Работа, CV-та, HR-и, съвети - 73

  • 29 025
  • 749
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 5 096
Тръбят че няма учители и сестри,за да си запълват бройките в университетите.

# 46
  • Русе
  • Мнения: 1 520
В градовете само с връзки се става учител, виж по отдалечените селца няма и учители, и медицински персонал.

# 47
  • Мнения: 19 104
В градовете само с връзки се става учител, виж по отдалечените селца няма и учители, и медицински персонал.

Че и по-малките градове колко болници затвориха, защото не могат да намерят персонал. Иначе за учители съм забелязала недостиг главно за езици и ИТ и в случаите, когато става дума за много проблемни училища, с малцинства и пр., и които са отдалечени от градовете на поне час път. Заплатите за учители в провинцията са доста примамливи на фона на масовите. Но аз съм само външен наблюдател в тези сфери, отвътре може и да са по-различни нещата.

# 48
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 433
... Другия вариант е селски даскал, мерси съм.
...

Аз съм завършила доста по- късно от споменатите от теб години, но сега отчитам като грешка, че не се хванах като селски даскал, когато имах възможност. Моя приятелка вече 15 години е селски даскал, живот си живее. А в града ти трябват връзки, определено. Успях да вляза в елитна гимназия, но имаше хора с по- дебели връзки от моите и така и не стигнах до постоянен договор- докараха госпожа пред пенсия и я назначиха веднага.

# 49
  • Мнения: 29 618
Също не мисля, че има лошо да си "селски даскал", стига семейството ти да има какво да прави във въпросното село. Ако не си семеен, нищо не пречи, но пък социалните ти контакти силно се ограничават. В някои села има една селска кръчма с няколко дядовци по масите и това е.

# 50
  • София
  • Мнения: 16 095
А, не ми е пречила липсата на учителска длъжност.  Едвам избутах 40 дни задължителна практика като учителка. Завърших, хвърлих дипломата и целия трудов стаж си изкарах с квалификацията от практиката в у-ще.

# 51
  • Мнения: 64
В някое село също ми е вариант, даже едно от обявените места,за което кандидатствах беше в село до Бургас. Мислех,че дори няма да има други кандидати,но уви.. Все от някъде трябва да се започне,но с тези предрасъдъци,които имат директорите към младите учители без опит ,не виждам скоро светлина в тунела 🙂

# 52
  • Мнения: 5 096
Не са предразсъдъците проблема,има много кадри,а няма толкова места.Естественно е директора да си взема близък или познат,отколкото непознат.Всеки гледа да помогне на близките си.А в селата изобщо не са зле.Моя приятелка е учителка е селска детска градина,пътува си,не живее там.И е много доволна-децата и родителите не са с претенции като градските,почти всеки ден и носят по нещо-кой яйца,кой прясно месо,зеленчуци,плодове, мляко,масло,сирене и др.Не иска да се мести в града.

# 53
  • Мнения: 3 709
Не е задължително да живееш на село, за да работиш в местното училище. Майка ми дълго време работеше в села. Имаше си училищен бус на няколко села, който ги караше и взимаше. Пътя е макс 30 мин със спирките. Сега е в градско училище и работата е много повече. Понякога си я носи и вкъщи. Директорката им все ги натиска за разни задачи. Отделно не е вярно, че цяло лято са фрий. Имат задължения в училището и лятото. Август е по-спокойно и не ходят толкова. Да, не е като да си 8 часа на работа. Със сигурност учителите сумарно почиват повече от хората, работещи в офис при частник, например. Не намирам и учителската работа за лека. Трудно е да работиш с деца. От тази гледна точка в селата е по-добре, защото родителите не са и толкова взискателни, като например в градското училище. Някои градски деца са и невъзпитани, с претенции, учителя нищо не може да им каже, защото после родителя идва и се разправя. Като цяло намирам професията за не особено приятна, но пък сега им оправиха заплатите и не е никак зле.

Не се отчайвай, че си млада. Приятелка в София почна работа, точно защото е млада. Всички кандидати бяха с къде по-голям опит от нея. Тя също си мислеше, че няма шанс, но директорката мислеше по-друг начин. Имено младите хора имат по-различно мислене и подход към децата. Много често са и близко на години до учениците си. И я взеха. Но тук говорим за София и явно хората мислят и по по-различен начин и излизат от рамките. Бургас не е малък град, но явно хората там са още закостенели.

# 54
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 433
Също не мисля, че има лошо да си "селски даскал", стига семейството ти да има какво да прави във въпросното село. Ако не си семеен, нищо не пречи, но пък социалните ти контакти силно се ограничават. В някои села има една селска кръчма с няколко дядовци по масите и това е.

Е, че колко учители, преподаващи на село, живеят там?! Сигурно двама от цяла област. Имат си транспорт, или училището им поема транспортните разходи, всички прехождат.

# 55
  • Мнения: 29 618
В София вземат млади учители, но започват като възпитатели в занималня /начален курс говоря/ поне няколко години. В нашето училище има поне няколко. Не е обаче за всеки, трябва човек да има подход към децата и здрави нерви.

Другото, което се сещам, е, че има програма за учители Заедно в час. Поинтересувай се. Единственото е, че трябва да работиш в училище с проблемни деца, т.е. селско или такова с ромчета. Но пък дават компенсация под формата на допълнение към заплатата. Може да е добре като вариант.

# 56
  • Мнения: 6
Здравейте, някой има ли опит в счетоводния отдел на Cargotec? Какво е заплащането, има ли възможност за home office?

# 57
  • Сф
  • Мнения: 4 773
Заплащането е като за тази сфера в BPO-тата в БГ. Имат по 25 дни платен отпуск, в момента могат да избират дали да са хоум офис или в офиса.

# 58
  • Мнения: 731
Здравейте. От къде можем да извадим УП за пенсия за несъществуващи работодатели вече?

# 59
  • Мнения: 5 096
От архива.

Общи условия

Активация на акаунт