Въпроси и отговори относно кърменето на близнаци - 3

  • 158 366
  • 750
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 638
Radost , в каква поза ги кърмиш легнала и двамата заедно ли кърмиш или поотделно? Ако евентуално повдигнеш главичките, може би положението ще се подобри, опитай да сложиш навита кърпа или пеленка, например.
При всички случаи сподели за позата, за да може евентуално да помислим за други варианти  Simple Smile

Последна редакция: нд, 30 окт 2011, 00:23 от fata ®

# 61
  • Мнения: 418
fata® кърмя ги по отделно, ще пробвам да им повдигна главичките   bouquet

# 62
  • Мнения: 41
Здравейте,

Искам да попитам, препоръчително ли е след всяко хранене да се доизцежда останалата в гърдите кърма, за да се стимулира производството? А ако поискат да хапнат отново по-рано, а още няма достатъчно натрупана кърма. Разбирамам, че мога да им давам изцедената от предишното хранене, но ще е все пак от биберон, а не от гърдата.
Другият въпрос ми е, ако се събуждат често за да се хранят (примерно след час), може ли да се изчака с кърменето (колко) и как да се залъжат. Може ли с водичка? Мисля да не ги храня под  3 часов режим, но се страхувам че на поискване ще хапват малко, ще заспиват и след има-няма час пак ще искат да се хранят.

# 63
  • Мнения: 19
Aila , бяхме на консултция. Качили са по 800 гр и двете. Според  лекарката това е добре.  Rolling Eyes Каката си спомням първите два месеца ми качваше почти по кило и половина и беше само на кърма...
Памперси сменям средно на 5 часа както до сега, но забелязвам, че са вече по-обилно напишкани. Започнаха да акат веднъж на 2 дена.  Sad 
 Увеличиха рязко количеството мляко с което ги дохранвам - по 300 мл кърма/АМ на денонощие на бебе. Приблизително половината от количеството е кърма.
 През нощта обикновено ги дохранвам само два пъти, а през останалото време само кърмя през час-два една по една в легнало положение, за да мога и аз да поспя малко.
 

# 64
  • София
  • Мнения: 12 231
   MadamX радвам се че се разписа. Наистина 800 грама наддаване, това от най-ниското тегло ли е, е напълно нормално наддаване. И за колко дни е това наддаване ако е от най-ниското тегло. Нормалното наддаване е 25-30 грама на ден, като минумума е 15 грама. Така че 800 грама наддаване дори не и за месец реално ако е от най-ниското и след изписването е напълно нормално. Моите също качиха там някъде и на мен също ми се налагаше да дохранвам по-малко през първият месец.
    Вие вече сте на месец, така че необходимото количество мляко вече няма да се увеличава почти никак и е средно 750 мл за денонощие за бебе до около шести месец.
  Честото кърмене денем е най-добрият вариант, а и добавката е основно от изцеденат кърма и малко АМ. Доколкото разбирам в момента дохранваш общо за денонощие с около 300 мл АМ така ли?
   Нормално е след 4-6 седмица повечето кърмачета да намалят броят на изхожданията, още повече, че адаптираното мляко има леко запичащ ефект.
  Кога успяваш да цедиш? Hug
  Сега още няколко въпроса, в момента ги кърмиш една по една ли? Искаш ли да обсъдим едновременното кърмене или да се уговори посещение за едновременно поставяне и кърмене на бебетата. Това не само спестява време и може да увеличиш реално 1,5-2 пъти за същата бройка кърмения, кърменето на всяко едно бебе, но има и статистики, че това увеличава като цяло производството на мляко.
   За дохранването искам да ти препоръчам да погледнеш и тази статия, ако дохранваш с шише - http://xedra.wordpress.com/2009/10/29/bottlefeeding-2/
   Другото което може да ти предложа е билката сминдух, под формата на капсули обаче и под неиното латинско наименование - фенугрик. Смята се че тя е прекурсор на хормоните и стимилура увеличаването на пролактина, от там и на количестовто мляко. Има няколко близнашки майки и други майки с които съм работила, които са доволни от неиният прием. Важно е да нямаш обаче проблеми с кръвната захар или алергия към фъстъци.
   Ако имаш скайп може да ми пишеше и там за да обсъдим по-лесно ситуацията.

# 65
  • София
  • Мнения: 12 231
Здравейте,

Искам да попитам, препоръчително ли е след всяко хранене да се доизцежда останалата в гърдите кърма, за да се стимулира производството? А ако поискат да хапнат отново по-рано, а още няма достатъчно натрупана кърма. Разбирамам, че мога да им давам изцедената от предишното хранене, но ще е все пак от биберон, а не от гърдата.

   Здравей,
лека и успешна бременност и здрави бебчета на финала. Много е хубаво, че още от сега се интересуваш от въпросите свързани с кърменето.
   Универсален отговор на поставените от теб въпроси за съжаление няма. Всичко зависи много от конкретната ситуация и това кога и колко големи са родени бебетата, също и как сучат.
   Ако бебчетата са доносени и големи, сучат активно, достатъчно добре са поели гърдата и я изпразват, в общият случай няма нужда от доизцеждане и дохранване. Възможно е да се храна както на 3 часа така и по-често или по-нарядко в определените часове на деня.
   В повечето случай обаче близначетата се раждат макар и близо до термина малко по-малки. Например повечето новородени дори и около 2,5 кг и три седмици преди термин, все пак сучат по-слабо, по-лесно се изморяват и им е по-трудничко, отколкото родено 3,7 кг бебе на термин. Споделеният случай е от личен опит между каките и малката ми дъщеря.
   В подобни случай е много важно на първо място да се гарантира достатъчен прием на мляко на бебчетата, на второ място достатъчно стимулация на гърдите и на трето директното кърмене от гърда. В зависимост от бебенцата и доколко ефективно сучат от гърда, може просто да е необходимо да се кърмят малко по-начесто и това ще е достатъчно за да получават достатъчно мляко, а гърдите необходимата стимулация.
   Ако обаче те не сучат ефективно или лесно се изморяват, ще е необходимо за известен период да има и доизцеждане на гърдите, така че да се запази производството, а бебчетата да се дохранват с шише. Постепенно бебетата заякват, сукането и трансфера на мляко се подобряват и необходимостта от дохранване с шише отпада. Колкото повече мляко има, толкова по-лесно е и на бебчетата да получат мляко от гърдата.
   Ето една много полезна и хубава статия за това какво може да очакваме от бебенце родено между 32-37 гс- http://xedra.wordpress.com/2011/07/10/late-preterm/
   Бебчета след 37 гс и над 2,5 кг в общият случай спокойно може да са само на гърда без нужда от дохранване и доизцеждане, това важи и за по-малки бебета понякога разбира се. Голяма часто обаче от родените и около 37 гс имат нужда да достигнат датата на термина си, за да могат да сучат ефективно и да получават нужното им количество мляко само от гърда. Дотогава дохранването и доизцеждането са единствено от полза. От практиката ми неколкократно съм осъзнавала, че ако има достатъчно мляко майката, постепенно бебчетата без проблем преминават на кърмене само от гърда. Докато ако се бориш на два фронта минаване на гърда и сукане от гърда и увеличаване на количеството мляко става по-трудно.
   Ето и една статия, за това кога да се започне изцеждане ако е необходимо и какви количества е добре да се гонят на определен ден след раждането - http://xedra.wordpress.com/2009/11/14/premie/

   П.П Аз лично както и по-горе съм писала, понякога предпочитам да препоръчам първите дни и 1-2 седмици след раждането да има рутинно доизцеждане при близнашките майки, за да се стимулира максимално производството на мляко и да гарантирам, че няма да има проблеми с количествата. Ако се потвърди при консултацията около втората седмица че всичко е наред и бебчетата наддават само от гърда и на кърма, доизцеждането спокойно може да бъде прекратено. Освен това първите дни и седмици необходимото количество от което имат нужда бебенцата рязко се увеличава и е съвсем лесно да отпадне доизцеждането. Разбира се това в никакъв случай не е задължително, но би спестило в голям процент от случайти трудностите които възникват, когато се окаже, че бебчетата не са сучели достатъчно ефективно и от там производството е понижено. Тъй като първите седмици са определящи за производството на количествата мляко и тогава е много по-лесно да се зададат едни по-високо количества. Реално всяка близнашка майка се нуждае от хиперлактация или повече мляко, тъй като е необходимо да изхранва две бебенца. Макар те да са най-добрите помпички на света, ако са малко по-малки и по-рано родени, понякога нямат достатъчно сили да сучат и реално и двете заедно стимулират по-слабо и изсукват по-малко от родено дори на термин едно бебенце.

Другият въпрос ми е, ако се събуждат често за да се хранят (примерно след час), може ли да се изчака с кърменето (колко) и как да се залъжат. Може ли с водичка? Мисля да не ги храня под  3 часов режим, но се страхувам че на поискване ще хапват малко, ще заспиват и след има-няма час пак ще искат да се хранят.
   В гърдата постоянно се произвежда мляко. Всъщност най-бързо се произвежда когато гърдата е туку що и напълно изпразнена. Тоест тогава скороста на производство е най-голяма и в първият един час се произвеждат до 60 процента от новото количество мляко. След това скоростта постепенно намалява, докато около третият час вече не се задейства един механизъм за намаляване и подтискане на производството. Колкото по-често и по-пълно се изпразват гърдите, толкова повече мляко се произвежда. И обратното когато гърдите стоят по-дълго време пълни, без да има изпразване, това веднага дава сигнал за намаляване на производството.
   В зависимост от големината на бебчетата, консултант по кърмене може да прецени кое е най-добрият и удачен вариант при вас спрямо това колко ефективно сучат бебенцата и колко мляко успяват да получат от гърда. Например ако бебчетата са около 2,5 кг, то те ще имат нужда от около 400 мл за денонощие, което е по 50 мл на хранене при осемкратно или по 40 мл на хранене при десеткратно кърмене, тоест на всеки три или два часа. Ако с хубаво и дълбоко поемане на гърдата, компресия бебчетата успяват да получат средно 40-50 мл от гърда, спокойно с по-чести кърмения може да си останат само на кърмене от гърда. Ако обаче бебчетата изсукват съвсем малко 10-20 мл, лесно заспиват и се уморяват, ще се наложи за известен период да се дохранват за да порастнат и да имат сили да сучат ефективно. В този случай дохранването, по възможност с изцедена кърма е само от полза и е временна мярка. Стимулацията на гърдите и производството на мляко не се определя от това колко време бебетата прекарват на гърда, а каква част от това време е в ефективно сукане и реален трансфер на мляко. Ако едно бебче стои и един час на гърда, но изсуква съвсем малки количества, това ще намали производството и бебчето няма да бъде нахранене. И обратното след определена възраст едно голямо кърмаче спокойно може да изсуче 100 мл за пет минути и производството на мляко ще е перфектно. Важното е колко мляко се отделя от гърдата, а не времето което прекарва бебенцето на гърда.


Последна редакция: ср, 02 ное 2011, 13:31 от Aila

# 66
  • Мнения: 17

Здравейте мамчета, извинявам се, че пак зачеквам това, което сте писали по горе, но съм изпаднала в едно безпомощно състояние. Аз съм мама на 37 дневни бебоци и имам следния проблем, в първите седмици бебоците не качваха, а само си възтановиха килограмите от раждането, после за една седмица наддадоха по 30 гр., естествено ги кърмих, ще кажете че нямама кърма, нищо такова замразявах по цели 400 гр. на ден. В крайна сметка се установи, е бебетата си седят на гардата, ама сучат по 20-30грама, колкото да не е бе хич. Сега съм в един затворен кръг, кърмя, дохранвам със замразената кърма и цедя за следващото кърмене, не се отказвам, ама се чудя дали ще почнат да сучат нормално, вече няма сили, гледаме се сами, а и имам кака на 2 години и 5 месеца, при  нея нямамах проблем с кърменето. Голяма ми е мъка всико това, а имам чуството, че и кърмата ми намалява вече, не изцеждам толкова много, незнам вече какво да правя, ако може да ме посаветвате нещо.
Бебетата са родени в 36  гестациона седмица, Михаил е 3.450 кг, а Борис 3.040 кг., знам ли може би защото са недоносени затова да не сучат ефективно!

Последна редакция: пт, 04 ное 2011, 14:23 от van4eto_02

# 67
  • София
  • Мнения: 12 231
  Здравей,
честити бебенца да са ти живи и здрави и много да ви радват. Мога да си представя колко ти е трудно и с още едно, все още малко детенце  Hug
  Напълно нормално и възможно е тъй-като все пак са родени три седмици по-рано да им е било по-трудно и затова да са изсуквали по-помалко. С течение на времето нещата стават по-лесни и те започват да сучат по-ефективно.
  Пишеш че са изсуквали по 20-30 грама, имаш ли кантарче и съответно мерила ли си ги сега колко изсукват. Защото е напълно възможно да не изцеждаш предишните количества, защото те са започнали да изсукват повече.
  За да започнат да получават повече мляко от гърда, основното което им трябва е кърмене, с течение на времето нещата стават по-лесни. Корекция на позата и по-дълбоко засукване също може сериозно да подобрят нещата, както и прилагането на компресия по време на кърмене.
  В момента с колко изцедена кърма дохранваш, чуваш ли ги да гълтат докато сучат и гърдите омекват ли след кърмене? Как са изхожданията, колко напишкани и колко наакани памперса имате. След кърмене има ли промяна във формата на зърното, да е сплескано като червило от едната страна, тоест скосено, или да си променя цвета. Усещаш ли болка по време на кърмене?

# 68
  • Мнения: 17
За съжаление няма кънтарче в къщи, но миналата и по миналата седмица ги водихме при джипито да ги теглим, миналата седмица бяха качили само по 30 грама, после запонах да дохранвам с изцедено мляко по 60 грама на бебче и за два дена наддадоха 1единия 70 грама, а другия 100, тази седмица вече са качили по 200 гр. Лекарката ни се притеснява да не би да имали непонусимост към майчината кърма, защото акитата им станаха по редки иначе от както са се родили почти на всяко ядене акаме, ако не имаме пръцнато, изписа им Биогайа, може и да съм му объркала името, приемаме го вее 3 дем и акитата се нормализираха.
Цедя се с помпа на Медела слуинг, дори в момента това правя, на всяко кърмете изцеждам. Преди изцеждах между 60 до 80 грама, а сега едва с триста зора около един час цедене 50 грама и на мен ми се струва, е всякаш почват да сучат по ефективни, но си мисля, е си въобразявам от желание да сучат. Иначе ги дохранвам с около 60, 70 грама мляко - замразено, но и то вече е на свършване, зарнота ми са като на биберон, нямам проблени с тях и само като засуква в началото изпитвам лек дисконфорт, който трае секунда, ува се гъл - гъл като гучат, но и то си се чуват от както засукафа, даже в началото се давеха.

# 69
  • София
  • Мнения: 12 231
  Здравей,
от описанието ми звучи, че постепенно нещата се подобряват и нареждат. А именно бебчетата са големи и вече са подминали термина си, почнали са да наддават и съответно имат повече сили да сучат ефективно. Наддаването и изхожданията са много добри.
  За изхожданията ако си дохранвала с изцедената в началото кърма, е нормално да има леко разхлабителен ефект. В началото първите дни и седмици съотношението суроватъчен протеин - казеин е около 90-10 процента, докато в по-късните седмици става около 60-40 процента. Повече казеин по-гъсти акита и обратното. Напълно е нормално и чревната флора да е имала нужда от леко нормализиране и регулиране, което се постига с допълнителен прием на пробиотици, а именно биогаята, която ви е предписал педиатъра.
 
  Доколкото разбирам всяка седмица в момента ходите да ви мерят, това е много хубаво, защото така може отблизо да следите наддаването и как се развиват нещата.
  Може ли да ми кажеш колко кърмения и дохранвания имаш за денонощие и средно на какъв интервал са?
  Ако бебчетата са започнали да сучат по-добре и изпразват по-пълно гърдата, по-голяма полза ще има ако цедиш около час -час и половина след началото на едното кърмене и около час и половина преди следващото. Така в рамките на три часа ще имаш два пъти изпразване на гърдата и стимулация, от там и повече мляко сумарно за денонощие.
  Прилагането на компресия докато цедиш и неколкократната смяна на помпата между двете гърди ще увеличи производството на мляко.

   Обобщавам, продължавайте с кърменето на бебчетата поне осем пъти на ден, сигурна съм че започват по-добре и по-ефективно да сучат. Hug
   Опитайте ако след кърмене гърдите са празни и почти няма мляко да цедите, да цедите не непосредствено след кърмене, а около час, час  и нещо след кърмене.
   Докато цедите прилагайте компресия на гърдата - как се прилага може да видите тук около втората минутка от това клипче. Както и неколкократно сменяйте помпата между двете гърди - ето и една статия по въпроса. Прилагането на компресия на гърдата, помага много и по време на кърмене за да получат повече мляко.

# 70
  • Мнения: 41
Може ли някой да ми обясни как се съхранява изцедената кърма ( до следващото хранене например)? Колко може да се съхранява без и колко ако се замрази? Как се замръзява? Какво се прави преди да се даде на детето (ако е и ако не е замръзена)?

# 71
  • Мнения: X
Мъжът ми беше разпечатал и залепил на вратата на хладилника подобна на тази таблица:
http://www.bg-mamma.com/index.php?action=article;id=1047

# 72
  • София
  • Мнения: 12 231
  А това е за недоносени бебенца, или родени преди 37 гс. За съжаление е само на англииски -
http://www.kellymom.com/bf/pumping/milkstorage-preemie.html

# 73
  • Мнения: 17
Aila благодаря за отговора и подкрепата, много ме укоражи, дано започнат да суат нормаолно, че да мога даси поина малко.  А кърменетата ни са 7, на около 3 - 3 и полувинина часа, през ноща спим и затова изпускаме едното ядене, те.е към 12 веерта ни е последното ядене и само тогава не се дохранваме. Дохранването се състои от 60 - 70 грама, но от два дена им идва много май - не го изпиват остават 10 - 20 грама, а  понякога повръщат по малко, днес дори единия повърна съсирено.

# 74
  • София
  • Мнения: 12 231
  van4eto_02 много се радвам, че малките сами си намаляват добавката. Това със сигурност означава, че изсукват повече от теб.
  Доколкото разбирам през ноща пропускат едно хранене така ли? Колко голяма е паузата без кърмене и или изцеждане? Можеш ли да вмъкнеш едно изцеждане в този по-голям интервал? Така ще имаш още изцедена кърма за дохранване през ноща, а гърдите ще получат допълнителна стимулация и няма да имаш много голями паузи без цедене. Все пак всичко зависи от това колко е голяма паузата разбира се.

Общи условия

Активация на акаунт