Чужд език - от кога?

  • 9 775
  • 125
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 15 356
Аз не мога да разбера,каква е ползата за дете на 2,3,4 и т.н.години да учи английски?Кому е нужно това?Не се заяждам наистина,просто не мога да си го обясня
Аз не бих искала да учи моето дете чужд език в такава ранна възраст,предпочитам да си играе,да се движи и да общува с други деца.По възможност на майчин език.

# 46
  • София
  • Мнения: 62 595
Как кому е нужно - на родителите, гали самолюбието! КАжи баба тенкю.

# 47
  • Мнения: 5 385
Има нещо, което ме притеснява и то може да е само в главата ми, но все пак.
В днешно време наистина ми се струва, че децата влизат в 1ви клас много подготвени. Не само с четане, писане, елементарно смятане, но и с някаква база за чужд език. Може 10 думи и 5 израза да знаят, но за тях това е голямо нещо.
Чудя се, ако пуснеш детенцето си, което дотогава не се е занимавало целенасочено с деуг език, няма ли да се чувства некомфортно, ако 80% от съученичетата му показват знания?
Виждала съм подобна ситуация, но в час по математика, където едните деца пуфтят, че 11+5 е лесно, а другите се потят за отговора. Запечатало ми се е в съзнанието, въпреки че беше преди много години.

# 48
  • Мнения: 15 356
Не знам,Рокет.То може едно да смята по-добре от друго,трето да чете по-гладко и т.н.На тази възраст предполагам,че не се чувстват по-глупави едно от друго .Освен ако майката не ги сравнява с другите умничета.

# 49
  • София
  • Мнения: 62 595
В градините по подразбиране всички ходят на английски, по-скоро почти всички. По-скоро е да не се цепят от колектива.
За мое дете бих предпочела да ходи във външна школа, за да се запознае с други деца и във външните школи заниманията са по-дълги и децата са по-малко в група.

# 50
  • Мнения: 8 836
Andariel
мнението ми е сериозно, да.
На тази крехка възраст децата учат езикът по-друг начин, ако сравним един възрастен как го учи, няма нищо общо. 
Ще каже някой, че само няколко думи научават за една година.
Занатието започва с песен и завършва с песен. За специалистите ще кажа кои думи научават през втората година - след като са научили цветовете, числата, кой съм, как се чуствам и т н.
Soft and prickly, hot and cold. What Am I eating? banana. cheese, lettuce, carrot, fish, apple. I am hungry, I am thirsty, Travel - train, plane, boat, car, bike, foot, House - living room, bedroom, kitchen, chairs, beds, tables...Shapes -circle square, triangle, Jungle - monkey, elephant, parrot, lion, snake, giraffe...Do you like - I don't like, I like.., Merry Christmas!
Децата имат способността да повтарят без никакво притеснение кой какво ще си помисли  и дали мога или не мога да отговоря на въпроса. Скачат, играят, рисуват, социализират се. Ходенето на английски като занимание, възпитава също, прави децата организирани от малки, също и  спортни занимания.
За мен е полезно.

# 51
  • София
  • Мнения: 62 595
Зная как децата учат език, но мерси, че ми каза.
Сори, ама това е миниатюрен материал за една година, да не говорим за две години. Който каквото ще да приказва. Всичко е просто занимавка - скачат си на английски песнички. В повечето случаи като ги питаш някакви неща, които са запяли като песнички, изобщо не могат да отговорят. Затова не бих очаквала кой знае какво от такива занимания, освен... занимавка. То е ясно, че английски няма да научат.

Последна редакция: сб, 20 фев 2021, 18:27 от Andariel

# 52
  • Мнения: 41 010
В градините по подразбиране всички ходят на английски, по-скоро почти всички. По-скоро е да не се цепят от колектива.
За мое дете бих предпочела да ходи във външна школа, за да се запознае с други деца и във външните школи заниманията са по-дълги и децата са по-малко в група.

Да де, ама нали досега си говорехме, че няма смисъл от специални уроци на тази възраст? От какъв зор да ходи във външна школа за дълги уроци? Да участва там с другите в градината, да се чувства като другите, а език ще си научи по-късно другаде.

# 53
  • София
  • Мнения: 62 595
Написах защо - за да е с външни деца, а английският е едно от най-достъпните извънкласни занимания. Навремето моите ги записах, за да им е разнообразие и защото ни беше през улицата. Там ходиха няколко месеца на възраст 4-5-годишни и то защото не ходеха на детска градина. За мен час и нещо беше разнообразие, не съм имала очаквания.
В детските заведения всички ходят на английски заради стадното чувство.

# 54
  • Мнения: 8 836
в детската градина, не мисля, че ще научат нещо. Мойта ходеше на спорт (допълнително заплатен), но често вместо треньора, госпожите ги занимаваха.

# 55
  • Мнения: 41 010
Те и от спорта нищо не научават, смешно е как имали карате в детската градина. Да имат някаква гимнастика е предостатъчно. И игри с тичане, скачане, танцуване. Май само плуване в ранна възраст има смисъл, но пак не на 3 години, а на 5 или 6.

# 56
  • София
  • Мнения: 62 595
Това по градините е бизнес - на родителите им е по-удобно, че всички идват на място, а на предлагащите услугата това им е работата.  Рядко и по-скоро при определени учители и треньори има сериозни занимания в градината, но пак се получават нещата само за някои деца, на които им личи, че имат заложби. Ако човек търси резултати, трябва да е извън групата и да е с отбрани деца.

# 57
  • Мнения: 1 104
Абе всеки си знае как да си гледа детето, но някои неща са прекалени. Явно това е някакво масово явление, защото и братовчедка ми пуска на сина си някакво образователно каналче в YouTube с английски за най-малките. Детето е на 1год 1месец. Оправданието е, че само по половин час на ден гледа с идеята да научи езика от малко. Английският вече изобщо не се смятал като чужд език и бил задължителен, та не иска детето да си губи времето с него като порастне да го учи, а да имало време за немски, италиански, испански .... абе някой по-засукан език. И това всичко го прави с ясното съзнание, че "най-много да проговори малко по-късно, но ще има понятие от два езика". Ще видим какво ще се получи, но според мен е малко пресилване това родители българи, да се опитват да отгледат двуезични деца!

# 58
  • Мнения: 6 166
На 1г не е добре да гледа по толкова телевизия, дори и с образователна цел. Ако сами родителите преразказват клипчето ще е по-добре.

Не е само едното кажи баба тенкю. Ученето на езици води до развиване на мозъка, както танците и математиката. Не мисля, че е самозаради егото на родителите.

За каратето също не съм съгласна - учат координация, ляво дясно, скок удар. Все развиващи неща.

# 59
  • Мнения: 215
Според мен дете, което не е проговорило и не е от двуезично семейство не може да “учи” чужд език на 1-2-3г. Да не говорим, че на тази възраст език се учи чрез комуникация, т.е. разговор с мама, тате, баба, дядо и т.н. Двуезичните деца се научват да говорят на два различни езика защото осъществяват реална комуникация и на двата езика. Само с песнички и телевизия нищо не става, най-много да се обърка детето и да му се възпре развитието на пълноценна лексика на майчиния език.
При това английският се учи от предучилищна до 12 клас. Все ще се научи.

Общи условия

Активация на акаунт