Помощ за сертификатите по английски език

  • 63 662
  • 144
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 988
E,  явно всеки има свои впечатления

Мне, не става въпрос за впечатления. Аз се занимавам професионално с чуждоезиково обучение и изследвания, включително на изпити за езикови умения. Запозната съм добре с критериите за оценяване, с материалите за подготовка на оценители и с тестовите спецификации на няколко изпита, включително тези на UCLES. СЪвсем отговорно казвам, че няма елемент късмет. Въпрос за яхти, който оценя знанията ти за самите яхти наистина няма как да ти се падне, може да ти се падне въпрос за сравнение между това дали би предпочитал да пътуваш на яхта или на пътнически параход, примерно, но в случая спокойно можеш да дадеш воля на въображението си, никой няма да оценява техническите ти познания. Оценка ще ти пишат на способността да сравниш обект А с обект Б и да напишеш, че единият е по-добър за теб.

Не всички университети в САЩ приемат СРЕ - личен опит. Освен това, сертификатът на СРЕ може да е пожизнен, но при кандидатстване почти винаги има изискване да е получен преди не повече от две години (на самия сертификат пише, че гарантират нивото на знанията само за такъв период). Това мисля вече беше споменато по-горе. Така че не, не си пращайте децата да вземат СРЕ на 12 и после да са рахат.  Peace

# 16
  • Мнения: 41 368
Не всички университети в САЩ приемат СРЕ - личен опит. Освен това, сертификатът на СРЕ може да е пожизнен, но при кандидатстване почти винаги има изискване да е получен преди не повече от две години (на самия сертификат пише, че гарантират нивото на знанията само за такъв период). Това мисля вече беше споменато по-горе. Така че не, не си пращайте децата да вземат СРЕ на 12 и после да са рахат.  Peace

Това, което си го написала, е кофти номер за притежателите на САЕ и СРЕ, но няма какво да се направи - всичко е в ръцете на университетите и те определят правилата. Нямам никакво намерение да споря, защото все пак съм далеч от "кухнята" и съм сигурна, че написаното от теб е вярно Peace Все пак тайничко се надявам в Англия да не гледат така на сертификатите, защото все пак нали са си техни и трябва да им поддържат реномето Grinning

Принципно съм абсолютно съгласна, че да се учи език за знания и да се учи за сертификат не е едно и също. Но за беда в България нещата са така направени, че едно дете не може да се обучава на високо ниво в друг курс, освен за подготовка за сертификат. Просто няма други курсове, освен английска филология, ама там деца не пускат Grinning А след като детето е ходило на курс после е трудно да го спреш да се яви с групата...

Но ако се наложи, изпитът може и да се дублира в края на краищата. Рискът е 300 лева - майната им Peace

# 17
  • Мнения: 4 877
ianajar, запозната ли си с изпитите и сертификатите на Питман? Каква е разликата със сертификатите и изпитите на Кембридж? От известно време се опитвам да си направя нещо като сравнителен анализ, но не боравя с достатъчно информация.
Благодаря!

# 18
  • Мнения: 2 988
Принципно съм абсолютно съгласна, че да се учи език за знания и да се учи за сертификат не е едно и също. Но за беда в България нещата са така направени, че едно дете не може да се обучава на високо ниво в друг курс, освен за подготовка за сертификат.

О, абсолютно съм съгласна!
Лично мнение: Не съм безпристрастна в случая, защото по ред причини вярвам в тестовете, но за мен един курс за сертификатна подготовка никога не може да навреди. Аз много харесвам сертификатите на Кеймбридж, защото те не са тясно специализирани за кандидат-студенти (за разлика от Тойфел, например) и съответно това, което научиш, ще ти е полезно в много други житейски ситуации, нищо, че си го учил за сертификата. Покриват много информация, много езикови умения, много писмени и устни жанрове - откъдето и да го погледнеш, все е полезно, даже да не отидеш на изпит. Аз затова и толкова много сертификати взех навремето.  Grinning

В този смисъл, при наличие на достатъчно средства, аз бих си пратила малкото дете и на детските изпити (ако е до пети-шести клас), просто за да свиква с тестови ситуации. И на други недотам полезни изпити бих го пратила, ако не се дърпа. Но това си е мое лично мнение (и може би донякъде професионално изкривяване  Mr. Green).

# 19
  • Мнения: 41 368
Така е, освен това покрай ученето за сертификат децата се упражняват и в писането на есе, в аргументирането на теза, в подреждане и сбиване на информацията (имат ограничено време) - все полезни неща за живота. Но това е за по-горните нива.

# 20
  • Мнения: 6 790
Колкото по-рано, толкова по-добре.
Аз и затова смятам утре да платя таксата от 300 лв за САЕ на 15-годишния си тийн.
Да е жив и здрав да вземе и всички други сертификати, които ще са му нужни.

# 21
  • София
  • Мнения: 3 612
То е ясно,че ако не са проблем парите,е хубаво да ходи и на всички възможни тестове и състезания,но когато човек няма тази възможност, да се знае кои наистина си струват и заслужава да се понапънеш.
Моя син не го записах за флайърс на Кеймбридж,защото доколкото разбрах,не носи нищо специално за в бъдеще,и нямах излишни 115лв,а на него му се ходеше Rolling Eyes Ако беше по-евтин или имаше наистина значение щях да го пратя естествено.В школата са правили примерен тест и той е изкарал 84% без да познава материала и без да знае много от думите,така че на този етап,това ми стига Peace

# 22
  • Мнения: 1
Здравейте,
аз съм ученичка и преподавам почасово английски главно на деца, според мен е абсолютно излишно да се стресира едно дете с какъвто и да било изпит за сертификат по английски преди 7-8 клас. Това, че си пращате дечицата на курсове или уроци е напълно достатъчно на този етап. А ако случайно отрочетата ви искат да отидат на някой от първите 3 изпита на Кеймбридж, изтеглете примерен тест с ключ от интернет и им направете тест в домашни условия! А ако имат приятелчета със същото ниво на английски - съберете ги заедно, направете им състезание с награди ШОКОЛАДЧЕТА, ШИШЕНЦА ЗА САПУНЕНИ МЕХУРИ, КОЛИЧКИ, КУКЛИ или разходка в Патиланци. Във всеки един случай ще ви излезе по-евтино от истинския изпит, ще го свързвате с повече позитивни емоции и няма да ви е яд (не дай си Боже), ако детенцето ви се издъни.
Карайте го по-спокойно, има време да се тревожите за тези неща Simple Smile

# 23
  • Мнения: 2 988
eny_niya, на детските сертификати детето няма как да се "издъни", защото там няма оценки. Не винаги за децата е стресиращо преживяване да се явят на такъв изпит. Зависи от нагласата на възрастните, разбира се, но често децата не схващат изпита като стресираща ситуация, а като естествен етап в работата на учебната им група. Е, ако мама или учителката им набива в главиците, че изпитът е важен, струва много пари и ще им е много мъчно, ако детето не получи пълен набор щитчета, това е друго нещо. 

# 24
  • София
  • Мнения: 403
Синът ми всяка година се явява в Алианса на JET/SET тестове. Не му тежат, а пък по време на подготовката за изпита преговаря материала, който е взет през учебната година и запълва пропуските. Оценяването е външно, така че няма шанс да им се даде предварително теста и всички да изкарат нереални високи оценки. Напълно е възможно детето да се издъни ако не е подготвено, защото има оценки. За мен това е естествен завършек на едно ниво от езиковата подготовка и дава добра представа как се справя детето с преподадения през дадената учебна година материал.

http://alliance-bg.com/news/12.04.2010

# 25
  • Мнения: 382
ianajar, запозната ли си с изпитите и сертификатите на Питман? Каква е разликата със сертификатите и изпитите на Кембридж? От известно време се опитвам да си направя нещо като сравнителен анализ, но не боравя с достатъчно информация.
Благодаря!
Питман просто е друг институт, който провежда изпити. На Питман, за разлика от Кеймбридж, няма устен изпит - само слушане, четене с разбиране, писане. Сертификатът важи на доста места в Англия, дори и в Щатите, обаче само 4 и 5 ниво. С трето ниво евентуално може да се кандидатства за работа, но не за всяка. Всяко учебно заведение обаче изисква определени сертификати.

# 26
  • Мнения: 162
   Има положителни аспекти на това едно дете да се явява на детските изпити. Чувството, че е постигнало нещо, след цялото учене, тренират за бъдещи сериозни изпити, родителят вижда дали реално детето му е на нивото, което се очаква.
  Но аз лично не бих пратила моето дете като порастне. И сега съветвам учениците си да не се втурват да се явяват на по ниско от KET и PET (това са изпитите между детските и FCE), че и най-добре чак на по-високите нива, от които има реален смисъл.
 А иначе организираме си накрая на годината "официален" тест по нива със събрани групи, в официална обстановка, оценяваме ги реалистично и даваме сертификато специално за тях и децата са супер щастливи. Та това, което беше посъветвал някой по-горе, или организирайте на вашите деца подобен изпит, или просто помолете, ако ходят някъде да уроци да го направят. А самото явяване на изпит не е толкова важно, но ако има подготовка за такъв е много полезно.

# 27
  • Мнения: 2
Здравейте Simple Smile)) някой може ли да ми каже дали ако на един от компонентите на изпита имаш под 60% дали си скъсан на целия изпит или ако другите компоненти компенсират пак си издържал???

# 28
  • някъде из облаците
  • Мнения: 505
Важните сертификати по Английски език  са FCE , CAE , CPE , IELTS  и SAT. Peace
Не се изискава наличието на предишни сертификати за да се явиш на изпит.

- SAT пък не е точно изпит по език, а по-скоро по определени дисциплини, а се полага на английски. Мисля, че и той е с валидност.


Само да уточня Peace
SAT II  е изпит по определен предмет на англ., а SAT I включва  - четене (Critical Reading), писане (Writing) и математика (Mathematics) , първите две части са си изпит по англ., валиден е май 4 или 5 години, необходим е при кандидатстване в САЩ. По-голяма част от думите, които се учат за SATa, после въобще не са им необходими.

Последна редакция: пт, 10 юни 2011, 22:13 от valha

# 29
  • Мнения: 41 368
В условията за успешно полагане на изпита за сертификат се говори само за общата оценка. Затова мисля, че ако в една дисциплина резултатът е под 60%, това не води до скъсване.

Общи условия

Активация на акаунт