на акаунт