Работна тема за детските заведения!

  • 27 661
  • 291
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 895
Миналата година незнаен дарител, пожелал анонимност дари един чувал с близо 60 килограма ябълки Laughing Отделно има градинско настоятелство и членският им внос по тяхно желание се дава за плодове. Доста от родителите са членове. Набират се и дарения от организации. Отчитат се всяка година. Добре е, да има повечко активни хора, загрижени за децата си.

# 16
  • Мнения: 1 000
По въпроса за храната ...
В нашето ДЗ има навсякъде меню, но почти никога не се спазва...присъствала съм на разговор м/у директорката и домакинката от сорта на какво има по меню,а ние всъщност какво дадохме за закуска
В яслата(и в градината де) много често следобедната закуска е вафла троя или меденка с айрян
аз редовно хапвам вафлата  hahaha ...храната за яслата и за градината е една...в повечето случаи е неподходяща за мъниците...
Добре че персонала е много свестен...особено след първия инцидент с една вафла изядена от Мони ....такъв обрив им направи че се бяха побъркали докато отида(първоначално за алергията знаеха само доректорката и старшата сестра...просто не  бяха предали нататък)...оттогава вафлите са за мен....а за Мони внасям ХА мляко нелегално...за да не седи гладен.

# 17
  • Мнения: 4 970
Открих още един препарат на безхлорна основа, подходящ за дезинфекция http://www.erlan-bg.com/pr6.html
Днес ще  се опитам да ги сравня и да прозвъня фирмите, които ги предлагат, за да видим и цената

# 18
  • Мнения: 2 070
Аз мисля, че проблема с храната е само в ОДЗ-тата и градините. Като сравнявам и с плевенската и със софийската ясла на Яна, които си бяха само ясли към МЗ и се готвеше на място, не бяха към детска кухня. Имаше супер разнообразие и на двете места. Неща като печена тиква, качамак, салати, риба. Сега в градината ми се струват прекалено тестено-млечни нещата. Рибата е супер рядкост, също и зелева или морковена салата, която е подходяща за сезона и не би било скъпо. Плода за десерт е ок, макар, че аз винаги и давам плод на принципите на разделното хранене - не след, а известно време преди хранене. Но това се преживява, поне да си го има пресен. За яслите, а и някой път в градините - като ми каже, че е имало сокче за пиене и ми призлява. Защото съм почти убедена, че става дума за тия най-долнопробните сокове - вода, оцветител, стабилизатор, подсладител... Нещо пълно с нищо. По-добре компот с обикновена вредна бяла захар, но без химии...

# 19
  • Мнения: 2 070
За количеството на плодовете в яслата беше полвин банан на дете май, може и да е имало случои да е цял. А в градината им нарязват абълки или портокали и кой до каквото се докопа, май не е разпределено по бройки на дете. Навсякъде е различно сигурно.

# 20
  • София
  • Мнения: 2 708
Един цитат, касаещ ДГ от Нашите деца

Д И С К У С И О Н Е Н   К Л У Б  за  СОЦИАЛНА  МЕСТНА  ПОЛИТИКА
София, тел.: 0889 207710, 0888 429604, e-mail: dksmp@abv.bg, www.dksmp.red-y.info
[/u]

Предложения
от дискусия на Кръгла маса проведена на 17.02.08 г. в Софияпрес, с участието на съветници и депутати от София, представители на държавни институции и общини с опит в решаване на проблеми с детските градини, неправителствени организации и граждани. Нямаше представители на столичната администрация.


1. Осигуряване на места за всички желаещи в общинските детски ясли и градини в София от 1 септември 2008 година. За целта на 28.02.08 г. общината да представи Антикризисна програма поне за 5г. напред с прогнози, фиксирани суми и места в детските ясли и градини по райони.

2. Г-н Б. Борисов да се ангажира най-сетне с достоверна информация за наличните места, за нуждите от допълнителни и за колко от тях общината е осигурила нови детски градини!

3. С оглед странното изчезване на налични места в детските градини предполагащи висока степен на корупция и непрофесионализъм, г-н Кмета да осигури в групите за проверка на данните да има представители на ДКСМП и др.НПО.

4. Да се наложи мораториум върху ползване и продължаване на ползването на помещения и терени в детските ясли и градини от външни лица! Предложението да се внесе в СОС от администрацията още на първата сесия.

5. Арх. Диков да обяви терените, които е предвидил за 60 ДГ в градоустройственият план, за да не се застроят докато се готви проектиране и финансиране.

6. Да се отмени от СОС удължаването на договора на частната фирма в 81 ОДЗ за да не се налага администрацията на Б.Борисов да съди СОС в който ГЕРБ има пълно мнозинство.

7. СОС да утвърди финансова компенсация за всички регистрирани в системата, но не получили места в детски ясли и градини, в размера на общинската субсидия за всяко настанено дете.

8. Да се изгражда административен капацитет за външно финансиране в т.ч. от ЕС за ремонт и строеж на детски градини по подобие на други общини в страната.
 
9. Да се продават с договор терени на частни детски градини, а парите да отиват за поддръжка на общинските.

10. Да се проучи възможността за прехвърляне на децата от предучилищна възраст  за занимания в училище, което значително ще намали броя на ненастанените.

11. В разумен срок от 1-2 седмици да се обяви класирането, а да не се подлага процеса на значим корупционен натиск.

12. Общината да обсъди проблема с персонала на действащи и нови детски градини, който трябва да се планира, обучи и стимулира.


13. Да се проведе нова кръгла маса за проблемите с недостига на места в детските градини в края на март с разширено участие на институциите в т.ч и на общинските служители!

14. При ремонти и реконструкция на сгради на детски градини на мястото на стари пожароопасни сгради да се използва всяка възможност за увеличаване на капацитета на детските заведения при спазване на всички нормативни изисквания.

15. Задължаване на администрацията на СО да проведе активни преговори за предсрочно освобождаване на заети помещения и дворове на общинските детски ясли градини и периодично информиране на столичани.

16. Да се осигури квалифициран медицински персонал и психолози във всяка детска ясла и градина.

17. Информация от общината за готовността на детските градини да работят непрекъснато в т.ч и през лятото.




               Председател на ДКСМП:
                           / Николай Белалов /

# 21
  • София
  • Мнения: 2 708
Така, за работната среща вчера. Присъстващите бяха същите, както миналия път (Мария Минчева, 2 съюза на работодателите, експерт от столична община, представител на омбудсмана, асоциация Родители и ние) плюс един татко (пишещ тук във форума като татко Lovi, разбиращ от програмиране) и представител на Сирма.

Темата, която трябваше да е на дневен ред вчера беше „писма и жалби”. От общината бяха направили списък с най - често задавани въпроси и проблеми, които са получавали като имейли. А именно:
 - няма равен старт, иска се да се кандидатства отново, но по райони, по дни или някакъв друг начин. Ще се коментира отново, но надали ще стане, смята се че кандидатстването е минало нормално, макар и с голямо забавяне, но не е имало срив в системата. Недоброжелателните опити да се срине системата са неуспешни, забавили са я и не се е стигнало до достъп на личните данни и няма основание за повторно кандидатстване;
 - проблема с децата, родени началото на 2006 г и въобще началото на годината  - родителите да могат да избират към коя група да записват децата си. Темата пак ще се коментира и ще се търсят варианти, но по закона за просветата няма как да стане;
 - проблема с дублираните ЕГНта - вече е почти решен, кандидатстванията са обединени, остават още малко ЕГНта, които трябва да се обединят, но до края на седмицата всичко би трябвало да е оправено;
 - иска се да се направи проучване на обявените свободни места сега и преди класиранията - ще се коментира отново;
 - проверка на документите за предимство след 1-во и 2-ро класиране - ще се направи такава;
 - варианти за увеличаване на броя на местата в детските заведения, преразглеждане на отдадени под наем помещения - след като вчера ни беше предоставена програмата за 2008 - 2013 г за увеличаване броя места в ДЗ се разбрахме да я разгледаме  детайлно и да я коментираме отново. Дала съм я на мъжът ми да я сканира и когато е готова ще я пусна в пощата. Трябва много сериозно да я разгледаме, най - добре всеки за своя район и да се види дали плана е добър и я коментираме. Тук е и основният проблем - няма терени!
 - има жалби свързани с невъзможността за преподреждане на желанията след кандидатстване в системата - според специалистите този проблем вече го няма;
 - отново преразглеждане на предимствата и критериите за класиране - тема, поставена за разглеждане на следващата среща (тук трябва да изкажем мнение)
 
Програмата за увеличаване на местата е готова и се очаква да се внесе в СОС, следва процедура на одобрение, комисия по образование и след като всичко се приеме (което никой не успя да каже кога би могло да стане, но всеки вторник комисия та по образование има срещи и това е тема с висок приоритет, която трябва да се обсъди следващите 1 - 2 седмици) програмата ще може да се качи на сайта да е видна за всички. За модулните постройки е стартирал конкурс (при г-жа Савина) и се очаква до 4 - 5 месеца да е готов пилотния проект. Първата такава детска градина ще се направи в Казичене (като пробна), тъй като в момента там съществува и функционира ДГ, която е с предписание за пожароопасна и до Април трябва да се затвори. Положението там наистина е много зле, стените били пропукани и имало дори цепнатини с ширина 2 см, през които свободно се гледа навън. На нейно място максимално бързо ще се направи нова модулна ДГ и децата от старата ще бъдат прехвърлени в новата.

Поиска се нашето мнение какви механизми да се ползват за да се стигне до реалните бройки кандидатствали деца. Проблемите са от многото дублирани ЕГНта (който почти е решен), многото родители, кандидатствали и живеещи в провинцията, много "пробни" кандидатствания просто поради интереса, кандидатствания на деца поради не информираност на родителите, които вече посещават същите ДЗ в по - долна група

Обсъжда се при класирането да се вижда името на детето, час на кандидатстване и дали има предимство (само да/не, без конкретизиране на самото предимство). Дата на раждане няма да се вижда поради личностната информация. И съответно следващите 10 деца, чакащи след "чертата"

Следващия път темите, които ще се дискутират ще са:
 - класирането, да останат ли същите срокове или да се изтегли, да се пуснат ли за класиране сега децата за групи 2004, 2003, 2002 (директорките инициират това) защото в момента реално там (но и в останалите групи) се освобождават места и стоят празни, без да се запълват, тъй като системата не позволява. Моето лично мнение е, че първо трябва да се изгладят абсолютно всички критерии за кандидатстване максимално бързо, и чак след това да се направи класиране, но не за определени групи, а за всички. Няма смисъл да се чака до 31 Май. Да се поставят крайни срокове за кандидатстване по - рано и веднага след това да се обяви класирането. От общината са готови и в момента да направят такова ако се реши.
 - да се определят всички критерии за класирането е задача с основен приоритет за следващия път
 - има вариант да се направи поетапно класиране (било по групи, райони ...) за да не се получи същото забавяне както при кандидатстването - според мен това е излишно, при класиране не се бориш за място, то вече е определено със самото класиране и напливът няма да е такъв, както на 4.02, а също и надали ще има толкова недоброжелатели. Беше предложено да се направи предварително класиране на децата с предимство и след това на останалите, което беше добре прието, но не и решено окончателно
 - кандидатстване едновременно на 2 деца - ако едното е прието, на следващо класиране да се приеме и второто с предимство и ако няма свободно място, да се открие допълнително такова с писмо от директорката на ДЗ (както при близнаците)
 - децата, родени Декември 2007 г, които нямат право да кандидатстват в момента, защото Септември 2008 г няма да са навършили 10 месеца и реално ще имат възможност само 1 година (2009/2010) да кандидатстват за яслена група, а не 2008/2009 и 2009/2010 както останалите деца, родени през 2007 г. Да се направи компромис да могат да кандидатстват сега, но да тръгнат на ясла когато навършат 10 месеца, тоест 1 месец по - късно

По въпросите за препаратите ще помоля Томасе да изнесе информацията, тъй като тя детайлно разговаря по въпроса главно с директорките.

Надявам се да не съм пропуснала нещо, ще допълвам ако се сетя

Последна редакция: чт, 21 фев 2008, 14:56 от куки

# 22
  • Мнения: 1 828
Може да е полезно. Пратиха ми го: http://www.zagrada.bg/show.php?storyid=460684

# 23
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 826
Допълвам за препаратите от вчерашната среща в общината.

Нямало начин да стане централно за цяла София. Можело да се действа по райони и да стане за всеки район по отделно. Мария Минчева (изпълняваща длъжността на Камен Йорданов) взе материалите за препаратите и каза, че ще се запознае с тях, евентуално може да се препоръча на районите да ги ползват. Исках да й дам координати на експертите РИОКОЗ, но каза че ги има. Една от директорките се заинтересува, също съм й предоставила материали за препаратите. Друга директорка каза че е смятала за нейната градина й излизало около 150лв по-скъпо да ползва безхлорните препарати. Това означавало да спре парното на 2групи, да намали порциона или нещо такова. Остана отворен въпроса.

За храненето - ако се направи меню за цяла софия, някои градини ще изнемогвали - цените били различни за хранене на 80 и 250 деца.

Тук идва въпроса - скоро ще въвеждат делегирани бюджети за градините. Било много по-сложно от училищата. Щяли да го закъсат съвсем за пари. Кога ще стане това не е ясно.

Като задодах въпроса кой пари от къде идват и къде отиват (заплати за персонал, такси) - не получих точен отговор. Срещата беше минала на неформален етап и само 2-3 човека си говореха с нас -родителите.

Имаш въпрос от Нашите деца - ако двама души кандидатстват за едно ОДЗ Х, Иванчо с първо желание за него и час 10ч, Петърчо с второ желание за него и час 9,30ч. Ако Петърчо не бъде приет в първото си желание, той ще измести Иванчо по-назад и ще е преди него в класирането. Тоест приоритетите на родителите не са важни, важен е часа.

За помещението в Студенстки град, с изтекъл договор за наем през 98г - трябва да се търси отговорност от районния кмет. Ако не са освободили помещението, да се гонят наемателите дори и с полиция.

За въпроса на жената, която намери Хриси - нейният проблем е  следният: Под нейният апартамент е било филиал на детска градина. После е променено предназначението на помещението за жилищни нужди и е дадено на нуждаещо се семейство. Но явно наемателите са й създавали проблеми и тя е пускала жалби да бъде върната занималнята на филиала. Първоначално са й отказали, после са й удовлетворили жалбата. Но в общината казали че са загубили документите, когато е поискала да бъдат изгонени наемателите и да бъде върната занималнята. Дадох сигнала на експерта към общината. Той каза че ще провери, но така или иначе заради Наредба 3 за здравните изисквания към ДГ, всички филиали на ДЗ в апартаменти ще бъдат закрити. Надето й записа тел

# 24
  • Мнения: 4 970

За храненето - ако се направи меню за цяла софия, някои градини ще изнемогвали - цените били различни за хранене на 80 и 250 деца.

Това не го разбрах newsm78
Така казано излиза че независимо от броя на децата - има фиксирани цифри.....
Нали  се формира средно дневна издръжка на дете... А за тази година е предвидено увеличение ( http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=445113 ).Наистина животът поскъпва, но все пак-трябва да се сметне  от тези пари колко и за какво отиват

# 25
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 826
Мисля че това е свързано с доставните цени и отстъпките за количества. При едно меню за всички ДГ, при различни доставчици и цени за ДГ, на едни излиза скъпо, на други евтино.

# 26
Ето  тук идва момента да се  обсъди  кухнята- дали е лична - към съответното детско заведение, или се използва  друга кухня-майка, която ги зарежда с готово приготвената храна.Аз знам за нашето ОДЗ че готвят и за друга градина.Не знам финансово как са им регламентирани нещата, но  ще се опитам да разбера/Ако някоя ДГ има собствена кухня и ресурс да готви и за други ДГ- биха могли да си помогнат финансово.Това е една от малкото възможности да изкарва пари самото заведение  и да си помага финансово.ТОва им е разрешено.
Малко хаотично  го нахвърлях, дано сте ме разбрали Blush

# 27
  • Мнения: 2 388
Момичета, моля всички да си платят членският внос за годината или полугодието - кой каквато възможност има. Моля да направите това в 10 дневен срок, считано от утре.

Благодаря

# 28
  • Мнения: 4 181
- отново преразглеждане на предимствата и критериите за класиране - тема, поставена за разглеждане на следващата среща (тук трябва да изкажем мнение)
Аз смятам, че след като критериите са обявени и хората са канидадатствали е абсолютно некоректно да се променят пост фактум.  Освен това почти всички са против създаването на нови предимства, а то няма какъв друг критерий да въведеш.
Програмата за увеличаване на местата е готова и се очаква да се внесе в СОС, следва процедура на одобрение, комисия по образование и след като всичко се приеме (което никой не успя да каже кога би могло да стане, но всеки вторник комисия та по образование има срещи и това е тема с висок приоритет, която трябва да се обсъди следващите 1 - 2 седмици) програмата ще може да се качи на сайта да е видна за всички. За модулните постройки е стартирал конкурс (при г-жа Савина) и се очаква до 4 - 5 месеца да е готов пилотния проект.
Програмата на кмета, ако е същия документ , който имаме от Борис Цветков (има го в пощата, пратено от mamavassi, вижте го) не съдържа нищо относно прекратяване на наеми.
Освен това за новите постройки какво значи пилотния проект ще е готов след 4,5 месеца? това означава ли че през това време други модулни няма да се строят и ще чакат да видят какво ще излезе от Казичене? Нещо не мога да схвана, пилотен се казва на нещо, което един вид се прави за проба. Не може ли да се проверят всички заведения в София и да се види дали няма възможност въпросните модулни постройки да се прикрепят към съществуващи. Акко проблемът им е в тъпата Наредба на МЗ, ако трябва ще я променят  #Cussing out



Поиска се нашето мнение какви механизми да се ползват за да се стигне до реалните бройки кандидатствали деца. Проблемите са от многото дублирани ЕГНта (който почти е решен), многото родители, кандидатствали и живеещи в провинцията, много "пробни" кандидатствания просто поради интереса, кандидатствания на деца поради не информираност на родителите, които вече посещават същите ДЗ в по - долна група
Да се пусне информация по медиите (защото според мен такива заблудени не са от форума , та ние няма да помогнем много) да се изтрият подобни кандидатствания.
Обсъжда се при класирането да се вижда името на детето, час на кандидатстване и дали има предимство (само да/не, без конкретизиране на самото предимство). Дата на раждане няма да се вижда поради личностната информация. И съответно следващите 10 деца, чакащи след "чертата"
Съгласна съм

Следващия път темите, които ще се дискутират ще са:
 - класирането, да останат ли същите срокове или да се изтегли, да се пуснат ли за класиране сега децата за групи 2004, 2003, 2002 (директорките инициират това) защото в момента реално там (но и в останалите групи) се освобождават места и стоят празни, без да се запълват, тъй като системата не позволява. Моето лично мнение е, че първо трябва да се изгладят абсолютно всички критерии за кандидатстване максимално бързо, и чак след това да се направи класиране, но не за определени групи, а за всички. Няма смисъл да се чака до 31 Май. Да се поставят крайни срокове за кандидатстване по - рано и веднага след това да се обяви класирането. От общината са готови и в момента да направят такова ако се реши.
Това също не го разбирам. Класирането се прави от системата без никакво участие на родителите, от къде на къде ще се прави поетапно?
Един важен въпрос, ако преди 2-ро класиране ще имат възможност да си разместват местата, тогава това може да се направи поетапно, макар че наплива ще е е много по-малък , а и няма да се създават нови регистрации.
- да се определят всички критерии за класирането е задача с основен приоритет за следващия път
 - - кандидатстване едновременно на 2 деца - ако едното е прието, на следващо класиране да се приеме и второто с предимство и ако няма свободно място, да се открие допълнително такова с писмо от директорката на ДЗ (както при близнаците)
съгласна съм
 - децата, родени Декември 2007 г, които нямат право да кандидатстват в момента, защото Септември 2008 г няма да са навършили 10 месеца и реално ще имат възможност само 1 година (2009/2010) да кандидатстват за яслена група, а не 2008/2009 и 2009/2010 както останалите деца, родени през 2007 г. Да се направи компромис да могат да кандидатстват сега, но да тръгнат на ясла когато навършат 10 месеца, тоест 1 месец по - късно

нещо пак не схващам, ами че те могат да канидидатсват сега. Нали се гледа на колко ще е детето към 31.12? Друг е въпроса, че няма да могат реално да тръгнат на ясла през септември. В крайна сметка нали от септември нататък кандидатстването ще е целогодишно, тоест в детето си стои регистрирано и си чака за място. Какъв е проблема? По принцип съм против  всякакви изключения, защото пораждат ужасни спорове. 

# 29
  • Мнения: 4 181
Допълвам за препаратите от вчерашната среща в общината.

Нямало начин да стане централно за цяла София. Можело да се действа по райони и да стане за всеки район по отделно.
Какво значи не може, защо?

За храненето - ако се направи меню за цяла софия, някои градини ще изнемогвали - цените били различни за хранене на 80 и 250 деца.ю
Това също не го разбирам. Изискванията към храната и грамажа са едни и същи, какво общо има бройката на децата и дали менюто ще е едно и също или различно?
Те дефакто си признават, че готвят само боб, леща и зелен фасул и ако се въведе общо меню щели да изнемогват  #2gunfire Да обяснят защо не може , с аргументи.
Другото, което държа да знам е защо задължават персонала да яде от храната на децата. Гледах един фиш за заплата на помощник-възпитателка. Излиза, че уж им дават 33 лв за храна, за които начисляват данъци и осигуровки, а всъщности същите пари им ги удържат за това, че се хранят там. Голяма част от персонала не яде там, по разбираеми причини и по този начин си губи парите, на които даже плаща осигуровки и данъци. Не може ли това плащане да си е в пари, а те ако искат да ядат там, плащат си колкото е определила общината (1 лв и нещо) и това е. Освен това ми казаха, че на някои места пък щедро си обирали например сестрите месото от месо с ориз и за децата остава само ориза  #Cussing out



Като задодах въпроса кой пари от къде идват и къде отиват (заплати за персонал, такси) - не получих точен отговор. Срещата беше минала на неформален етап и само 2-3 човека си говореха с нас -родителите.

Този въпрос е много важен, питайте другия път.

За помещението в Студенстки град, с изтекъл договор за наем през 98г - трябва да се търси отговорност от районния кмет. Ако не са освободили помещението, да се гонят наемателите дори и с полиция.
Какво значи трябва да се търси, те ще поемат ли случая, все пак районния кмет е подчинен на Борисов или може би се очаква ние да му търсим отговорност  #Cussing out

Общи условия

Активация на акаунт