учене на право

  • 8 200
  • 42
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6
Аз съм завършила право и не съм го практикувала нито ден (освен в студентските си години, когато бях сътрудник). Мога да ви кажа, че в момента ЮФ бълват юристи, пазарът е претрупан и конкуренцията е убийствена! Заплатите са паднали до самото дъно и е нещо страшно. Sad Просто правото не е това, което е било преди 10 години.

# 31
  • Мнения: 347
Съгласан съм, Bibi, аз затова се тюхкам за това право.
Само по себе си е прекрасна наука и в идеалния вариант може да има добра реализация, но
въобще не вярвам в идеалния вариант.
За мое съжаление сина ми не иска в никакъв случай инженерни науки, медицина, фармация - т.е. науки, които биха му осигурили по-добри възможности за намиране на работа.
Остават хуманитарните дисциплини - обича история, география, български...
Направо не знам какво да го посъветвам.

# 32
  • Мнения: 2 450
Съгласан съм, Bibi, аз затова се тюхкам за това право.
Само по себе си е прекрасна наука и в идеалния вариант може да има добра реализация, но
въобще не вярвам в идеалния вариант.
За мое съжаление сина ми не иска в никакъв случай инженерни науки, медицина, фармация - т.е. науки, които биха му осигурили по-добри възможности за намиране на работа.
Остават хуманитарните дисциплини - обича история, география, български...
Направо не знам какво да го посъветвам.

Социология или журналистика с българския щом е добре. Или маркетинг, макар че и там е куцо и сакато.

# 33
  • Мнения: 347
За журналистиката - мисля, че и там е доста спорна реализацията.

Социологията - какво ще работи след това? Не знам дали има много възможности за социолози в БГ.

# 34
  • Мнения: 347
Пропуснах още нещо - какво ще кажете за Туризъм - тази специалност я има и в СУ, и в УНСС. Може да се кандидатства с география.

# 35
  • Мнения: 2 450
Пропуснах още нещо - какво ще кажете за Туризъм - тази специалност я има и в СУ, и в УНСС. Може да се кандидатства с география.

Еми аз завърших социология и работя като IT хахахха. Социология може да работи в маркетингови и социологически агенции и в някои държавни служби, малко колеги се реализираха точно като социолози, ама никой не е останал без работа, то въпроса е нещо да запише, докато се ориентира какво иска. Туризъм ако иска да работи в хотелиерския бизнес няма лошо. Най -добре да направи няколко теста за професионално ориентиране, а не така на сляпо -ми харесвам география значи туризъм. Има купища онлайн, не са перфектни естествено, но горе-долу ще го насочат малко повече:
http://www.testq.com/career/quizzes/126-career-personality-test
https://www.careerfitter.com/free_test/careerbuilder

# 36
  • Мнения: 347
Благодаря за тестовете faiona!

# 37
  • Мнения: X
Интересна и актуална за мен тема.melange и аз съм в твоето положение,като кажа че сина харесва история и се е ориентирал към право,първата реакция и че исак да учи за потенциален безработен.

# 38
  • Мнения: 347
Ana74, в началото се стрясках от такива коментари.
Напоследък установих, че хората ей така си говорят, без много много се замислят. Чули... имали познат...
Последният пример е учителката по английски на сина ми: детето споделило, че смята да учи право и тя се хванала за главата - колко безработни имало, каква корупция...По стечение на обстоятелствата тя е учителка и на сина на моя приятелка. И онзи ден случайно си говорим и приятелката ми казва: "Да знаеш, нашата учителка по английски говорила на сина ми каква перспективна специалност била морското право... "
Така че спрях да го мисля. В този живот има шанс, късмет, желание...
То ако гледша така - икономисти бол. Говорят за инженерите - колко е перспективно, но съвсем скоро от нашето Бюро по труда ми казаха, че има много безработни инженери. Лекарите може да са добре - но навън...
Ако го мислим така, то не знам какво трябва да правят, за да им е гарантирана работата.
Вече не го мисля. И на него казах - следвай вътрешните си усещания.
Каквото се получи това е - радваме се ако е добро, сменяме ако сгрешим.

# 39
  • Мнения: 269
Естествено, че можеш да се върнеш в БГ след като си завършила навън. Трябва обаче да си мотивирана, за да прескочиш няколкото приравнителни изпита, които ще трябва да издържиш, униженията, които ще получиш безплатно от българските си колеги, няколкото безплатни години, през които ще трябва да стажуваш и вероятно още няколкото такиа месеца, докато си търсиш работа, ако нямаш много стабилни връзки в средата.
Ако искаш да учиш ЕС право, още по-добре. Трябва само да имаш предвид, че в БГ нямаш много поле за изява с такова, освен в представителството ня някоя институция, но там местата са броени и обикновено предварително преброени.
Ако искаш да ставаш адвокат, най-добре е да си правиш изпитите в правоспособност в БГ, тоест да се прибереш след магистратурата. После се връщаме на точка едно.
Трябва също да имаш предвид, че в момента в БГ изобщо не е рентабилно да си юрист. Тоест ако си готова да работиш за единия гол престиж в очите на някоя персона, дерзай!

Понеже сигурно ще има сега коментари по поста ми, за пояснение - завърших Право в Страсбург и работя в Съвета на Европа.

Ако имаш други въпроси, насреща съм!

# 40
  • Мнения: 347
ТуКВу4ка, бих искала да те попитам - а има ли възможност, след като завършиш Право в БГ да се реазлизираш в чужбина и знаеш ли какви магистратури, специализации или др.подобни са необходими за това?

# 41
  • Мнения: 269
Ако искаш да практикуваш в страната, в която си завършил Магистратурата си, реално няма особено значение. Единственият фактор би бил пазарът, защото не всички юристи са еднакво търсени. Зависи също и от професията, която искаш да практикуваш, защото съдии, нотариуси и прочие изискват националност. Адвокатската професия е регламентирана навсякъде - тоест или се приравнява правоспособност получена в БГ, или се получава такава в съответната държава.

# 42
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 369
Когато съобщих в къщи, че искам да уча право (мечта мие от много малка), всички се нахвърлиха върху мен със същите доводи, как видите ли не произхождам от семейство на адвокати, как те са икономисти и не могат никак да ми помогнат, как се обричам, бля, бля, бля
Завърших право първа във випуска, можех да избирам къде да си карам стажа, веднага ме приеха в адвокатска колегия и започнах работа (не като секретарка, а като младши адвокат, с мои си дела и всичко) в кантората, в която работех през цялото време до като учех. Влечеше ме международното право и не спирах да правя всякакъв ресърч и хиляди публикации.
Европейски университет видял публикациите ми и ме покани да запиша докторантура при тях. Съгласих се веднага. През цялото време до като учех работих, отново по професията. След това реших, че отново не е това което искам и записах магистратура в друга държава, завърших и работя това което искам.
Та, мисълта ми е, много учене, много работа, много упоритост, много стажове и няма невъзможни неща.
Какво означава, ще учиш 5г и ще станеш асистент и ще носиш кафета? Не няма, не съм учила 5г за секретарка. Ако човек има желание, намира начина, определено не е лесно, но ако правото не е част от теб (не е в кръвта ти), а само си мислиш, че ще направиш големите пари, по добре не го започвай.

Общи условия

Активация на акаунт