Пазарът на недвижими имоти в БЪЛГАРИЯ, какво се случва реално - тема 79

  • 20 476
  • 581
  •   7
Отговори
# 480
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 177
Все повече хора си тръгват от София, ако не беше така досега да е станала 3млн.

# 481
  • Мнения: 525
Факт е, че се затварят пари в имоти и,че на част от хората в момента не им трябват тези пари. Което означава, че има хора с чудесни доходи и позиция. Няма лошо. Ноооо все пак имот на 60 плюс години, дори и с добра локация пак си е стар имот. Не, че няма да има интерес, но въпроса е кога и на каква цена.
     Тези дни ходих в Изток на разходка, после на гости в една част от Белите брези- бях направо втрещена колко стари, празни затворени апартаменти имаше специално в Изток, в Стрелбище не бяха толкоз стари- в ЕПК-та Thinking Може би общи наследства или хора в чужбина или хора ги държат за нещо си(не им трябват пари). И да всеки има право да прави каквото си иска с неговото. Просто в момента на пазара е мъртвило...няма нищо на вторичен пазар и затова така се строи. Не е само нужда от новото. Бих купила и в ЕПК-то в Стрелбище, и старите в Изток, на приемливи пари, разбира се. Но дори ги няма на пазара. Това пък е шанс за именно изостаналите имоти, за които се пишеше по-горе.
     Но да, в един момент,ако излезнат и всички държани апартаменти за деца, които няма да ги ползват, определено ще е по-различно. Става ми тъжно, че в последно време част от имотите, които гледаме ние или приятели са пазени за деца, които няма да се върнат повече тук... Като приключат сделките ще пиша, точно за колко са били обявени и за колко са купени. Но досега и 3-те имота, които близки ще купуват са намалени средно с около 25 к евро!(Имоти под 250 к евро)Това поне може да е полезно на някой Simple Smile
    Инак и ние скоро ще закупиме, далеч не в желан квартал, но това е положението. Не всичко в живота става както си го мечтал. Важното е да извлечеш максимума от ситуацията и да продължиш напред. Поне идните доста години няма да се занимавам с имоти Sweat Smile
chriss, ако желаеш сподели къде ще закупите и дали в крайна сметка намерихте нещо според вашия бюджет. Сега и ние сме на пангара и ми е любопитно за опита на други хора в това положение. Ние също гледаме в не особено желан квартал (Овча Купел - старата част), но на нас ни харесва много тук, има много магазини, паркове, транспорт. Ще видим какво ще измъдрим, не гледаме само този квартал, по-натам ако всичко мине гладко ще споделям повече как се завъртяха нещата при нас, с всички премеждия и позитивни неща.

# 482
  • Мнения: 2 814
Ти да видиш брокер говори смислено за имоти и пазар https://www.youtube.com/watch?v=3xMYqyEpv8M
За София от 2019 до сега ръст на население 0.5% , жилищен фонд 577к до 717к жилищния ръст 24%.

# 483
  • Мнения: 3 932
На мен ми прави впечатление, че след Ковид много хора започнаха да търсят второ жилище в същата жилищна сграда, която обитават, по възможност в съседство. Ние го направихме и съединихме, съседи над нас са в същата ситуация, два етажа по-нагоре също. Общо взето появи ли се нещо в комплекса се купува от вече живущи, рядко от външни. Та не мога да кажа, че са необитаеми, напротив. Сега, това може да не се случва навсякъде, но наскоро ми направи впечатление и го обсъждахме със съседите на едно от събранията.

# 484
# 485
  • Мнения: 2 421
Е, пише,  че това било защото чакали да намалят лихвите. Не искат сега да вземат кредити на тези лихви, но като ги намалят гледай как ще тръгнат да купуват.
Но нещо по други места не падат тези лихви... в САЩ тъкмо бяха взели да спадат, но от две седмици пак се качиха и гонят 7.5% (за жилищни ипотеки 30 години фиксирана):

Само в България, разбира се, ще си останат още дълги години под 3% - или?

# 486
  • Мнения: 6
https://www.youtube.com/watch?v=3xMYqyEpv8M&t=112s&pp=2AFwkAIB
Доста добър анализ за 5-те големи града на България. Население спрямо растежа на новото строителство и средна заплата за района.
Това видео също не е за подценяване - https://www.youtube.com/watch?v=UjPycO-pEak
Самия шеф на Явлена намекна за спукване на балона или иначе казано "корекция на цените" Grinning
П.с. Не им правя реклама, просто ми харесаха и двата подкаста и това, че бяха обективни.

# 487
  • Мнения: 400
Напоследък гледах доста такива интервюта и дебати и ми направи впечатление , че всеки се качил на неговата камбанария и анализира пазара от там и според неговият интерес. Причината за това е липсата на верни данни и всеки си взима някакви цифри ,които му изнасят.
От всичките дебати и интервюта ,аз разбрах следното:
- Мненията на брокерите се основават на 40 процента от сделките( според Брокер Про)
- Анализа на банки се основа на 60% от сделките
-Икономистите взимат данни от НСИ и НАП , но всеки знае , че нито сделките се изповядват на реални цени ,нито се декларират реални доходи и се перат милиарди през имоти и тези статистики са ориентировъчни.
И се получава една манджа с грозде ,където  даже и Киро Брейка иска да те научи на акъл срещу 5€.
Иначе за шефа на Явлена и аз го гледах . Казва очевадни истини , че всичко което става след време спада Grinning.
Не чух да казва , че за неговият бизнес е добре да има достатъчно предлагане и търсене и леко разклаща бъдещите продавачи , че сега е пика.
Аз мисля , че в момента много прекупвачи излизат от пазара , но не инвестират в нови имоти. Всеки които е имал да пере пари през имоти вече е взел и чака приемането на еврото и основно се купува за живеене.
За да има спад трябва да има ниска инфлация, безработицата да скочи, банките да затегнат финансирането , повечето купувачи да се юрнат да продават едновременно и строителите да наводнят пазара. Другият вариант е някаква геополитическа криза.

# 488
  • Мнения: 181
Oпределено анализите са от своята камбанария. Един и същ господин от агенция коментира 2022 г., че има спад във вписаните сделки, защото те идват със закъснение в регистъра(факт) от сделки на зелено 2020 г...И след това 2023- 2024 г. видите ли няма спад, ама никой не казва, кога са капарирани и на какви реални цени...А цените и 2022г имаше под 1000-1200 евро в нови сгради крайни квартали. Даже мога да дам пример за нелош район Сухата река(до Подуяне) 2021 г. капариран на зелено и изплащан на 950 евро кв. Тези над 1500 евро и за по-голям имот просто не знам как оцеляват, ако има и паркомясто или гараж сметката е над 200К евро - масовият потребител за един съзнателен живот изплаща едно(1) жилище + да кажем 2 по-хубави/нови семейни автомобила и дотам! Това е масовият случай и хората продължават да се примиряват.

# 489
  • Мнения: 2 421
За да има спад трябва да има ниска инфлация, безработицата да скочи, банките да затегнат финансирането , повечето купувачи да се юрнат да продават едновременно и строителите да наводнят пазара. Другият вариант е някаква геополитическа криза.
Ами това удебеленото няма ли да се случи до 1-2 години, като гледам колко кранове има из София? Уж всичко било продадено на зелено още, но който си е купил като вземе Акт 16 и се нанесе, нали пък ще освободи старото си жилище и то ще излезе на пазара - или за продан, или под наем? То и преди се строеше, но такова чудо като последните 1-2 години не е било:


И не е нужно "всички" да пуснат жилищата си за продажба. Сделките с имоти в София са 32,000 на година, а жилищата в експлоатация са 750,000
Ако сега се пускат на година 32,000 за продажба и се задържат по месец-два докато си намерят купувача, по колко ще се задържат ако се пуснат само с 10-20 хиляди повече годишно - ще могат ли да си намерят купувачи? Ако почнат да се задържат по 3 или по 6 месеца, ще трябва продавачите да почнат да намаляват цените, за да си намерят купувач, или да ги заключат и да ги изтеглят от пазара. Такива неща е трудно да се предвидят, и често малка промяна оказва голям ефект (не пропорционално).

# 490
  • Мнения: 6
https://www.capital.bg/biznes/imoti/2024/04/28/4606763_pazarut_n … ej_i_pukaneto_na/

Ще копирам и важните пасажи, ако някой няма времето да прочете цялата Grinning


По дефиницията за имотен балон със сигурност може да се каже, че има такъв, едва след като той се спука.
На база теорията за 18-годишния цикъл може да предположим, че сме във фазата на имотния бум, като се виждат първите сигнали за рецесия или криза.
Всеизвестно е, че активите са много надценени, но участниците искат да стигнат до края.
По любимата тема на много българи - цените на имотите, мненията са полярни. За строителите, инвеститорите, продавачите и брокерите цените са напълно реални и ще вървят само нагоре. "Криза" няма, има леко "захлаждане". За хората, които искат да купуват жилище, имотният балон всеки момент ще се спука. Това очакват и повечето българи, за които "панелка в "Люлин" няма как да струва половин милион лева и да е по-скъпа от апартамент в предградията на Лондон или Париж.

Кои са по-прави в сегашната ситуация? Дали цените са реални, дали ще се качват още, или ще падат - това се определя от пазара. Прогнозите са много трудни, особено на не съвсем логичния имотен пазар в България, с неговите микропазари и особености.

Какво означава имотен (жилищен) балон?

Според повечето дефиниции балон на даден пазар съществува, когато цената на недвижимите имоти се повишава много бързо за кратък период от време и става многократно по-висока от фундаменталната (базовата) им стойност. На този пазар голям дял от участниците купуват, водени от убеждението, че цената на актива ще продължава да расте и трябва да го придобият веднага. Не са малко и спекулантите, които купуват само с цел бъдеща препродажба и реализиране на висока печалба.


Има ли имотен балон в България?
Според индекса на цените на жилища (ИЦЖ) на НСИ цените на имотите на национално ниво за последните пет години (към края на 2023 г.) са нараснали с 53% (60% за София). Преди да решим, че това отговаря на дефиницията за имотен балон, трябва да кажем, че в случая става дума за номинален растеж. За да получим реалния, трябва да приспаднем инфлацията.


Според НСИ за същия период индексът на потребителските цени се е повишил с близо 40%. Това означава, че реалният растеж на цените на имотите на национално ниво е 13% за последните пет години (20% за София) и по дадените определения не може да говорим за имотен балон средно за страната и за столицата. Разбира се, за отделни райони или градове реалният ръст в цените на имотите може да надхвърля 50% за пет години и тогава има предпоставки за силно надценен пазар.

По отношение на второто условие за имотен балон - цените да са много над реалните (фундаменталните), може да се използват няколко показателя. Един от най-често прилаганите е съотношението между средните цени на жилищата и средните доходи на домакинствата. За периода от 2000 г. досега на домакинство със средни доходи в България ще са му необходими между 3.9 години (2002 година) и 10.4 години (2008 година), за да може да си купи средно по размер и цена жилище в съответния град, ако всичките му доходи отиват за това.

Най-недостъпни са били жилищата от 2005 до 2008 г., когато на същото това средно домакинство са му били необходими близо 10 години, за да купи средното жилище. През последните години въпреки ръста в цените на имотите те стават по-достъпни, защото доходите нарастват с изпреварващи темпове. Разбира се, има хора с доходи под средните и за тях са необходими

През какви фази преминават цените на имотите и колко продължават те

Британския икономист Фред Харисън описва прочутата си теория за 18-годишния цикъл при цените на недвижимите имоти в книгата си Boom Bust: House Prices, Banking and the Depression of 2010. По-интересното е, че тя е публикувана през 2005 г. като предупреждение за кризата на имотния пазар, която се случва няколко години по-късно.
Този 18-годишен цикъл има следните фази:

Фаза на възстановяване(между 1-ва и 7-а година)
Започва, когато цените са достигнали най-ниската си точка при предишния срив. Характеризира се с високи лихви по кредитите, ограничено кредитиране от страна на банките, ниски нива на строителна активност, изтегляне от пазара на много голяма част от продавачите и купувачите. Първите очакват цените да се възстановят през следващите няколко години, а вторите - да продължават да падат. Това е най-добрият момент за покупка на недвижим имот.

Фаза на корекция(около 7-ата година)
Това е лек спад, който се случва след фазата на възстановяване и преди бума. Дължи се на продажби от страна на част от ранните инвеститори, които осребряват печалбите си.

Фазата на имотния бум(от 8-ата до 14-ата година)
След фазата на корекцията цените започват да растат много бързо. Лихвите по кредитите намаляват и кредитирането расте с високи темпове. Строителната активност се увеличава значително. Появяват се много купувачи, както и спекуланти, които търсят бързи печалби. Купуват се немалко жилищни имоти, които стоят празни за децата или за "някой ден" и не се отдават под наем.

В медиите зачестяват материалите за растящите цени на имотите. Това още повече насочва вниманието към този актив на хората със свободни средства и възможности за теглене на ипотечни кредити. Агенциите за недвижими имоти се увеличават непрекъснато. Една от най-желаните професии става тази на брокера. Времето за продажба на един имот се съкращава значително, повечето се продават още след първи оглед. Нерядко купувачите предлагат цени над офертните и се получава минитърг за всяко жилище. Пазарът е извън контрол.

Фазата на рецесията/катастрофата(между 14-ата и 18-ата година)
Цените започват да падат бързо, защото се появяват много продавачи, които искат да си приберат печалбите. Все повече хора не могат да плащат вноските по ипотечните си кредити и са принудени да продават. В медиите се появяват истории за такива длъжници и доверието в пазара се срива. Лихвите по кредитите вървят нагоре и банките ограничават кредитирането. Строителната активност намалява и въпреки повечето започнати сгради строителството се забавя или проектите се замразяват. В тази фаза се формира ново дъно на цените на недвижимите имоти. Към края й е подходящо време за купуване на жилище.

# 491
  • Мнения: 4 595
От всички анализи и мнения, които четох в последните месеци - факт, ще има спад и може да се говори за балон (е, малко балонче да кажем) в определени райони, неизбежно е. Въпросът е дали ще обхване някои проекти и отделни квартали, или ще се пренесе върху целия пазар. Ако е последното - трябва да е комбинация от фактори и тука се успокояваме, че няма да се случат, но ....

Днес съм кисела и черногледа. Поляните в Младост са застроени и продължава да се строи. Съмнявам се, че всичко е пълно и ще бъде пълно. Непонятни са ми цените в градове като Пловдив и Търново - строежи, строежи, скъпи имоти, масово заплатите са ниски, а заетите са типа "lower middle class", в което вече и аз май се оказвам и макар да опитвам да изляза от рамката, ред причини спъват. А мнозина дори не опитват, живеят си в измамно спокойствие.

Формално няма проблем с необслужваните ипотечни и едва ли ще има като в 2008-2009 г. Но с разликата, че тогава се трупаха в балансите, минаваше много време, преди да се стигне до принудително събиране. Сега всичко е по-бързо. Все още много, много малко от необслужваните заеми са ипотечни, много малко от продаваните имоти са обезпечени с ипотеки, няма истерията с ваканционните имоти и все пак в определени райони има украински бежанци и малко други, които поддържат наемите.

# 492
  • Мнения: 87
Няма да имам проблем с ипотечните кредити. Хляб само ще ядат,  ама от имот или от имот за детето никой няма току така да се откаже. Чувало съм го с ушите си: " Сега 5 години няма да  излизам, ще ям само това и това, да си изплатя по-бързо кредита" или " Сега докато сме живи и здрави с мъжа ми ще поработим повече, та да има за детето жилище ", така че неизплатени жилища надали ще има много и цените надали ще се понижат.

# 493
  • Мнения: 41 059
Цитат
Има ли имотен балон в България?
Според индекса на цените на жилища (ИЦЖ) на НСИ цените на имотите на национално ниво за последните пет години (към края на 2023 г.) са нараснали с 53% (60% за София). Преди да решим, че това отговаря на дефиницията за имотен балон, трябва да кажем, че в случая става дума за номинален растеж. За да получим реалния, трябва да приспаднем инфлацията.

Според НСИ за същия период индексът на потребителските цени се е повишил с близо 40%. Това означава, че реалният растеж на цените на имотите на национално ниво е 13% за последните пет години (20% за София) и по дадените определения не може да говорим за имотен балон средно за страната и за столицата. Разбира се, за отделни райони или градове реалният ръст в цените на имотите може да надхвърля 50% за пет години и тогава има предпоставки за силно надценен пазар.

Май неведнъж съм писала същото, макар да не съм икономист, а проста безработна инженерка с някакъв логически поглед върху нещата. Същото смятам, че важи и за акциите. 
Ако някакъв актив преди е струвал 100 лв, а сега струва 130 лв в чисто цифрово изражение това математически погледнато си е 30% скок. Но ако този актив преди е струвал 50 хляба, а хлябът междувременно е станал 2,60 лева, то се оказва, че 130 лв пак се равняват на 50 хляба. Или в реално изражение цената е в застой.

# 494
  • Мнения: 2 421
Може да е в застой и да ти е все тая, ама ако вече имаш един имот (или няколко).
Ако си на заплата, която все догонва инфлацията, и преди е трябвало да събереш 30 бона за първа вноска и разходи по покупката, сега вече ти трябват 50, пък кога да ги събереш, като всичките ти други разходи се вдигат.
Това е гибелната роля на инфлацията, която правителствата уж все допускат "умерено" за да преборят разни кризи, а тя подмолно изяжда спестяванията на хората. Много хора не спестяват - казват си "какъв е смисъла, като догодина 100 лева ще купят това, което сега 80-90 купуват, по-добре да ги изхарча сега". Които успеят все пак да спестят нещо - дай да ги набием в имоти, че да ги предпазим от инфлацията. И така, докато нещата излязат извън контрол. Едно проявление на тези фактори са построените десетки хиляди жилища в София, които не се ползват за живеене, а за "предпазване на парите". Това има смисъл, докато има инфлация. А ако един ден управляващите вземат, че си изпълнят обещанието да преборят инфлацията, тогава какъв е смисъла?

Общи условия

Активация на акаунт