Частни училища - информативно-дискусионна тема 54

  • 35 110
  • 763
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 2 118
ОМГ, първата класа по-рано ли каца 😂

# 736
  • Мнения: 6 166
Може и в отделен самолет да лети.

# 737
  • Мнения: 5 951
Че кой е казал, че другите езици стартират с граматика? Това са само бръмбари, които жужат, жужат, но нищо повече не раждат.

Сегашната първа класа не е като едновремешната...няма Вилерой и Бох и златни прибори. И е без значение дали си бизнес или економи. Едните са малко по-напред в кабината и една идея повече място за краката. Но това съвсем няма отношение към произношението и т.н. Има отношение само до самооценката и приоритетите. Wink и комплексите.

# 738
  • София
  • Мнения: 3 272
Аз имам отговор на кой е необходимо да говори езиците без акцент - на шпионите GrinningGrinningGrinning Така лесно се сливат в средата и не можеш да ги идентифицираш 🤣🤣🤣
Мои близки роднини живяха 15 години в Румъния, като мъжът работеше в посолството на различни служби Синът му учеше първо в руска гимназия и после в университет в Букурещ и съответно говореше и руски и румънски без акцент. Баща му, обаче заради работата си трябваше да знае разговорен румънски. Научи го и имаше голяма разлика между начина по който говореше единия и другия. Книжовният румънски е много формален и изреченията са сложно съставени и завъртяни. Разговорният е опростен и по-различен като звучене и тембър.
Та в такива случаи липсата на акцент на езикът на който общуваш е задължителен Blush но съвсем не ми се струва такъв при повечето професии.

# 739
  • софия
  • Мнения: 5 001
ОМГ, първата класа по-рано ли каца 😂
не, не каца по-рано, но пристига по-рано Grinning

Сигурно защото не съм летяла, признавам си, с първа класа, но аз също не разбрах препратката.

Идеята е, че са много изискани, префърцунени и тънкопремерващи спорд езика ли, какво?
Не обчам да не схващам. Обяснете ми, плиййййййз!

# 740
  • Мнения: 6 166
Обяснявам от няколко страници, но кой да ме разбере. Ганя си е Ганя. Иска да си мисли, че е умен и навсякъде ще го приемат, но реалността не е такава. (Не е насочено това към някой конкретно. Мненията тук са малка извадка на мненията в България и ...на скоро четох Алеко Константинов -- виждам прилика.)

Навскякъде като завържеш разговор с някой местен и веднага те преценят по начина на говорене дали да инвестират една минута или и по-малко в разговор с теб.

Навсякъде с дървен акцент си оставаш чужденец каквото и да правиш. Даже такива с високопоставени позиции - защо толкова си държат на българските връзки, а? Защото местните не ги канят на повече от compulsory corporate social.

Летенето първа класа го дадох за пример, защото - за разлика от икономи, където седиш и се правиш че до теб няма никой в бизнес се завързват разговори и ако някой трябва да се напряга, за да разбере какво казваш, ще избере да не се напряга. И далеч не всичката бизнес класа е две три седалки отпред  на самолета с малко повече място за краката Wink

Фенси - щом няма учене на фонетиката на даден език така както в страната на езика се учи фонетиката - значи има пропуск. И то голям. Все още се учат думи, а не фонеми и дифтонги, които да се разпознават в чуването на дума. Все още произнасянето не се коригира, когато е грешно и така основата става грешна (освен ако не си с учител от страната).

Последна редакция: чт, 01 сеп 2022, 08:30 от Елфичка

# 741
  • софия
  • Мнения: 5 001
за едно си права - Ганя си е Ганя.
За всичко останало - мне, не мисля.
Остава въпроса с какви хора общуваш, бре момиче? И къде?

# 742
  • Blondeville
  • Мнения: 2 843
Сега не разбрах, дървен акцент е всеки дори лек акцент, различен от (posh?) или имаш предвид тежък акцент?

И откъде дойде това обобщение за тъжните, достигнали на високи позиции българи в чужбина, с които никой чужденец не ще да се сближи заради акцента Grinning Всички поименно ли ги познаваш + колегите им нейтиви, които ги отхвърлят?

И да не прозвучи Ганьовско, но за мен лично е по-важно човекът да пише и говори правилно на собствения си език, а не да владее до съвършенство акцента на upper English class. Това повече ми влияе как го преценявам. Stuck Out Tongue Winking Eye






Навскякъде като завържеш разговор с някой местен и веднага те преценят по начина на говорене дали да инвестират една минута или и по-малко в това да те опознаят.

# 743
  • София
  • Мнения: 748
Аз съм съгласна с Елфичка. Много от вас казват, че не трябва да се съди по произношението, само че тя не казва, че трябва, а просто че така се случва. И разбира се, че и на вас ви правят впечатление акцентът и произношението на човека срещу вас, дори подсъзнателно. Не е непреодолима бариера, но си е някаква тежест за всеки, който иска да прави шеметна кариера в съответната държава.
Ето, че и Blondie Anna подчертава колко е важно човек да овладее собствения си език и наистина всеки от нас сигурно в един момент е съдил за другите по правописните грешки. Докато се позиционираме като чужденци, може и да ни се радват на задълбоченото познаване на езика, точно както ние се радваме на западноевропейци в България, положили някакви усилия да учат български. Обаче ако наистина искаш да се впишеш в съответното общество, аршинът, с който те мерят, се променя.

# 744
  • софия
  • Мнения: 5 001
Данди, аз пък се опитвам да кажа, че това, че ние имаме този "недорасъл" елемент във възприемането си на околните е нещото, което ни различава от други малко по-развити в толерантност и възприемане нации, научили се, че това (произношението)  не е фактор за личността ти.

Не говорим дали ни прави впечатление произношението - очевидно то се регистрира веднага, въпросът е след това какво следва. Аз твърдя, че умните няма да те дискарднат заради това. Тя твърди, че ще.

# 745
  • Blondeville
  • Мнения: 2 843
Важно е да се говори граматически правилно и членоразделно, за да се комуникира леко на даден език. Това е по-важно от акцента. И за пореден път - има разлика от лек акцент, до такъв, който просто дори не го разбираш. И да, акцентът се забелязва, но не пречи в развитието и приемането.

Ежедневно общувам на английски. По мое мнение, чужденците дори повече се стараем да говорим граматически правилно. Баш англичанитът в екипа ни изобщо не се престарава, например в условното наклонение редовно си кара с “If I was you”, “If it was up to me” и т.н.

Последна редакция: чт, 01 сеп 2022, 09:48 от blondie_anna

# 746
  • В офиса
  • Мнения: 4 034
Аз съм Ганя, не ме е срам и 5 ст. не давам за онези сънародници, които ме презират, защото съм Ганя.
А коментарите колко нещастни и неприети били нашите сънародници на високи постове в чужбина сами говорят за направилия ги.  CEO-тата на 30% от компаниите във Fortune 500 са индийци. Може би избрани, защото говорят без акцент Grinning

# 747
  • Мнения: 5 951
Как от наличието на акцент стигнахме до Бай Ганьо? Има трити мнения или просто няма логика? Акцент дали е равно на просташко поведение?
И как се обобщи, че всички българи на високи позиции в чужбина са отритнати? Това е такава глупост  наред с факта, че е абсолютно невярно.

Ще ме прощавате, но и една Кристалина (Сталинка Wink ) Георгиева говори с тежък акцент, и?

И ми е жал за индивидите, които правят преценка на база външни белези. Това е глупаво и дискриминиращо.

И смея да твърдя, че навън, в образованите среди никой не обръща внимание на акцент. На друго обръщат внимание. Simple Smile

# 748
  • Мнения: 4
Здравейте, за моя син за 1ви клас от следващата есен обмислям Петър Берон, Откривател и вероятно Мaple Bear. Моля, споделeте обратна връзка за някое от тях?

# 749
  • София
  • Мнения: 1 395
Потърсете с търсачката в темата за "maple" "Мейпъл" и "ПБ". Специално за Петър Берон се изписа доста през 2020-2021 и доколкото разбирам от споделеното тук, има смисъл само ако се интересувате с чие дете ще се запознае вашето, не и ако искате и да научи нещо повече от средностатистическото квартално. За Мейпъл споделиха преди няколко страници хубави мнения.
Дали акцентът ще има значение зависи от отсрещния. Срещала съм нееднократно високопарни англичани, за които си трета ръка още щом си отвориш устата. Но в бизнес среда не съм срещала все още такива индивиди.

Общи условия

Активация на акаунт