Бързи въпроси и отговори деца -6

  • 23 752
  • 823
  •   1
Отговори
# 780
  • Мнения: 5 056
По принцип е така за тут мус, но ние вече използваме друг реминерализиращ агент и затова го изместихме сутринта сред закуска, до обяд има време все нещо да направи (надявам се)

# 781
  • Мнения: 2 000
При нас е нещо генетично явно, защото сладко, близалки, сокове и т.н. яде супер рядко, на РД примерно. Близалка е ял веднъж, дадоха му я като награда в лабораторията длед вeмане на кръв. Плодове и зеленчуци се похапват всеки ден. Мием зъбите добре, потвърдено и от зъболекар, почистваме с конец или лък, пастата е с флуорид, можем реминерализиращи гелчета и пак всичко е супер зле и стигнахме до тук. Представям си, ако ближеше близалки и пиеше сок всеки ден като другите деца...
Отне ни около 6м обаче преди да успеем да оправим първия кариес. И точно година и половина след първото посещение при зъболекар - забавихме се доста с лечението и мазахме само с гелчета, но нямаше как да се работи в устата на толкова малко дете без пълна упойка или вечен ужас от зъболекари. Сега са приятели с екипа и ходи с желание там. Знам как звучи, но дори да го заболи си търпи милия и отива пак.
Дано постоянните му зъбки са по- здравички.

# 782
  • Мнения: 3 259
Да. Ако хемоглобинът излезе нисък(често се случва) не бързайте с добавката желязо-пуснете допълващи изследвания...пакет Желязо, за да уточните, че ниският хемоглобин се дължи на липса на желязо. Понякога не е така, а доста педиатри направо изписват добавка желязо, без да уточняват проблема.

И не само педиатри.

Също при по-тънък емайл на зъбите, миене 3 пъти на ден може да е в повече. Зависи и как се мият.
https://www.dentistryoncoolum.com.au/can-you-brush-your-teeth-too-much/

# 783
  • Мнения: 490
забравих да пиша, че зъболекарят каза, че този вид кариеси се свързват с дълго нощно хранене, а също и ползването на биберон. звярът спеше с биба до към 2.5 години, което си е доста... предполагам, че при нея, освен сладкото и прихапките, това също е допринесло за това развитие.

бях гледала някакви проучвания, че момичетата наследяват здравината на зъбите от татковците и се надявам да е така (нейният татко има здрави зъби, за разлика от мен). естествено се отчита, че и куп други неща допринасят за състоянието на зъбките (хигиена, хранителни навици, употребявани лекарства, дори и травми).

# 784
  • Мнения: 6 791
Аз съм бившо дете с ужасни млечни зъби, ходех на зъболекар от 3годишна до тинейджърските години съвсем редовно, не за профилактика. Това не ми е създало страх или ужас, въпреки ме дори не пускаха майка ми с мен, напротив до живот ме амбицира да се грижа за зъбите си. Постоянните ми зъби са без проблеми, но четка, паста, конец за зъби, вода за уста при нужда. Без крайности, но задължителни във вечерната рутина. Затова с децата бях категорична и още съм с правилото никаква храна след вечерното миене, редовно миене и то не просто за отбиване на номер.
Така че бъдете оптимисти, че всички усилия си заслужават, а съвсем скоро млечните зъби ще ги сменят и ще имат едни добри навици, с които да се грижат за постоянните зъби.

# 785
  • София
  • Мнения: 8 700
Големият ми син е с дисплазия на млечните зъби. Излизаха и скоро след това се получаваха жълти петна, които прерастваха в кариеси и зъбите се рушаха.
Ходи на зъболекар от много малък, минали сме през различни специалисти и клиники. Има изгрраждани зъби. Той от началото е много кооперативен(конкретно за зъболекарската работа Laughing ), винаги е стоял бе проблем.
Мием зъбите още от излизането на първия и сме доста стриктни...вече е голям и му е навик. На малкият също, даже не се сещат, че могат да се опъват и да не дават.
Всичко се оправя, важно е да се работи по зъбките, да се мият, да се хапва хубава храна и всякакви лепкави, тестени, пюрирани неща да се ограничат, защото остават по зъбите и се развъждат бактерии.
Шоколадът е добър десерт-той се топи и гълта, не стои като бисквитата в гънките на зъбите.
Хубав, скърцащ кашкавал, парче ябълка са варианти за дъвкане ако не може или не иска да измиете зъбите. Вода след хранене от чаша-стимулира слюноотделянето и помага на храносмилането, но и изплаква леко устата и зъбите.
Хубави добавки, но след изследвания, за да видите дали нещо липсва.
Мъничка четка(ние доста години ползвахме бебешките на G.U.M.-дълги са с много малка глава), така че да стигате до всяко зъбче, може да вземете и детски конец за зъби и да минавате между зъбите, но нежно. Хубава паста за зъби с ксилитол, ако намерите и без глицерин. Пробиотик за уста ако е нужно(помага да се преборят бактериите, причиняващи кариеси). Има близалки и дъвки с ксилитол, той се отразява добре на зъбите.
Препочвам групата на доктор Радосвета Симеонова- Живот без кариес. Тя има и книга Без кариес, много е интересна. Прави и някаква платена пограма, мои приятели са си я купували и са много доволни.

# 786
  • Мнения: 1 169
Вече почти 4 дни малкият е с температура и хъркащ нос. В сряда го водих на педиатър и нито хрип чу, нито зачервено гърло видя. Каза, че най-вероятно е вирус, щом има температура и го смяташе най-много до вчера да е оздравял. Да, ама продължава. По няколко пъти на ден вдига, като вечер е с най-високи стойности. Че и трудно спада. Вчера ми беше вдигнал 39, 7. Много се притеснявам от стомашна бактерия, че есента минахме през големи перипетии с ешерехия коли. Но уж няма разстройство. Първия ден беше дриснал леко в гащите и му дадох Адирекс веднага. После 2 дена -нищо. Днес следобед пак леко дрисване. И толкоз. Носът хърка като трактор. Като го издуха почти нищо не изкарва. Какъв е тоя вирус да му се не види? Някой с такава продължителта температура има ли в момента? Децата от градината са масово болни, но доколкото разбрах са само сополиви.

# 787
  • Мнения: 3 288
Мисифу, ние изкарахме такова, 10 дни температура и 2 антибиотика. Задължително пуснете кръвна картина с црп и левкоцити и вижте дали е бактериална. В момента има много деца с "ударени" уши и бронхити от този вирус.

# 788
  • Мнения: 2 897
Здравейте,нашата сага с непоносимостите продължава. Трябва да спрем за 3 месеца пшеница,глутен,твърда пшеница,овес ,ръж,царевица,та въпроса ми е какъв хляб да ядем 🤯🤯🤯 дори да се опитам да спра някакси хляба на детето то трябва да спра и моя,зящото още го кърмя ,а аз без хляб наистина не мога да ям 🥲 млякото го заместихме с козе,яйцата с пътпъдъчи,но хляба с какво ?

# 789
  • Мнения: 1 169
Димитроваа, благодаря!
И аз мислех за ушите дали не е, че той отскоро ходи и на плуване. Но не се оплаква да го боли ухо. Само много му парят, като вдигне Т.

# 790
  • София
  • Мнения: 3 535
Здравейте,нашата сага с непоносимостите продължава. Трябва да спрем за 3 месеца пшеница,глутен,твърда пшеница,овес ,ръж,царевица,та въпроса ми е какъв хляб да ядем 🤯🤯🤯 дори да се опитам да спра някакси хляба на детето то трябва да спра и моя,зящото още го кърмя ,а аз без хляб наистина не мога да ям 🥲 млякото го заместихме с козе,яйцата с пътпъдъчи,но хляба с какво ?

На всякакви храни има безглутенови варианти. Дори и за хляб си има готов. Може да видиш дали няма и направо смес за безглутенов хляб в ДМ (например), така ще можеш да правиш по-малки хлебчета само за детето, а не да купуваш цял. Ако не - класическа рецепта с безглутеново брашно.

# 791
  • Мнения: 2 897
То и аз трябва да ям от този хляб,защото го кърмя. Намирам безглутенов хляб,но пък има другите съставки пшеница,ръж и т.н .трябва ни хляб ,който да няма нищо от тези ,но какъв ?

# 792
  • Мнения: 162
То и аз трябва да ям от този хляб,защото го кърмя. Намирам безглутенов хляб,но пък има другите съставки пшеница,ръж и т.н .трябва ни хляб ,който да няма нищо от тези ,но какъв ?
Пробвай с такъв от леща, но не знам дали продават някъде готов

# 793
  • Мнения: 2 000
С оризово брашно

# 794
  • Мнения: 8 981
Ради, наай-добре да пробваш да си направиш вкъщи хляб с оглед на ограниченията. Обаче отсега мога да се обзаложа, че няма да ти хареса на вкус, ако очакваш, че ще бъде наистина като хляб, с какъвто си свикнала. Просто като се изключат всички изброени съставки от теб, не остава кой знае какво. Вероятно ще може да стане нещо като плоска питка, която да печеш на тиган.

Общи условия

Активация на акаунт