Защо източно европейците излизаме високо в класациите за нездравословни навици?

  • 13 089
  • 331
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 726
Това ми попадна случайно днес:
https://medicalaid.com/unhealthy-habits/
Критериите използвани са: наднормено тегло, физическа активност, употреба на алкохол, тютюнопушене, и полово предавани болести.

Не коментирам източника, но е интересно, че 6.5 от 10 те топ страни са от бившия източен блок. Кое е общото?

# 1
  • Мнения: 40 923
Тенденциозен подбор. В Гърция и Сърбия пушат повече, даже в последната не е забранено в заведенията и е ужас. Руснаци и поляци се оливат с водка, чехи с бира...

# 2
  • Мнения: 149
Лоша социална, здравна, образователна политика.

# 3
  • INFJ
  • Мнения: 9 358

Може би основно това:

# 4
  • Мнения: 3 519
ниска здравна култура и беднотия

# 5
  • Мнения: 1 726
ЧС, индексът е съставен по няколко критерия, от които тютюнопушенето е само един.

# 6
  • Мнения: 40 923
Видях, но това не пречи подборката да не е много представителна. А и съм скептична към подобни проучвания по принцип.
Иначе не отричам, че у нас като цяло нещата са си такива, просто не сме най-черната овца.

# 7
  • Мнения: 18 997
Щото не са включили полезни навици като употребата на трева и разни хапченца. Източноевропейците има да ги гоним западните нации по такива навици.

# 8
  • Мнения: 18 997
ЧС, индексът е съставен по няколко критерия, от които тютюнопушенето е само един.

На статията пише, че е между 50 страни (от целия свят само 50, а те са 4 пъти повече) извадка по тези индекси. И Индия е обявена за страната с най-здравословни навици. По същите показатели и концлагер би се класирал прилично. И би трябвало Индия да е сред най-дълголетните, но не е, даже България е преди Индия:
https://www.worldometers.info/demographics/life-expectancy/

Иначе цялата работа ме подсети за един откъс от една книга. Беше нещо от сорта, че в Япония ядат много риба и затова живеят по-дълго от англичаните. В Италия ядат паста и червено месо и пак живеят по-дълго от англичаните. Във Франция пият червено вино и пушат повече от англичаните, но живеят по-дълго от тях. Какъв е изводът? - Говоренето на английски те убива.

# 9
  • Мнения: 1 726
Съгласна съм е, че статистическа съпоставка е трудно да се прави, пред вид на това, как се събират и анализират данните в различните региони, за някои, вероятно и не съществуват данни. Но това не означава, че статистическо индексиране е излишно. Докато рангът и рейтингите могат да се оспорват, трендът вероятно е показателен, особено за развитите страни, където се знаят процентите пушачи и пр.

Въпросът е защо в нашия район се наблюдават например, пренебрежение към вреда от тютюнопушене, и недостатъчна физическа активност, но естествено, може и да си продължаваме с убедеността, че всичко си е тип топ.

# 10
  • Мнения: 4 788
Видях, но това не пречи подборката да не е много представителна. А и съм скептична към подобни проучвания по принцип.
Иначе не отричам, че у нас като цяло нещата са си такива, просто не сме най-черната овца.

Също съм скептичен към подобни проучвания, но има една статистика, която не лъже - средната продължителност на живота при мъжете, жените и общо. Изключвам слабо-развитите страни, в които ги морят инфекциозни причинители/недохранване и липса на медицинска грижа, у нас положението никак не е розово.

В Гърция, понеже се спомена, е 81г. У нас е 74г. Италия, Испания, Швейцария и Скандинавието са в интервала 83-85г. Япония е първа с 85г. Според OECD статистиките през 2022г.

За мен е съвкупност от фактори, включително ниска здравна култура, което е свързано както с неходенето на лекар до последно, така и с начина на живот - цигари, алкохол, заседналост, консумация на свръх-обработени храни и т.н. От друга страна, и здравната система е много далеч от перфектна - справка, пандемията, когато лекарското съсловие у нас в цялост се издъни.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 515
Когато тясно застъпено в културата ти е да употребяваш твърд алкохол няма как да не си на челно място в такава класация - 9/10 от празниците ни са свързани с "наливане". Даже сега като изписахме детето специални свекъра и свекървата се похвалиха как са пили "за наше здраве" 5 часа.... Какво повече да очакваме като ни е такъв манталитета. Цигарите са бонус...затлъстяването до някаква степен е свързано с алкохола и то, общо взето здравната ни култура си е голямо зле. А за ППБ няма какво да говорим средностатистическия мъж не ходи на уролог, никога не си е пускал тест за СПИН и тн. Докато не прояват симптоми рядко отиват на контролен преглед, че дори и след това пак. Всеки вярва, че на него няма да се случи и после се чуди откъде му е дошло...

# 12
  • Мнения: 40 923
Пиене, пушене, ядене на солено и мазно са си факт. Иначе здравната система не е чак толкова зле, колкото обичаме да я изкарваме. А средната продължителност на живота няма как да е повече с толкова цигани.

# 13
  • Мнения: 4 788
Пиене, пушене, ядене на солено и мазно са си факт. Иначе здравната система не е чак толкова зле, колкото обичаме да я изкарваме. А средната продължителност на живота няма как да е повече с толкова цигани.

Здравната система не била зле? 😆
Кое не ѝ е злето? По време на пандемията, в България се свръхпредписваха антибиотици с фактор 3-4х спрямо средно-европейските нива, което е нагледна индикация за некомпетентност. Във всяко село и паланка има “болница”, в която специалисти реално няма, а матраците не лекуват хора. Няма дори да навлизам в територията с онкологичните заболявания, където комплексна грижа няма - 90% от пациентите са зарязани на произвола да обикалят като пощальон, адвокат и банкомат в търсене на адекватна грижа. Недостигът на сестри е в хиляди, вече. В някои специалности, като патология, има под 80 специалисти за цялата страна, от които 60%+ в пенсионна възраст. Мога да продължа.

Пет специалиста, от които сме доволни/с които имаме връзка, не оправят една система в цялост. Хубаво е да сме наясно със собствените си привилегии.

# 14
  • Мнения: 227
Защо ли? Сериозно ли питате защо?!
1) Покажете ми едно (1!) нещо, което в "региона" да е на средновропейско и надверопейско ниво - от положителните имам предвид, не смъртност, цени, инфлация и пр. След това се опитайте да ми обясните, че политиката и управлението в същия тоя "регион" няма нищо общо. Вкл. управлението на парите.

2) Говорите за тютюнопушене, вредите от което не мисля, че някой подценява. Само че това е легално измерим показател, за разлика от всички останали субстанции които са масови на запад. И да, ако цената на кутия цигари е равна на хапче екстази или един коз, кое мислите ще препочете европеецът и защо? В уравнението включваме и глобите и пропуснатите ползи, ако пуши тютюн, също. Накратко - не, не злоупотребяват по-малко. Просто го правят нелегално, т.е "не по статистически".

3) За алкохола - в България не съм виждала толкова оповръщани улици (буквално оповръщани!) и хора с кенче бира в ръка в 8 сутринта, колкото в Централна Европа. Ние пием твърдо, това е разлика, да. На фона на цялото ни дередже, мен не ме изненадва особено.

4) Спортна инфраструктура, или по-скоро липсата ѝ. Огромна липса, която сега да почнем да строим, след 20г. може и да наваксаме. Ама надали. По същия начин с промяната в мисленето относно спортуване, хранене и посещение на лекар - особено последното. Проблемът отново е липсата на пари и лошото им управление.

Та не, европейците нито са по-умни, нито се хранят по-добре, нито пък по-малко злоупотребяват с в-ва. Но имат пъти по-добро и достъпно здравеопазане, спортна култура и инфраструктура.
А стъкмистиката в България.. не не, смешно е Grinning

Общи условия

Активация на акаунт