Частни училища - информативно-дискусионна тема 54

  • 35 060
  • 763
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 4 070
Вадят се аспети от контекст и се рационализира около тях.

При плюсове и минуси на ранното чуждоезиково обучение, предлагано от повечето ЧУ, се посочи, че деца, започнали ранно изучаване на език, особено с нейтив, могат много по-добре да усвоят звученето на езика, отколкото училите го в по-късен етап, стъпващи на добро познаване на нашата граматика...Много зависи какви планове имат родителите за бъдещето на детето. Ако то ще ползва езика пасивно - за набавяне на познания, не е фатално активното му говорене с акцент. Ако детето ще се развива в чужда езикова среда, добре е то да говори езика с минимални отклонения спрямо хората, чийто матерен език ползва. Тази прогностика е трудна, когато става дума за деца в начална училищна възраст. Несъмнено изучаването на всеки език разширява кръгозора на децата и ги развива.

# 721
  • Мнения: 4
Здравейте, някой може ли да сподели информация за ЧОУ Петър Берон? Годишни такси, лични наблюдения, друга полезна информация...?

Последна редакция: ср, 31 авг 2022, 17:22 от Krokoziler

# 722
  • Мнения: 5 934
Ама пък изобщо не съм съгласна, че ако не си тръгнал на три при нейтив произношението ще ти е зле.
Да не говорим, че в Лондон от 10-тима 9 говорят с акцент. Дори кореняците дъвчат според месторождението си. Та хайде да не абсолютизираме чак пък толкова необходимостта от говорене без акцент.

И четете я тая първа страница, моля. Има всичко за такси и т.н. впечатления безброй назад.

# 723
  • Мнения: 6 166
Дъвчат, дъвчат ама като заговори някой на posh и веднага отношението се сменя. За Лондон говоря.

Разликата между източниевропейски акцент и без е че в първия случай те третират като местен с чуждестранен произход, а втория случай като един от онези, източноевропейците.

Точно 3годишните, фенси, добре попиват правилното произношение на думите.

А дали е важно - хайде сега да направим един прост експеримент. Идва до вас една арабка, нивоизлюпена българка,  и започва да говори един такъв хубав български, със съответните изрази, все едно е българка. Дали няма да имате към нея една идея по-добро отношение отколкото към същата арабка ако говореше аграматично и с лошо произношение.

# 724
  • софия
  • Мнения: 4 992
Умният човек няма да има различно отношение, защото ще слуша какво се казва.
Това, че тук сме обременени и недорасли за правилната позиция е друг въпрос.
В Щатите не им пука- сами си казват, че им е важно работата да върви и какво им казваш. От огромното многообразие на националности сформиращи тяхната обща са пораснали достатъчно за да знаят важното.
Това, че има снобизъм и мега лицемерие на определени държави и хора сред различните нации само говори, че сте попаднали на грешното място.
Даже не става въпрос за нации - навсякъде масата е еднаква и има типичнте за масите насгласи - от двете крайности на материята. Има и една трета посока- високата летва на образованост сред хората, която не се вълнува точно как и се казва нещо, вълнува се какво и се казва.

И двете ми деца са започнали чужд език на "късна" по вашите стандарти възраст (на 5 и на 7) - и двете в момента говорят превъзходно. Вярно е че са големи хора вече, но те още преди 7-8 години говориха така.
Иначе да - мелодията на езика се улавя неусетно в по-малка възраст, но това не бива да води до превъртане на пружинката. Има време за всичко се опитвам да кажа. Релакс.

П.П И защо арабка - много е дискриминативно това. не може ли да сложип някой бял европеец.

# 725
  • София
  • Мнения: 3 272
Този, който дойде (било европеец или арабка) не ме интересува с какъв акцент ми говори, а какво ми казва и колко правилно говори български език. Акцентът ми е малозначителен. А ако в чужбина те презеняват по произношението, а не по изказа, не знам какво да мисля.

# 726
  • Мнения: 17
По отношение на езика бих искала да споделя моя опит. Такова поколение съм, че голяма част от близките ми не са в страната. За радост всички, наистина всички са на високи позиции/ като всеки започна от нула/ и продължават да говорят с акцент, независимо че са от над 20 години в държавата. Живяла съм в чужбина/ австралия и англия за 2 години/,аз също говоря дървено, но никога не съм имала проблем да работя и да бъда повишавана заради професионалните ми знания. В случая говоря наистина за хора на позиции с мнооогоо пари.. Съпруга ми също е много смешен, когато говори / живеем в България сега/ и е на много висока позиция в международна компания и също финансово е повече от отлично. Та не е ли важно да си успешен в работата си и щастлив семейно, защото все пак  ако логиката е че се гледа акцента то тогава заради сащ, англия и автралия никой друг не трябва да бъде наеман.

Без да обиждам никой, но ми звучи като тези мъже, които защото някоя не ги иска и според тях била златотърсачка или жени, които ако някой не иска да е с тях явно си търсил курвентия..

Последния проблем на работодателя е дали говориш с акцент или не.. То не са азиатци, руснаците са по- смешни и от нас.. то не е чудо…

# 727
  • Мнения: 5 934
Абе имаме безброй приятели и познати в Лондон и околията, и не са умрели без пош английски. Пък и всички са на топ позиции в професиите си. Та явно този комплекс си е само наш.

# 728
  • Мнения: 6 323
Не знам за произношението, при възрастни може би и да няма такова значение, ако говориш граматически правилно, но когато детето беше на 4 годинки в Дойче шуле...и нито умееше да чете, нито да пише, просто говореше немски от трите години преди това в Киндероазе...и на един рожден ден, чета му аз какво пише на шоколада, ама си го чета с българско произношение - киндер шоколад и питам, разбра ли какво пише и той вика - не. Втрещих се. Питам - не знаеш какво е киндер?! Той отговаря - киндер на немски нищо не значи! Втрещих се пък аз - защо се излагаш?! Киндер значи деца! В този момент всички вече гледаха към нас, и детето, на 4, каза - тати, деца не е киндер! Деца е "Киндъ..." И го произнесе, ама съвсем различно от мен, и всички избухнаха в смях. Ами така де...той идея нямаше как се пише, но както аз го произнесох, той просто не го разбра... чувал е и знае думата от немци, като в немската уста звучи различно....
Да не говорим за английския...

# 729
  • Мнения: 6 166
П.П И защо арабка - много е дискриминативно това. не може ли да сложип някой бял европеец.

Защото българското ни общество е скриторасистко на тема цвят на кожата и бял виско, рус, синеок скандинавец, например, ще бъде добре приет дори и да не знае грам български.

В някои западноевропейски държави пък обратното - скритото пренебрежение е към източноевропейците като към бедни и недодялани. Колкото и да си умен ако на отсрещната страна всички родове са "die"  до втората минута спират да те слушат.

 Когнитивните пристрастия действат независимо дали вярваш в тях или не, дали си снобар или не.

# 730
  • софия
  • Мнения: 4 992
E, Мецане, това е сладка случка на 4 годишно детенце.
Но не касае разговора тук.


П.П допълвам, че с Елфичка сме писали едновремено и няма как да и отговоря иначе:

Елф, ама ти говориш за лош език, не за лошо произношение.
Сега, ако ше си говорим за ниво на владеене "смесени родове" трябва да започнем друга дискусия.
А и според написаното от теб ние сме скриторасисти в едно, други в друго - нищо ново под слънцето. Това не отменя правилната оценка на умния човек според казаното, не според акцента.

Последна редакция: ср, 31 авг 2022, 19:18 от Амели

# 731
  • Blondeville
  • Мнения: 2 843
От акцент до акцент има океан разлика. Не може да сравняваме индийския английски (от който мен лично ме заболява глава), или острия рашън инглиш, с едва доловимия акцент на ненейтив. В нашия сектор (IT) никой не се впечатлява от акцент, важното е да се разбираме Grinning Работим с хора отвсякъде. Е, признавам, че бритиш инглишът на един от чистокръвните англичани, с които работим, ми гали слуха Blush Но на никого кариерното развитие не му е било повлияно от факта, че има акцент.

# 732
  • Мнения: 8 320
Ама вие сериозно ли?
В международна компания на никой ме му дреме за акцента. Дреме му колко добре си вършиш работата. Езика е допълнение към нещата които умееш.

Чудя се дали в тази дискусия немскоговорящите ще бъдат изхвърлени от англиговотящите страни. Голяма част от тях си редят изреченията като на немски. Но досега май никой не е видял проблем.

# 733
  • В офиса
  • Мнения: 4 033
Не е ли супер снобско това за акцента? Изобщо от къде дойде? Светът е толкова глобален, че на никого вече не му пука с какъв акцент говориш. Безсмислена гордост и тщестлавие е това някой да изтъква, че говорел без акцент. Наистина е без значение за поне 95% от обкръжаващия свят, пък той да си се радва.
Между другото аз също имам приятел на супер висока позиция в Щатите, който говори английски с брутален български акцент, а е отишъл в Щатите преди 20-25 години. Май само децата му в един момент се срамуваха малко от акцента му, но това беше в периода на разтеж, когато не искат да бъдат различни от масата.

# 734
  • Мнения: 6 166
Тинкърбел изглежда ти снобарско, защото не пътуваш първа класа.

Отклонихме се много, но след като в българския език се учат песнички, думи, звукове и чак след това граматика, не виждам какъв е проблемът да се процедира по същия начин и с другите езици. Всичко останало е пропуск / недоразвита  / изостанала образователна система.

Общи условия

Активация на акаунт