На 16- дете или възрастен?

  • 49 396
  • 52
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 157
Да докладвам-връщам се от социалните и претърпях пълен крах. Исках да пусна молба за винетка, но уви! Носех ТЕЛК,акт за раждане на детето, удостоверение за граждански брак, голям талон на колата, платена гражданска отговорност, лични карти на мен и на съпруга ми, и на детето съответно, всички копия по няколко пъти.... , но акта за брак не трябвал, защото вчера можело да съм се развела и той е НЕВАЛИДЕН , а трябва да ми издадат удостоверение за семейно положение, което срещу 5 лв. се бави седем работни дни, а срещу 10лв. за 24 часа. Тя винетката ще ми излезе на носа. Проблемът бил, че на големия талон фигурирало само името на мъжа ми, а мойто го нямало там и значи аз съм никой в случая. Момичета, кошмар!

# 16
  • София
  • Мнения: 99
Мисля, че имате право и на инвалидна пенсия.

# 17
  • Мнения: 157
Благодаря, ще проверя и ще пиша!

# 18
  • Мнения: 51
Има право на пенсия но процента е малък ще изкат трудов стаж за инв пенсия.

# 19
  • Мнения: 157
Да докладвам- днес отидох да си взема заповедтта и в нея пише, че имаме право на двойно детски(70лв.) и 189лв, което е 70% от минималната заплата. Значи си остава като до сега, само,че ТЕЛК ни е до 2015г., а заповедта е до 2013г. или докато навърши 18години, явно след това вече е по друг начин. Пуснах и молба за винетка и след две седмици ще я взема. Единствено не сме проверили за стипендията покрай тия студови ваканции, но и това ще стане. Поздрави!

# 20
  • гр.Гоце Делчев
  • Мнения: 758
pivka двойните детски са докато детето навърши 20 години,щом е с ТЕЛК.Тези по чл.8д -189лв. са докато детето завърши средното си образование ,но не повече от 20 години.Стипендиите на децата с ТЕЛК се дават още от 9 клас и са целогодишни в размер на 21лв.Молбата се подава при касиера на училището.Така,че действайте по навреме,че не са много ,но все пак са пари.

# 21
  • Мнения: 157
Много благодаря, ще подадем документите. Никой преди не ми е казвал, единствено от форума се информирам. Ние сме вече десети клас и явно една година сме изпуснали. Не са много пари, но поне картата за месеца ще си платим. Благодаря!

# 22
  • Мнения: 50
Бюрокрацията в тази държава ще ни довърши. И тя засяга най-много хората, които са в най-голяма нужда....  Hug

# 23
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
И моят син вече е над 16г и с пожизнено решение. Още не сме го подпечатили и затова не съм подала молби, освен за социална оценка. Казаха ми, че според законите и правилника за ХУ някъде е мице, а на други места дете и няма да получи всичко от това, което е получавал до сега. Дадоха ми молби за двойни детски и чл.8д, като ми казаха, че парите по тези две молби ще продължат докато учи, но не повече от 20г.
От ТЕЛК ми казаха да подам и в НОИ за пенсия веднага щом изтече 14 дневния дрок за обжалване и решението е подпечатено.

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 849
Момичета, моля, някай да бясни -  настоящото решение на ТЕЛК е до 20 януари 2014 год. Детето ще навърши 16 год. на 4 юни 2013 год. Трябва ли да се преосвидетелства при навършване на 16 години или да се кара така до края на сегашния ТЕЛК.
Предварително ви благодаря. Hug

# 25
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
 elena123л, питай в ТЕЛК. На моят син беше до навършване на 16г. След това се яви на комисия за възрастни и му дадоха пожизнен.

# 26
  • Мнения: 157
Момичета, щастливи коледни и новогодишни празници! Нека новата 2013г. ви донесе много радост, здраве и сияйни усмивки през цялата година! Да останат всички негативни преживявания зад гърбовете ви и да нама болки през 2013г.  ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ! Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 27
  • Мнения: 157
Днес ходих до социалните, за да пусна молба за двойните детски, нали ги пускаме всяка година. Нашият ТЕЛК е до 2015, но ми казаха като навърши 18, а това е август 2013 да вземем бележка от училище, че продължава обучението и до завършване на 12кл., това е 2014 месец юни ще ни плащат същите пари. Тогава дъщеря ми нама да има 20, но пък ще е завършила средното си образование. Само да сме живи и здрави, момичета и ви пожелавам много здраве, късмет и щастие през настоящата 2013г.

# 28
  • Мнения: 3 540
Да, след като се навършат 18г. се взима служебна бележка и в началото на учебната година и в началото на 2рия срок също.

# 29
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Попаднах на нещо много интересно и си подволих да го постна в темата. Децата ни неусетно порастват и се налага да знаем и правата им като зрели хора с увреждане.

Пенсии за инвалидност

Кога лицата имат право на пенсия за инвалидност?

Лицата имат право на пенсия за инвалидност, когато са загубили напълно или частично работоспособността си завинаги или за продължително време.

Пенсия за инвалидност се определя на лица с 50 и над 50 на сто трайно намалена работоспособност /вид и степен на увреждане.

Правото на пенсия за инвалидност се поражда от датата на инвалидизирането, а за слепите по рождение и за ослепелите преди постъпване на работа – от датата на заявлението по чл. 94 от КСО.

Пенсията за инвалидност се отпуска за срока на инвалидността.

Пенсиите за инвалидност на лицата, навършили възрастта по чл. 68 от КСО, се отпускат пожизнено.



1. Пенсия за инвалидност поради общо заболяване.

Какви са условията за придобиване на право на пенсия за инвалидност поради общо заболяване?

Осигурените придобиват право на пенсия за инвалидност поради общо заболяване, ако са загубили работоспособността си и имат осигурителен стаж, придобит до датата на инвалидизирането, а за слепите по рождение и за ослепелите преди постъпване на работа – до датата на заявлението по чл. 94 от КСО, както следва:

до 20-годишна възраст и за слепите по рождение и на ослепелите преди постъпването им на работа – независимо от продължителността на осигурителния стаж;
до 25-годишна възраст – една година;
до 30-годишна възраст – 3 години;
над 30-годишна възраст – 5 години.
Инвалидите по рождение и инвалидите с придобита инвалидност до постъпване на работа придобиват право на пенсия за инвалидност поради общо заболяване при една година осигурителен стаж.

Пенсия за инвалидност поради общо заболяване не се отпуска, възобновява или възстановява на лица, на които е отпусната лична пенсия за осигурителен стаж и възраст.

Как се определя размерът на пенсията за инвалидност поради общо заболяване?

Размерът на пенсията за инвалидност поради общо заболяване се определя като доходът, от който се изчислява пенсията, се умножи със сумата, образувана от: по процент 1,1 на сто за всяка година осигурителен стаж и съответната пропорционална част от процента за месеците осигурителен стаж.

Когато към датата на инвалидизирането осигуреното лице е на възраст, по-ниска от възрастта по чл. 68, разликата между възрастта му, но не по-рано от навършване на 16 години, и възрастта по чл. 68 се признава за осигурителен стаж. При определяне на пенсията признатото време и съответната пропорционална част от процента за месеците осигурителен стаж се умножават с коефициент, според степента на трайно намалената работоспособност /вид и степен на увреждане на лицето, както следва:

над 90 на сто – 0,9;
от 71 до 90 на сто – 0,7;
от 50 до 70,99 на сто – 0,5.
Размерът на пенсията за инвалидност поради общо заболяване не може да бъде по-малък, според степента на трайно намалената работоспособност /вид и степен на увреждане, както следва:

над 90 на сто – 115 на сто от минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст;

от 71 до 90 на сто – 105 на сто от минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст;

от 50 до 70,99 на сто – 85 на сто от минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст.

(Минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст е 136,08 лв. за периода от 01.01.2012 г. до 30.05.2012 г., 145 лв. от 01.06.2012 г. до 31.03.2013 г. и 150 лв. от 01.04.2013 г.)

Как се определя доходът и индивидуалният коефициент за изчисляване на пенсията за инвалидност поради общо заболяване?

Доходът, от който се изчислява размерът на пенсията за инвалидност поради общо заболяване се определя като средномесечният осигурителен доход за страната по чл. 70, ал. 2 се умножи по индивидуалния коефициент на лицето.
Индивидуалният коефициент за изчисляване на пенсията за инвалидност поради общо заболяване се определя по реда на чл. 70, ал. 3 - 6 до датата на пенсионирането.


2. Пенсия за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест.

Какви са условията за придобиване на право на пенсия поради трудова злополука и професионална болест?

Осигурените, загубили 50 или над 50 на сто от работоспособността си поради трудова злополука или професионална болест, имат право на пенсия за инвалидност поради трудова злополука или професионална болест, независимо от продължителността на осигурителния стаж.

Как се определя размерът на пенсията за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест?

- Размерът на пенсията за инвалидност поради трудова злополука или професионална болест се определя като средномесечният осигурителен доход за страната по чл. 70, ал. 2 се умножи по индивидуалния коефициент, изчислен по реда на чл. 70, ал. 3 - 6 КСО до датата на пенсионирането и по следните коефициенти, според степента на трайно намалената работоспособност /вид и степен на увреждане:

над 90 на сто – 0,40;
от 71 до 90 на сто – 0,35;
от 50 до 70,99 на сто – 0,30.
- Размерът на пенсията за инвалидност поради трудова злополука или професионална болест не може да бъде по-малък, според степента на трайно намалената работоспособност /вид и степен на увреждане, както следва:

над 90 на сто – 125 на сто от минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст;

от 71 до 90 на сто – 115 на сто от минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст;

от 50 до 70,99 на сто – 100 на сто от минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст.

- Размерът на пенсията за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест не може да бъде по-малък от размера, изчислен като за пенсия за инвалидност поради общо заболяване.



3. Пенсии за гражданска инвалидност.

Кои лица имат право на пенсия за гражданска инвалидност?

Право на пенсия за гражданска инвалидност имат лицата, които са загубили работоспособността си поради това, че са заболели или пострадали:

при изпълнение на граждански дълг;
случайно от органите на властта при изпълнение на служебни задачи на тези органи.
Документът, удостоверяващ обстоятелството по т.1 се съставя от кмета или от упълномощено от него длъжностно лице.

Документът, удостоверяващ обстоятелството по т.2 се съставя от кмета или от ръководителя на учреждението, в което служи органът на властта, причинил страданието.

Как се определя размерът на пенсията за гражданска инвалидност?

Размерът на пенсиите за гражданска инвалидност се определя в процент от социалната пенсия за старост, както следва:

за лица с трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане над 90 на сто - 150 на сто;
за лица с трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане от 71 до 90 на сто - 140 на сто;
за лица с трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане от 50 до 70,99 на сто - 115 на сто.
На лицата, които са били осигурени за всички осигурени социални рискове или само за трудова злополука или професионална болест, пенсията се изчислява по реда, установен за пенсиите за трудова злополука или професионална болест, ако това е по-благоприятно за тях.



3. Пенсии за военна инвалидност.

Кога се отпуска пенсия за военна инвалидност?

1. Право на пенсия за военна инвалидност имат лицата, които са загубили работоспособността си поради това, че са заболели или са пострадали през време или по повод на:

наборната военна служба;
службата в запаса или в резерва.
2. Право на пенсия за военна инвалидност имат и лицата, пострадали при оказване съдействие на въоръжените сили.

Пострадали по смисъла на т. 1 и 2 се считат и загиналите и безследно изчезналите.

Как се определя размерът на пенсията за военна инвалидност?

Размерът на пенсията за военна инвалидност може да се определи по два начина.

Първи случай - пенсията се определя в процент от социалната пенсия за старост в определен табличен размер в зависимост от процента загубена работоспособност и военния чин на лицето, като:

1) за редници и сержанти:

с над 90 на сто намалена работоспособност - 150 на сто от социалната пенсия за старост;
с намалена работоспособност от 71 до 90 на сто - 140 на сто от социалната пенсия за старост;
с намалена работоспособност от 50 до 70,99 на сто - 115 на сто от социалната пенсия за старост.
2) за офицери:

с над 90 на сто намалена работоспособност - 160 на сто от социалната пенсия за старост;
с намалена работоспособност от 71 до 90 на сто - 150 на сто от социалната пенсия за старост;
с намалена работоспособност от 50 до 70,99 на сто - 120 на сто от социалната пенсия за старост.
Втори случай, когато лицата са били осигурени за всички осигурени социални рискове или само за трудова злополука или професионална болест преди постъпването им на наборна служба или на служба в запаса, размерът на пенсията за военна инвалидност се определя както при пенсията за трудова злополука или професионална болест, ако това е по-благоприятно за тях. В този случай при определяне размера на пенсията, оказват влияние годините осигурителен стаж и дохода, върху които са правени осигурителни вноски.

http://www.noi.bg/pensions/grantpensions/422-pi     

 

Общи условия

Активация на акаунт