Холандска тема - 42

  • 120 596
  • 921
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 4 740
Здравейте мами в Холандия. Имам въпрос към вас ако някой може да даде информация, ще съм благодарна. От 10 години живеем и работим във Белгия. Имаме 2 деца, които учат тук. ММ се премести да работи в Холандия от близо година и пътува. Но сега се замисляме за преместване в Холандия, още повече ,че и моята фирма може да ме премести. Въпроса е обаче дали ще е по-добре да го направим?!? Знаете едно преместване не е лесна и проста работа, а аз нямам база за сравнение. Има ли от вас мами живели във Белгия и Холандия? Ще ми се да чуя мнение на запознати с начина на живот в двете страни. По- конкректо ме интересува:
- какви общински данъци се плащат в Холандия
- как се определя данък смет и колко долу-горе е на година
- колко са медиц.осигуровки или т.н. мутуалитет
- безплатно ли е средното образование в Холандия, какви са таксите ако не е и купуват ли се учебниците
- има ли към всяко училище платена занималня преди и след училищно време за работещи родители
- как се определя данъка на кола и застраховката ако колата е регистрирана в Холандия (чух че данъка и застраховките на колите били много по-скъпи от Белгия)
- вярно ли е, че където и да живееш в Холандия плащаш данък канали и колко е на година (тук няма такъв данък и не ми говори нищо)
- лесно ли е да теглиш кредит за къща в Холандия ако имаш гарантирана работа
Много въпроси, но няма от къде да науча отговорите... Колеги холандци на ММ го разубеждават, че много по-евтино било да живееш във Белгия, но аз не съм много сигурна доколко те знаят разликите...Grinning
Ще питам и във белгийската тема, дано някой е минал по моя път и може да даде информация...

# 646
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
За тези, които имат деца в основното училище: приятелски препоръчвам да не оставяте само на училището, а да се занимавате с децата. В основното образование има, за съжаление, много проблеми, които си проличават, когато стане време за средно образование.
И за висшето също. Очудена съм от суперлативите за холандското образование написаби във форума. Аз съм страшно разочарована от не професионализма във основното училище на синът ми. Първата година в средното училище беше ад за него. Дори той ми каза че нищо не са учили преди и всичко се започва от начало от граматика и таблицата за умножение. Мъжът ми е холандец, говорим на холандски в къщи няма езикова бариера. Има страшен недостиг на кадри, хората които преподават нямат дори завършена бакалавърска степен а са стажанти. Не говорят правилно езика. Децата се занимават със извънкласни мероприятия защото няма кой да преподава. В Амстердам се обсъжда 4 дневна учебба седмица по тази причина. Така е в Randstad. По селата не знам. Това е моето впечатление от тук. Радвам се че има и доволни и пожелавам успех на децата им, но моят съвет е да останете критичнни защото ако детето ви няма необходимите знания и не е подготвено няма да продължи и на любезните добре настроени учители не им пука за това. Но това е част от лицемерието на холандците като нация и е др тема.
Явно си зависи от самото училище - никога сме нямали преподаватели без необходимото образование, всички преподаватели на сина ми са били професионалисти и са си гледали много съвестно работата. Децата получиха солидни знания по всички предмети, правиха много проекти - самостоятелни и в група и винаги са били подкрепяни от учителите. Всяко дете вървеше с различно темпо, според възможностите и амбициите си. Мога да кажа, че към сина ми преподавателите бяха изключително критични и изискваха много, но това е защото и детето е доста амбициозно. Има деца, които учат за 6 и получават 6, има такива които учат за 10 и получават 10. Не съм видяла някакво делене на холандчета и чужденци, всичко е според знанията и уменията (синът ми години наред е представял училището на състезанията по математика). Определено има достатъчно задълбочени знания по всякакви предмети не само писане, четене и т.н. Два пъти премина в по-горен клас по средата на годината. Никога не съм се занимавала с него след училище (и да искам не мога не зная холандски).
Харесвам холандкста система, особено много баланса заетост - свободно време - щастливи деца. Казвам го опита на три системи - детето започна училище в Испания, завърши основно в Холандия (никога не е бил в специален клас за езика, хвърлиха го направо в дълбоките води), сега е в трета държава и учи в американски колеж (все още страда по колежа който избра и където беше приет в Холандоя). Тук също изкара много високи оценки на приемните изпити (английския не му е първи език), имаше доста езикови трудности първия срок, но успя да навакса и в момента е с доста високи оценки. Холандксата система го подготви много добре за това с което се сблъсква сега (единствено, че имат многооооооо домашни и по=малко свободно време, но се преживява)
Та, мисълта ми е - всичко си зависи от желанието и възможностите на детето. И от училището разбира се, но ако дадено училище не ви допада, сменете го, това поне е лесно.

# 647
  • Мнения: 3
Здравейте, добри хора! След много търсене на информация, попадам на тази ценна тема.  Предстои ми сезонна работа в Zeeland, Middelburg чрез холандска агенция за временна заетост. Ще подпишем договор за 6 месеца, но имам неяснотата по някои въпроси.

1.Адресната регистрация. Агенцията ми осигурява квартира. Разбирам, че бсн номер се получава за 4 месеца, но в моя случай за 6 месеца какво трябва да направя? Ще дължа ли данъци?  И актът ми за раждане трябва ли да е легализиран или само да си извадя европейски формат от Бг общината ми?

2. Здравна осигуровка. Казаха ми, че ще трябва да внасям месечно за здравно осигуряване 135 евро, от които 85 евро се връщали, но как се връщат тези пари?

Ще ми е интересно да споделите и какво мислите за временната заетост, за какво трябва да се внимава при подписването на договор при тези условия.

Благодаря предварително!

# 648
  • Нидерландия
  • Мнения: 618
Защо не зададете тези въпроси на, холандската агенция по заетост? Те би трябвало да знаят как стоят нещата защото това им е работата. Тук във форума не разчитайте на компетентен юридически съвет по трудово право☺️

# 649
  • Мнения: 3 769
Агенцията обикновено осигурява жилище без адресна регистрация. Бсн ще важи до края на договора. Ако възнамерявате да сключвате нов договор след 6те месеца, тогава ще ви е необходима адресна регистрация. Тогава ще ви трябва и акт за раждане, европейски формат.
Здравни осигуровки не са ми връщали, не мога да съм полезна.
Успех!

# 650
  • Мнения: 116
Агенцията обикновено осигурява жилище без адресна регистрация. Бсн ще важи до края на договора. Ако възнамерявате да сключвате нов договор след 6те месеца, тогава ще ви е необходима адресна регистрация. Тогава ще ви трябва и акт за раждане, европейски формат.
Здравни осигуровки не са ми връщали, не мога да съм полезна.
Успех!

Сигурно ли е? Знам че BSN няма срок на валидност. Адресната регистрация вече е друго нещо... Изкарвайки си BSN по процедурата за кратък престой освобождава работника от задължение за адресна регистрация от 4 месеца. След този период BSN все още си е същия, но вече се изисква регистрация на адрес или се бъркам?

# 651
  • Мнения: 3 769
Bsn всъщност има значение за данъците. Адрес с години не се изисква, макар че е възможно да има такова правило и да се заобикаля елегантно от фирмите работодатели. Аз пиша от личен и на приятели опит и то основно за района на Амстердам.

# 652
  • Мнения: 3
А аз с моя BSN като сезонен работник за 6 месеца ще дължа ли и данъци?

# 653
  • Мнения: 116
Не знаем, какъв договор имаш с Фирмата, не сме и прависти. На теория можеш да работиш в друга страна членка до шест месеца без да си постоянно пребиваващо лице там. И все пак отговори изисквай от работодателя, по възможност да не са само вербални, та да не излезе “аз така ти казах, ама не си разбрала”.

# 654
  • Мнения: 3 769
А аз с моя BSN като сезонен работник за 6 месеца ще дължа ли и данъци?
Нека да съм необразован идиот, но не се ли дължат данъци върху всеки отработен в Нидерландия час?

# 655
  • Мнения: 2 993
Лейди Рамкин,

Не съм сигурна. Не съм компетентна, но да приемем, че аз живея постоянно в България и извършвам услуга за чужда фирма/ фирми, дори от различни държави.
Законът казва, че дължа данъци в държавата, в която съм живяла повече от 185 дни през съответната календарна година.

# 656
  • Мнения: 267
Първият ни престой в Холандия беше за долу горе същият период и на мъжа ми бяха удържани данъци. В края на годината ще си получи Ярограф и след това от данъчното в Холандия ще й дадат документ, който да попълнят в България и след това да представи в Холандия, за да й се възстановят част от данъците. Има счетоводители българи,чиято такса не е много висока и могати да й обяснят цялата процедура.

# 657
  • София
  • Мнения: 485
Здравейте мами. Имам един неясен върпос... След като напусна Холандия и се прибера окончателно в България, имам следното питане - ако имам задължения към Холандия ще ми се прехвърлят ли в България ? Става дума за върнатите пари от здравните застраховки . Аз вече върнах определена сума, но имам опасения че ще се преизчисли общия ми доход за годината септември месец и ще ми бъде надчислена допълнителна такса. Искам да съм коректна и затова трябва да знам какво ме очаква, тоест ще стигне ли това нещо до България?

# 658
  • Мнения: 3
Как се връщат пари от здравния застраховки?

# 659
  • средноголям град в България
  • Мнения: 145
Има ли живеещи в Ротердам? Как се справят там с коронавируса? В нашите новини почти не говорят за Нидерландия, повечето са за Германия. Питам, защото синът ми е там и казва, че всичко е ОК, но явно го прави, за да не се притесняваме. Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт