Какво значи "възпитание на дете"?

  • 16 371
  • 354
  •   1
Отговори
# 285
  • София
  • Мнения: 12 006
Да, това с научаването на английски от телевизията ми е любимо. Защо ли не научават и български така!
Всъщност хората научават родния си език /който и да е той/ точно от слушане и възприемане на отделни думи, които после свързват в изречение и накрая го проговарят. Както знаем това се случва в бебешката възраст около годинка, 1+г. Не съм чувала някой да е научил родния си език със специални уроци. С повече занимавка от страна на отглеждащите да, ама бебетата не ходят на курс по български /или родния им там/ за го проговорят.
И да, учи се английски от анимационни филмчета. Те са направени така, че думите да са елементарни и свързани с картинка, за да се покаже каквото се казва - лесен метод детето да разбере какво значи еди си коя дума.

# 286
  • София
  • Мнения: 62 595
Не зная вие какво знаете - децата са си ваши и правете каквото щете. Няма да споря с твърдения тип манджа с грозде.

# 287
  • Мнения: 30 802
Ами такъв е животът с деца - манджа с грозде и гледаш да минеш през деня с минимум поражения. Вече някоя майка ако е особен инат, може да държи да е тотален пурист в някои аспекти. Примерно ще готви винаги с детето до себе си, ако ще и вместо 15 минути готвенето да й отнеме 2 часа и много допълнително бърсане. Но само и само да не го сложи пред ТВ с Пепа Пиг. Или с каквото реши.

Никоя майка не разчита САМО на телевизор. Денят е микс от общуване и моменти, в които може да няма общуване. Поради ред причини, вкл. че мама е човек, не машина, и невинаги може да откликва с ентусиазъм.

Изобщо, много е яко да се правиш на пурист по отношение на неврологчната подредба на детето, докато е в ограничен и защитен свят. След това обаче идва истинският, хаотичен "манджа с грозде" свят.

# 288
  • София
  • Мнения: 62 595
Ей, това мързелът е велика работа!

# 289
  • София
  • Мнения: 12 006
Не е до мързел, а до оптимизация на времето. Не всеки може да си остане без работа докато децата му станат тинейджъри и да се занимава основно с тях. Нормално в домакинството е вкл. чистене, подреждане, пране, готвене и т.н. дейности. И ако детето гледало за по 15-20 мин на ден филмче, докато мама пълни тавата за вечеря, която да опече, докато си гледа детето, не виждам драма. Е, има и кротки деца, които могат да се занимават без ТВ за 20 мин, ама не са всички. Щот познавам и една която е върла противничка дадето да гледа ТВ. Мъжа й не и помага особено, т.к. живеят в къща с двор и се занимава доста с градината /зарзават и плодове за лично ползване заради децата/, ремонти по къщата, пазаруване и т.н. Та тя готвеше вечер след 11-11:30ч. или ставаше сутрин в 4-5ч., т.к. ходеше и на работа. Вечер дори салата не прави, прави я мъжа, защото тя гледала детето. Това го правеше и бременна с второто. Не можело да готви, а детето да си играе самО или да гледа ТВ. С баща си не искаше да стои, та трябваше и нея да вижда в стаята. Е след като роди и второто установи, че няма как да кара с по 3-4 часа сън и си промени ежедневието, но това след може би 4-5г. недоспиване.

# 290
  • BG
  • Мнения: 892
А има и случаи с  деца, които след филмчета на инглиш проговарят на нейтив английски, ама се налага да се ходи после дълго време на логопед за да проговорят на български. Така че всяко нещо е нож с две остриета.

# 291
  • Мнения: X
Моето дете не проявява интерес към детски филмчета.
Но обожава музикални канали по тв.
Харесва филмите на Дискавъри с животни.

Последна редакция: нд, 19 яну 2020, 15:20 от Анонимен

# 292
  • Мнения: X
Щом този начин е толкова ефективен, да посаждаме децата пред филмчета да учат и български, защо да си губим времето да общуваме с тях?
Друго ти казва Сирената, Анди. Съвсем друго. И е абсолютно права относно научаването и свободното проговаряне на езика.

# 293
  • Мнения: 30 802
Не знам, наистина има майки-булдозери, но обикновените жени нямат интерес към детето сс 100% ентусиазъм в 100% от времето. Общо взето нормалното е да зададеш тон за някаква игра, да насочваш и да се отдалечиш. Пляски и песни цял ден- може, но общо взето го правят до годинката, след това детето влиза в ясла и го виждат пак чак като стане абитуриент.

Не знам, Андариел може наистина да е имала много ентусиазъм непрекъснато да измисля дейности. Аз нямам такива сили, и аз съм човек. А децата ми не са експеримент по неврология.

# 294
  • Мнения: X
Права дали е Сирената никой не може да каже, защото доколкото знам сред нас няма англичани (хамериканци). За да проговори едно дете роден език в чужбина трябват неимоверно много усилия, филмчетата са едно голямо нищо. Пък тук дори не говорим за роден език, който се говори вкъщи. Но са кажем, че така се провокира интерес към езика и се поставят някакви основи.

# 295
  • Мнения: 30 802
Децата в чужбина са потопени в чуждоезикова среда цял ден. Ако са си у дома и се говори на родния език, ще го научат, няма как. Но не на ниво, както се говори в съответната държава. Моят интерес към английския е като втори език и като необходим глобален език. Ако едно време е било странична способност, сега е ключова.

Не виждам защо да не може у дома да се говори на два езика. Малките ми дъщери знаят разликата и вече съзнателно превключват на различните езици.

Освен това наистина доста от клипчетата или анимации имат за цел усвояване на английския език и оттам граматичните структури са лесни за попиване. На български не знам имаме ли изобщо специалисти и учени по детско съдържание и езикови способности, или всичко е дублаж както дойде. То и анимация нямаме като хората де...

# 296
  • София
  • Мнения: 62 595
Разбирам какво казва, но това е поредната дъвка за родители да се чувстват добре и да мислят, че правят нещо без да правят нищо и че децата им са суперумни. С вярата няма да споря, тяхна си работа.

# 297
  • Мнения: X
Вкъщи може да се говори и на 3 езика, децата превключват и ги научават. Само, че вашият случай не е такъв (родители чужденци, живеят в трета страна), затова и го нарекох “полагане на основи”.

# 298
  • Мнения: 30 802
Моят случай е стандартни родители от 21 век, знаещи английски на много високо работно ниво, без да са native speakers. Съответно предпочитам децата ми да попият отрано, ако ще от клипчета, вместо да им забранявам, а после да го учим формално и дълги години. Като знам колко усилия ми отне чак на 15г. възраст да проговоря, пак благодарение на ТВ, се радвам, че дъщеря ми говори уверено на 5г. И по-малката също.

Не знам как е извън БГ и как се опазват такива деца от злия английски. И защо изобщо трябва да се опазват. Да, смесват езиците, след време почват и да ги разделят.

# 299
  • Мнения: 3 439
Затова все повече днешни деца са нарочени за хиперактивни - те не са хиперактивни, а просто никой не иска да ги научи, че проявата на търпение за пет минути и седене на стола е нормално. Как се очаква после това дете да седи на столчето в детската градина или в училище и да слуша учителката?
Какво столче, какви пет лева като до към четири годишна възраст нервната им система се развива и не е достатъчно узряла дори да преминават от една фаза на съня в друга. Какво търпение? Неслучайно училището започва от седем годишна възраст.  Да не говорим,  че хората са с различен темперамент, респективно и децата. Бих се притеснила ако детето ми седеше на столче.
С останалото съм отчасти съгласна. Не давам нищо друго освен телевизор, за да сготвя например (ако не е при мен да "помага"). Всъщност всичко в някакви граници може да бъде здравословно.

Общи условия

Активация на акаунт