Отходен канал през чужд имот

  • 729
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 621
Съсобственик съм на имот в село без канализация. Имотът има ширина около 70-80м и се намира на около 1,5 под нивото на асфалтов път.  Има къща. От другата страна на пътя, широк, двулентов, с тротоари, има друг имот. Собствениците на другия имот, който е на нивото на пътя искат да прокарат през нашия имот и пътя канал за отпадни води. Така е теренът, че каналът им ще минава точно пред къщата ни. Ще се наложи да разкопаят голям циментов двор и наклонената алея, по която слизаме в имота. И щели да си направят яма от другата страна на нашия имот. Обясняват ми, че нямало къде в техния имот да си изкопаят ямата, имали сонда, бунар в двора и не може. Обясняват ми, че за нас няма никакъв риск. Ние си имаме в нашия имот канал и яма.
Никой не живее в нашия имот в момента, но знае ли човек какво би станало някога, ползвам имота като вила, близо ми е. Те живеят постоянно там.
Какви са рисковете за нас?

# 1
  • Мнения: 12 238
Не мога да дам мнение, по въпроса, който Ви вълнува. Бяхме в аналогична ситуация, със съседи, но при други обстоятелства, не свързани с вода и канализация, но касаещи застрояване и съответното съгласие от наша страна.

Постигнахме компромис и за двете страни, със съответните негативи за нас, но ни беше важно да запазим взаимоотношенията с напълно непознати нам хора. Наследствен имот и за нас, не сме планирали да живеем там в близкото десетилетие, но ни е близо и понякога го посещаваме, стараем се да го поддържме, колкото и да ни коства това. Трудно решение, но човек никога не знае, със сигурност, какво ще му поднесе живота.

Нашата септична яма е правена преди четири години, заедно със сондаж в имота, преди три. Според ландшафта,
може и друго решение да се намери.
Но в равнината е съвсем различно.
Има съвременни решения, според терена и почвената структура, може и вие да проверите дали реално няма и друг начин. Има достатъчно специалисти или хора с опит в тази сфера, които могат и вас да консултират, след оглед на място и за ваша сметка, разбира се. Това е инвестиция, която веднъж се прави, не е кой знае колко голяма, в сравнение със строителството.
Ние за никъде не бързаме.

Особено, щом не сте единственият собственик, какъвто е нашият случай (СИО -съпружеска имуществена собственост). А намесени ли са роднини в съсобственост, е страшно.

Успех ви желая!

Последна редакция: нд, 19 май 2024, 01:45 от Clo - Camille

# 2
  • Мнения: 2 505
Изобщо не бих се съгласила на тая схема. При тях не може и хоп-троп, при вас ще копаят. Да си викнат специалист да им предложи адекватно решение. Те, докато са строили всички тези съоръжения не са мислили, сега стигат до вашите цименти. Целият този канал може да аварира някога във времето и вие ще го отнесете.
Иначе съм съгласна, че добри съседски отношения трябва да се поддържат в името на общия мир.

# 3
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 159
Задължително си направете ваша независима консултация със специалист. Да дойде на място, да види имотите и да ви посочи възможностите, най-вече рисковете за вашия имот. Така на сляпо доверие аз не бих дала да ми разкопават имота.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 140
Ние бяхме в същата ситуация и съседите не позволиха да копаем в техния двор.Канала го направихме в нашия двор.

# 5
  • София
  • Мнения: 35 309
Получих заварен канал в моя имот, продължение на септична яма с преливник. Викам човещина е, примоли се комшията, при строежа на къщата го оставих.
Да казвам ли, че при подобна денивелация, немарливост от негова страна и обилни порои изби?
Той е съвестен и плати хиляди за сапунка буквално на целия ми двор ( там е бетон), но можеше да се направи и да вдигне рамене.

Никога не бих дала подобно разрешение, още повече, щом ще ми донесе неприятности.

# 6
  • Мнения: 39
Чисто административно, за да прокопаят пътя/улицата, трябва да вземат разрешение от собственика. Тоест от Общината. За да прокопаят Вашия имот, трябва да вземат разрешение от Вас. Всички останали действия биха били незаконни.

От гледна точка на това, че те нямали място в имота и така нататък, това твърдение е абсурдно. Процентът на застрояване по селата обикновено е нисък и най-вероятно имат две трети свободно пространство от двора (под земята). Могат да си закупят подземна пластмасова цистерна за отпадъчни води, да си я монтират и да си заустят канализацията там. Има цистерни с най-различни обеми. Септичните ями са напълно забранени, а те най-вероятно искат да правят точно това. Това го казвам съвсем отговорно като човек, който работи във ВиК сектора.

Извикайте специалист (ВиК инженер) да направи оглед на техния имот и да им даде решение. Аз не бих се съгласила чужда канализация да минава в моя двор. Още повече и чужда яма!

# 7
  • Мнения: 4 460
Говорила съм с кмет на община по този проблем. Нямало механизъм, по който собственик на застроен имот да бъде заставен да  си построи септична яма. За това нещо съвсем обичайно е да остави денивелацията да го освободи от този проблем и горко им на тези, които са купили имотите в съседство.
 Не можех да повярвам, че е възможно, но факт. Няма закони и наредби, които да регулират това безобразие.
Отходните води  могат да текат по улицата, в двора на съседите или където си поискат. Нещо повече съседа има правото да отглежда животни и да складира отпадъка в имота си на границата със съседите...
Мила родна картинка...

# 8
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 159
Това не го вярвам. Има най-малкото Закон за опазване на околната среда, разни наредби. Не може да се замърсява по този начин. Най-вероятно кметът не е запознат.

Последна редакция: нд, 19 май 2024, 20:00 от AIDA_N

# 9
  • Мнения: 39
Говорила съм с кмет на община по този проблем. Нямало механизъм, по който собственик на застроен имот да бъде заставен да  си построи септична яма. За това нещо съвсем обичайно е да остави денивелацията да го освободи от този проблем и горко им на тези, които са купили имотите в съседство.
 Не можех да повярвам, че е възможно, но факт. Няма закони и наредби, които да регулират това безобразие.
Отходните води  могат да текат по улицата, в двора на съседите или където си поискат. Нещо повече съседа има правото да отглежда животни и да складира отпадъка в имота си на границата със съседите...
Мила родна картинка...

Това не е вярно!
Този казус попада в хипотезите на чл.87 от ЗУТ (Закон за устройство на територията). Даже не е "казус", а всичко е ясно и просто регламентирано. А това, че кметът не знае - това не е негова работа. Има специалисти в администрацията, чиято работа е тази тема.

Цитирам ЗУТ - Чл. 87. (1)  В населени места и селищни образувания или в части от тях без канализация битовите отпадъчни води в имоти, предвидени с подробен устройствен план за ниско застрояване, се заустват във водоплътни изгребни ями или се заустват и пречистват в съоръжения за пречистване на образуваните в имотите отпадъчни води. Водоплътните изгребни ями и съоръженията за пречистване на образуваните в имотите отпадъчни води следва да отговарят на изискванията на чл. 41 и чл. 47, ал. 2, както и на санитарно-хигиенните и екологичните изисквания, както и на техническите изисквания, определени в Наредбата на Министъра на регионалното развитие и благоустройството за проектиране, изграждане и експлоатация на сградни водопроводни и канализационни инсталации.

# 10
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 585
Копането как да е, обаче ще има ли достъп да се чисти тази яма после или ще я оставят да прелее и да ви мирише? Инженерен проект има ли или просто ще дойдат някакви да копат? Плащанията как ще са уредени? То не е само дай - на!

# 11
  • Мнения: 4 460
За 20+ г така и не  ги убедихме да стигнат до изкопаването, та не мога да отговоря за поддръжката и почистването.
За какво да копаят яма хората като и една вада ги отървава от ненужното. Гравитацията, денивелацията и дъждовете вършат останалото безплатно.  Не било вярно казвате? Няма да споря. Така да бъде.

# 12
  • Мнения: 39
То не е нужно Вие да ги убеждавате! Подавате един сигнал с копие до Община, РЗИ и РИОСВ. Първите се занимават със ЗУТ, вторите със санитарно хигиените изисквания, а третите със Закона за водите.

Това, което правят тези Ваши съседи, нарушава доста нормативи. Не е ваша работа да ги убеждавате да вършат нещо. Работа е на институциите, които, повярвайте ми, относно санитарно хигиената норма много бързо ще ги накарат да си "приберат" мръсотиите.

# 13
  • Мнения: 3 621
Благодаря за мненията! Не искам да си развалям отношенията със съседите, досега винаги са били добри. Но мен ме притеснява, че пътят на тръбите е дълъг, то ще стане над 120м със завои. Притеснява ме наклонът, който имаме по алеята в началото, над 45 градуса, около 5м дължина преди да се влезе в нашия имот. Четох, че голям наклон било предпоставка за запушване, водата бързо се стича, а твърдото залепва, не знам колко е вярно. Лятно време в селото има периоди без вода. Те досега имат външна тоалетна, а баня, пералня, от готвене изливат в двора си. Далече е и на пътя няма изтичане. Проблем им станало напукване на тяхната къща. Явно от постоянно мокрене. Аз гледах, има пластмасови, огромни съдове. Според мен имат място, където да си направят дупка за яма. Нашата преди години я направихме с бетон.
Ах, много са ми трудни такива ситуации! Мисля да говоря с кмета на селото. Ще платя и на вик специалист.

# 14
  • Мнения: 2 505
Виж, ти не си длъжна да мислиш за битовизмите на съседите. Да си услужвате от добра воля е едно, да ти направят двора на изкопи, съвсем друго. При така планирани дейности, вашите отговорности са по-големи от на нуждаещите се съседи. Малко прекалено ми идват такива молби/ услуги. Да се правят ремонти при наличен двор е доста по главоболно, отколкото на празен  терен при строеж. Едва ли ще го направят и с необходимия проект, мнение на специалист и т.н, мизериите ще са само за вас. Това е и доста работа, ще се мотаят сещаш се какви строители за немалко време.
Въпросната планирана шахта на чии терен ще бъде, та те толкова свободно са го решили въпроса?

Общи условия

Активация на акаунт