Вътрематочната инсеминация (Intrauterine insemination – IUI) представлява поставяне на обработена семенна течност в маточната кухина на жената с помощта на специален тънък и гъвкав катетър. Процедурата се извършва няколко часа преди или след овулацията. Възможно е поставянето на ЧХГ инжекция (Pregnyl) с цел таймиране на овулацията, както и провеждане на инсеминацията при естествен или стимулиран цикъл (при този вид цикъл се използват лекарствени продукти и се развива повече от един фоликул).

Вътрематочната инсеминация може да се извърши с обработена семенна течност от съпруга/ партньора или с донорски материал от сертифицирана криобанка.

Какви са индикациите за прилагане на вътрематочна инсеминация?


Индикации за прилагане на вътрематочна инсеминация с обработени сперматозоиди от съпруга (партньора):

• Необяснен стерилитет;
• Лекостепенен субфертилитет при мъжа (лека олиго-, астено-или терато-зооспермия или комбинация от тях);
• Наличие на лош посткоитален тест;
• Наличие на спермоантитела при мъжа и/или жената;
• Еякулаторни разстройства при мъжа (еректилна дисфункция, ретроградна еякулация, травматични увреждания на гръбначния мозък и др.);
• При жени след индукция на овулацията.



Прочетете още: Кои са причините за мъжкото безплодие

Индикации за прилагане на вътрематочна инсеминация с обработени сперматозоиди от дарител (различен от партньора):

• Жени без съпруг или постоянен сексуален партньор;
• Жени, чиито мъже са с тежък субфертилитет или азооспермия;
• Жени, чийто съпруг е носител на генетично или друго заболяване, предаваемо в потомството или криещо риск за жената;

Какви са контраиндикациите за провеждане на процедурата?

• Непроходими маточни тръби;
• Частично проходими маточни тръби, представляващи висок риск за реализиране на извънматочна бременност;
• Вагинални/цервикални инфекции, тазово-възпалителна болест при жената;
• Мъже с активни възпалителни заболявания на пикочо-половата система (с наличие на инфекциозни причинители в семенната течност);
• Жени с противопоказания за зачеване, износване и родоразрешение на бременност;
• Ановулаторни жени, при положение че не са били подложени на успешна индукция на овулацията в конкретния цикъл;
• Напреднала репродуктивна възраст – жени, навършили 45 и повече години.

Какви изследвания се назначават преди вътрематочна инсеминация?

За жената:
• базални хормони (LH, FSH, Estradiol, Prolactin, TSH);
• тест за проходимост на маточните тръби чрез хидротубация под ултразвуков контрол, хистеросалпингография (цветна снимка) и/или лапароскопия;
• установяване на овулация чрез ултразвуков преглед;
• микробиологично изследване на влагалищен секрет – до 30 дни преди инсеминацията;
• онкоцитонамазка – в срок на валидност;
• изследване за Хепатит B и С, СПИН, Сифилис – до 3 месеца преди процедурата;
• СУЕ – на гладно.

За мъжа:
• Спермограма;
• Микробиологично изследване на семенната течност – до 30 дни преди инсеминацията;
• Изследване за Хепатит B и С, СПИН, Сифилис – до 3 месеца преди процедурата.

Как протича процедурата в Медицински комплекс "Д-р Щерев"

Стъпка 1: Съставяне на протокол за вътрематочна инсеминация;
 
Стъпка 2: Попълване на информирани съгласия за провеждане на вътрематочна инсеминация;

Стъпка 3: Проследяване на цикъла:
• Ултразвукови прегледи по схема в определени дни от менструалният цикъл;
• Изследване нивата на хормоните LH и Estradiol.
В повечето случаи са валидни следните правила: при условие, че инсеминацията ще се прави със хормонална стимулация, пациентката трябва да посети клиниката между 2-ри и 3-ти ден от менструалния цикъл. Ако инсеминацията се прави без стимулация, дните за посещение са между 9-ти и 11-ти ден, при 28 дневен цикъл.

Стъпка 4: Таймиране на овулацията:
Когато доминантният фоликул достигне 18 -20 мм в диаметър и ендометриумът (дебелината на маточната лигавица) е подходящ за  таймиране на овулацията се назначава hCG инжекция (човешки хорион гонадотропин), например Pregnyl, Ovitrelle или Choriomon.
С прилагането на hCG инжекцията се индуцира и таймира овулацията. Инсеминацията обикновено се извършва на 36-ия – 40-ия час след повишаване нивата на LH. За стимулирани цикли инсеминацията обикновено се извършва около 40 часа след поставянето на hCG инжекцията.



Прочетете още: 7 мита за зачеването

Стъпка 5: Подготовка на материала за вътрематочна инсеминация

Съпружеска вътрематочна инсеминация (IUI-H)
Преди насрочената дата за инсеминация е необходимо мъжът да спазва полово въздържание в продължение на 3 – 5 дни, както и да избягва приема на алкохол. През последните две седмици съпругът/ партньорът не трябва да е приемал антибиотици и антиалергични медикаменти.

Два часа преди инсеминацията, партньорът дава материал – свеж еякулат. Материалът се обработва, като се селектират най-подвижните и качествени сперматозоиди, отстраняват се неподвижните сперматозоиди, семенната плазма, левкоцитите, бактериите и други клетки и се оставя да престои в инкубатор. Обработената семенна течност е специално етикетирана (име и фамилия на жената, вида инсеминация, тип катетър). Върху пробата се поставя уникален идентификационен номер.

В случай на отсъствие на партньора в деня на инсеминацията, процедурата може да се извърши със предварително замразен материал.

Донорска вътрематочна инсеминация (IUI-D)
В случаите, когато се извършва вътрематочна инсеминация с донорски сперматозоиди, пациентката предварително е получила цялата информация за наличните донори в криобанката. Медицински комплекс "Д-р Щерев" използва материал от Cryos International - сертифицирана спермална банка базирана в Дания, одобрена от Агенция по трансплантация и всички процедури по набиране на донори, транспорт и съхранение на материалите, отговаря напълно на българското законодателство (Наредба № 28 от 20 юни 2007 г. на МЗ).

Всички донори са изследвани за трансмисивни заболявания и имат направен генетичен скрининг. Съгласно българското законодателство, донорството е анонимно.

Предварително се предоставя каталог с донори, в който е включена информация за раса, националност, цвят на очите, коса, ръст, тегло, професия и кръвна група.

Съществуват и донори с т.нар. разширен профил, със снимки на донорите, като деца и допълнителна информация за родословието му. Някои от донорите пишат и есета на тема "Защо станах донор?", от където може да се види и почеркът на донора. Обикновено се избират 3 донора, които се подреждат по желание. Причината за това е, че поради големия брой процедури, материалът от първия донор може да бъде изчерпан.

Стъпка 6: Вътрематочната инсеминация:
Вътрематочната инсеминация е бърза и безболезнена процедура, извършва се в специална манипулационна в сектора по асистирана репродукция (3 етаж), жената е настанена на гинекологичен стол, поставя се спекулум и се прави тоалет. Непосредствено преди инсеминацията, биологът предоставя на пациентката и лекуващия лекар информацията, посочена на етикета, с цел гарантиране сигурността на пробата.

Процедурата продължава кратко време – около 5 - 10 минути заедно с подготовката – пациентката е в легнало положение, обработената семенната течност се инжектира в маточната кухина с помощта на стерилен еднократен катетър, след което катетърът се фиксира и жената остава да лежи за около 30-40 минути.

След инсеминацията могат да се назначат лекарствени продукти за лутеална поддръжка до теста за бременност. По принцип не е необходимо спазването на по-специален режим след инсеминация. В случай, че не се чувствате добре, ви препоръчваме да си почивате и да избягвате прекомерните натоварвания.

Понякога се налага инсеминацията да се направи в два последователни дни, а именно:
• При наличие на повече от един фоликул, единият от които е овулирал, а другият предстои да овулира;
• При установена ниска биологична преживяемост на сперматозоидите.

Стъпка 7: Тест за бременност:
Тестът за бременност се прави 14 дни след процедурата.

Четете още за репродуктивното здраве

Последна редакция: чт, 18 яну 2024, 12:22 от Пeтя