Абитуриенти 2010...12 клас :)

  • 60 437
  • 760
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1
Здравейте  Peace аз самата съм 12 клас и ми е много интересна темата, затова ще ви следя. Ще кандидатствам в Англия и ако имате някакви въпроси ще се радвам да ви бъда полезна. Някой беше питал за тойфела, не беше трудно, но най-важното е да си спокоен. Малко е кофти когато ти четеш примерно, а някой говори, но...трябва да се приспособиш някак си. Е...пожелавам успех на всички и най-вече на абитуриентите...   bouquet

# 46
  • Мнения: 26
И моят син е 12 клас  Peace

# 47
  • София
  • Мнения: 3 720
Благодаря на Didranat за милите думи!  Simple Smile
Има ли мами на деца, които няма да следват в чужбина?
И най-вече има ли мами, чийто отрочета смятат да се пробват в Софийския университет? Надявам се да намеря сподвижници сред вас.
Някой има ли информация до колко е паднал балът за Информатика в СУ за втория прием през настоящата година?

# 48
  • Мнения: 1 970
Дъщеря ми замина тази година да учи в холандия. Не сме ползвали никакви фирми, има интернет, като знаеш език не е проблем да се ориентираш. Ако знаеш горе-долу какво търсиш през класациите на университетите вече си ровиш какво покрива дадената специалност - какво се учи, каква степен дава, какви са изискванията - обикновено е изпит за владеене на езика, какви са таксите, кога се дължат, какво покриват, дали и как става настаняването, има ли общежитие, ако да-какво струва или университета се грижи за квартира на студента си и т.н. и т.н., всичко е казано на сайтовете на конкретните унита, според мен не си струва да се разчита на фирми, често те самите не са много в час. Разбира се, Интеграл са професионалисти, но след като прегледахме нещата, бяхме на изложенията за висше образование и после щерка ми сама си оправи и документи и избор и мотивационни писма и всичко. Направиха й оферти от Бокони, Утрехт, Еразмус и три английски унита, избра Утрехт.
В Холандия таксата е около 1600 евро годишно, по-скъпо е от Германия, животът навсякъде е не по-малко от 5-700 евра месечно, ако трябва и кварита да плащаш. В Утрехт имат общежитие, общо се връзва около 1000 евра месечно.
Проблемът навън не е толкова приема, а завършването. Ние сме свикнали да кажем - приеха го, там важното не е дали са те приели, а дали си завършил, защото ученето е много, много сериозно, съвсем друга е системата, няма нищо общо с нашите тук разбирания - който влезе, ако не се откаже завършва.

# 49
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
Мериан64, ние сме от тези, които нямаме планове за чужбина. Имам си мнение по въпроса и съответен план-програма. Дъщеря ми завършва немската гимназия, има вече и първия сертификат по английски език, успехът й е много висок - т.е. отговаря на доста от изискванията, но отдавна сме решили да учи поне бакалавърската степен тук. После, ако иска, да кандидатства по разните програми за обмен, стипендии, магистратура и т.н.
Не съм следила балове. Тя се готви с география (че е най-лесно Wink) и ще се яви без подготовка на немски, евентуално английски и литература. Информатиката много я вълнуваше, докато не разбра, че трябва да се готви по математика, а това ще е една от може би 2-3-те оценки в дипломата, които няма да са пълно 6.
Засега със сигурност ще борим УНСС, за Университета - евентуално стопански факултет, но не сме правили сериозни проучвания.

# 50
  • Мнения: 8 854
Ние също няма да кандидатстваме в чужбина.Моят син категорично е решил тук(за голямо мое съжаление) и засега няма изгледи да го промени. Завършва английска гимназия и както дъщерята на Didranad  покрива всички изисквания с диплома съвсем близо до 6 вероятно, но не иска да ходи никъде. Това, което мен ме притеснява е, че магистратурите са много скъпи, стипендии за тях не се отпускат, нито пък студентски заеми и тъй като ние съвсем не сме богати няма да може да запише магистратура навън, ако реши по-късно. Sad Иначе за МИО тук не виждам пречки.

# 51
  • В сбъднатите си мечти
  • Мнения: 144
Чужбина-тук, въпроса е да се продължи някъде да се учи и избора да е осмислен. Поне за мен така стои въпроса висшето. Нямам идея как е при вас в цяла България ,но тук в Бургас разликата която аз мога да направя лично между две училища е фрапираща. Толкова съм се ядосвала за училището на дъщеря ми че ... направо не ми се говори . Пълна липса на заинтересованост от учители и ученици. Бягства ,отсъствие на учителите лошо преподаване.
Вчера дъщеря ми казала на класната и ,че иска академична справка и тя и казала че не и се занимава с глупости  ooooh! полудях направо. На какво ли не се нагледах тия години.Егати скапаната елитна гимназия  SickНаправо се похаби там това дете.Добре че има глава на раменете си ...
Писна ми и се оплаках на вас .

# 52
  • Русе
  • Мнения: 1 869
И ние сме от тези,които няма да кандидатстват в чужбина.Миналата година дъщеря ми беше за две седмици в Англия и пообиколи да поразгледа някои университети,но категорично отказа да следва навън.Завършва английска гимназия и ще се стреми към право в СУ...пък каквото стане!Да са ни живи и здрави децата е най-важното все пак! Hug

# 53
Хайде и аз при вас   bouquet
Имам момиче в 12 и момче в 11 клас , така че всяко мнение или опит ще са ми от полза. От бала мойта дъщеря въобще не се вълнува . Ще отиде ще се весели и толкова.
Големия зор ни е кандидатстването. От няколко дни треска я тресе и реди сълзи и сополи , защото не се била усетила предните години да се напъне за по-високи отценки за академичната справка от училище. Иска да кандидатства в чужбина, избрала си е спецалност ,университет , но се шашка за отценките си назад в годините. Има над 5.00 общо и се  притеснява . Някоя от вас има ли подобни терзания ?

Здравейте,

аз също искам да уча в чужбина и вече изкарах изпита с доста добър резултат. Аз и мама се гордеем с моето постижение Simple Smile За успокоение на вени да ти кажа ... Аз съм доста буйна личност, която не се съгласява винаги с учителите и поради тази причина в малкото ни провинциално училище оценките са начин на отмъщение. Та в този ред на мисли, моят успех в академичната справка не е 6.00, а около 5.50... аз също бях много притеснена от този факт, но на среща с консултант от Интеграл разбрах, че мотивационното писмо и изпита имат много по- голяма тежест от оценките в дипломата. А вие какво искате да учите в чужбина? Къде? Simple Smile

# 54
  • София
  • Мнения: 4 288
Моля, за отзиви и впечатления от изложенията на чужди университети. Помогнаха ли ви в избора, получихте ли изчерпателна информация?

# 55
  • Мнения: 8 854
Моля, за отзиви и впечатления от изложенията на чужди университети. Помогнаха ли ви в избора, получихте ли изчерпателна информация?

Тази година не ходихме, защото миналата научихме, че тук идват университети, които трудно събират студенти, с една дума такива, в които не си струва да се учи.Реших да разпитам мои ученици, които вече учат в чужбина, и те ми разясниха, че когато завършиш и тръгнеш да си търсиш работа се гледа кой уни си завършил и с какви оценки. Това е за да те повикат поне на интервю.Там вече зависи как ще се представиш, ако си излязъл от посредствен университет с ниски оценки, нямаш много шансове.Отделно стои въпроса дали изобщо имаш диплома, защото почти половината прекъсват и не завършват накрая никога или отиват в специалност без бъдеще, само за да вземат накрая някаква тапия.Много от децата ми се оплакват, че са разочаровани, особено тези, на които им се е наложило да работят по време на следване и успеха им е пострадал от това.Сложна работа е и трябва голяма мотивация при заминаване, защото си е доста трудно там.Извинявам се, че се отклоних от въпроса  Embarassed

# 56
  • В сбъднатите си мечти
  • Мнения: 144
Моля, за отзиви и впечатления от изложенията на чужди университети. Помогнаха ли ви в избора, получихте ли изчерпателна информация?
В нашия случай ,дъщеря ми беше избрала този университет и тази специалност.Когато отидохме на изложението имахме конкретни въпроси за посредническата им дейност .Бяха много изчерпателни и любезни. Все още сме в чуденка дали да кандидатства сама или да ги ползва като консултанти ,заради опита им  newsm78

# 57
# 58
Аз смятам тази година да посетя изложението на университетите в хотел Хилтън. Има обаче една подробност. Аз бих могла да твърдя, че съм почти на 100% наясно с всичко около престоя си в Холандия, където бих желала да уча. Все пак, стоейки вкъщи, изплуват в главата ми различни въпроси, та бих ви помолила за помощ, ако някой знае какви спънки или малки проблечмета биха могли да се появят да ми каже да питам. Все пак не мисля, че е излишно да се посещават повече подобни образователни мероприятия Simple Smile

# 59
  • Мнения: 1 970
Питай, девойко, покрай моята дъщеря и аз доста работи рових за Холандия, с каквото мога ще съм полезен. като начало влез на сайта на Нуфик  http://www.nuffic.nl/  и разгледай всичко, свързано с чуждестранните студенти.
Второ - за работа за да се издържаш - не разчитай. Студентите от ЕС имат право да работят 30 часа седмично без work permission, да но без тези от Румъния и българия - за тях трябва, а процедурата е дълга, тежка и скъпа (искат тяхна осигуровка която е 1500 евра). Освен това, няма да имаш време, поне през първата година. За нелегално - забрави, риска е огромен директно си отиваш ако те хванат, а хващат.
Изобщо там има ред и живота е много, много различен.
бюрокрацията е отчайваща, никой заникъде не бърза. Например на щерката й итне 2 месеца за да се сдобие с холандска банкова сметка и съответно дебитна карта, с българската само можеш да се снимаш. Да, можеш да пазаруваш дрешки в големите магазини и бутици, но в кварталното магазинче или колежа, дето за да снимаш на ксерокса, за принтера, за телефона ти трябва карта, нашенската не работи просто.  Да не говорим, че без холандска сметка не можеш да си вземеш телефон на договор а караш на бясно скъпи (и пак многпо по-евтини от нашите ) предплатени ГСМ карти, не можеш да си вземеш карта за студент с отстъпра, абе никой си, нищо че имаш жременно местожителство.
Важно е има ли общежитие към университета .
Важно е какъв е университета - дали е университет или Хогенскул - хоги им казват, има разлика. масово у нас ти казват, че отиваш в уни , а е хоги, ценза е друг, просто има специфика на системата.
Проучи, през Гугъл също може да намериш много инфо, както и в този форум има холандска тема много полезна.
Дипломата няма особено значение, важна е академичната справка с хорариума и предметите, общата оценка е, да не е лоша, но 5-5.50 е съвсем нормален успех. В БГ можеш ли да твърдиш, че 5 по английски или български от Американския колеж е равно на 5 от гимназията във Волуяк или Червен бряг. Може да,(да не обидя някой), но май по-скоро е не... Щщщщщщщщото ако не беше така нямаше Американския да е на първо място по успех на матурата по български,като далеч не всички зрелостници са с пълно 6, говоря за тях, понеже дъщеря ми учеше там и имам наблюдения.

За изложенията - може да се говори и извлече информация и добие представа, но в повечето случаи у нас идват унита, които си набират студенти, а тези, които си имат и без това кандидати не дават пари за реклама,, това е факт.


Успех!

Общи условия

Активация на акаунт