„Zero waste“ и „Plastic-free“ като начин на живот – струва ли си?

  • 34 094
  • 921
  •   2
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 782
Все пак от личен опит мога да кажа, че когато се купуват качествени неща, компютри и телефони съвсем спокойно изкарват 10 години ежедневна употреба, битова техника - дори повече.
Те могат да изкарат, но хората са научени да купуват нови и нови. Някак се издигаш в очите на хората като извадиш последен модел телефон (с ирония го казвам).

# 91
  • Мнения: 11 210
Ами да са живи и здрави, да се издигат Simple Smile Нашата работа е да възпитаваме децата си в що-годе нещо смислено, пък дали ще сполучим - друга тема.

# 92
  • София
  • Мнения: 13 613
За книгата versus таблета - аз подкрепям Натали, но може би много зависи от различния опит на всеки.

...

Моят опит е с 4 деца, като четвъртото тепърва предстои да бъде ученик след няколко години, а през дома ни са минали купища учебници, тетрадки и помагала. Повечето учебници се печатат в безумни размери, с безумен шрифт и на лъскава хартия с цел да са по-скъпи и да се печели повече от тях. По всеки предмет се искат поне по 2 тетрадки. И това са купища и тонове хартия и безумно много пари. Често учебниците за предната година са вече ненужни за следващия випуск, защото се напечатват нови или старите се късат при употреба и се налага да се изхвърлят. Ние даваме вече ненужните хартии за рециклиране, но това пак са похабени ресурси. Децата ни си пазят вещите и дори имаме разни книги от популярната навремето поредица "Библиотека за ученика", които са останали от мое време и ги ползват, но това няма връзка с четенето.
Разбира се, не отричам хартиените книги. Обичам да чета и децата ни също са от четящите млади хора (двете големи дъщери конкретно, защото по-малките още не знам какви предпочитания ще имат). Няма пречка художествената литература да е на хартия. Аз коменирах учебниците и учебния процес. Има интересни учебни системи по света, при които учебниците са дигитални и часовете са под формата на презентации, като наистина насочеността е към ползване на по-малко хартиени продукти в учебния процес, което не означава, че младежите там не четат или не са достатъчно образовани. При нас целта на многото хартия в училище далеч не е свързана с грамотностт, за съжаление, а с печалбарството.

Ери, има много красиви керамични саксии, които на практика са вечни. Аз имам такива от моите баби и прабаби. И са красиви.

# 93
  • Мнения: 9 898
Чудя се няма ли начин тази отпадъчна пластмаса да се ползва за нещо смислено - да измислят технология, която я превръща в строителен материал - така ще има и по-голям интерес от събирането и изкупуването й в специални пунктове...
Или пък да се превръща в суровина за 3Д принтерите - когато те навлязат в бита, сами ще си правим дребните вещи за еднократна употреба, щом се съсипят ще се рециклират и ще се прави нещо друго от материала...
Но май учените още не са толкова напреднали...

От боклука в океана, в Австралия, произвеждат тухли с изключително добри свойства. Гледала съм, че правиха къщи на социално слаби с тях, но инициативата беше по-скоро частна.

# 94
  • Мнения: 1 673
Онзи ден гледах - от натрошена пластмаса в Индия правят пътища - топят я, слагат някакви лепила и го разстилат като асфалт. Колко е добро това като път - не мога да кажа. Аз съм виждала и парник, направен от пластмасови бутилки. Като ги напече слънцето какво ли ще отива на растенията, не знам... Най-добре е да се намали ползването им....

За гримовете - трябва някой да се наеме да изчисли след колко години сумарно ще се разгради напълно една Ни Ло или друга от нейната порода... Силикон, екстеншъни, изкуствени мигли, тубички, мазила, гримове... Сигурно и 5 000 години след нея някой цял природен парк още ще споменава майка й с неуважение...

# 95
  • Мнения: 29 913
Не, тогава ще сложат 21 век като начало на био роботите!

# 96
  • Мнения: 36 788
Скрит текст:
Малко грозно ще прозвучи, но понякога се чудя тези със силикона дали няма да ги излагат в музеите след столетия...

# 97
  • MI
  • Мнения: 11 868
Шегувате се вие, но четох че напоследък има голям проблем, че много бавно се разлагат телата и е трудно с новите погребения, липсва място. Заради консервантите било. Та със или без силикон, все има проблем. Joy

# 98
  • Мнения: 165
Благодаря за отговорите.Моят приятел е много скиптично настроен именно за това,че кошовете на някои места са смесени за пластмаса и хартия.Той смята,че не се рециклират,а всичко било схема за пране на пари.Аз продължавам да събирам разделно покрай мен и той се опитва,въпреки че доста недоволства.
Има и друго в малките градове на доста места в България изобщо няма кошове за рециклиране,което също не мога да си обесня защо.Хората в малките градове дори и да искат да събират разделно няма как да го направят след като няма обособени места или кошове.

# 99
  • Мнения: 1 673
Какво излиза? Балсамацията и тя вече е достъпна за всеки джоб... Simple Smile))
Изместваме малко хубава тема, но нека и да е забавна, а не нагнетяваща.
Вие представяте ли си за НиЛотата и подобни да запее някой ерген от века на нашите баби:
Николино, моме убава,
с очи - черни маслини (и хоп, падат й лещите)
с устни - зряла къпина (пробие се мехурчето и хоп там изтече каквото е вътре)
с коса - вита коприна (и се отскубнат екстеншъните, остане само на миене с дъждовна вода)
с гърди - два гълъба (и подруснат 2-те футболни кълба).

А сега към сериозното - някой ползвал ли е услугата от тази фирма. Имейлът им не съществува, а на формата за контакт на самата страница - пак не става. Звънял ли е някой на телефона и извозват ли от всички градове?
 
Цитат
Заявка за предаване на оборудване може да бъде подадена на телефон 0800 14100 (безплатен за абонати на български мобилни и фиксирани мрежи), както и на имейл order@makmetаl.eu. В случай, че услугата се предлага в съответното населено място и заявката бъде одобрена, заявеното оборудване ще бъде взето за рециклиране с безплатен транспорт.

# 100
  • MI
  • Мнения: 11 868
Разделят се на ръка, не знам защо но на много места има подобни схеми. Ето и тук при пластмасата се хвърлят и алуминий и тетрапак. И добре че етака, че и сега сме с 5 коша... Предполагам, че наистина ги рециклират, защото бях чувала оплаквания от техен служител, че циганите като ровят в техни кофи всъщност им правят нерентабилен бизнеса - трябва да осигурят контейнери, извозване, сортиране, а най-ценното вече е откраднато. Пак добре, ако не е повреден и контейнера.

# 101
  • Мнения: X
Такааам...

Лак за коса, гел, шампоан, маска, балсам, лакове за нокти, сенки, спирала, моливи, червила, фон дьо тен, пудра, различни хайлайтъри, основи, завършеци, топ мазила.

Прах за пране, таблетки за миялна, пластмасови саксии, микровълнови фурни, перални, хладилници, абсорбатори....

и т.н, и т.н....

На фона на всичко това, колко ли е важно, че ползвам торби от плат за пазар, стъклена бутилка и метална сламка?

Много ЗА еко био живота съм, но как да стане?!

От години ползвам биоразградими прах за пране, както и таблетки за миялна машина. Разровете се в зоя.бг има много избор! Цените не са по-високи Simple Smile

Климатици - има си такива с R32 фреон, който е екологичен вариант. В елеектроуредите има толкова мноого иновации, които спестяват и електроенергия, и вода, а ако се използват и с биоразградими препарати е супер.

За козметиката - все още не мога да се пречупя да използвам био продукти, харесва ми ефектът на по-високия ценови клас бяла и декоративна козметика.

# 102
  • София
  • Мнения: 13 613
От изброените неща ползвам малка част. Предпочитам био козметика, вкл.висок ценови клас и ограничена гама продукти. Лак за нокти и различни аерозоли категорично не влизат у дома.
Био препарати има много добри, а още по-добри са естествените почистващи средства. Имам само керамични саксии, с изкл. на прозрачните ми саксии за орхидеите. Против климатиците и микровълновите фурни съм. Печка, пералня, миялна и хладилник са ни клас А+ и не ги сменяме всяка година, все пак. Същото важи и за ограничения брой електроуреди в домакинството.
Има много варианти да се живее поне малко по-екологично, особено с цел да води семейството и по-здравословен начин на живот, което за мен е основният мотив.

# 103
  • Мнения: 1 785
Да, струва си. Колкото и малки усилия да прави човек, ако всички правят усилия, ще има промяна към по-екологичен  начин на живот. Не съм съгласна, че Азия и Африка замърсяват повече. Природата се замърсява там където има развита индустрия, градове с милиони автомобили и хората имат консуматорски манталитет - потребяват и изхвърлят. По тази логика развитите страни като САЩ и  тези в западна Европа би трябвало да генерират повече боклук, на ниво домакинства.
Не може да махнем с ръка и да си кажем "От мен нищо не зависи."

# 104
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 559
да споделя и аз какво правя па въпроса
-износвам на дъщеря ми омръзналите й дрехи
-купувам продукти когато мага в хартиени опаковки, а не найлонови
-което можах пластмасово замених със стъкло ,метал и дърво
-в дрехите гледам вече полиестера да е възможно най-малък процент или да го няма-нали се прави от рециклирани бутилки
-събирам отскоро в службата разделно боклука
-брошурите и листата от трилистните календари използам да постилам на канарити при почистване всяка седмица
-изролзвам гърбовете на хартията
-разделих се с всички химикалки за еднократна употреба и мисля да мина на пълнители
-найлонови торби изпобзвам тези които дават на дъщеря ми в мола като си купува дрехи.
-като свърша душ геловете ще мина на сапун.
-в службата като свърша верото също ще мина на сапун за съдовете
-хляб си купувам в книжни пликове и го поставям после в кутията за хляб,която е бамбукова
-искам да сменя саксиите с керамични,ама са ми много цветята и ще стане трудно.
-мисля да спра да купувам чай в пликчета, а в кутии насипен
-кафето мисля да го намаля на едно на ден
дълъг стана списъка за което се извинявам

Общи условия

Активация на акаунт