Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 27

  • 32 856
  • 841
  •   1
Отговори
# 825
  • Мнения: 69 250
Има някакво неразбиране на престъплението самоуправство по НК.
Житейски го разцирате по един начин, който ви звучи логично, но правно положението е друго.
Прочетете НК как го описва и ще стане ясно защо наемателят, живеейки в жилището ви след като сте му казали че прекратявате договора, не осъществява състава на това престъпление.
Който самоволно,  не по установения ред , осъществи едно свое право, оспорвано от друг...по памет цитирам...това сте вие, влизайки в имота. Не той, той е влязъл на база договор. Вашето право е оспорено от него, налице е спор, има си ред за този спор, който трябва да спазете..това казва НК накратко.

Няма смисъл да задълбяваме, защото рядко се стига до такова дело...по една или друга причина. Но такава хипотеза и риск съществува...това само казвам. Simple Smile

# 826
  • Мнения: 123
Тъкмо и аз щях да пиша горното. Простичко обяснено-самоуправството е престъпление, полицията не може да не реагира, понеже са ДЛЪЖНИ да го направят-това им е работата. Изселването на некоректен наемател не е работа на полицията, няма престъпление, има частноправни отношения по ЗЗД. Полицията няма нито право, нито е в компетенциите й да взема отношение.

# 827
  • Мнения: 9 936
Аз разбрах разликата още от написаното от Танграта. Hands V
Но хайде като ще се обсъжда юридически, кой ще ми обясни това
"Унищожаването и повреждането на чужда вещ е престъпление по чл. 216 НК. Съгласно неговата ал. 1, „Който унищожи или повреди противозаконно чужда движима или недвижима вещ, се наказва с...”."

Скрит текст:
Престъплението е резултатно. Престъпният резултат е негодността на вещта – невъзможността тя да се използва по своето нормално (първоначално) предназначение.
При повреждането негодността на вещта да се ползва по своето нормално (първоначално) предназначение е или временна, или частична. Негодността е временна в смисъл, че след ремонт вещта може да бъде възстановена и да се ползва по своето нормално предназначение; докато негодността на тази вещ е частична в смисъл, че тя още може да се ползва по своето досегашно (нормално) предназначение, но не и в пълен обем, а непълноценно.
При унищожаването негодността е такава, че вещта губи окончателно и напълно своето нормално (първоначално) предназначение. Тук няма значение дали останалият материал може да се използва като суровина след унищожаването.
Формата на вина е всяка от двете възможни. Престъплението може да бъде извършено както умишлено, така и по непредпазливост, съгласно чл. 216, ал. 4 НК. При непредпазлива форма на вина обаче случаят не трябва да бъде маловажен, т.е. вредата не трябва да бъде под три минимални работни заплати по време на засягането на вещта.
Защо умишленото унищожаване/повреждане на уреди/мебели в отдадено под наем жилище да е частноправен проблем и полицията казва, че не е тяхна работа? Аз не търся обезщетение, за да заведа гражданско дело? А твърдението ми за умисъл се базира на следното - няма как случайно, без да си целял това, да разчастиш на парчета климатик (свален капак, изтръгната и захвърлена платка), без да иска моторът на пералнята да се извади сам (и да липсва, пералнята с казана е налице, но без мотора), кабелите между котлоните/фурната и основният кабел на печката да бъдат срязани "до кожа", така да се каже.

Поне двама мои познати-юристи, които не са пропускали много лекции в университета, и въпреки че наказателното право не им е "специалност", цитираха горния член директно. А самите полицаи с половин уста казаха: "Ако искате, можете да отидете в районното и да подадете официална жалба, но....", по начин, който да ми каже, че дори и да подам официална жалба, хич няма да си дадат зор да направят нещо извън най-най-най-баналното - например да потърсят наемателя на постоянния ѝ адрес и като не я намерят (логично тя не е там и няма как да получи съобщение и т.н.), да изчакат колкото там е необходимия срок и да пратят жалбата в архив.

# 828
  • Мнения: 69 250
Според мен сигнал директно в прокуратурата. Там са юристи. Полицаите не са, освен дознателите.
Не им се занимава, защото трябва да пишат...за това осуетяват искането ви за ПИСМЕН сигнал. Това го наблюдавам не само при тях, и в държавната  администрация...за това винаги съветвам да се пуска ПИСМЕН сигнал. По телефон / устно , те отсвирват/отпращат лесно...но ако е писмено, ще сложат подписа си отдолу и ще внимават какво ще напишат. По алото може да те хвърли по върбите, само и само да му се махтеш от главата и да си спести писането.
Няма жалба писмена = няма писане за тях.

Щом има изпълнен състав на престъпление, е редно да се обр пр-во.
Но дознателите са хората, не кварталните полицаи.
А най-добре, аз поне така бих постъпила, е да се пише директно до прокуратурата Simple Smile и обърни внимание на стойността на вредата, за да се приеме че са налице всички елементи на състава на това престъпление...

# 829
  • София
  • Мнения: 16 192
Може би се смята, че като има подписан договор за наем и вещите в имота са нещо като собствени на наемателя за срока.
Но пък той/тя като не плаща е нарушил и договора е прекратен автоматично.
НИто на кварталния, нито на РПУ на МВР им се занимава с подобни частни спорове. Но забелязала съм, че ако някоя от страните има близки в РПУто се ангажират поне да респектират некоректния.
Дано да не стигаме до гадости, като описаните от Мандаринка.

# 830
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 748
А твърдението ми за умисъл се базира на следното - няма как случайно, без да си целял това, да разчастиш на парчета климатик (свален капак, изтръгната и захвърлена платка), без да иска моторът на пералнята да се извади сам (и да липсва, пералнята с казана е налице, но без мотора), кабелите между котлоните/фурната и основният кабел на печката да бъдат срязани
Нямаш доказателство кой е извършил горното. Спокойно може и да е наемодателят след като са се изнесли наемателите и противната страна ще го твърди до дупка ¯\_(ツ)_/¯

# 831
  • Мнения: 69 250
А застраховката не го ли покрива този риск? Първо се пуска писмен сигнал в полицията де...какво мислите?

# 832
  • Мнения: 9 936
Е, те (3-4 полицаи) постигнаха своето - разбрахме ги идеално, изгубихме си 3-4 часа да ги чакаме, след това още занимавки с ходене до районното за писане на жалба решихме да си спестим. Инкасирахме загубите и така. Радвахме се, че поне се изнесоха. Няма застраховка - за евтино жилище с нисък наем не си заслужава, мисля. Консултацията от колегите-юристи за члена по НК я получих след ден-два, а на момента полицаите излязоха с номера за гражданскоправния спор. Само си представете чисто житейската ситуация - влизате в жилището си, а то е след погром, какви са емоциите, хората са притеснени, не би трябвало да правиш справка в Гугъл кое какво е юридически. Би трябвало точно полицаите не да се скатават, а да са достатъчно информирани, че да направят правилна първоначална преценка (нищо че не са юристи, имат си инструкции, много добре знаят кое е за тях и кое не е за тях) и да поемат първоначалните действия, а прокуратурата не трябва да е изтривалка за всеки, когото нещо го е "заболяло" или е решил да си направи ПР по медиите. А държавната администрация - тя си отговаря писмено, на цяла сюрия графомани, включително на недоучили адвокати.

# 833
  • Мнения: 69 250
Съгласна съм с всичко. Но такава е действителността и порядките в БГ...
За това винаги писмено..винаги.

Когато си върнах достъпа, много се радвах. Очаквах да е изнесена пералнята и печката...но не беше. Извадих късмет със страхлив, но нагъл, келеш...

Имаш опция да ги съдиш за непозволено увреждане по ЗЗД, гражданско дело. Ще трябват бележки че климатикът е твой, за цената му. Но си е разход пак...вероятно вещо лице, още разход...

Според мен сте сбъркали че не сте пуснали писмен сигнал.
Но минало станало...гледай напред.

Аз имам застраховка, нищо че е мъндзарко моето Simple Smile не знам бъркам ли така, или не..но така реших. Изчетох я втимателно, сама си изцрах рисковете...около 90 лв е, плащам я разсрочено към Булстрад. Директно в ЗД ходих, не чрез sdi или др.посредник.

Отдадох от 20.08.   на жена, с дъщерята идваха, свестни изглеждат. Да видим как ще е...

# 834
  • София
  • Мнения: 4 668
90 лв на година?

# 835
  • Мнения: 69 250
78.93 лв с данъка върху застр.премия..
На 3 вноски по 26.30....

Е, в сдиай е евтинджос, но не ме кефеха рисковете, които са подбрали там.

Аз допълних няколко, които мисля биха ми били от полза при сакатлък..не дай боже де...

За 2021 беше 50 лв към сдиай...но е много орязана.

# 836
  • Мнения: 9 936
Ето малко данни:
"Незаявената, или латентна, престъпност е безспорно най-значимият фактор за големия брой нерегистрирани престъпления в България. Делът на незаявените престъпления е един от най-важните показатели за криминогенната ситуация в страната. НИП показва, че през 2019 г. освен най-ниското ниво на регистрирани престъпления от полицията са налице и рекордно високи нива на латентна престъпност – 60% незаявени престъпления от гражданите  ". (това е като % от 8-те най-разпространени престъпления в България).
Ето и тук - https://news.bg/bulgaria/s-5-se-e-povishila-razkrivaemostta-na-krazhbite.html
Да оставим потрошаването на жилище от наематели - 30% разкрити кражби, само от съобщените, но ако екстраполираме спрямо 40-50% от всички (включително несъобщените), става ясно защо хората не звънят на полицията. Дори при явно престъпление като кражбата. Съседка 2 пъти я окрадоха, изгуби си по няколко часа да чака екипите на полицията, след това половин ден да чисти там, където са взели отпечатъци, но и в 2-та случая полза от това нямаше. Затова и хората не се обаждат. Между другото, полицията разубеждава пострадалите да подават заявления именно и защото не искат да си развалят статистиката - цялостната и спрямо други РПУ-та, че сигурно това е и критерий за получаване на бонуси.

# 837
  • Бургас
  • Мнения: 6 217
Естествено, че е критерий. Всячески се мъчат да те откажат да пишеш, за да не им вдигаш процента на неразкриваемостта. Бяха ми драли и пукали гумите на колата, застрахователят искаше бележка от полицията - не било голяма щета, ама щели да ме разхождат, ама защо да подавам жалба... Такъв дивашки скандал вдигнах на шефа на РПУ-то, че сигурно още ме помни. Откраднаха ми колелото от междустълбищната площадка - същата работа, ама защо да пишете, ама имате ли касова бележка колко струва ... Не е тяхна работа да отказват хората, ама на - ако мине. Е, при мен не минава. Пиша, и изобщо не ме интересува ще ме занимават ли, или не. Това им е работата, да си я вършат както трябва, а не да пазят наркопласьорите и да прибират рушвети.

# 838
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 748
Ами при наемните отношения даваш вещ за ползване, което доста променя нещата в сравнение с криминалните прояви. Освен това...
Не е тяхна работа да отказват хората, ама на - ако мине.
... от друга страна пък полицията защитава и обществения интерес, в името на който е по-добре за полицията да не се затрупва с неща с малък обществен интерес. Далеч не е въпрос само на мързел, или нежелание, просто такива работи като драскане, гуми, велосипеди имат разкриваемост близка до нулата, а се изписват страници и все пак вървят с разход на средства, време и усилие което, в името на обществения интерес, не винаги е оправдано.

# 839
  • Мнения: 69 250
Глупости...длъжни са, това им е работата.
Големи, малки, дребни престъпления и нарушения..редът е един, следва да го спазват. Като не им се пише и ги мързи, да напуснат...

Общи условия

Активация на акаунт