Въпроси за приемното семейство- 2

  • 29 100
  • 204
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 29
прощавайте, ако вече е писано някъде и се повтарям, но ако искаш да станеш пр.род. трябва ли да можеш да осигуриш на детето отделна детска стая или може да са в една със собственото ти?
 и може ли приемното дете да посещава детска градина или занималня след училище?

# 106
  • Мнения: 13 512
прощавайте, ако вече е писано някъде и се повтарям, но ако искаш да станеш пр.род. трябва ли да можеш да осигуриш на детето отделна детска стая или може да са в една със собственото ти?
 и може ли приемното дете да посещава детска градина или занималня след училище?
да, може да е в една и съща стая с друго дете, както и може да посещава градина, занималня, гледачка и т.н. Не е казано, че не трябва да се отделяш от него.

# 107
Привет!При мен нещата са в застой.Ходих взех документите.Говорих със социалната работничка.Тъй като до сега не работих,не мога да докажа доходи.Предложими да стана профес.приемен родител.Не сме съгласни с мъжът ми.Почвам работа на 07.05.И след 6 месеца живот и здраве тогава ще задействаме нещата.Много здраве и успехи Ви желая.

# 108
  • Мнения: 13 512
Ей, няма и няма желаещи за професионални прииемни родители. Явно не са изпипани нещата както трябва   newsm78
http://www.sofiadnes.com/modules.php?m=news&nid=40154
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=1578&sectio … id=6&id=00001

Последна редакция: пн, 28 апр 2008, 20:09 от monda

# 109
  • Мнения: 1 466
Защото професионалните приемни семейства нямат право на избор нито на дете, нито на време за което детето ще е при тях. Повечето приемни семейства искат дете за дългосрочно настаняване, а при професионалната приемна грижа не можеш да знаеш дали ще ти настанят дете за дни, за месеци или години. Това плаши повечето хора.
Колкото до статиите, ня съм съгласна с тях. Вярно, че и при мен не се съобразиха със законовия срок от 4 месеца, но бях проучена за 6 и после чаках само да се сформира комисия, за това не ме караха да си вадя наново документи. Чудя се защо споменатата жена чака 4 години. Дори и да има промяна в нормативната уредба, най-много да я накарат да извади още някой документ, но не и да започва отначало. Когато изтече срока на документите, не започваш от нулата, а само подновяваш документите, а през това време процедурата си тече, т.е. ако си минал проучването и обучението, няма да ги минаваш пак. При мен имаше промяна, но само ме накараха да преподпиша две декларации, защото сменили бланките. Факт е, че през тези 4 години има утвърдени приемни семейства и настанени деца в тях. Може би е попаднала на некадърни служители.
Не смятам, че процедурата е чак толкова трудна.
Втората статия е написана доста преди приемането на действащата в момента наредба и е доста далеч от истината. Примерно в момента няма горна граница за възрастта на приемните родители и в никакъв случай не може да се гледа на приемната грижа като бъдеща възможност за осиновяване.
Заплащанията за отглеждане на детте в приемно семейство също са различни от споменатите.
Помощи:
Месечна според възрастта на детето:
- до 7 години - до 3-кратния размер на гарантирания минимален доход;
- от 7 до 14 години - до 3,5-кратния размер на гарантирания минимален доход;
- от 14 до 18 години - до 4-кратния размер на гарантирания минимален доход.
За деца с физически и психически увреждания, установени от компетентните здравни органи, към месечната помощ се изплаща добавка в размер 75 на сто от гарантирания минимален доход независимо от дохода на семейството.
Еднократна:
За превенция на изоставянето и реинтеграция на детето в семейна среда, за отглеждане при близки и роднини и в приемни семейства може да се предоставя еднократна помощ до четири пъти в годината.
Еднократна помощ е помощ, различна от месечната, и се отпуска, за да посрещне определена нужда, възникнала извънредно и необвързана с издръжката на детето.
Общият размер на еднократната помощ за годината е до 5-кратния размер на гарантирания минимален доход.
Основно месечно трудово възнаграждение на професионалното приемно семейство:
- при настаняване на едно дете - 130 на сто от минималната месечна работна заплата, установена за страната;
- при настаняване на две деца - 140 на сто от минималната месечна работна заплата, установена за страната;
- при настаняване на три или повече деца - 150 на сто от минималната месечна работна заплата, установена за страната.

Сега да се похваля. Simple Smile Майката на моето дете каза "да". Сега ще уведоми и таткото и ако и той е съгласен, на 8 май ще се обади по телефона да каже какво е решението и на 9-ти ще дойде да подпише.
Срещнах се с нея (по нейно желание и със съдействието на "Закрила на детето"), пихме кафе и говорихме доста. В началото беше твърдо против, защото се опасяваше, че Алекс ще я забрави, но като разбра, че пак ще може да го вижда се успокои и дори предпочита да е при мен, вместо в дом.
Все пак още ми е интересно защо искат нейното съгласие. Не са го искали, когато са и взели децата и са ги настанили в дом. Дори не са я уведомили предварително, че ще ги вземат, а сега искат съгласието и...

# 110
  • Мнения: 121
здравейте! Съвсем случайно попаднах на вашия форум и го изчетох целия, защото и мен вълнуват въпросите свързани с приемната грижа. Аз имам две момченца и след много дълги перипетии успяхме да си вземем момиченце на приемна грижа.   
   monda чудно ли ти е защо няма много кандидати за приемна грижа?
   Аз започнах да работя по този въпрос в края на 2003г, подадох първите документи. След това срещите, които трябваше да направим, поради много работа на социалните работници се провлачеха 6-7месеца. После обучението - трябва да бъде в удобен за мен, за съпруга ми и за социалния работник час. Това става много трудно, защото всеки има и някакви други задължения. След повече от 1,5 мъки стигнахме до вписване в регистъра за приемна грижа, а през цялото това време при всяка среща соц. работник те разубеждава от твоето решение/ по-добре било да сме осиновили дете/.
Най- интересното беше, че на вече готовото приемно семейство/ние/ не могат да предложат дете за приемна грижа, защото в нашия град, който е голям град няма дете за приемна грижа.
След година случайно се запознах със социален работник от друг голям град, след което до 10 дена ни бе предложено дете, което ние веднага харесахме.   Дългата процедура по напасването/ защото има и такава/ беше сведена до минимум и след 1м детето беше настанено в нас със заповед, а след няколко месеца и решение на съда.
Сега вече близо 2 години отглеждаме детенцето заедно с нашите деца, но трудностите не свършват с настаняването на детето в приемното семейство.
В началото бях интусиазирана и агетирах всички, а сега правя точно обратното.

# 111
  • Мнения: 121
пишете ми какво знаете за професионалната приемна грижа, мога ли да стана професионален приемен родител, като съм доброволен приемен родител

# 112
  • Мнения: 13 512
За съжаление май точно така стоят нещата. Идеята е чудесна, а в България поради безхаберие  се  е изродила.

# 113
  • Мнения: 1 466
Silviacv, можеш да станеш професионален приемен родител, но в такъв случай няма да имаш право да работиш, освен на граждански договор, защото постоянния ти трудов договор ще е с Агенция "Социално подпомагане". Ще требва и да преминеш допълнително обучение. При професионалната приемна грижа не можеш да избираш вида на настаняването (краткосрочно, дългосрочно или спешно) и ако детето, което в момента е настанено у вас се реинтегрира в семейството си, ти си длъжна да приемеш следващото, което ти предложат, независимо за колко време е.
От друга страна, професионалните приемни родители могат лесно да станат доброволни, за това моя съвет е да изкараш обучението за професионален приемен родител и после да решиш коя грижа ти допада повече.

# 114
  • Мнения: 121
Знаете ли как мога да изкарам обучението за професионален приемен родител без да минавам по цялата процедура? Социалните работници ме карат да подготвя пак хиляди документи, хиляди изследвания, посещения, интервюта, минаване през съд за отмяна на заповедта за доброволен приемен родител и чак тогава минаване през комисия. Ако тя ме одобри, вписване в регистъра за професионални приемни родители.
Ако трябва да мина всичко това още веднъж, предварително се отказвам, защото трябва да чакам сигурно още 2 години.
Пишете ми, ако имате повече информация.

# 115
  • Мнения: 1 466
Това за съжаление не е определено нито в закона, нито в правилника, нито в наредбата и всеки отдел "Закрила на детето" решава сам. Не би трябвало да има пак проучване, както и не би трябвало да се отменя заповедта за доброволна приемна грижа, но всичко зависи от съответния отдел.
Отиди в твоя отдел, питай за всичко, което се сетиш и ги накарай да се аргументират, защо искат още посещения, интервюта, документи и отмяна на заповедта.
Дори и да те накарат да минеш цялата процедура, предполагам че няма да чакаш повече от 2-3 месеца, защото вече всичко за теб им е известно.

# 116
  • Мнения: 48
Здравейте на всички!Ние почти приключихме с документите.Всъщност се надявам утре да приключим окончателно.При нас стана много бързо-за 4дни.Кандидатстваме за професионална приемна грижа.Така,че въпреки недостатъците и,все  се намират мераклии Simple Smile.Казаха ни ,че скоро предстои обучение и ще ни включат в него.Много сме благодарни на всички,които са споделили опита си тук  bouquetБеше ни много полезно и все още ни е полезно.

# 117
  • Мнения: 121
Stillness благодаря ти за отговора! Като знам при нас колко са бързи, ако стане за 2-3 месеца ще си е направо рекорд! Искат ми пак всички документи, защото срока им бил изтекъл. Аз така или иначе го гледам това дете, дали с изтекъл или неизтекъл срок на годност. Можело междувременно да съм имала заведено дело от общ характер, да съм лишена от родителски права или да съм болна от СПИН /да пази Господ/. Ако всичко това е реалност нали те трябва да ми отнемат детето, което отглеждам, та дори и моите деца. Просто нищо не разбирам. Ако знаеш къде другаде мога да се консултирам освен в отдела по местоживеене, пиши!

# 118
  • Мнения: 121
mimi mgd моля те пиши как така са станали нещата за 4 дни, като на мен сама единият документ,който ми искат /че срещу мен няма заведено дело от общ характер/ се чака цял месец. А комисията, която удобрява се събира 2-3 пъти в годината. Ако имаш възможност пиши с подробности, как са станали при вас нещата, какви документи са ви изисквали и всичко, което се сещаш.

# 119
  • Мнения: 1 466
И при мен документите станаха много бързо. Свидетелството, че срещу мен няма заведено дело от общ характер ми го издадоха на следващия ден след подаване на молбата и то само защото съм родена в друга област и трябваше да направят справка там, иначе щяха да ми го напишат в момента. Като кажех за какво ми трябва дадения документ, всички веднага се опитваха да направят всичко по най-бързия начин. Само медицинското стана по-бавно, защото трябваше да ходя до областния град да мина психо и туб диспансер, а и се чака около седмица за резултатите от васерман.
За обучение чаках доста, защото нямаше други желаещи освен мен и чакаха да се съберем поне трима. Така и не се събрахме и бях сама на обучението. За комисия също чаках доста, защото тук се смени кмета и новия нямаше съставена такава комисия. Накрая, когато видяха, че няма да отстъпя, от Закрила на детето му поставиха срок 1 седмица за сформиране на комисията.
Документите, които ми искаха са:
Цитат
Заявление съгласно приложение № 1 до дирекция "Социално подпомагане" по настоящия им адрес. Към заявлението се прилагат:
1. копие от документ за самоличност;
2. документ от ЕСГРАОН, че не са поставени под запрещение, не са лишени от родителски права или не са с ограничени родителски права;
3. декларация, че не са налице обстоятелствата по чл. 32, т. 4 - 7 от Закона за закрила на детето;
4. медицинско удостоверение, че не страдат от болестите по чл. 32, т. 8 от Закона за закрила на детето;
5. документ, удостоверяващ, че кандидатите не получават месечни социални помощи по реда на Закона за социалното подпомагане освен в случаите на кандидати за професионално приемно семейство;
6. свидетелство за съдимост;
7. документ, удостоверяващ, че срещу кандидатите за приемно семейство не е образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер.

Можеш да се консултираш с обучаващата институция. На мен поне ми направи впечатление, че те са по-запознати от отделите "Закрила на детето".

Общи условия

Активация на акаунт