Завръщане в България и национално осиновяване

  • 30 066
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
 

Здравейте на всички,

 Нашият случай е следният. Аз съм с българско гражданство а съпруга ми е с испанско. Живеем в Испания. Решили сме аз да се върна в България и да започна национален процес за осиновяване. На този етап възникнаха следните въпроси:

- Трябва ли да скрия че съм омъжена?

- Представям ли документ за граждански брак?

- Как проверяват че живея в България и тези 183 дни годишно без прекъсване ли са и как се доказват?

- Освен от работна заплата приемат ли се и други доходи, като рента от чужбина или спестявания?

- Как се удостоверяват доходите? С банкова сметка в българска. банка?

- Собственик съм на жилище в Българя, в което понастоящем живеят родителите ми. Това трябва ли да се декларира, при условие че не живея там?

- Как мога да си направя медицинското свидетелство без да имам личен лекар?

-Тотални новаци сме в това начинание, смятате ли че имаме нужда от адвокат?

Благодарим предварително на всички.

# 1
  • Мнения: 712
Здравей! Simple Smile Накратко:

- Трябва ли да скрия че съм омъжена?
В никакъв случай не трябва да криете, че сте омъжена! Вие декларирате, че дадените от Вас данни са верни и носите отговорност в случай на подвеждане.

- Представям ли документ за граждански брак?
Да. В случай, че документите са на чужд език, трябва да бъдат преведени от заклет преводач.

- Как проверяват че живея в България и тези 183 дни годишно без прекъсване ли са и как се доказват?
След като пребивавате в страна - членка на ЕС, това няма как да се провери или докаже. Но престой в България се доказва с адресна регистрация, доходи от страната, здравна осигуровка...

- Освен от работна заплата приемат ли се и други доходи, като рента от чужбина или спестявания?
По принцип обявявате Вашия личен доход (- заплати, пенсии от България или от чужбина), но освен това бихте могли да декларирате издръжка от страна на съпруга и други  (примерно, спестявания). Разбира се, това също е доказуемо с документ (примерно с банково извлечение)...

- Как се удостоверяват доходите? С банкова сметка в българска. банка?
Обикновено с фишовете от заплатите (за 6м. назад)... Ако бъркам, да ме поправят съфорумките

- Собственик съм на жилище в Българя, в което понастоящем живеят родителите ми. Това трябва ли да се декларира, при условие че не живея там?
Това, че сте собственик на имот, може да се опише в социалния доклад, но не е задължително, нито изобщо е задължително условие (за осиновяването) да имате собствено жилище. Може да живеете под наем. По-важно е, какви са условията, в които ще се отглежда детето. Между другото, наличието на собственост се разбира и от удостоверението за платени данъци и такси (което изискват социалните).

- Как мога да си направя медицинското свидетелство без да имам личен лекар?
Не е добре да нямате личен лекар или зъболекар, тъй като социалните се интересуват от този въпрос във връзка с възможността за адекватни грижи за детето. На личен лекар бихте могли да плащате и като частен пациент, но по принцип е добре да имате осигуровка. Пък и това все пак също доказва пребиваване в държавата...

-Тотални новаци сме в това начинание, смятате ли че имаме нужда от адвокат?
Адвокат не е необходим, поне на етап подаване на заявлението. Първоначално трябва да отидете до съответното РДСП и от там ще получите списък с необходимите докъменти (във форума необходимите документи са изброени на доста места). Събирате ги, подавате ги, минава социалната проверка, изкарвате подготвителния курс и чакате. Simple Smile Ако съпругът Ви също живее в България, може да осиновите като семейство по национална процедура. Ако той живее в Испания, ще се наложи да осиновите сама, а после съпругът Ви да осинови вече Вашето дете. По каква процедура става това трябва да се информирате на място в Испания. 

Успех!

# 2
  • Мнения: 3
Здравей Chandra_Den,
Много ти благодаря за отговора. Информацията ти ми е много полезна, но получавайки отговори на едни въпроси вече възникнаха други:
- Мога ли да платя здравни осигуровки за минал период?
- Съпругът ми ще остане в Испания, трябва ли да удостоверявам защо?
- Банковото извлечение може ли да е от испанска банка?
Поздрави!

# 3
  • Мнения: 712
- Мога ли да платя здравни осигуровки за минал период?
Да, можеш да заплатиш здравни осигуровки за минал период от време и мисля, че това е един от начините да възстановиш здравноосигурителните си права в България (заплащайки вноските за последните 36 месеца назад). Иначе ако си била осигурявана в държава - членка на ЕС (в случая в Испания) и реално си се завърнала в България (т.е., напускаш испанската Каса), от испанската Каса би трябвало да ти издадат (по твоя молба) едно удостоверение E104, което представяш в България и така възстановяваш правата си у нас. В България можеш да се самоосигуряваш, като месечните вноски на самоосигуряващите се за 2014г. са 16,80лв. на месец.
Ето линк със синтезирана полезна информация:
http://proverka.eu/blog/tag/%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BC%D0%B5%D1%80 … 0%B2%D0%BA%D0%B8/

- Съпругът ми ще остане в Испания, трябва ли да удостоверявам защо?
Не ми стана ясно, да удостоверяваш какво? Така или иначе, най-добре е да попиташ в съответното РДСП по местоживеене, какви документи ще изискват от съпруга ти.  В крайна сметка ти СИ омъжена (без значение, в коя държава си сключила граждански брак) и вие със съпругът ти сте едно семейство (все едно, гражданин на коя държава е той) и затова социалната проверка ще се извършва отчасти и за него, независимо от това, че не живеете заедно...

- Банковото извлечение може ли да е от испанска банка?
Банково извлечение може да е и от испанска банка, но ако сметката е на твое име. Въпросът е, че местоживеене в България се доказва основно с доходи от България. А и като живееш в България, не е ли нормално да имаш българска сметка. Евентуална месечна издръжка от страна на съпругът ти също трябва да е доказуема (примерно да може да се проследи по банков път)...

# 4
  • Мнения: 3
"Реалното ми завръщане"  точно тук е въпроса. Трябва да изглежда реално, но няма да е такова и точно заради това трябва да го подготвя добре. За съжаление това е единственият начин да осиновя дете чрез национален процес за осиновяване. Надявам се да не бъда изтълкувана погрешно, смятам че не е справедливо да се третират български граждани като чужденци само защото живеят извън България.

# 5
  • Мнения: 3
Zdraveite,
namesvam se vuv vashata diskusia, zashtoto i az obmisliam da podam dokumenti v Bulgaria za nazionalno osinoviavane.
Jiveia ot godini v Italia, omujena sum tuk i tuk rabotia kato konsultant s li4na firma.

Imam edin kup vuprosi i ne znam ot kude da zapo4na....
- Kato imash li4na firma registrirana v 4ujbina, mojesh li da dokajesh dohodi v Bulgaria, bez da imash trudov dogovor?
- za muja mi shte e nevuzmojno da dokaje mestojiveene e dohodi v Bulgaria. Kakvo sledva? Kakvo mojem da napravim?

Blagodaria vi predvaritelno.

# 6
  • Мнения: 712
За национално осиновяване е важно, приоритетно да пребивавате в страната (в България). Т.е., ако частната Ви фирма е със седалище в Италия се предполага, че живеете там и следва да осиновявате по международна процедура. Но ако развивате дейност и в България, имате "клон" тук или сте основали фирма и у нас, тогава бихте могли да докажете доход от страната.

Ако съпругът Ви живее в чужбина, бихте могли да кандидатствате и да осиновите сама (нашият закон го позволява), но тъй като сте женени, социалната проверка ще се извършва и на двама ви, от България. Възможно е да поискат поне скайп-среща с него, ще изискват и документи от Италия (свидетелство за съдимост, свидетелсво, че срещу него не се водят дела, че не са отнемани родителски права, медицинско и т.н.). Стигне ли се до осиновяване, съпругът Ви трябва да подпише декларация, че му е известен този факт и е съгласен... А в последствие може да осинови и той детето на съпругата си...

Но от всичко най-важно е, Вие да сте в България приоритетно. В противен случай трябва да осиновявате международно. Доколкото знам, в Италия има доста посреднически фирми, работещи с България...
Успех!

# 7
  • София
  • Мнения: 175
Здравейте! Благодаря за чудесна тема, която дава надежда и на живеещите в чужбина българи!   bouquet  Ако не Ви затруднявам и имате възможност, бихте ли отговорили и на моите въпроси:

1. Омъжена съм, живеем в чужбина, съпругът ми също е българин, но няма възможност да се върне за дълго. Ако аз се прибера в България, /имам постоянен адрес/ възстановя здравните си права  и имам прилична сума в българската си банкова сметка, необходима ли ми е и работа? Имам и сметки в чуждестранна банка, извлеченията трябва ли да бъдат преведени?

2. От поста на Chandra_Den разбрах, че освен декларация, мъжът ми ще трябва да подготви и всички останали документи, необходими и на мен. Той може да се прибере, за да ги извади  и заедно да пуснем заявлението /от мое име, но физически да сме заедно/. Това ще попречи ли на процедурата, в смисъл, че неговите документи ще са от България, а не от страната по местопребиваване?

3. Какви други стъпки да предприема, за да докажа местопребиваване и добро финансово състояние? Има ли финансов минимум, който трябва да покрия?

 Имам хиляди въпроси и сега изчитам всичко, до което се добера. Благодаря ви, че ви има!




# 8
  • Мнения: 712
Здравейте Петмил!  Simple Smile Направо към въпросите:
1. Ако сте се прибрала в България; възстановила сте здравно- осигурителните си права; проверила сте в ГРАО, на какъв адрес се водите и при несъответствие сте подала декларация за новия адрес, трябва просто да докажете редовни месечни доходи. Това може да е и издръжка от съпруга. Не е необходимо да показвате/доказвате спестяванията си. За извлечения от чужда банка според мене е по-добре да не споменавате дори. В България няма регламентиран минимум месечен доход. Предполагам,  към 600 - 1000лв. са разумна сума.

2. След като съпругът ви е българин, повечето документи така или иначе са български - свидетелство за  брак, медицинско (включващо манту, каквото в чужбина не се прави, пълна кръвна картина,  изследване за спин и васерман), психо - че не се водите на отчет в психо диспансер, от данъчното - че не се дължат данъци и такси. Не знам, социалните от къде (от коя държава) ще му поискат свидетелство за съдимост, че в момента не се водят дела е че не са отнети родителски права, защото всеки тълкува различно...

3. Вече отговорих в т.1,  но ме се иска до споделя,  че някои социални се заяждат. Не искам да ви плаша,  въпрос на късмет е. Но е добре да сте подготвили версия, защо живеете разделено. Примерно, в България трябва да се грижите за болни родители, той трябва да изкарва парички, може и да се прибере след време,  но е губене на време да отлагате осиновяването...

Важно е и в коя държава е той и какъв е визовия режим там (как ще получите виза с детенце, ако се изисква такава)...

Успех! Simple Smile

Последна редакция: нд, 17 авг 2014, 20:13 от Chandra_Den

# 9
  • София
  • Мнения: 175
Chandra_Den, благодаря!  Hug 
Става въпрос за Великобритания, така че няма да има проблем с визи. Все още не съм се прибрала и не съм задействала нещата, защото се чудя откъде да започна. Душата ми се е свила и много се радвам, че съществува този форум и отзивчиви дами като Вас!

# 10
  • Мнения: 106
Petmil,за някои документи има различни изисквания от самите социални агенции.На мен например 1.Не са ми искали документ от данъчното за платени данъци.
2."Манту" също не са искали задължително, просто искаха документ, че не съм регистрирана в туб.диспансера.Там правят проверка по лична карта и на момента ми издадоха бележката.
3.В София в НСС - национална следствена служба ми издадоха документ, че срещу мен не са образувани дела.
4.От Общината по местоживеене - по лична карта, ми издадоха документ, че не съм поставяна под запрещение и не са ми отнемани родителски права.
5.Служебна бележка за доходите за предходните 6м. от месторабота.
Но, пак да доуточня, на място от Агенцията ти предоставят лист за  всички документи и изисквания по тях.
Успех в начинанието.
 

# 11
  • София
  • Мнения: 175
DPP, благодаря Ви за отговорите! Само не разбрах искали или не са, служебна бележка за доходите?

# 12
  • Мнения: 712
Най-добрият вариант е да сте разговаряли предварително със социалните от съответното РДСП и те да ви разяснят процедурата, да ви дадат списък с необходимите документи, както и да ви кажат, какво ще се изисква от съпруга. Знам, че в някои общини правят проблем заради невъзможността да се направи социална проверка и на двамата... Затова, информирайте се предварително "от извора"...

# 13
  • Мнения: 106
Да, искат служебна бележка за доходите.На мен ми искаха, мисля, че и на всички останали.Друг е въпроса какви са начините за деклариране на дохода и какво се признава за живеещи в чужбина.Тук не мога да помогна.Мисля си, че ако имате познати с фирма в която да ви впишат дори и на минимална заплата, би могло това нещо да ви свърши работа.Сумата от доходите ви не е определена, важното е да работите, за да поемате нуждите на детето.Но, при всички случаи ви е необходима консултация на място.

# 14
  • София
  • Мнения: 175
DPP, Chandra_Den, благодаря Ви!

Получих страхотни идеи и когато и ако премина през целия процес, ще опиша всичко стъпка по стъпка, за да помогна и на други, както вие помагате на мен.

Общи условия

Активация на акаунт