Какво значи да обичаш себе си?

  • 6 101
  • 146
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 262
Егото е интересно нещо. Много се бъркат доста неща с него. В някои ситуации е много трудно да кажеш АЗ ... а твърдиш , че имаш его ... В други ситуации е мноог трудно да кажем НИЕ ...

Когато става въпрос да се поеме отговорност и риск ... обикновено е НИЕ ... когато става въпрос да се дърпа някоя облага обикн. е АЗ ... 


И много се слага външният вид като критерий в настоящата тема. Т.е. той е критерий , но за други теми.

# 16
  • Мнения: 46 626
На 41 г. съм и за първи път чувам някой да засяга външния вид във връзка с този израз. За мен няма никаква връзка.

...Обичта е взаимно нещо. То не е самостоятелно...
Всъщност е доста често срещана любовта само от една страна.

# 17
  • Мнения: 20 335
Бела Чао, залиташ в крайности или не си наясно с термините и понятията, не е важно.

За мен е приемлива фройдистката теория за нивата на съзнанието и затова ще разсъждавам през нея.

В една балансирана личност има от всички три нива, добре съжителстващи помежду си – то (подсъзнанието ни), аз и свръх-аз. Всяко едно от тях е коректив на останалите и ни държи адекватни, сверени.
Конфликтите между тези ни нива на съзнанието водят до различните прояви на невротичност във всеки от нас като личности.

Това, което ти наричаш "лошото" его, всъщност е част от нашата индивидуална личност – Аз-ът. Ако нямаш Аз (Его), то ти си никой, нямаш персоналност, нямаш индивидуалност, не съществуваш като набор от индивидуални личностни качества.

Цитирам нещо за ориентация:

Скрит текст:
То
Тази част от егото олицетворява вродените инстинкти и се подчинява на принципа на удоволствието.
Това е импулсивната, неосъзната част на човешката психика, която не признава норми (забрани или изисквания), нито реалност (време и пространство) и е движена само от принципа на удоволствието и непосредственото, безпрекословно удовлетворение на биологичните потребности.

Аз (Его)
Аз-ът представлява съвкупността от представите на даден индивид за собствената му същност и оценките, които си дава.
Аз-образът условно може да бъде разделен на две: личен и социален. И двата могат да бъдат допълнително разделени на по две – реален и идеален. Така се получават съответно: идеален личен Аз-образ (какъв иска да бъде индивидът), реален личен Аз-образ (какъв е индивидът според собствените си представи), идеален социален Аз-образ (как индивидът би искал да бъде възприеман от околните) и реален социален Аз-образ (представите на индивида за начина, по който другите го възприемат).
Несъвпадането на двата образа, подсилено от консуматорския модел, проектиран от рекламата в масмедиите води до когнитивен дисонанс при индивиди с ниска критичност на оценката, както и до Ефект на Дънинг-Крюгер.

Свръх-аз или още в някои случаи назовавано и като супер-его.
С него се означават всички норми на поведение, табута, ограничения, които регулират поведението, на което придава импулс Ид (То/Безсъзнателното). Свръх аз-ът е носител на социалната компонента от човешкото поведение и изпълнява основно рестриктивни функции.

Взаимоотношенията между трите структури на личността могат да се опишат най-общо по следния начин. То (инстинктът, подсъзнанието) иска, Свръх-аз-ът забранява и от това страда Аз-ът (Егото). Тоест, когато се появи някакво инстинктивно желание у човека, то влиза в противоречие с овътрешностените норми, съдържащи се в Свръх-аза, и Аз-ът трябва да намери някакво решение, съобразено и с двете позиции, които са принципът на удоволствието и принципът на нравствеността.

Грижата за външността ни е част от нашата себеоценка, от нашето АЗ. Което включва и грижа към и за нас самите, свързано с нашето усещане за самооценка, самочувствие. И двете крайности не са ок.

# 18
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Сега погледнах и други мнения...
Човек без его няма, факт. И най-големия светец има его. То е първородния грях.
Перфектния външен вид (каквото и да значи той) е стремеж на егото, т.е. ни най-малко е проява на онази божествена, безусловна любов. Но тъй като живеем в материален свят, няма как да игнорираме поддръжката на външния вид, тя е един вид галене на егото. И докато е в разумни граници и не стига до вманиачаване е  необходима за поддържането на душевната ни хармония... Аз поне се опитвам да поддържам баланс и се чувствам добре така. Но наруши ли се той и физическото наделее над психическото (или материалното вземе превес над духовното... в религията се наричат "земята" и "небесното царство", но това е алегория), човек се обрича на неудовлетворение.
Човек има нужда сам да се обича. Тогава няма да изпитва нуждата друг да го обича, това е потребност на егото. Но отново- ние живеем в материален свят и между нас има комуникация, социални отношения, които са ни неоходими за оцеляването на чисто биологическо ниво. Но освен това чрез общуването си взаимодействаме, а това води до себеопознаване и в крайна сметка- до еволюция на съзнанието.
Пп Аз психологическа и философска литература не чета, не ща да се обърквам с други гледни точки.

# 19
  • Мнения: X
Не знам какво точно значи "да обичаш себе си".
Но не позволявам да ми се "разхождат по главата", да ме обиждат, да ме нараняват....
Дали се нарича любов към себе си/его/егоизъм, не знам, а и не ме интересува особено.
Важно е да се чувствам добре със себе си, добре в средата си, добре сред приятелите си.
Ако се събуждам всеки ден с усмивка и нетърпение да започне деня, а вечер заспивам с чувство на задоволство и удовлетворение от поредния страхотен ден, да, значи се обичам и обичам живота си.
Повече не ми трябва.

# 20
  • Мнения: 5 286
Красотата дава предимства и опеделено някаква степен на власт, но не е гаранция за обич. Защо тогава да не може човек да се обича и с по-нехубава кожа или с по-малко коса или пък с корем? Обичаш се като едно цяло, като пакет... Иначе започва да се проявява пасивна агресия и самоунищожение, но обикновено то не е на базата на пет бръчки, а на други проблеми. Поглеждаш родителите си, виждаш ги с всичките им недостатъци и пак изпитваш любов. Същото към братя, сестри, съпруг, деца,... себе си.

Как се проявява тази обич при мен.. На психическо ниво избягвам да се тормозя , както и хора, които ме тормозят. Майка ми в един момент от живота ме "изяде с парцалите" с думите "аз не съм те родила и баща ти треперил над теб, за да си сега..." и оказвам и на родителите ми въпросната чест, като се грижа за детето им, за да не са напразни усилията им Yum На физическо ниво - спортувам, храня се добре и си почивам подобаващо, "глезя се" с продукти, масажи, фризьор, облекло.. Мисля, че около мен е пълно с хора, които се обичат и обгрижват, което е много хубаво.

# 21
  • Мнения: 2 079
Доста се обърквам и аз от тези понятия, ще трябва няколко пъти да прочета отговорите ви.

Аз съм израснала в малък град и ме възпитаваха винаги да се съобразявам с хората и все да съм в най-добрия си вид, с най-добрата дисциплина, но и всичко “лошо” да крия. Е, разбира се, не са ми го казвали така директно, те и самите те не го осъзнават, но от сегашната ми гледна точка така го виждам. Това е обременяване. Да внимаваш винаги как ще се представиш пред хората, защото, ако направиш нещо, дето няма да е общоприето... ще те одумват и ще берем срама.

За външния вид... аз изобщо не го слагам като първия компонент във въпросната обич към себе си. Но го казах именно заради тези създали се комплекси в мен, че до ден днешен не мога да го изкореня и все още имам моменти, в които се присещам разни думи и мнения, които да ме тормозят и да се чувствам зле. Но не се оплаквам, осъзнавам го. Това си е моята вътрешна борба, явно ми е дадено, за да продължа да го преодолявам, докато не стигна до някакво друго ниво.

Последна редакция: пт, 25 окт 2019, 13:37 от Джуд

# 22
  • Мнения: 5 262
Базила няма да слагам цялото ти мнение в цитат, но за мен не си права. И според мен ти бъркаш понятията.
Кое наричам "лошото" его ? Нищо подобно не съм писала.
... Аз-ът. Ако нямаш Аз (Его), то ти си никой, нямаш персоналност, нямаш индивидуалност, не съществуваш като набор от индивидуални личностни качества.


Ок. Тук въпроса е как го употребяваш този АЗ . Защото познавам семейство с 3 поколения, прадядото и него познавах и мога да коментирам следното “
Прадядото , който не е егоист, гледа семейството , стига му малко, урежда на децата си жилища и помага с внуците. Умира. Майка и баща … ами страшен егоизъм. Майката уж се грижи за всички и е много тревожна, но не … тя гледа всичко да държи под похлупак, да няма объркване за да няма грижи защото на нея не и държат нервите да се оправя. Бащата е от рода - оправяйте се както знаете и не ме закачайте за нищо. Аз ходя на работа и си гледам телевизията. Децата израстват страхотни егоисти, манипулират с @болен съм@ , @страдам@ , @имам да уча или работя@ … за да не ги закачат и единствения начин в това семейство да получиш внимание е да покажеш на другите колко повече страдаш от тях и колко си по-зле. Резултат страшни хипохондъри всички психонестабилни. Внучето сега на 5 годинки , родено здраво и много хубаво бебе … вече е пълна трагедия, защото всички тези се @грижат@ за него и за да откъсне майка си от огледалото или от самосъжалението и или дядо си от пред телевизора или баба си от прахосмукачката или баща си от @да печеля пари@ … трябва да е много болно и да покаже как страда. Така че като те види и първо се опитва да покаже колко е настинало и да покашлява при което скачат майка му и баба му в страхотна истерия и вадят антибиотика, или се опитва да си криви очите при което обиколиха всякакви очни лекари в града или не иска да говори правилно и не му се разбира нищо , докато когато беше 3 годишно си приказваше далеч по-добре … да не говорим , че ги дразни като не желае да яде нищо и ги разиграва по цял ден. ДА не говорим че непрестанно се разправят помежду си докато надделее този, който докаже че е най-болен , нещастен или депресиран. 

Та ако всички тези престанат да обръщат внимание на тяхното АЗ и се опитат да обърнат внимание на другия без да бъдат изнудени за това с някакви манипулации, депресии, истерии и театри … всички ще са по-здрави и по-щастливи. Според мен. Според мен в едно НИЕ няма място за АЗ защото в същност се съдържа вътре.

Джуд аз лично при подобни ситуации , когато си съзнавам дефицит работя с максимата @клин клин избива@ . Т.е. правя обратното и когато се случи @страшното@ си го анализирам , виждам колко не е страшно и как се работи с последствието и си създавам нови принципи на базата на новия опит.

Последна редакция: пт, 25 окт 2019, 13:57 от bella_ciao

# 23
  • Мнения: X
Интересно наистина, че всеки иска да бъде обичан, а това да се научиш сам да си даваш обич се оказва не толкова лесно.  А как да се научи човек да приема любов, като не може да я приеме от себе си?
За мен да обичаш себе си значи съвсем буквално да се обичаш. Както всяко друго любимо същество. Грижиш се за себе си, поглеждаш се с обич в огледалото, уважаваш се, изискваш от себе си и макар да знаеш, че не си съвършен, все пак се обичаш.
В момента, в който достигнах едно опиянено състояние на влюбеност към самата себе си, започна да ми върви много във всичко. Лошото е, че човек в един момент забравя и започва да се приема като даденост и тогава е възможно пак да зацикли в някаква схема от неприятни убеждения за себе си, а оттам и за другите. В състояние на недоверие към самия себе си, човек трудно може да привлече неща като любов от друг човек, успех и други благини. Мисля, че това е идеята на "модерното схващане". Всъщност винаги го е имало, но за много хора е новост.
Точно чета една книга, в която пише, че особено пречистващо било да се обърнеш към цялата Вселена с думите "Обичам те!". Значи, включително и към себе си.

# 24
  • Мнения: 20 335
Белла, това е нездрав егоизъм (не е его само по себе си, а част от егото на един човек) и произлиза от някакви вътрешни конфликти на собствените им личности. Които ние няма как да знаем, ако не ги познаваме и не сме проследили целия им живот (семейство, среда, детство и т.н.). Те някои психоаналитици с години лекуват 1 човек, та тук с няколко поста във форум надали можем да сме изчерпателни.

Не е нужно да се обезличаваш, да ставаш "ние", за да си добър човек. Не е лесно, но е постижимо. Преминава се през осъзнаване на случващото се и добро, и лошо, и поставянето им на едно място. Приемаш, че в теб има и едното, и другото като опитваш да ги държиш в баланс. Но в никакъв случай отричане на едното от двете категории. Така залиташ и отиваш в друга крайност.

Примерите ти с за хора, които изпитват нездрав егоизъм, опитвайки да компенсират вътрешни противоречия, които самите те надали осъзнават.
При една относителна здрава психически личност егото е като барометър между инстинкта и морала (забраните, свръхизискванията на средата и твоите собствени). То ти осигурява самосъхранение – баланс между теб и околните. По него се оценяваш и оценяваш околните и случващото се с теб/около теб. Ако то е нездраво – ще имаш и нездрави отношения с другите и съответно към себе си.
Да го загърбиш напълно в името на "ние", означава бягство от себе си, а не надграждане.

# 25
  • Мнения: 5 262
Мисля че пак не ме разбра. Аз не казах човек да не може да каже АЗ! Напротив. Много хора не могат да кажат @Защото АЗ искам@, @АЗ мисля@, @АЗ сбърках, извинявай @ … могат обаче дакажат @Това трябва да го направИМ@ или @Трябва да бъде направено@ … и подобни.
Според мен за да може човек в едно семейство например с деца да приеме, че за известно време НИЕ ще е с по-голям приоритет от АЗ той трябва да има много силно и както казваш здраво АЗ .

Тогава няма да имаш нужда непрестанно да си доказваш АЗа и да си защитаваш собствените потребности срещу тези на семейството си. Ще успееш да приемеш за известно време нови, обединени и общи потребности. Не като бащата да каже @Нямам никакво свободно време, отивам да си карам колелото , оправяйте се@, а ще каже @Кара ми се колело, ще взема децата и ще направим заедно разходка, вярни, няма да карам както аз си мога , но ще имам други плюсове от тази работа@

Т.е. АЗ не е равно на егоизъм, а по-скоро на самочувствие и на самооценка . Ако не се чувстваш непрестанно пренебрегнат и прецакан , то ще можеш да предложиш компромиси и да се радваш на резулатта .

# 26
  • Мнения: X
Най-сбито и общо казано - да се грижиш за себе си. За външния си вид, здравето, образованието, квалификацията, кариерата си, отношенията си с мъж, деца, роднини, приятели, за независимостта и самочувствието си.

# 27
  • София
  • Мнения: 39 041
Първо, трябва да разбереш кой си, че си единствен и уникален и да се обичаш такъв, какъвто си. Външният вид е външен. Аз обичам да се глася, но го правя не защото не се харесвам, а защото ми харесва да го правя.
Понякога, и все по-рядко се влияя от външни хора по отношение критика на качествата  ми.
В 90/ от случаите установявам, че те въобще не ме познават, а си прожектират техните филми върху мен.
Така че, аз абсолютно обичам личността си!
Даже гледам да не употребявам омразни и критични изрази за себе си.

# 28
  • Мнения: 12 473
Не точно да се грижиш, а да поставяш себе си на първо място и да се избираш сам
себе си.

# 29
  • София
  • Мнения: 39 041
Признавам обаче, че напоследък се усещам, че поради комплекс от нашите, ми се иска да имам перфектно семейство и се старая твърде много за това. Хем уж имам приоритети за себе си, хем чакам да видя как ще име удобно на другите, та аз да се наместя в дупките свободно време. За щастие, то стана повече и трябва да погледна себе си.

Общи условия

Активация на акаунт