За диагнозите, които са "несъвместими с живота"?

  • 32 692
  • 47
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 266
Имам един такъв въпрос от типа "да разлаем кучетата".
Понеже чета едни книжки и си мисля, че в България, ако на едно бебе му поставят диагноза, "несъвместима с живота", обичайното поведение е да "препоръчат" на родителите аборт по медицински показания.
Слагам го в кавички, защото на практика друга опция не се предоставя.
Не знам за нито един случай на такава бременност в България, която да е продължена по желание на родителите. Лекарите като че ли внушават, че "няма смисъл" и по-добре да се свършва, колкото е възможно по-бързо.
Ако пък се роди бебе със заболяване, за което не се очаква да оцелее, вместо да се предоставят палиативни грижи, т.нар. comfort care или perinatal hospice, то отива в неонатология, където го слагат в кувьоз, интубират го и го "тормозят", докато почине, въпреки че на всички е ясно, че прогнозата е песима.
Значи е ок да го абортираме, но щом веднъж е родено, трябва да го уморим по всички правила на медицината?

Та, понеже знам, че в чужбина има добре утвърдена практика на палиативни грижи за тези бебета, чудя се има ли това почва у нас? Ако аз бях в такава ситуация (при условие, че бебето не страда в корема ми и аз съм физически здрава), вероятно бих избрала да го износя и да му бъда майка, докато е живо.

Вие как мислите, за себе си, съвсем субективно?

# 1
  • Мнения: 991
Не мога да знам как наистина бих постъпила, но не зная дали ще имам смелостта да родя такова детенце ... Знам, че звучи много егоистично и грубо, но не зная дали ще мога да го понеса ...

Иначе и аз съм гледала доста американски предавания, в които спасяват живота на такива дечица или поне правят всичко възможно. Но както казваш там се развиват и усъвършенстват, за да могат да са от полза на дечицата и семействата им, а тук практиката е да се направи аборт. 

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 959
Марта, тук веднага ти препоръчват аборт дори при синдром на Даун и други подобни хромозомни заболявания, които са си съвсем съвместими с живота. А какво остава за органна недостатъчност. Сигурна съм, че не всички случаи на препоръка за терминиране на бременността и аборт са само заради наистина неизлечими болести, водещи до смърт веднага след раждане.
И аз съм чела далеч по-хуманни и позитивни истории от чужбина...
А за себе си - не знам. Знам, че ако няма мозък, черва и т.н , грубо казано, т.е наистина не би оживяло, бих предпочела да абортирам. Но имайки дете с генетичен синдром и знаейки как, ако бе открит пренатално, биха ми казали да махна детето...Ами гадно си е. Сега дъщеря ми е на 6, много палава и усмихната, и обичлива  Heart Eyes Радвам се, че и дадох шанс  Heart Eyes

# 3
  • Мнения: 991
Има го и моментът, че в България хората с увреждания са толкова доскриминирани, че няма накъде. Тези хора са скрити в домовете си по простата причина, че никой не си прави труда да им създаде нормални условия за придвижване ... те нямат нормалните условия за живот, камо ли за придвижване ...

Няма да забравя, скоро гледах по ТЛС мисля, историята на тризначки със зрителни и слухови проблеми. Какви ли не операции им правят, за да подобрят зрението им, за да им помогнат дори мъничко да чуват. Ходеха на езда, на плуване, майка им имаше възможността да ги обгрижва всекиднивно по всякакъв начин.

А в България във "благотворителния" сезон на ВИП Брадър показаха едно момиче със същите проблеми - седеше милото и само се клатеше напред - назад, никога няма да го забравя!!! Толкова мъчно ми стана за това дете!

# 4
  • Мнения: 1 266
Куини, Алина, благодаря за отговорите. Имам предвид истинските "несъвместими с живота", които и в Америка не могат да ги спасят или "поправят", а не просто за тежки диагнози. И целта не ми е тук да се тестваме колко сме самоотвержени и жертвоготовни, а просто да повдигнем темата. Наясно съм, че това не е за всеки. Просто се чудя дали сме толкова различни, че чак никой никога да не е искал подобно нещо. Както се чудех за мъртвородените бебета неотдавна. И дали дори да са две семейства годишно, не е редно да им се предостави такъв вариант?

Не говоря за хора с увреждания, а за бебета, които се очаква да живеят буквално минути до часове, няколко дни или 2-3 месеца (в най-редките случаи) след раждането. Четейки, оставам с впечатлението, че има немалко родители, които искат да износят бебенцата си и после да полагат само палиативни грижи за тях, докато са живи, за да могат да си отидат от живота в любов и спокойствие.

Гледам "Частна практика" и там едната лекарка Amelia износи бебе с аненцефалия (без мозък) и дари органите му веднага след раждането.

Мисля си, че за мен абортът би бил по-страшен от това да си родя бебето и да го гушкам, докато умира. НЕ ИСКАМ да си тетствам мислите в реалността, обаче. Стига ми толкова.

# 5
  • Мнения: 991
Ако се замисля конкретно за несъвместнимите с живота малформации най - вероятно не бих се съгласила да го износя. Може би това е правилната стъпка - да му дадаеш живот, но пък няма ли да се измъчи предостатъчно това човеченце?! Дори да живее само ден в болка, не бих се съгласила, така си мисля ...

# 6
  • Мнения: 1 266
Ако се замисля конкретно за несъвместнимите с живота малформации най - вероятно не бих се съгласила да го износя. Може би това е правилната стъпка - да му дадаеш живот, но пък няма ли да се измъчи предостатъчно това човеченце?! Дори да живее само ден в болка, не бих се съгласила, така си мисля ...

То затова се казва палиативни грижи - като при възрастните с тежки онкологични и други заболявания - защото се осигурява всичко необходимо, за да не страда бебето, вкл. обезболяване. Няма тук правилно и неправилно, има личен избор.
Моето бебе беше много зле, сигурно много е страдало и не би било правилно да настоявам да го износя, но визирам други случаи, при които децата са на практика "здрави" по време на бременността, защото тялото на майката компенсира вместо тях, например синдром на хипопластичното ляво сърце, с-м на Потър и други подобни.

# 7
  • Мнения: 991
Това, което ти знаеш, понеже си лекар, надали наистина има кой да го обясни на родителите, на чието дете в утробата на майката е открита малформация ... Много имаме да учим в това отношение. Да не говорим, че повечето лекари гледат на пациентите като на средство да изкарат някой допълнителен лев и не смятат, че трябва да се напрагят с излишни грижи по тях ...

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 959
Мда, след всичко преживяно при мен, нещата са явно по-различни в главата ми.
Мисля, че преди години бих го износила- когато все още нямах деца и се борех да забременея.
Но сега - по-скоро не.

# 9
  • Мнения: 1 266
Всъщност не е въпросът какво бихме направили ние лично, а не е ли редно да имаме право на избор?

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 959
Естествено, че трябва да имаме право на избор...
По принцип няма ли разни документи, чрез които всъщност се съгласяваме на всякакви интервенции? Съответно, ако не се подпишат, мисля, че не могат да те накарат на каквото и да е.

# 11
  • Мнения: 1 266
Да, ама въпросът не е да ти се налага в момент, в който си най-уязвим, да се налага да се конфронтираш с всякакви "авторитети", за да извоюваш това, което намираш за най-добро за себе си и детето си - а, напротив, те да те подкрепят в избора ти и да те улесняват и подкрепят по всякакаъв начин.

# 12
  • Мнения: 991
За да те подкрепят тези авторитети е нужно едно просто човешко отношение, което не е присъщо за повечето от тях ... Особено старото поколение.

# 13
  • Мнения: 1 266
За да те подкрепят тези авторитети е нужно едно просто човешко отношение, което не е присъщо за повечето от тях ... Особено старото поколение.

Всеки ден си блъскам главата защо е толкова трудно да си добър...

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 297
Незнам какви грижи можем да очакваме от българските лекари, след като ме питаха "Вие изследване не си ли направихте" и то като отивах при тях с малката???? Още не мога да го проумея виждаме с детето, отивам при нея като специалист а тя ме посреща с този въпрос. И през цялото време цъкаше и повтаряш олелеле..... и възкликваше оле ама тя си гледа ръчичките, оля ама тях ходи... и така нататък. Детенцето ми беше със Синдром на Даун. има ли значение дали съм си правила изследване, след като детето ми е с мен? Не искам да се сещам през какви трудности съм минала. И то при положение, че детето ми нямаше сериозни проблеми. Не искам да си мисля какво щеше да е ако се нуждаеше от лечението, за което вие говорите. Не смятам, че нещо може да се  направи тук в тази насока. По-скоро ще обрече родителите на още по-голямо страдание!

Общи условия

Активация на акаунт