Пчеларство

  • 149 994
  • 731
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 2 018
Страхотни новини Кенга.  Hug
Браво на теб - намерила си човек да помогне и имаш 4 кошера. Друго си е когато има кой да обясни нагледно.  Peace
При мен - не съм ги отваряла след като центруфугирахме първия път. Сега пак им е време. Трябва да видим дали имат медец и да се мятаме, да бачкаме един ден в Балчик. 

Оня ден прочетох много интересна статия, която опровергава досегашни твърдения и ми се иска да я пусна в темата. Но все забравям вестника у дома. Дано се подсетя довечера и да го сложа в чантата.  Laughing

# 661
  • Сливен
  • Мнения: 382
Ужасно съм любопитна точно за такива статии, които опровергават наложилите се разбирания. Ще съм благодарна да я прочета! Hug

# 662
  • Мнения: 6 951
Готина темичка сте си спретнали  Simple Smile Нямам пчели и сигурно никога няма до имам, но пчеларството винаги ми е било много интересно.

Преди 10 дни ходих в Сърбия и снимах нещо, което сигурно ще ви бъде интересно.





# 663
  • Мнения: 2 018
Време е да кажа, не "Светът е малък!", а "Интернет е малък!"  Laughing и да те поправя The_Third. Не преди 10 дни, а преди 1 месец и 5 дни се завърна от там.  Wink

Добре дошъл в темата.   Peace

РР. Всъщност, ако си наистина ти!?  Thinking

Последна редакция: вт, 10 авг 2010, 12:58 от Бо_

# 664
  • Мнения: 0
Здравейте пчелари. Най после, успях да се добера до компа.Черните ми пчелички приличат на пчеличката белязана с червено. Но те са малко в кошера. Другите са с черни членчета със сиви  ивички на коремчето, а между коремчето и гръбчето леко оранжево. Те са и по-дребни. Много се радвам за кенга че е намерила човек който да й покаже на място най важните неща.Аз за сега се уча само от това което прочета, или което ми кажат.Пашата на слънчогледа приключи но е много горещо и не смея да прверя магазина, защото много се потя и това изглежда ги дразни много. Нападат ме на рояци и доста жилят. Особенно когато започна да вадя пити. Казват ми че били диваци и затова са толкова агресивни. Съветват ме да сменя майката. Дори един капацитет ми препоръча, сега да я сменя, за да не отслабвам семейството на пролет. Само не каза от къде ще взема майка по това време. За сега това е.

# 665
  • Мнения: 2 018
Заповядайте Кенга и всички на които им е интересно:

Тайния живот на пчелите

Нови открития члез термичното излъчване в кошера на Ричард Грей.

Извадка от SYDNEY MORNING HERALD

Разкрита е една от тайните в живота на пчелите: някои пчели се държат като малки радиатори, затопляйки гнездото и по този начин контролирайки сложна социална структура на семейството. Доказано е, че “пчелите-радиатори” играят решаваща роля за оцеляване на семейството.
Използвайки  една нова технология, която позволява на учените да визуализират температурата вътре в кошера, изследователите успяха да обяснят как “пчелите-радиатори” използват тялото си за подсигуряване на уникална форма на затопляне. Освен това са установили, че тези специализирани пчели, чиято температура на тялото е по-висока от тази на другите пчели, не само запазват температурата на кошера, но контролират социалния състав в рамките на семейството.
При пчелите, както и при други социални насекоми, като мравките, работата е разпределена м/ у отделните индивиди, като всеки е със специфична роля за благото на цялата общност. Именно това разпределянена работата е позволило на пчелите да бъдат така ефикасни и да се държат по-скоро като един “суперорганизъм” с определена организация, отколкото като група индивиди.
Пчелите-радиатори поддържат температурата в кошера, където младите пчелички, все още в стадий на развитието си “какавида” са затворени от всички страни във восъчните килийки – запечатано пило.
Учените са установили, че пчелите-радиатори променят селективно, с около 1 градус, температурата на килийките, където  е запечатаното пило и именно товаопределя впоследствиекакъв тип пчела ще се излюпи. Там където поддържаната температура е 35 градуса С, излюпените пчели стават работливи работнички – събирачки на нектар и прашец. Тези, за които поддържаната температура е 34 градуса С, стават пазачки, които никога не напускат кошера.
Професор Юрген Тауц, ръководител на групата “Пчели” в Университета Вюрбцбург в Германия, заяви: “Пчелите, контролират средата, в която живеят, за да осигурят задоволяването на всички нужди на пчелното семейство. Всяка пчела в семейството упражнява  еднаот следните професии: пчели-пазачки, пчели-строителки, пчели-кърмачки, пчели-придворни на царицата майка и пчели-работнички. Чрез точното регулиране на температурата на всяка запечатана килийка пчелите-радиатори променят начина на развитие на какавидата и определят ролята и след излюпването.”
Използвайки летателните си мускули, пчелите-радиатори повишават температурата на тялото си до 44 градуса С – с десет градуса повече от обикновено. Те се настаняват в празни килийки, разположени между пилото и предават топлина на околните килийки, където са какавидите. Досега пчеларите считаха тези празни килийки за нежелани и се стремяха да получат майки, които да не пропускат килийки при снасяне, но проф. Тауц твърди, че тези празни килийки са от съществена важност за доброто здраве на семейството.
Пчелите-радиатори, чийто брой би могъл да варира от няколко пчели до много стотици в зависимост от външната температура и от размерите на семейството, се опират на съседни килийки за регулиране на температурата на всяка какавида.
Проф. Тауц заяви: “Досега се считаше, че запечатаното пило създава температурата в кошера и че пчелите покриват с телата си, за да запазят топлината, но ние доказахме, че съществуват възрастни пчели, които са отговорни за създаването и съхранението на топлината. Като се разполагат в празните килийки, всяка една от пчелите-радиатори може да затопли до 70 броя килийки запечатано пило, разположени около нея. Наистина става дума за истинска система на централно отопление в кошера. Сега ние знаем, че празните килийки имат важна роля. По този начин стремежите на пчеларите да създадат майка, която не пропуска килийка се обезмисля.”
Президентът на комитета по техника и околна среда на Колумбийската пчеларска асоциация д-р Давид Астон изказа следното мнение: “Никога не сме имали добро обяснение за присъствието на празни килийки м/у пилото. Проф. Тауц. Го даде. Така пчеларите биха могли да оглеждат по-внимателно питите с пило и да се опитгват да наблюдават работата на “пчелите-радиатори”.

Превод от английски: Бойка Баталска
  А аз ви го преписах от в-к Пчели.

Утре ще ви споделя за моите пчелички. Сега бързам за тях.  Hug

Последна редакция: вт, 24 авг 2010, 10:21 от Бо_

# 666
  • Мнения: 0
Здравейте днес случайно попаднах на тази тема. Ние нашето, семейство също имаме интересно хоби което сме превърнали в семеен бизнес. Отглеждаме пчели.

# 667
  • Мнения: 2 018
Добре дошла silva6610.  Hug

Май приключихме с центрофугирането.  Grinning
Равносметката е същата като миналата година. По 40 кг на кошер - 3 силни кошера - 120 кг. Разликата с миналата година беше, че тази ги въртяхме само два пъти и пак толкова мед има. Mr. Green
Повече от доволни сме! Абсолютно достатъчен за нас, приятелите ни и за подхранване на пчеличките.
Малкия кошер се засилил и догодина, и той ще има магазини.   Hug

veno49, смяна на майката - може де имат предвид да И отрежеш крило, крак и тогава пчелите сами я сменят. Не те съветвам сам да го правиш, а и въобще не те съветвам да го правиш. Не знам - ти си прецени.

Последна редакция: вт, 24 авг 2010, 09:42 от Бо_

# 668
  • Мнения: 4 586
Здрасти, Силва! Разкажи нещо.

# 669
  • Мнения: 0
Аз не препоръчвам смяна на майки в края на лятото. Вече е късно за такава процедура. След 26 дни няма да има търтеи да оплодят майката. То сега вече няма търтеи. Маики се сменяваме до 05.08 след това само обединямаме.
 При нас във Врачанско паша има още. Цъфти слънчоглед и бодил. Но от 01.09 ще вече ще се мисли за зимата.
Тази година е средна по добив за нас. Дъждовете попречиха за засаждане на слънчогледа и пчелите отслабнаха дакъто почне да цъфти.
Мед вадим от рапица, билков(глог,акация,капина и др. майски билки), липа, слънчоглед, магарешки бодил и малко мана има тази година но той е малко около 50 кг.

# 670
  • Сливен
  • Мнения: 382
Бо_, Благодаря много за статията! bouquet Наистина е интересна!
silva6610, добре дошла!  Hug

На мен пък ми попадна много интересна пчеларска книга.  Тя е някакво вътрешно издание на пчеларското дружество от преди няколко години. Каквото съм прочела от нея ми беше много интересно и полезно.
Мисля да опитам да сканирам части от книгата, но си иска време. Ако го направя, ще пусна тук това, което съм сканирала. Не вярвам да има проблем, с авторски права, защото книгата се е разпространявала безплатно.

# 671
  • Мнения: 2 018
Силве, какви са ви кошерите? Ако имате или сте имали ДБ - пробвали ли сте да ги зазимите с магазини?
Върти ми се идея в главата и бих искала да чуя мнение от някой пробвал.

Кенга, давай да четем.  Hug

# 672
  • Мнения: 0
Здравейте, На единия пчелин кошерите са ДБ 10 и 12 рамкови. Те целогодишно са с магазини. Иван (това е съпругът ми) слага парче мужду плодника и магазина като го оставя два сантиметра откъм прелката по късо. Да може да се качват пчелите в магазина и да  почистват рамките. Няма проблем и при -20 градуса да им се даде храна върху парчето като се извадят 3 рамки. От 5 години така зазимяваме и няма проблем. Пчелина се намира на 880 м надморска височина. Пчели от студ не умират, умират от глад и влага.
Ако нещо не е ясно ще питаме Иван  Grinning

# 673
  • Мнения: 2 018
Давай да го питаме  Grinning
- какво е това парче? Плат, найлон...? И с каква цел се слага?
Ако е за запазване на температурата - пчелите нали не изпускат топлина извън кълбото, следователно няма нужда от него. Ако е за да не се качва майката - тези 2 см. не И ли позволяват да се качва?

  bouquet

# 674
  • Мнения: 4 586
Ако тия 2 см бяха отстрани на кошера, щях да си мисля, че логиката е такава: майката не ходи по крайните пити, и няма как от тях нагоре да мине през пролуката. Платът е по-добър вариант от найлон. На найлона ми се струва, че може да се получи конденз от долната страна. Ако става въпрос за топлоизолация, има едни много тънки тапети със стиропор, на руло.

Общи условия

Активация на акаунт