Силно желание за сладко

  • 2 397
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: 327
Здравейте на всички. Не знам дали темата е за правилното място и къде да я сложа, затова я пускам тук и искам да споделя една много тежка тема в нашето семейство.
Имаме прекрасен мъж и татко, които много си обичаме с нашето бебче и много искаме да го запазим здрав.
От доста години той има проблем със сладкото, за който проблем той е добре запознат, дори сме се борили с него и после отново всичко се проваля и започва една и съща сага, която се повтаря с години. За съжаление здравето полека се влошава. Миналата година след поредните изследвания и ходене на диетолози, временно справяне с проблема казаха, че е в пред диабетно състояние.
Всяка година решава че ще отслабне, ще мине на диета, ще спре сладкото, ходи при специалисти, които доста му помагат. За 2-3 месеца успява, спрява се отлично. Имахме план за диета, всеки ден готвех и му помагах. Аз също се храня като него, за да не го изкушавам. И изведнъж той самостоятелно спира с всичко това и си навакса с огромни количества. И след всяка такава диета качва повече килограми, отколкото е бил преди нея.
Има и още едно нещо. Всеки път, когато се опитам да поговорим на тази тема, започва да се сърди и да казва че едва ли не му броя храната, която консумира. А не е така, просто искам да е здрав, да го запазим, да бъдем пример за нашето дете. Много ли искам? Къде греша в комуникацията ни? Как трябва да се говори с такъв човек? Чудя се дали не трябва да се обърна към психолог, за да се науча как да комуникирам с него на тази тема.
Вкъщи избягвам да готвя сладки неща, старая се да готвя здравословно, но забелязвам че той предпочита да си направи сандвич, вместо да хапне например една пилешка супа или сготвена манджа.
И сладкото, което е в огромни количества. Мога да дам пример от вчера, бяхме на пазар в лидл и накупи разни бити сметани, които си ги яде ей така минавайки през хладилника. Изяде една торта в тарелка, вечерта яде течен шоколад. Мисля че това е много количество сладко за един ден.
Моля за помощ, наистина искам да му помогна. 🙂

# 1
  • Мнения: 39 473
Прави му сладки неща със заместители. Гледам, че спортистите масово ползват еритрол. Или рожков. Нещо като за диабетици. Аз също не мога да спра сладкото.

# 2
  • Мнения: 240
Съжалявам, не можеш. Познавам отблизо такъв човек, вече диабетик на инсулин - е, бити сметани и цели торти не яде, но ката ден е нещо сладко. Брои хапките и пак яде.

Той трябва да поиска, сам, лично. Това, че издържа по 2-3 месеца значи, че го прави само заради вас и намилането, т.е няма вътрешна мотивация и желание. Докато сам не поиска (по някаква причина), няма какво да направите, за да промените него. Но пък можете да бъдете пример - за него и детето - започвайки сама да се грижите за себе си. Диета без сладко, с малко въглехидрати за Вас, спорт, разходки навън всички заедно и може и да повярва, че може. Но насила да го карате... не става.

# 3
  • Melmak
  • Мнения: 3 200
Мога да ти дам съвети, свързани повече с психологията на проблема. Реално той има проблем и ти го виждаш. Той не го вижда. Няма как така лесно да го убедиш.

Ако се интересуваш, дай знак и ще ти пиша на лично.

# 4
  • Мнения: 327
Мога да ти дам съвети, свързани повече с психологията на проблема. Реално той има проблем и ти го виждаш. Той не го вижда. Няма как така лесно да го убедиш.

Ако се интересуваш, дай знак и ще ти пиша на лично.

Ще се радвам да ми дадете информация. 🙂

Много ми е тъжно, че не мога нищо да направя и сякаш съм безсилна. Опитвам се да бъда пример от години, но ефект няма.

# 5
  • Мнения: 1 424
Никакъв шанс да му помогнеш ако той сам не вижда проблема, не го осъзнава и не пожелае да работи върху него. Захарта е 20 пъти по-пристрастяваща от хероина, съжалявам да го кажа, но хората, които са пристрастени към захар са си наркомани в захарния вариант и ако не го виждат жалко за тях.
Аз самата съм със захарна зависимост, старая се, работя, но е трудно. За сега нямам проблеми със здравето, но понякога и аз се подхлъзвам. За хора като нас не е проблем да изплюскаме цяла торта, буркан с нутела от големите или кутия шоколадови бонбони, в този ред Pensive.
За пример мога да дам, че при мен действа четенето и гледането на информация за това колко е вредно и до какви изменения и проблеми води яденето на захар.

# 6
  • Мнения: 25 724
Говори с личния му лекар, за да го прати на ендокринолог. Най-вероятно мъжът ти има ИР. Дано, когато лекарят му пусне изследванията и му обясни колко малка е крачката до диабета, както и какви са последиците от него, да се стресне и сам да реши да се погрижи за здравето си.
Решението е просто – много движение и хранителен режим. Подчертавам – режим, не диета. Има много информация в нета, а и в този форум, за подходящото хранене при ИР, като е важно да се знае, че изобщо не става въпрос за гладуване, напротив. Ако мъжът ти реши да следва съответния режим, ще забележи изненадано, че хем може да става сит от масата, хем да отслабва.
Добрата новина е, че е мъж, а при мъжете спорт/движение + режим дават много по-бързи и значителни резултати в сравнение с жените. Също така мъжете по принцип си падат хипохондрици и вероятността да се стресне и погрижи за здравето си е голяма.
Теб също те съветвам да се запознаеш с подходящите храни и рецептите за тях, за да коригираш менюто ви.
Млад човек е, ако се вземе в ръце, ще се справи.
Успех!

# 7
  • Мнения: 4 431
Бих предложила да пие магнезий. Също и инофолик, но не знам второто дали е подходящо за мъж. И двете намаляват глада за сладко. Лично изпробвано.

П.п. магнизий препоръчвам цитрат. Аз харесвам на now. Добра концентрация е. Много повече от "магнерот", например.

# 8
  • Мнения: 815
Прави му сладки неща със заместители. Гледам, че спортистите масово ползват еритрол. Или рожков. Нещо като за диабетици. Аз също не мога да спра сладкото.
Подкрепям това мнение. Аз също съм човек, който обожава да яде сладко и в миналото като съм се подлагала на ограничения, винаги се е стигало до пречупване и наваксване с двойни количества. Единственото, което ми помогна бе да започна да си приготвям сладки неща вкъщи като замествам захарта с еритритол, паста от фурми, намачкан банан или протеин на прах с вкус ванилия. Вместо бяло брашно само пълнозърнесто такова, овесени ядки или овесени трици. Мъжа ви едва ли ще започне сам да си приготвя здравословни варианти на десерти, та можете с това да му помогнете. В ютуб има страшно много рецепти.

# 9
  • Мнения: 46 565
Подкрепям съвета за ендокринолог. Щом изследванията показват преддиабед, значи говорим за здравословен проблем, не просто желание за сладко.
Ще му назначат лечение, което ще подпомогне намаляването на сладкото и въглехидрати като цяло.
Говоря от опит. Пак са нужни усилия, но нищо общо с тези без лечението.

# 10
  • INFJ
  • Мнения: 9 431
Аз бих търсила и специализирана помощ от психолог, вероятно има нужда от терапия, това е вид зависимост. Някой, който се занимава основно с хранителни разстройства.

Докато не осъзнае проблема, и не пожелае сам да направи крачка в правилната посока, няма значение колко домашни сладки ще му направите, или колко снимки на ампутирани крака поради усложнения от диабет ще му покажете - няма да се "събуди".

# 11
  • Мнения: 5 711
Може да си зададете въпроса към Ники Суков, има тема във форума и отговаря бързо.

# 12
  • Мнения: 327
Момичета, миналата година ходи на ендокринолог и съвместно с това посещаваше диетолог. Имаше изписани лекарства за подтискане на сладкото, мисля че се казваше гликофаж или нещо такова. Всичко беше времено, после започна пак да похапва по мъничко сладко и накрая спря лекарствата. Цялото отслабване и всичко, което постигна за няколко месеца се унищожи, че дори качи и повече. Имам чувството, че след един такъв опит нещата стават по-зле  
В момента, когато и да захвана тази тема се сърди и дори не знам как да поговорим.
Много искам да помогна, но не мога да го спра да купува сладки изделия, дори когато е на разходка.

# 13
  • В страната на мечтите.
  • Мнения: 924
Имам двама приятели диабетици, които въпреки всичко не се спират със сладкото. Едната е най-добрата ми приятелка и все казва, че и била паднала кръвната захар и затова била изяла цяла опаковка с бисквити и няма обяснение, защо я изяжда цялата, а не изяде една бисквитка щом има нужда и после пак си слага много инсулин, за да навакса. Другия пък пие по 3 големи бутилки кола на ден и нищо не може да го разубеди да пие вода, а не кола, щом е жаден. Честно казано изобщо не го разбирам това, защото аз ако имам нужда от нещо следко изяждам едно парченце шоколад и другото го прибирам в хладилника и мога и да го забравя със седмици. Обичам торта, но изяждам половин парче и повече не мога.

Ще следя темата, защото ми се иска да помогна поне на приятелката ми, защото не мога я убедя, че това да се тъпче със сладко и после да си слага много инсулин е ужасно за тялото.

# 14
  • INFJ
  • Мнения: 9 431
Не можеш да му помогнеш, докато сам не поиска. Явно не му пука нито за здравето му, нито как изглежда, нито ти как го възприемаш, дали го харесваш, дали те привлича, като мъж, или го намираш за отблъскващ. Как по-точно можеш да го накараш да му пука? Единствено от него може да тръгне промяната.

# 15
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 329
Явно човекът не е толкова щастлив колкото ти мислиш и определено това непрекъснато дуднене и натякване не води към увеличаване на щастието му. Затова търси сладичко.

# 16
  • INFJ
  • Мнения: 9 431
Не че ще има разлика, ако "дудненето" спре. Ще качи още няколко килограма по тоз повод.

# 17
  • Melmak
  • Мнения: 3 200
Глюкофаж е метформин и помага при инсулинова резистентност и преддиабет. Ако има такова състояние е добре да си пие лекарството.

Аз предполагам, че е наясно, че има проблем, но не знае как да се справи. Почва, спира, просто не вижда решение.

Тренира ли? Пробвали ли сте да ходите заедно да тренирате? Или той с някакви авери?

# 18
  • Мнения: 46 565
Момичета, миналата година ходи на ендокринолог и съвместно с това посещаваше диетолог. Имаше изписани лекарства за подтискане на сладкото, мисля че се казваше гликофаж или нещо такова. Всичко беше времено, после започна пак да похапва по мъничко сладко и накрая спря лекарствата.
И защо ги спря? Явно са действали. Дори с "по мъничко сладко", по-добре да си пие предписаното и така да контролира инсулина.

# 19
  • Мнения: 19 139
Мен ме избива много на сладко, ако се храня основно с теста, без достатъчно зеленчуци и месо. Месо и зеленчуци трябва да има без ограничения на калориите и количествата, чисто физически това си наяжда и човек не преяжда така, като със сладко

# 20
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 329
Ако не яде твоите манджи защо не му направиш нещо което харесва, пак може да се направи по здравословен начин. Нещо май не е само до яденето, такива неща се оправят с промяна в начина на живот на първо място.

# 21
  • Мнения: 327
Между другото откакто спря да пие всичко и диетата не съм му дуднала, просто няколко пъти го повдигнах на въпрос и съответно виждам че не му е приятно и спрях да го питам. Но всеки ден гледам как ежедневно купува някакви неща.
Относно трениране, не. Работи от вкъщи и това много допринася на заседналия начин на живот. Излизаме и правим разходки всеки ден, с малко бебенце сме и няма как заедно да тренираме. Той сам няма желание, тренирал е само в тези периоди, когато се старае да отслабне. 🙂

# 22
  • Мнения: 505
А защо е спрял лекарствата? Това ми изглежда много несериозно, не бих била толкова мила и внимателна с него ако бях на твое място.

# 23
  • Мнения: 46 565
Ако не яде твоите манджи защо не му направиш нещо което харесва, пак може да се направи по здравословен начин. Нещо май не е само до яденето, такива неща се оправят с промяна в начина на живот на първо място.
Като не му харесва, да готви той. Голям човек е, не е дете да седи и да чака нещо да му хареса.
Който има желание, следва назначеното лечение, проучва рецепти, пробва кои му харесват и променя начина си на живот.

elena.georgieva90, не е задължително да ходи да тренира, правете по 7500-8000 крачки.

Да седне да почете какво се случва с панкреаса му. И какви са последствията.
Има достатъчно вкусни десерти за преддиабет. Но трябва и да пие лекарствата.

# 24
  • Мнения: 1 424
Най-вероятно безотговорността идва от това, че все още е млад и не вижда изразени здравословни проблеми.

# 25
  • Melmak
  • Мнения: 3 200
Elena, колко е висок и колко тежи? Какъв bmi има? Да видим колко е зле положението, всичко е обратимо ако има воля.

# 26
  • Мнения: 327
Момичета, старая се да готвя ежедневно. Правя различни храни, както течни, така и твърди храни. Яде избирателно, предпочита кюфтета, пилешки пържоли основно (свинско не обича). Когато правя течни манджи не ги предпочита. Аз все пак съм с малко бебе и не мога на 100% да угаждам на всичко. Гледам всеки ден да излизаме, разхождаме се, бебето е още малко, но той също си иска своето. Скоро ще налага повече време да прекарваме в парка.
Защо спря лекарствата не мога да кажа, сам го реши. Просто не мога на 100% да му обърна внимание, но искам някак да му помогна да опитва и сам да се справи в някои отношения.
Отделно че скоро ще бъде пример на детето си. 🙂

# 27
  • Мнения: 1 993
Проблемът е психологичен по всяка вероятност. Има някаква травма, която компенсира с храна и сладко. Докато не поработи върху травмата си, няма да има успех с лечения, ограничения и диети.
Ако е склонен да работи с психолог с опит с хранителни разтройства, може и за няколко месеца да се реши проблема. Но насила не става.

# 28
  • В страната на мечтите.
  • Мнения: 924
Според мен пробвай да му обясниш, че искаш да е здрав, защото имате дете и искаш да сте заедно докато расте и да го гледате как става самостоятелен човек, а не му дуднеш, защото си досадна, защото е за негово добро. Опитай с нормален разговор без да му мрънкаш, защото мъжете като чуят малко мръкане и веднага изключват. Аз поне така бих постъпила.

# 29
  • Мнения: 8 962
Захарта е като наркотик - колкото повече ядеш, толкова повече ти се иска.
Чуствам се прекрасно да не консумирам никаква захар цели седмици. По някакъв повод, ако хапна два шоколадови бонбона и после не мога да си върна дисциплината с месеци.

Мисля, че хром пиколинат е препоръчван като намаляващ глада за сладко. Не съм го пробвала лично.

# 30
  • Мнения: 240
А той изобщо някога спортувал ли е? Има ли настройката да се грижи за себе си изобщо, по какъвто и да е начин (дори да са курсове и обучения, въпроса е настройка има ли)?
Обича ли да излиза навън, да е правил нещо преди навън с приятели (ритане, бягане, плуване, каквото и да е)? Защото ако нищо от тези неща досега ги е нямало, тепърва няма да ги възпиташ у него, съжалявам. Пример за детето се гледа преди раждането.
Но ако е имал някакво хоби, някога изобщо, значи има настройка и това може да помогне да си припомни защо иска да промени нещо в сегашния си живот.

# 31
  • Мнения: 327
Попринцип не обича да излиза сам, но напоследък започна да се старае да си прави разходки, защото му обясних че не винаги можем да излезем заедно. Спортувал е, да. Е разбира се не е редовен, но да. Кара колело, играеше тенис, волейбол. С приятели не излиза, колегите му работят от вкъщи и забелязвам че всички са се затворили масово и рядко излизат.
Ще опитам някак да подхвана разговора от далече. Но ми се иска и да започне пак да остане постоянен, да не е отново за едно лято и после да дойде зимата и всичко да се повтори.

Все пак ми се искаше да намеря някаква литература, която ще ми помогне да общувам с него. Да видя къде греша, с какво не допринасям. Заради мен ли разваля режима си, защото не мога винаги да му обърна внимание.

# 32
  • Мнения: 1 993
Не е в теб грешката. Той не осъзнава проблема си и заема отбранителна позиция.

Пуснете ПКК, железен профил, б12 и д3 да видите как са. Не е там проблема, но като нищо да допълват картинката.

# 33
  • INFJ
  • Мнения: 9 431
Елена, мъжът ти не е малко дете, а като за такова говориш за него. Докато има кой да му угажда на акъла, да ходи на пръсти около него, и да се чуди каква манджичка да му сготви, така ще е. Никога няма сам да поеме отговорност за себе си.

# 34
  • София
  • Мнения: 8 000
Хром пиколинат и да не намалява мазнините (полезните, не палмови) в храните, а въглехидратите. Хром пиколината трябва да го пие поне месец, за да усети ефект. Да прави и фастове, за да свикне да контролира пристъпите на глад. В началото фастовете са малки, не 24-часов глад.

# 35
  • София
  • Мнения: 2 604
Елена, не мога да разбера как този мъж все още те привлича. Работи от вкъщи, тоест стои седнал по цял ден. Не излиза никъде с приятели, само с теб и бебето на разходка и до магазина да се натъпче със сладко. Не виждам нищо мъжко като поведение. Забелязала съм, че мъжете ако останат твърде дълго без работа, или без трудности, абе ако им стане твърде удобен живота, се разглезват ужасно. Някои изпадат в депресия, защото мъжкото им его страда. Може и при твоя да е така. Проблемът е сериозен  и ми се струва, че ако скоро не вземете мерки, ще стане още по-сериозен.

# 36
  • Мнения: 505
Чудя се дали не трябва да се обърна към психолог, за да се науча как да комуникирам с него на тази тема.
А той ходил ли е на психолог, психотерапевт? Какво му е мнението по въпроса?

# 37
  • Мнения: 3 251
Чакайте!
Психолог, психотерапията???
Човекът обича сладко, да доста при това.
Но
Предпочитам да си направи сандвич вместо да хапне течна храна - всяизвестната пилешка супа? Колко мъже ще предпочетат здравословната супичка пред сандвич?
И домашна храна и здравословна храна са две различни неща ?(за n път).
Какво значат тези течни храни, и тези лични примери от вас, и как точно детето, което е на месеци трябва да взима пример от него, след колко време?
Осъзнавате ли, че говорите не като за мъжа си, а като за дете. Имате си едно и спокойно на него след около година също няма да може да му казвате кое да яде, а след шест ще ходи та училище и там....
Оправете си свръх протекцията.
А мъжът е много лесен - много много повече вода и хранителна добавка с хром, месо, зеленчуци. За две седмици ще спре да налита на сладкото като обезумял, но не мисля, ча ще постигне това ниво на самодисциплина за двата шоколадови бонбона на там колко месеца беше.
И престанете да пробутвате това вареното месо със застройка, вода и фиде, след като виждате, че не му е по вкуса.

# 38
  • Мнения: 327
Вижте сега, супата я дадох за пример. Говоря за каквато и да е манджа избягва да яде и набляга на сухо. Окей, няма проблем, не настоявам относно тази част. Сладкото е нещото, което притеснява. Говорим за наистина големи количества.
А пример на детето със сигурност ще бъде. Децата често правят така, лесно можеш да им развалиш основното хранене с нещо сладичко. За съжаление така се изграждат и вредни навици, както се е случило с нашия татко. Родителите трябва да дават пример, не може малкия да го карам да яде готвено, а в същото време баща му да яде торта. Разбира се че ще го дразни, всяко дете предпочита сладко.
Редно ли е според вас след всяко хранене да има десерт?

# 39
  • София
  • Мнения: 8 000
Не е редно да му определяш дали да яде готвено или суха храна.  Възрастен човек е, а не бебе. Всеки има предпочитания. А това с примера за бебето и т.н., при положение, че говорим за малко бебе, идва малко в повече.
За сладкото се дадоха достатъчно съвети.

# 40
  • Мнения: 327
Извинявам се, но се ядосвам като ми изкривявате думите, никъде не съм написала че му се меся в основното хранене. Казах какво предпочита, а не обратното.
За бебето казах че вече пораства и го гледа, посяга да опита. Разбира се че ме ядосва и е неприятно. Вие давате ли на бебета захар ежедневно, сигурна съм че гледате да пазите по-големите си деца от тези неща. Ами ако сега не започна да възпитавам тези навици в детето, няма как да го науча след 2-3 или 10 години. Съжалявам, но ако мъжа си не мога да опазя от диабет, то поне детето искам.
Поисках съвет, а не критика че едва ли не го ограничавам.
Наистина съм загрижена за здравето на семейството си.

# 41
  • Мнения: 25 724
Какво разбираш под готвено? Традиционните за нашата кухня яхнии и други манджи с много сос, които трябва да се ядат с хляб, както ни е учила баба?
За човек с ИР дори храни, напълно полезни за здрав човек, може да са вредни – напр. картофи и ориз. Така че дали ще омаха 1-2 порции картофи или 1-2 вафли, резултатът е един и същ.
Готви, като ти се готви, но поне да са неща, които той обича и които няма да му навредят – месо, яйца, много зеленчуци, най-вече пресни под формата на салати. И вода, много вода. Прочети и за полезните мазнини.
Сладкото спокойно можеш да го замениш с плодове, макар че и те не са препоръчителни при ИР. Поне на първо време, докато мине абстиненцията му по сладкото. Вместо вафличка – ябълка или друг плод. Просто трябва да премахнеш максимално въглехидратите от менюто му, като при това му осигуриш достатъчно засищащи ястия, за да не чувства глад след ставане от масата и да има нужда от сладко, за да го потуши.
Най-лесно става от раз, но за това трябва силна воля и мотивация.

# 42
  • София
  • Мнения: 8 000
Съветът го дадох в предходния си пост - хром пиколинат и полезни мазнини (пълномаслено мляко, по-мазни сирена (бри, моцарела, пармезан), зехтин, масло). Готвеното няма да потисне глада, а храни, които не са постни. Далеч по-добре е пържола със зеленчуци с животинска сметана и пармезан, отколкото картофена яхния. Това само по себе си няма да премахне глада за сладко, защото той се получава от пиковете на инсулина. При ИР има метаболитни нарушения, които водят до пристъпи на глад или прималяване, което често се тушира от сладкото. Това не се прави от зловредност, инат или липса на воля, а защото са настъпили нарушения в метаболизма.
С дуднене и вменяване на чувство на вина това не се оправя, а с хранене, съобразено с работата на панкреаса. Като добавки е полезно да се пие и канела, защото тя също спомага за контрола на кръвната захар. Интервалното хранене (фастовете) е важно също, но не се почва веднага с големи периоди на гладуване.
Метформиновите препарати (глюкофаж, сиофор и пр.) са помощник в определен етап, но при дългосрочен прием водят до спад на нивата на вит.Б, което от своя страна води до лесна уморяемост, вялост, за които тялото пак търси бърза енергия под формата на въглехидрати.

# 43
  • Мнения: 327
Много благодаря за съвета.
Между другото преди 2 години прави кето диетата, където не гладуваше. Резултат имаше, но при едни кръвни изследвания показателите бяха ужасни и лекар каза че е заради диетата, съответно я спря.
Иначе ще се постарая да включа повече такава храна в менюто.

# 44
  • Мнения: 814
На мен пък майка ми ми беше антипример. Дебела и все с цигара в уста. Ставах сутрин и в кухнята лисичарник, родителите пафкат цигари, и в тоалетната пушеха даже. Беше отвратително.
Като бях малка се заклех, че никога няма да стана като тях.

За сладкото - всичко е в мярката според мен.
Нека да си хапва сладко щом обича, но в по-малки количества.

# 45
  • Мнения: 3 251
Извинявам се, но се ядосвам като ми изкривявате думите, никъде не съм написала че му се меся в основното хранене. Казах какво предпочита, а не обратното.
За бебето казах че вече пораства и го гледа, посяга да опита. Разбира се че ме ядосва и е неприятно. Вие давате ли на бебета захар ежедневно, сигурна съм че гледате да пазите по-големите си деца от тези неща. Ами ако сега не започна да възпитавам тези навици в детето, няма как да го науча след 2-3 или 10 години. Съжалявам, но ако мъжа си не мога да опазя от диабет, то поне детето искам.
Поисках съвет, а не критика че едва ли не го ограничавам.
Наистина съм загрижена за здравето на семейството си.
Такааа.
Ясно, смятате че яденето на сладко е причина за преддиабетното състояние?
Мислите, че ще успеете  да набиете в главицата на детето, че бързите въглехидрати ще го направят болно?
И затова ще го възпитавате от бебе, а не след толкова късните  2-3 години?
То това дете няма да ходи на училище, няма да общува с едни други деца-бъдещи болни от диабет хора, които не са така добре възпитани?
Спокойно, детето расте и ще почне ясла/градина, ще почнете работа, логистиката, задълженията на работа, срещите с педиатрите по повод поредния яслен вирус, другите майчета от кой е по-по-най и всички други прелести  на  бита ще оправят нещата.

# 46
  • Мнения: 1 565
Извинявам се, но се ядосвам като ми изкривявате думите, никъде не съм написала че му се меся в основното хранене. Казах какво предпочита, а не обратното.
За бебето казах че вече пораства и го гледа, посяга да опита. Разбира се че ме ядосва и е неприятно. Вие давате ли на бебета захар ежедневно, сигурна съм че гледате да пазите по-големите си деца от тези неща. Ами ако сега не започна да възпитавам тези навици в детето, няма как да го науча след 2-3 или 10 години. Съжалявам, но ако мъжа си не мога да опазя от диабет, то поне детето искам.
Поисках съвет, а не критика че едва ли не го ограничавам.
Наистина съм загрижена за здравето на семейството си.
Такааа.
Ясно, смятате че….

Такааа. А Вие явно смятате, че знаете точно как стават нещата?
Не, не са както ги описвате. Или поне не са само така. Добре, че когато бях млада, не слушах хора като Вас, а следвах разума си. А колко непопулярно беше да “ограничаваш” децата си откъм захар преди 25-30 години, надали има нужда да обяснявам. Майка Дзвер 😂
Авторката, на прав път сте, борете се за здравето на семейството си, нищо не е по-важно.
Игнорирайте хейта, вслушайте се в дадените добри съвети и от сърце Ви желая и любимият Ви човек да се  вслуша в тях.
Успех!!

# 47
  • Мнения: 12 865
Авторке, мъжът ти защо започна диетата последния път? Тази, дето за 2-3 месеца е имала успех и после се е отказал. Той ли поиска или ти го накара, или лекар му препоръча?

Според мен (съдейки моя личен опит с въглехидрати), той компенсира негативните емоции, стрес и неудовлетворение с тези положителни емоции, които получава от сладкото. Като се добави и малка доза самосъжаление (как е горък, как не е разбран), схемата става желязна и почти неразбиваема.

Предполагам, че ако има реални негативни резултати в кръвна картина и други изследвания, за да се стресне, и после ако започне да живее по-пълноценно (както той го разбира), тогава може да има по-продължително наблягане на здравословното хранене.
Много е трудно, трябва сам да е мотивиран и да го иска.
Намесата на близките по-скоро е вредна, поне според мен, освен ако не е намеса от лекар.

Това с фастовете и интервално хранене не е за всеки. Човек, който изяжда цяла торта, да прави интервално хранене и гладуване, след като той даже лекарствата си е спрял? Няма да стане, не и по този начин, това изобщо не е вариант.

# 48
  • Мнения: 4 431
А не може ли просто да му е вкусно? Simple Smile Лично аз обикновено затова ям сладко
И пак споделям, че при мен добавка магнезий (когато желанието за сладко стане твърде натрапчиво и вече не е обикновено) определено помага и го намалява.

# 49
  • Мнения: 8 941
Какъв специалист би могъл да му помогне, ако му се напави специална диета или режим, тренер ?

# 50
  • INFJ
  • Мнения: 9 431
Вкусно му е разбира се, но не е това единствената причина да му се ядат боклуци. Инсулинът му сигурно постоянно е в космоса, което го кара да яде още повече.

# 51
  • Мнения: 2 482
А правите ли HOMA, проверявате ли кр. му захар и гл.му хемоглобин?

Тези неща са важни и ако са зле биха могли да стреснат много хора.........

Апаратче за кр. захар имате ли си и мерите ли я? Не са много точни, но все пак.........

Спирането на глюкофаш е сериозна грешка и вероятно е влошило кр. захар и гл.хемоглобин.

Последна редакция: вт, 13 фев 2024, 02:32 от vl

# 52
  • Мнения: 4 431
Вкусно му е разбира се, но не е това единствената причина да му се ядат боклуци. Инсулинът му сигурно постоянно е в космоса, което го кара да яде още повече.
Имах предвид, че не е нужно да е депресиран, да е емоционално ядене и т.н.

Смисъл от НОМА не винаги има. При ИР, когато и инсулин, и глюкоза са високи,  НОМА излиза идеален. От собствен опит казвам.

Общи условия

Активация на акаунт