сироп от бъз

  • 97 947
  • 112
  •   2
Отговори
# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 585
Здравейте,

Според мен има грешка за бъза, която не е в латинското наименование, а в бг.
Уикипедиа::  "Повечето са храсти или ниски дървета. В България виреят 3 вида: черен, червен бъз и бъзак (тревист бъз)".
Лечителя Димков:  Из книгата на Николай Антонов “Петър Димков - за живота без болести” - издателство ГЕЯ-ЛИБРИС, София 1994г.

Черният бъз (Sambucus nigra) вирее навред из България, всеки го познава. Но не всеки знае каква изумителна целебна мощ се крие в това растение. То е цяла аптека срещу какви ли не заболявания.

Лечителят Петър Димков разказваше: “Бях излязъл на екскурзия към Своге и изведнъж се натъкнах на една невестулка, която се бореше с пепелянка. Отровната змия се стремеше да захапе невестулката, тя пък се присягаше да захапе змията... Надмощие имаше змията – тя клъвна невестулката. Помислих си, че борбата е завършила. Невестулката бързо се шмугна в храстите, видях я как обели с острите си зъби кората от един бъз и схруска малко от нея... Минута след това отново се върна и се вкопчи в змията... И не я остави, докато не я прегриза и умъртви...Оттогава е и моят интерес към черния бъз... Това е едно чудно растение... Добитъкът, който пасе по склоновете, яде наесен черните зърна на бъза така, както човек яде баклава... А веднъж наблюдавах какво правят лястовиците, преди да отлетят на юг: няколко дни наред лакомо кълват зърната на бъза – само тях! – и се зареждат със сили да прелетят огромното разстояние...”

Това чудодейно растение се използва цяло: цвят, лист, стебло, плод, корени.


Цвят

Представлява кичест жълто-бял букет, цъфти през май-юни. Бере се преди да е презрял. Суши се на сенчесто, проветриво място. След изсушаване цветът се оронва от дръжките, получава се прашец със същият цвят, блудкав на вкус, със слаб специфичен аромат.

Рецепта

Приготвя се отвара от изсушения цвят (прах) като обикновен чай. Пие се горещ.

Против: хрема, пресипнал глас, средство за изпотяване (при простуда), задух, при трудно уриниране (хронифициран простатит), при възпаление на бъбреците и пикочо-половите пътища. Цветът от черен бъз има мощно терапевтично действие при изброените болестни симптоми.


Листа

Берат се също през май-юни. Съобразно с народната вяра най-лечебни са набраните на 24-ти юни листа (влизат в ритуала на Еньовден). Изсушават се на сенчесто и проветриво място.

Рецепта

Приготвя се отвара от листата на черния бъз, както всеки друг билков чай (щипка листа за една чаша).

Отварата притежава слабително действие, подходяща е при чест, не особено силен запек. Трябва да се пие всеки ден.

Освен това действа потогонно, облекчава уринирането и отделянето на урина, понижава кръвното налягане, предотвратява възпаление на бъбреците и пикочния мехур.


Кори

Съдържат силно активиращи вещества, вземат се рано напролет, при раззеленяването, сушат се на сенчесто и проветриво място. В зависимост от дебелината на корите се нарязват още неизсушени на малки парчета.

Рецепта

Корите се накисват за 24 часа във вода, а след това се приготвя отвара. Доза – 20 гр кори в 500мл вода врят в продължение на 10 минути. Прецежда се и се пие по една малка чаша на ден.


Корен

Съдържа антиканцерогенни вещества. Корени от черен бъз се вадят наесен, измиват се добре, сушат се наразани по дължина или на тънки колелца.

Рецепта

Използват се както корите, и за бани против гъбички на ноктите.

Плод

Това е най-активната част на растението. Бере се в края на август. Има силно антиканцерогенно (противораково) действие, укрепва организма, повишава съпротивителната му сила срещу грип и други заболявания. Задължително е плодовете да са добре узрели. Да не се допуска употребата на зелени и недобре узрели зърна!!!

Рецепти

1. Сироп. Плодът се измива добре, с вилица се отбират зърната от дръжките. По нататък се постъпва както при приготвяне на плодови сиропи без термична обработка: нарежда се в стъклен съд (голям буркан) ред плод, посипва се със захар и така се редува плод със захар до напълване на съда (буркана), като се завършва със захар, оставя се да престои три седмици, но да не е на пряка слънчева светлина. Прецежда се през гъста марля, като се внимава някое зрънце от плода да не попадне в прецедения сироп и да предизвика ферментация. Препоръчва се сиропа да се съхранява в тъмни шишета, или шишетата да се увият в тъмна хартия. Съхранява се на хладно. Пие се по една супена лъжица преди ядене, а за деца по една чаена лъжичка, също преди ядене. Дозата се удвоява при грипна епидемия!

2. Прецеденият за сиропа плод се изсипва в по-голям стъклен съд, залива се с вода (на един килограм плод – три литра вода). След 2-3 седмици се получава вкусно вино. Пие се по една винена чаша преди ядене на обяд и вечеря. Действа като сиропа.

3. Мармалад от бъз се приготвя по следния начин: плодът се измива, пресова се, за да изтече сок, който да облее зърната. Вари се на умерен огън до сгъстяване и се насипва в бурканчета още горещ. Мармаладът се взема по една чаена лъжичка преди ядене. Притежава в най-концентриран вид всички благотворни въздействия на растението, регулира стомашно-чревната и пикочо-половата система, действа антиканцерогенно, кожата побелява, погледът се избистря, повишава се тонусът на живот.


“Навремето нашите умни търговци – разказваше Лечителя Петър Димков, - понеже са знаели тези рецепти, приготвяли мармалад от бъз и го продавали в буркани в Цариград. Ханъмите какво ли не давали за този мармалад!”

Съвет
Не пропускайте да си набавите за зимата цвят, листа и корени от бъз, пригответе препоръчаното по тези рецепти. Шансовете да се предпазите от грипна епидемия, да избегнете и други заболявания се утрояват, ако пиете от препоръчания сироп и си приготвяте отварите от цвят и листа.

Аз съм правила от дървесен и са ми давали от храстовиден. Мога да кажа, че моят изобщо не горчи като като храстовидния.

# 31
  • Мнения: 570
xelita   202uu
аз не съм виждала храстовидния бъз. Правили сме сок от цветовете на бъза, но това пак си е черен бъз.

# 32
  • Мнения: 4 202
В крайна сметка има ли разлика между бъзак и Черен бъз (Sambucus nigra)?

Аз също знам, че по-силно действие има Sambucus nigra и такъв сироп давам на детето, но гледам, че продават и сироп от бъзак, но дали е същото  Thinking

xelita, много полезна информация  Peace

# 33
  • Мнения: 1 351
Вие един път дневно ли взимате сироп от бъз,  / домашно приготвен /по време на разболяване или три пъти , а за детенце ?

# 34
  • И аз не знам къде...
  • Мнения: 718
Моя син не иска да пие домашно приготвен сок от бъз  Rolling Eyes!
Чудя се дали да не пробвам с купен  newsm78!

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 585
Пием го сутрин, на гладно направо концентрат с пипетата давам.

# 36
  • Мнения: 570
и моят син не го искаше чист. сега го давам разреден в малко компот и го изгълтва за отрицателно време  Crazy

# 37
  • Мнения: 0
А може ли някой да ми каже получават ли се газове след пиенето на сиропа?
Защото аз получих страхотни и се чудя дали е от бъза или от вечерята...

# 38
  • Мнения: 305
Аз искам да попитам може ли да се съхрани сиропа от миналата зима за предстоящата зима и как точно? Останаха ми 3 литра и ми е жал да ги хвърля....

# 39
  • Мнения: 495
Ами моя е в хладилника,в стъклено шише.От мин. лято е.Защо да не може,ако е на студено и добре затворено шише.

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 585
За газовете - не мисля, но може и да има хора, на които да провокира такива реакции, не знам.
За съхранеието - моят започна да ферментира по повърхността леко само иначе е ок в хладилника.

# 41
  • Мнения: 495

За съхранеието - моят започна да ферментира по повърхността леко само иначе е ок в хладилника.
Моя не ферментира.Та според мен  или не е приключила ферментацията на твоя или шишето не е затворено добре.Забелязах,че и количеството захар също е решаващо.майка ми се "уля' със захарта,но според мен така повече се запазва сока.Аз давам на 11год. си дъщеря 1с.л. с малко вода.Започвам обикновенно  септември или октомври.Зависи от циркулиращите вируси  Laughing.И така подготвям организма за зимата.

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 871
Запис в темата- днес и аз набрах черен бъз, около 2,5 кг.Измих го и довечера ще го чистя от дръжките.Мисля част от плода да направя на сироп по дадените от вас рецепти, но се чудя дали мога да изсуша и плодчетата.Ако някой е сушил плодовете, моля да сподели и как да ги използвам, може би в чая newsm78

# 43
  • Мнения: 495
Запис в темата- днес и аз набрах черен бъз, около 2,5 кг.Измих го и довечера ще го чистя от дръжките.Мисля част от плода да направя на сироп по дадените от вас рецепти, но се чудя дали мога да изсуша и плодчетата.Ако някой е сушил плодовете, моля да сподели и как да ги използвам, може би в чая newsm78
За десерт, за плодово мляко и за чай разбира се.Не съм сушила.Някои съхраняват във фризера.

# 44
  • Русе
  • Мнения: 11 924
 
Ако някой е сушил плодовете, моля да сподели и как да ги използвам, може би в чая newsm78
  Освен сиропа си суша плодчетата. Хапваме по няколко плодчета всеки ден.

Общи условия

Активация на акаунт