Слагане на инжекции GS-441524

  • 11 238
  • 92
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 58
Бях правил такъв тест на една котка, като излезе 39.89 - пак близко до 40. Мислех тогава, че е FIP и го почнах на GS, но не пълен курс, защото се осъзнах, че няма други симптоми, а и цената беше висока. След година и нещо почина от кучета, но дотогава си беше здраво, без никакви симптоми, които могат да се свържат с FIP. Може просто да е имал много антитела за чревния коронавирус и никога да не е развил FIP.

# 61
  • Мнения: 10 664
Повторете биохимия. Тя може да си има антитела, но това далеч не означава, че е с ФИП.

Ако А/Г пак излезе 1, бъдете спокойни. Не е ФИП, ами търсете офталмолог.

# 62
  • Мнения: 1
Здравейте!

Включвам се в темата, за да споделя опит. От Варна сме.

Миналото лято намерихме  Бубито ни като новородено изоставено коте на улицата, на няколко дни. Изхранихме го, отгледахме го, но още на около 3-4 месеца започна да има постоянна диария. Правихме изследвания, пи няколко пъти АБ, отшумяваше за малко и пак диария. Януари 2023 го кастрирахме, след това много се влоши. В началото на м. Май 2023 след поредните изследвания се установи мокра форма на ФИП и започнахме лечение с GS.

Ветеринарят ни насочи към човек от Варна, от когото купихме лекарството - Лъки на 20 мг/мл. Бубито се повлия още от втория ден, започна да се храни, да наддава, а след около седмица-две спря окончателно диарията.

Слагахме инжекциите у дома с мъжа ми - той ми асистира при държането, аз биех инжекциите. Беше доста мъчително в началото, и за нас, и за котето. След точно 5 седмици на инжекции преминахме на хапчета Hero на 32 мг, като днес е ден 62 от лечението.

В петата седмица правихме контролни изследвания и всичко му е в норма. На ден 1 Бубито тежеше 2,650 гр, а днес е 3,900.
Хапчетата се приемат изключително лесно, направо но олекна!
Не знам доколко е прието да се споменават цени, но хапчетата ни излизат дори по-евтино от инжекциите. Важно условие за прием на хапчета, обаче, е котето да няма диария или да повръща, да е в стабилизирано състояние, препоръчва се да са минали няколко седмици на инжекции. При приема да не яде 1 час преди и 1 час след това.

Нашето Буби се справя доста добре, надявам се и вашите котаци да оздравеят напълно!


Здравейте!
Може ли да ви попитам за Hero?Моята котка в момента е на инжекции, като концентрацията на GS  в тях е 20, а в Hero  е 40. С хапчетата дозата не става ли двойна в сравнение с инжекциитя?Пак си изчислявам дневния прием спрямо килограмите на котката, но концентрацията при инжекциите и хапчетата е различна.

# 63
  • Мнения: 58
Може ли да ви попитам за Hero?Моята котка в момента е на инжекции, като концентрацията на GS  в тях е 20, а в Hero  е 40. С хапчетата дозата не става ли двойна в сравнение с инжекциитя?Пак си изчислявам дневния прием спрямо килограмите на котката, но концентрацията при инжекциите и хапчетата е различна.

Не съм авторът, когото цитирате, но съм чувал, че рекламираната (написаната) доза на някои от хапчетата не е дозата на веществото в хапчето, а еквивалентната доза, която би била в подкожна инжекция. Биоусвояемостта (или както се превежда bioavailability) на хапчетата е май горе-долу около 1/2 от тази на инжекциите, та е възможно 40 mg да е или истинката доза GS в едно хапче и да е еквивалентно на ~20 mg инжективен разтвор, или да е еквивалентно на 40 mg инжективен разтвор.

Не мога да дам отговор специфично за Hero, но е добре да се знае, че има 2 варианта на описание на дозата в едно хапче - като истинката доза, която съдържа хапчето (която вие трябва да изчислите колко ще е спрямо доза инжективен разтвор) или като вече пресметнат еквивалент. Чувал съм и за по-сложни формули, от сорта на "1/2 + 1 mg" или нещо такова, но не виждам логика в тях.

Интересно за хапчетата е че тази статия на Пидърсън [1] говори за таван на усвояемостта при орални формулации на GS и препоръчва да се раздели дозата от "на 24 часа" до "на 12 часа" или "на 8 часа", така че да не се стигне до този таван. Което го схващам така - ако дозата е висока (напр. при нервологичен или рецидивирал FIP), хапчетата може да не могат да достигнат достатъчна концентрация в кръвта, ако се дадат наведнъж, т.е. дефакто да се изгуби количество GS и да не се усвои цялото. Но ако се дадат през определено време, таванът няма да се достигне, възможно най-много от лекарството ще влезе в кръвта и интегрално ще е най-оптималният вариант. Но пък май при по-ниски дози (за стандартен мокър FIP), а и по принцип, разделяйки дозите на по 2-3 пъти на ден няма да доведе до толкова висока пикова концентрация.

Бих се зарадвал някой да потвърди или опровергае схващането ми и да даде повече информация, ако има.


[1] https://www.vetmed.ucdavis.edu/sites/g/files/dgvnsk4586/files/in … treatment-v10.pdf

# 64
  • Мнения: 10 664
Аз давах Хиро 32 мг. За 40 не съм чувала. Мой Джери се влоши седмица след като минахме на хапове. Нарочно бяхме вдигнали дозата, заради това, че не се знае колко се усвоява и колко е активното вещество в таблетката.
Аз препоръчвам молнупиравир, ако трябва да се минава на перорално.

# 65
  • Мнения: 58
За молнупиравир разбрах, че Есперавир вече не се произвеждало, защото използвало западни съставки, а има само Молнупиравир.

За пояснение на незапознатите, молнупиравир [1] е химическото име на едно антивирусно лекарство, което се произвежда в Русия под търговските имена (марки) Есперавир и Молнупиравир (да, същото като химичното име). От 2 места чух, че вече няма Есперавир, та съм склонен да вярвам. За Молнупиравир (търговското име) съм чувал, че не бил толкова добър като Есперавир, въпреки че и двете би трябвало да съдържат 200 mg молнупиравир в капсулата. Аз не смея да говоря от личен опит, защото котката ми получи усложнения няколко дни след като минах на Молнупиравир, но пък и сменихме и други лекарства, а и не беше в добро състояние преди и без това.

Чувал съм от няколко места (и тук, и от познати), че и без капсула може да се дава и че работи.

А Пидърсън казва, че някои котки не се повлияват специфично от оралната форма или от инжекционната на GS, и според него може да е от качеството на самите лекарства, но пък може и да е от начина на прилагане, кой знае.

Като цяло и аз мисля, че молнупиравир си заслужава да се пробва, даже и без GS. От финансова гледна точка е много по-добре.

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Molnupiravir

# 66
  • Мнения: 10 664
Молнупиравир е генеричното наименованиe. Химическото име (както му викаш) е EIDD-2801.

В Европа е лицензирано от Мерк под търг. марка Лагеврио. Есперавир беше аналог на Лагеврио. Освен Есперавир, чиято активна съставка е 200 мг молнупиравир има и генерични, които нямат търг. наименование. Има разлика в качеството между производителите на генеричен молнупиравир.

# 67
  • Мнения: 58
Да, прави сте, грешна ми беше терминологията. По-правино е да се каже "генерично" име/наименование, отколкото "химическо" име. Химическото име, доколко разбирам [1], е главно IUPAC името, което за молнупиравир е [2]:
N-Hydroxy-5'-O-isobutyryl-3,4-dihydrocytidine
[(2R,3S,4R,5R)-3,4-Dihydroxy-5-[4-(hydroxyamino)-2-oxopyrimidin-1-yl]oxolan-2-yl]methyl 2-methylpropanoate.
Не е много приятно за произнасяне. Grinning

Докато молнупиравир си е точно генеричното INN име.

Зачудих се какво е "EIDD" в "EIDD-2801". Видях, че е разработено от Emory University, специфично от Emory Institute for Drug Development [3]. Та явно така си кръщават веществата, които правят там, както и други, като EIDD-1723, EIDD-036. Може и да греша, но звучи логично.

Терминологията настрана, имам едно коте, при което неврологичният FIP рецидивира и го почнах на Есперавир края на демекври. На 13-ти януари спрях Есперавир и почнах генеричен Молнупиравир, защото Есперавир вече няма. От Есперавир се оправяше постепенно, но няколко дни след като смених на генеричен Молнупиравир (забравих на коя фирма), трябваше да го заведа на ветеринар, защото мяукаше от болка. Оказа се, че мехурът му е пълен, с над 150 ml урина, която извадиха с катетър.

На кръвните A/G е 0.48, AST/ALT високи, TP леко завишени, AMY ниска, HGB, HCT около долната граница, PLT ниски (55 при долна 100).

След няколко дни почна да уринира с кръв - от два дена вече. Откакто му рецидивиа FIP, си уринира и дефекира навсякъде без да се сдържа, но без кръв. Избръснахме го, за да намалим възпалението от полепната урина, в която седи. Бърша го и му давам крем с локален антибиотик и локален кортикостероид, но колкото и да се внимава, пак доста време си седи в урината. Откакто почна да пикае с кръв, урината е доста червена. Откриха се струвити в урината на микроскоп, високо pH, хемолиза след центруфугата и удебелена стена на мехура на ехограф. Почнахме го на Дицинон (Etamsylate) за кръвосъсирването, сменихме му антибиотика от клиндамицин (беше даван за стоматит) на клавасептин и добавихме мелоксикам (NSAID) внимателно, както и добавки UrinoVet и VetAminex и лечебна храна Royal Canin Urinary S/O. Давам му и добавки за черния дроб и FortiFlora пробиотик от няколко дни. Чакаме още 1-2 дена за микробиология от урината. След това може да направим и FeLV/FIV тест, за да видим дали може да се мине на други лекарства, като кортикостероиди (освен локалния в крема). Всичко това по предписание на ветеринари, разбира се. Водя го често на вет и се консултирам с различни лекари.

Доколкото разбрах, кортикостероидите и NSAID-овете разреждат кръвта, което не е добре в случая. Затова и мелоксикам почнахме внимателно. Мисля, че вече по-малко уринира кръв, но може и да греша - не е минало достаъчно време, за да кажа.

От вчера му спрях Молнупиравир, защото доста скоро след смяната от Есперавир се получиха усложненията. Възможно е да не е от това, а просто да е съвпадение. Ще е лошо, ако го спра ненужно, но неврологичните му признаци вече ги няма, доколкото може да се съди от много слаба болна котка. Единственото затруднение при ходене е по-скоро от възпаленията до гениталиите и вътре в мехура.

Идеи ако има някой, ще съм благодарен. Има ли други лекарства за кръвосъсирването, които могат да се намерят в България? Или нещо за оправяне на pH-то на урината?

За радост поне има апетит.

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Drug_nomenclature
[2] https://en.wikipedia.org/wiki/Molnupiravir
[3] https://eidd.emory.edu/

Последна редакция: вт, 23 яну 2024, 21:00 от gs441524

# 68
  • Мнения: 10 664
Бих ти препоръчала да смениш Роял-а с Хилс.
Според мен е съвпадение, уро-инфекцията с фип-а. Бъбречните добре ли  са? Колко му е Пх на урината?
Колко дни общо си дал молнупиравир?

Последно аз тествах терапия 30 дни само молнупиравир, без ГС. Котка живна и зениците ѝ се нормализираха. Невро фип, който хванах навреме, преди да започне да преплита краката. Половината от терапията беше с генеричен, блистери. И аз през декември лекувах. Имаше по-малко прахче в капсулите от Есперавир. Сравнявах даже помощните вещества от листовките им. На око прецених, че трябва да увелича %количество, тъй-като съм тествала, че до 20 мг/кг дозировка е безопасна. От там нагоре не съм тествала.
При А/Г 0.4 аз не бих прекъсвала молнупиравира.
Каква дозировка молнупиравир му даваш?
Мелоксикама не би трябвало да разрежда кръвта. А, пък ако даваш лекарство за съсирване, не би трябвало да се притесняваш от това, че даваш и мелоксикам.
Моят съвет - не спирай молнупиравира, особено ако се изпуска по голяма нужда. Това си е невро симптом. Няма общо с ури-инфекцията, за която антибиотика трябва да помогне.
В котешката тема имаше описано и лечение с ГС + кортикостероиди + енрофлоксацин + външно обезпаразитяване. Невро фип. На котето нищо не му стана, подобри се. Simple Smile

# 69
  • Мнения: 58
Мерси за отговора! Simple Smile

> Бих ти препоръчала да смениш Роял-а с Хилс.
Оправял съм няколко пъти струвити с Royal Canin - не само с храната, разбира се, а и с антибиотици и добавки. От личен опит ли препоръчвате Hills? Чувал съм и добри, и лоши неща за Royal Canin, та не съм сигурен какво да мисля.

> Според мен е съвпадение, уро-инфекцията с фип-а. Бъбречните добре ли  са? Колко му е Пх на урината?
Друго коте с неврологичен FIP преди време пак имаше струвити и кръв в урината и се оправи с антибиотици (Veraflox). Но не беше толкова червена и не всеки път имаше кръв в урината. Като че ли обаче вчера и днес е леко по-бледа урината, не знам още.
pH беше към 8.4-8.5. Не помня какво точно ми каза лекарят.

> Колко дни общо си дал молнупиравир?
Есперавир от 2023-12-29, Молнупиравир генеричен от 2023-01-13.

> Имаше по-малко прахче в капсулите от Есперавир.
И аз това забелязах.

> При А/Г 0.4 аз не бих прекъсвала молнупиравира.
Бях го спрял на 21-ви, мисля да го почна наново.

> Каква дозировка молнупиравир му даваш?
Деля 200 mg на 5, или последно 2 капсули (общо 400 mg) на 9, защото разсипах едната доза. Та излиза 40-45 mg за 3 kg, т.е. 13.3 - 15 mg/kg. Това на 12 часа без капсула, а в вода или сос (и преди в течния овкусен клиндамицин (Zodon)). С капсулата е голяма борба, въпреки че би трябвало да се разгради в червата, а не в стомаха с нея, ако правилно схващам.

> Мелоксикама не би трябвало да разрежда кръвта.
Казаха ми, че повечето нестероидни и стероидни противовъзпалителни разреждали. Не съм имал време още да проуча сам. Но ще го продължа, защото поне не пречи, може и да помага - рано е да се каже. Колко дни може да се дава? Май 3-4?

А, пък ако даваш лекарство за съсирване, не би трябвало да се притесняваш от това, че даваш и мелоксикам.

> Моят съвет - не спирай молнупиравира, особено ако се изпуска по голяма нужда. Това си е невро симптом. Няма общо с ури-инфекцията, за която антибиотика трябва да помогне.
И аз не виждам връзка между инфекцията и FIP-а, но пак е интерсено, че и друго коте мина по същия път.

Мисля да го почна пак на Молнупиравир. Последно е даван 2023-01-21, та 2 дена почивка не би трябвало да се отразят зле, надявам се.

Иначе забравих да кажа, че и беше на Фелиферон (Руски котешки интерферон) след като първо почна да го боли. Дадоха ми го в една клиника. Даже аз питах вариант ли е да се дава, защото не се сетих какво друго може да се приложи и казаха, че може. И видях няколко изследвания, където пише, че помага, въпреки че Пидърсън е против това, доколкото си спомням. Объркана работа. След това същия ден го заведох в друга клиника, където видяха, че му е препълнен мехурът и има ниска температура. Беше 32-33 градуса, но с електрическо одеало се оправи за няколко часа до 36-37. Оттогава 4 дози съм давал, 0.5 ml на ден като 5-тата не я дадох, защото нито видях подобрение за 4 дни, нито не мога да кажа дали кръвта в урината е възможно следствие от някакъв страничен ефект от интерферона.

Имате ли опит или мнение за Фелиферон спрямо по-скъпите интерферони, като този на Virbagen Omega? Фелиферон е около 80 лв. за 2.5 ml, а Virbagen Omega беше около 280 за 1 ml май (него не съм го ползвал).

Ето му кръвните иначе, аз и без това ги преписах:

Assay       Result      Ref         Unit
ALB         37.21       22-44       g/L
TP          101.56      57-89       g/L     H
GLOB        77.03       23-52       g/L     H
A/G         1.00 - wrong, 0.483
TB          <1.0        0-15        umol/L
AST         235.27      0-48        U/L     H
ALT         366.88      5-130       U/L     H
AMY         244.56      500-1500    U/L     L
CK          91          0-559       U/L
CREA        111.3       71-212      umol/L
BUN         6.86        4-12.9      mmol/L
BUN/CREA    61.6        27-182
GLU         6.59        4.1-8.83    mmol/L
TG          0.66        0-1.13      mmol/L
CA          0.51        1.95-2.83   mmol/L
PHOS        1.28        1-2.42      mmol/L

WBC         13.70       5.50-19.50  10^9/L
Neu#        9.45        1.80-12.60  10^9/L
Lym#        2.33        0.80-7.90   10^9/L
Mon#        0.82        0.00-1.80   10^9/L
Eos#        1.10        0.00-1.90   10^9/L
Neu%        0.690       0.300-0.850
Lym%        0.170       0.100-0.530
Mon%        0.060       0.000-0.100
Eos%        0.080       0.000-0.110
RBC         5.17        5.10-11.20  10^12/L
HGB         85          85-162      g/L     L
HCT         0.234       0.260-0.510         L
MCV         45.2        35.0-54.0   fL
MCH         16.3        11.8-18.0   pg
MCHC        361         300-380     g/L
RDW-CV      0.176       0.132-0.256
RDW-SD      31.7        23.7-45.6   fL
PLT         55          100-518     10^9/L  L
MPV         13.6        8.2-16.3    fL
PDW         17.0        12.0-17.5
PCT         0.75        0.90-7.00   mL/L    L

Не знам как да ги направя monospace тук, така че да се подравнят правилно.

A/G-то го бяха писали 1, но явно не са го сметнали. Странно, че и на амилазата пишеше H, а не L - явно доста ръчно са го обработвали.

Много странно, сега видях, че и другото коте с неврологичен FIP (което се води за излекувано) пишка с кръв. Доста по-бледо-розова от на другото, но 3 дни след него. Не го е правило след октомври . Възможно е някоя от храните да е била причината, тъй като не съм им давал едни и същи лекарства от доста време. Много объркващо.

Последна редакция: ср, 24 яну 2024, 04:34 от gs441524

# 70
  • Мнения: 10 664
От личен опит ти препоръчвам Хилс, да. Фен съм на диетите на РК, но по отношение на ури-инфекциите Hills ги превъзхождат. Hills c/d Multicare прави чудо за 1 седмица, докато с РК се мъчихме 2 седмици без резултат. Другото ти вече си го даваш - добавка и антибиотик. И, разбира се, прясна вода на разположение.

При ФИП урината става наситено жълта, заради билирубина и анемията, която обикновено има в началото. Не е нормално да има кръв. Ако Пх ти е алкално, както в случая, и имаш левкоцити в урината, имаш на лице вторична ури-инфекция. Ако котето чишка болезнено, мелоксикам ще го облекчи (бусколизин също предписват някои ветове). Това, което трябва да следиш е левкоцитите в урината. Пробвай с Хилс-а и пусни урина в човешка лаб за изследване, без микробиология. Седиментът в повечето случаи е неактивен при котките, не си давай парите за посявка.

Напълно е възможно някоя храна да е довела до алкална среда и при ползване на обща тоалетна да се е разпространила инфекция. Гледай в храните да имаш добавен ДЛ-метионин, за профилактика.

Инфекцията ще я овладееш. Аз повече бих се притеснявала от изпусканията. Не го спирай молнупиравира. 48 часа без е все едно почваш от начало. Направи един курс от поне 4 седмици без прекъсване. 1/12 на кг от генеричния ти препоръчвам аз. Т.е., разделяй направо на четири и давай 1/4 за 3 кг.
Може ли да те попитам в какъв интервал се е получил рецидив? Какъв курс си правил преди това? С какво, каква дозиворка и каква продължителност?

Интерферон не съм пробвала до сега. Коте на моя позната беше лекувано в Аренавет с такъв и не оцеля. Руснака се опита да ми го пробута, но аз отказах.

Последна редакция: ср, 24 яну 2024, 05:46 от amy_nka

# 71
  • Мнения: 221
За хронична хематурия (несвързана с фип) ветеринар ми препоръча рутаскорбин като добавка към основното лечение и имаше добър ефект - укрепва съдовата стена, а витамин С явно им се отразява добре, въпреки че сами го произвеждат и нямат нужда от суплементация на теория. Отразява се и на киселинността на урината малко. Питай ветеринаря си все пак преди това. Успех!

# 72
  • Мнения: 58
> От личен опит ти препоръчвам Хилс
Ще го пробвам. Въпреки че засега има голямо подобрение и при двете котки.

Eдното (първото с хематурия) сега е на Клавасептин (Synulox), Дицинон, Мелоксикам (до вчера), Royal Canin Urinary S/O, UrinoVet, VetAminex. Другото е на Клидамицин (Zodon), Royal Canin Urinary S/O и UrinoVet, , който почнах 10 минути след като първо видях кръв и от него.

Микробиологията от урината излезе с Enterococcus faecalis, което е чувствително на Amoxicillin-clavulanic acid (т.е. Клавасептин), та го продължаваме с него. Не мисля, че пробата се е контаминирала от фекалии. Взета е не с игла през мехура, а външно, но внимателно. Не е взета с игла, за да се избегне кървене.

Склонен съм да мисля, че може би общият фактор за това и двете котета да почнат да пишкат с кръв близко във времето е била храната. Взех уринарна на Reflex с по-малко магнезий за всички, както и Royal Canin Urinary S/O. Доколкото схванах от лекаря, една от водещите теории за формирането на струвитни кристали е това, че по-некачествените и евтини храни имат повече магнезий, защото магнезий се среща повече в храна от растения, а не от животни. Евтините храни имат използват повече растения, отколкото по-качествените храни, или поне от тези с повече храна от животински произход. А струвитните кристали са magnesium ammonium phosphate [1], т.е. повече магнезий в храната води до по-голям шанс те да се образуват. Ако си спомням правилно, алкалността на урината също помага те да се образуват. Не знам кое е причина и следствие и доколко тези неща имат роля в струвитните кристали, но засега лекарствата работят.

Интересно ми е какво има в Royal Canin Urinary S/O храната. Тя би трябвало да разтваря (разрушава?) кристалите, докато не-медицинската уринарна храна на Royal Canin би трябвало само да предотвратява образуването им. Не намерих информация как би трябвало да работят тези храни, освен че имат по-малко магнезий. Доколко въобще са нужни и доколко могат да се заместят от всякаква сравнително-качествена храна с малко магнезий.

Други възможни общи фактори са студа, тоалетните им, зараза с нещо, алергия - не знам.

Трябва да прочета доста, като ми се отвори време.

> При ФИП урината става наситено жълта, заради билирубина и анемията, която обикновено има в началото. Не е нормално да има кръв. Ако Пх ти е алкално, както в случая, и имаш левкоцити в урината, имаш на лице вторична ури-инфекция. Ако котето чишка болезнено, мелоксикам ще го облекчи (бусколизин също предписват някои ветове). Това, което трябва да следиш е левкоцитите в урината. Пробвай с Хилс-а и пусни урина в човешка лаб за изследване, без микробиология. Седиментът в повечето случаи е неактивен при котките, не си давай парите за посявка.

Забравих да питам за бусколизин днес. За левкоцити не мисля, че е изследвана, но вече въобще не е толкова червена като преди. Бледо-розова е и то даже не винаги, някой път е бистра или жълтеникава.

> Напълно е възможно някоя храна да е довела до алкална среда и при ползване на обща тоалетна да се е разпространила инфекция. Гледай в храните да имаш добавен ДЛ-метионин, за профилактика.

Ще прочета за това, мерси.

> Инфекцията ще я овладееш.

Учудващо бърз резултат засега, въпреки че не са се оправили напълно.

> Аз повече бих се притеснявала от изпусканията.

Второто коте откакто се излекува от неврологичен FIP, си ходи до тоалетна за урина 85-90% от времето, но се изпуска за фекалии. Не седи в тях, прави го докато ходи най-често, та рискът от възпаление/инфекция и минимален. Не мисля, че му е голям проблем. На първото коте, което се изпуска, е по-голям проблемът, защото и лежейки често се изпуска. Това, че го обръснахме около гениталиите и задните крака, помага доста откъм хигиена, но бих се зарадвал да се върне както преди рецидива на FIP - когато и той се изпускаше само за фекалии, т.е. както другото. Не виждам проблем в това като цяло. Фекалиите изглеждат перфектни, т.е. проблемът е само неврологичен. Ходят и скачат, ядат си, радват се. Ако акат на земята, просто им го вдигам и забърсвам, голяма работа.

> Не го спирай молнупиравира. 48 часа без е все едно почваш от начало. Направи един курс от поне 4 седмици без прекъсване. 1/12 на кг от генеричния ти препоръчвам аз. Т.е., разделяй направо на четири и давай 1/4 за 3 кг.

Почнах на 1/4 и аз, но само веднъж. Като дадох на котето, според мен стана значително по-отпаднал следващия час (горе-долу). Чудя се дали му дразни хранопровода, като не е в капсула?

Молнупиравир може да се дава и без капсула, но щом по принцип е направено да е капсула, значи трябва да се разгради в червата и капсулата го предпазва от стомашните киселини преди да стигне там. Тоест не би ли трябвало да увелича дозата, ако ще го ползвам без капсула, за да достигна препоръчаната доза, която се отнася за молнупиравир, даден в капсула? Лекарят ми каза, че за хапчета, които не могат да се делят и са обвити в подобен на капсула филм, ако се раздели, частта от хапчето при счупването ще бъде по-податлива на стомашните кисели и ще се намали ефективността на лекарството до някаква степен. Затова давали по-високи дози от лекарство на хапче, което те трябва да счупят (а няма линийка да се счупи, т.е. не е предназначено за това). Обсъждахме го в другата ми тема [2], където питах за малки капсули. Ясно, че зависи и от самото лекарство, как то би взаимодействало със стомашните киселини. Може за молнупиравир да няма смисъл от капсули, но по-скоро искам да избегна евентуални проблем с устата или хранопровода (или нещо друго), и за да се усвои по-добре. Още търся малки капсули, около размер 3.

> в какъв интервал се е получил рецидив? Какъв курс си правил преди това? С какво, каква дозиворка и каква продължителност?

То беше с A/G 0.2 преди кастрация август 2023, но въпреки това го кастрирахме. Малко след кастрацията се появиха симптоми на неврологичен FIP. Почнах го на Есперавир и GS хапчета началото на семпември. Продължих Есперавир за около 40 дена, може и малко повече. В този период се оправи доста, въпреки че стоматитът, с който се бореше от месеци, ту изчезваше, ту се появяваше. Не искаше да скача на двора по дървото от балкона, както преди, но според мен можеше, ако иска. Края на декември се появиха наново симптоми. Не знам какво може да ги е провокирало. Студът сигурно, той си е вид стрес. Почнах го на Есперавир и минах на генеричен Молнупиравир. Спрях го малко след като получи проблемите с урината. Като се замисля, проблемите с ходенето му в момента са главно от това, че не му е комфортно заради възпаленията. Не е тръгнал да скача, но си ходи добре и се набира в скута ми на стола, като иска.

На другото коте е по-дълга историята. 2 курса GS (по около 84 дни), 2 Есперавир (по 40-50 дни). Първият GS курс 74 дена инжекции и 10-20 дена на хапчета GS. Първо се оправи напълно от неврологичен FIP, след това почна да събира течност в гърдите. Сега е на фуроземид. Много е добре, като за коте, което като взех преди година и няколко месеца, беше почти напълно обездвижено и неадекватно. Сега си скача по гардеробите, излизаме в двора да се разходи, даже го изпускам някой път, когато е възбуден и просто решава да се покатери по оградата и да гони друга котка. Личи си, че не е на 100% неврологично, но едно 90-95% си има. Че си ходи по голяма нужда навсякъде е единственият "проблем". Не си и играе, като другите, но може да тича, по-бързо и от мен, ако иска. Трябва да се разровя в записките си за по-детайлно инфо. Тп е било бездомно и нелекувано дълго време преди да го взема при мен, докато другото го почнах на Есперавир веднага след като прояви симптоми.

> За хронична хематурия (несвързана с фип) ветеринар ми препоръча рутаскорбин като добавка към основното лечение и имаше добър ефект - укрепва съдовата стена, а витамин С явно им се отразява добре, въпреки че сами го произвеждат и нямат нужда от суплементация на теория. Отразява се и на киселинността на урината малко. Питай ветеринаря си все пак преди това. Успех!

Мерси, ще питам и за това, ако не забравя. Не съм го чувал досега.


[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Struvite
[2] https://www.bg-mamma.com/?topic=1588061

Последна редакция: пт, 26 яну 2024, 03:25 от gs441524

# 73
  • Мнения: 10 664
Дл-метионин има в уринарните храни Simple Smile В храните за профилактика на пикочните пътища също има, а в някои евтини храни също има, точно за да не правят проблем.
Алкалната среда не предразполага да се образуват кристали, ами предразполага да се образуват огнища от бактерии.

Ентерокока е нормална находка в урината, при положение, че са с диария и се изпускат и "стоят в урина" (така го беше написал). Т.е., ти си мислиш, че пробата не е замърсена, но е замърсена, според мен.

От това, което пишеш, аз оставам с впечатление, че двете ти котета не са излекувани. Не трябва да се изпускат. Може да си маркират, но не трябва да се изпускат. По-вяло може да ти изглежда, защото молнупиравира не се е натрупал. Трябват 48 часа, за да се натрупа.

Последна редакция: пт, 26 яну 2024, 12:02 от amy_nka

# 74
  • Мнения: 58
> Дл-метионин има в уринарните храни. В храните за профилактика на пикочните пътища също има, а в някои евтини храни също има, точно за да не правят проблем.

Ще е добре да видя какво съдържат скъпите уринарни храни и дали може да си купя добавките отделно. Royal Canin Urinary S/O е 30 лв./kg - доста скъпо, при положение даже не пише как работят и какви толкова невероятни съставки имат. По-скоро изглежда, че плащам за марката. Почти всяка клиника агресивно ги рекламира, даже от известно време слагат таблети с реклами, насочени към клиентите (доста гнусно според мен).

Royal Canin Urinary S/O не е и с толкова добър състав, че да си струват парите - ориз, пшеничен глутен, дехидратирани птичи проетини, царевично брашно, животински растителни влакнини, рибено масло, совео масло, фрукто-олигозахариди, брашно от тагетес. Мисля да мина на уринарен Reflex (турска марка суха храна, около 8-9 лв./kg) и да видя какви добавки мога да слагам към нея, ако има такива в Royal Canin Urinary S/O, но не и в уринарния Reflex.

Паучовете са по 3.30 лв., което е смешно направо. Едно Nuevo 400 g е 3.80 лв., т.е. 9.50 лв./kg, а паучовете Royal Canin Urinary S/O излизат 33 лв./kg. И в Nuevo си има повече животински съставки, т.е. по-малко нужда от добавки, които да компенсират за различния състав на растителните съставки.

Също, за по-добро уринарно здраве е по-добре да се дава по-малко (или никаква) суха храна, тъй като в сухата храна има много малко вода, а повечето котки не пият достатъчно вода, че да компенсират. В природата главно си набавят водата от тялото на жертвите си.

> Алкалната среда не предразполага да се образуват кристали, ами предразполага да се образуват огнища от бактерии.

От [1]:
Struvite urinary stones and crystals form readily in the urine of animals and humans that are infected with ammonia-producing organisms. They are potentiated by alkaline urine and high magnesium excretion (high magnesium/plant-based diets). They also are potentiated by a specific urinary protein in domestic cats.
От [2]:
Struvite stones only form in alkaline environments (pH >7) and are always associated with urinary tract infections from urease-producing bacteria such as Proteus.
От [3]:
Typically, struvite crystals develop in alkaline urine, which is urine that has a high pH. They generally develop without a urinary tract infection, making them sterile uroliths. Struvite uroliths that are due to a UTI are rare but tend to occur in kittens and older cats. Struvite crystals can also be present in the urine of healthy cats.

Изглежда, че се образуват при алкална урина. Интересно, че първият линк казва, че са съпътствани от инфекция, а третият линк, че по-често не са.

От [4]:
The normal urinary pH range of dog and cat is 6-7.5.

Разбирам го така - урината е алкална (високо pH, 8.4). В алкална урина се образуват струвити. Защо е алкална е по-добрият въпрос. Ако пробата е контаминирана, значи няма бактерии, поне тези, за които изследват на микробиологията. Тоест няма инфекция. Не знам тогава.


> Ентерокока е нормална находка в урината, при положение, че са с диария и се изпускат и "стоят в урина" (така го беше написал). Т.е., ти си мислиш, че пробата не е замърсена, но е замърсена, според мен.

Може, трудно е да се каже. Не искам да го дупчат, за да вземат стерилна урина, за да не почне да кърви и от там. Поне антибиокът, който даваме, работи и за тази бактерия, та и да е замърсена пробата, пак ще си продължава това лечение. Най-много да няма нужда от антибиотик. Тогава няма да е добре да се дава, но няма и да е толкова зле.
Диария иначе нямат (имали са преди, но за 1-2 дена). Фекалиите изглеждат съвсем нормални, просто не могат да разберат кога ще акат и не ходят до тоалетната, за да го правят. Котето, което е лекувано от година и нещо от FIP ака ходейки, а не седнало или легнало, та не си седи във фекалиите. Другото коте също, въпреки че рядко се случва като е легнало настрани, да се изака.


> От това, което пишеш, аз оставам с впечатление, че двете ти котета не са излекувани. Не трябва да се изпускат.

Според мен котето, което имаше неврологичен FIP преди година и нещо си е излекувано, колкото е възможно. И тъй като лечението му е почнато късно, има необратими последици в огранизма му - като това, че не се усеща кога ака и това, че без фуроземид прави течност в гърдите. Не виждам смисъл от 3-ти курс GS или молнупиравир. Ако излезе друго лекарство на пазара, бих го пробвал.

Самият Пидърсън си го казва в [5]:
Cats with neurological FIP may suffer from permanent residual disease signs. This is most true for cats with spinal involvement and urinary and/or fecal incontinence or posterior paralysis.

Другото ще почна на молнупиравир, но като намеря капсули. Тези от Пробитор, които изпразвам, излизат доста скъпо, та или ще трябва да намеря къде продават празни капсули размер 3, или ще трябва да намеря по-евтино лекарство, което да изпразвам за капсулите. Засега този молнупиравир даван без капсула по-скоро вреди на котето, от това, което виждам.


> По-вяло може да ти изглежда, защото молнупиравира не се е натрупал. Трябват 48 часа, за да се натрупа.

То стана по-вяло веднага след дозата молнупиравир, което не ми се е случвало с Есперавир никога. Тоест има някоя съставка в генеричния молнупиравир (ако въобще това са ми дали), която е вредна или не се понася от котето.


[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Struvite
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK568783/ - Struvite and Triple Phosphate Renal Calculi
[3] https://betterpet.com/crystals-in-cat-urine/
[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7704312/ - Urinalysis in dog and cat: A review
[5] https://ccah.vetmed.ucdavis.edu/sites/g/files/dgvnsk4586/files/i … ar%20FIP%20v3.pdf

Последна редакция: пт, 26 яну 2024, 18:00 от gs441524

Общи условия

Активация на акаунт