След "МОЧА" предлагат да се премахне "Альоша"

  • 11 594
  • 338
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 649
Мисля, че е крайно време да се преосмисли борбата с паметници, преди да се е превърнала в клинична диагноза. 

# 76
  • Мнения: 214
А може би е крайно време да осъзнаем, че проблемът не е в паметниците, като съвкупност от метал и бетон, а в символиката им. И докато "има по- належащи" проблеми от отричането и заклеймяването на един престъпен режим, никога няма да сме нормално общество, което гледа отвъд ляба и ракията. Или сьомгата и розето, по модерному.

# 77
  • Мнения: 6 956
А премахването на МОЧА и Альоша по какъв начин пречи на решаването на другите проблеми? Да не би да трябва държавата да спре да функционира докато ги премахват?

# 78
  • Мнения: 54 883
Живея в Пловдив от 45 години и съм категорично против да се махне Альоша.
Каква е тази история, която ще се наглася според силните на деня? Не пречат паметниците, даже трябва да се съхранят, за да се помни миналото.
И Каменица не трябваше да се разруши, най-старата пивоварна в България. Ама на, алчността победи.
С махането на този паметник какво ще спечели града? Не съм чула нито един от колегите и приятелите ми, желаещ да се махне.
Не съм русофил, нито някой от близките ми е бил партиен член някога, но съм против да се изкривява историята и да представят годините на социализма като черна дупка. Имало е много хубави неща, не само лоши. Както и сега, както и преди това.

# 79
  • Мнения: 6 956
А как се изкривява историята? Червената армия не е била окупатор може би?

# 80
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 726
Някой може ли да ми обясни с какво ще се оправи животът като се премахват паметници (без значение съветски, американски), та е това дърляне?
С абсолютно нищо. Просто върви преразглеждане на ценностите.

# 81
  • София
  • Мнения: 17 377
Няма хора, на които животът им се осмисля в борба със символи.
Гледах репортажа за Будапеща, как са си отделили специално място на края на града  където съхраняват всички соц паметници. Преди 30 години са го направили, 30!!! Това са хора, които още с падането на режима са били наясно какво е представлявал той и че мястото на пропагандата му е в музей, а не в централните градски пространства. Силно се впечатлих. Ние си ги държим още пред очите всеки ден, да им се радваме на окупаторите.
Патриотизъм е това, което ни липсва и ни отличава от унгарците, каза един от специалистите в репортажа. Нашият партиотизъм е на маса, друго не ни вълнува. И е прав, за да защитаваме с голи гърди години наред паметниците на тези, които са ни съсипвали години наред.

# 82
  • Мнения: 37
Ето го репортажа за Будапеща, за тези които не са го гледали.

Последна редакция: нд, 07 яну 2024, 11:06 от _ivon_

# 83
  • Мнения: 7 433
Точно - патриотизъм на маса, татуиран.
Масово не се познава историята, масово хората нямат представа нито за събитията, нито за връзките между тях, но и нямат никакво желание да се научат, да помислят. Само се крещи едно "сакън, не пипайте, безродници" и общо взето патриотизмът им се изчерпа до това. Що за патриотизъм е да защитаваш паметник на чужда армия, армия окупатор? Какво обяснявате на децата, когато се разхождате край Альоша и те ви питат кой е той? Не очаквам отговор, така както не отговорихте и на други въпроси. Намесихте и турското робство, и освобождението - задължителен елемент във всякакви подобни дискусии - но удобно подминахме и коментарите по тези въпроси.

Интересен репортаж за Унгария, благодаря. И те, и румънците, и в прибалтийските републики действаха бързо, решително и кардинално, само ние тук не можем.

# 84
  • Пловдив
  • Мнения: 4 745
И тук има своенременно и бързо премахнати паметници. Това, че някой не знае, е друг въпрос.

Последна редакция: нд, 07 яну 2024, 11:51 от marzeliva

# 85
  • Мнения: 7 433
И тук има своенременно и бързо премахнати паметници. Това, че някой не знае, е друг въпрос. Например в Пловдив е имало огромен паметник на Ленин пред панаира. Махнат е отдавна.
Лунната соната добре обясни по-нагоре разликата между социалистическите паметници и паметниците на съветската армия.

# 86
  • Варна
  • Мнения: 18 050
Лунната соната е напълно права -- Иван Багрянов гони нацистите. Съветските окупатори просто са окупирали България.
И това не е баш тъй.
България е била разпределена в съветската сфера на влияние според споразумението на страните победителки.
Т.е. "окупирането" не е "просто" решение на съветската власт.

# 87
  • Мнения: 37
След Втората световна война, не като резултат от просто "окупиране", а по силата на съгласения и споразумения между съюзниците. Това обаче не променя факта, че влизането на Съветската Армия в България през септември 1944 г. допринесе за свалянето на правителството и промяната на режима в България.

# 88
  • Мнения: 1 649
Та, то си го пише по самите учебници и лекции се изнасят на университетско ниво.
Малко е, трябва да се изучава и във всички учебници на световно ниво. Аз самият не го знаех, докато наскоро на някой не му е хрумнало, че това е страхотен аргумент в борбата с паметници. Кулминацията на тези родни външнополитически успехи е на осми септември 1944 г. Но както и да е, много се отклоних от темата, а и вече споделих мнение. Всичко добро и приятен ден! Simple Smile

# 89
  • Мнения: 7 433
Какъв фашистки ботуш в България?
Да, имало е някакви организации с фашистки идеи, но няма единна и голяма фашистка партия, няма фашистно управление, няма фашистко правителство. Цялата тази реторика за борбата срещу фашизма и освобождението от него е въведена основно по идеологически причини от комунистическия режим и се е използвало доста фриволно. Като гледам, сериозно се е загнездило в съзнанието на народонаселението и още хваща дикиш.

Общи условия

Активация на акаунт