Защо искате деца ?

  • 58 082
  • 2 566
  •   1
Отговори
# 1 425
  • Мнения: 379
На мен също майчинството ми помогна да “пусна контрола”, знам че многоооо неща в живота не зависят от мен и съм по-спокойна. Фиксирането в това, да контролираш всичко яко напряга, кой какво ще каже как ще го каже, да мисля за всяка стъпка, камо ли къде ще учат и аз какво ще работя след 20 години….а не не.
Не съм вече control freak 😂

# 1 426
  • Пловдив
  • Мнения: 23 823
Аз не разбирам хората, които избират да нямат деца, естествено ако са без проблеми и с човек до тях в дългогодишна връзка. За мен тоя живот е да го надграждаш, с развитие във всяка сфера. Само работа или кариера до кога ? Сами с партньор ще си омръзнем,рано или късно.
За мен децата са стимул и стремеж за по- добър живот.
Щях да се чувствам безполезна и неосъществена без тях.
И аз така, не случайно сме фертилни в даден период от живота, природата си знае работата и аз някак си й се доверявам. Децата са супер стимул, да сме по-добри и пълноценни във всичко. Една жена между 20-40 има много сили и енергия не случайно. Понякога си мислим, че има много по-важни неща от децата, защото съвременния свят в прелят от възможности, но истината си остава друга…
Извинявай, ама пика на фертилност започва някъде към 16. Дай сега да почнем да раждаме на 16 защото сме фертилни. Ми... ай мерси съм.


Абе не знам, ама всички жени на високи постове, които познавам, имат деца.
Имат, факт. Аз съм дете на жена с кариера, и майка ми е много напред в кариерата си. ОБАЧЕ.... тя за мен казва "аз си идвах всеки петък да те гледам". А от понеделник до петък? Отгледана съм от бабите си. Майка ми никога не си е гледала децата, има две, имам и брат.

Мари Кюри също има две деца. Отглеждал ги е свекър и.


Отклонявам ви малко от бебешките истории, просто да споделя нещо.
Преди няколко дни гледах по някакъв местен канал новините и една от темите беше че много млади хора - и мъже и жени си правят процедури (или операции) за перманентно безплодие. Дали вазектомии, дали вързване на тръби, но нещо което да ги предпази от всякакъв вид родителство. Не знам дали е свързано със глупавите закони в някои американски щати срещу абортите или просто идва едно поколение, което не гори от желание за наследници.
Интересно ми е дали в Европа има подобни тенденции.
Има и в Европа.

Последна редакция: вт, 07 май 2024, 07:11 от Янтра

# 1 427
  • Мнения: 30

Извинявай, ама пика на фертилност започва някъде към 16. Дай сега да почнем да раждаме на 16 защото сме фертилни. Ми... ай мерси съм.


Всъщност не е така. На 16 момичетата вече са фертилни, но организмът не е достатъчно развит и бременността е рискова. Неслучайно бременните непълнолетни ги водят рискова бременност и ги следят по-сериозно. Същото е и с жените над 35. Също ги водят рискови и се предвижда малко по-стриктно проследяване на бременността. Така че от чисто медицинска гледна точка идеалната възраст за раждане е между 20 и 35. Бременността и износването на дете е много сложен процес и изисква перфектна координация на хормони и биологични процеси, и това е причината "прозорецът" на жените да не е толкова голям. Яйцеклетките също са предварително зададени, така че сме в по-неблагоприятната позиция, определено.

Дори скоро си говорих с моята гинеколожка, че при нея напоследък било често срещано ранното навлизане в менопауза - около 42-44. Което е много стряскащо, защото ако влезеш на тази възраст окончателно в менопауза, това означава, че поне едни 7-8 години по-рано репродуктивните функции са били затихващи. Нямам идея това на какво се дължи. Вероятно на лошото качество на живот, лошата храна, липсата на движение, стреса и др.

# 1 428
  • France
  • Мнения: 13 023
Жените сме фертилни от 11-12 годишни. И пикът наистина е между 16 и 18. А ранната менопауза е в отговор на все по-ранния пубертет (9-10 години)

# 1 429
  • Мнения: 379
Това за пик между 16-18 го чувам за първи път. Споделям цитат - От 20 до 30-годишна възраст, жените имат най-голям шанс да забременеят естествено. Тогава в тялото има най-голям брой яйцеклетки с добро качество, а опасенията от рискова бременност са най-ниски.
Често тинейджърките имат нерегулиран цикъл.

# 1 430
  • Пловдив
  • Мнения: 23 823
Това за пик между 16-18 го чувам за първи път. Споделям цитат - От 20 до 30-годишна възраст, жените имат най-голям шанс да забременеят естествено. Тогава в тялото има най-голям брой яйцеклетки с добро качество, а опасенията от рискова бременност са най-ниски.
Често тинейджърките имат нерегулиран цикъл.
Цитирам
Fertility peaks between the late teens and 20s, when women have an 85% chance of conceiving within a year. By age 30, that percentage drops to 75. At 40, it's sunk to 44%.
https://abc7ny.com/women-fertility-age-rate-by-how-to-get-pregna … C%22%20she%20said.

И още 20 източника има в интернет, това ми излезе не първо място. Късни тийн години и до края на 20-тте.

# 1 431
  • France
  • Мнения: 13 023
Естествено, че най-често се говори за жени от пълнолетие нагоре по социо-културни причини
Което не пречи физиологията да е друга.

Не знаех, че от късния пубертет до 30така губим само 10% фертилност.

# 1 432
  • Мнения: 4 195
Според мен на запад чайлдфрий модата произлиза основно от това, че хората са масово егоисти, гледащи собствения си рахат и изпитващи ужас дори от най-малкия проблем, който ще им наруши спокойствието.
Може би някъде тук е истината, но не само. Не само на запад е така. Аз съм на 30+ и още нямам, мислех си че до тази възраст вече ще искам да имам, но уви не искам. Ако стане случайно, не мисля че ще го махна. Но да опитам целенасочено, съм пас. Признавам се за егоистка.
Всякакви неща за медицински манипулации ме напрягат и това е другата причина. Даже не просто напрягат.

# 1 433
  • Мнения: 3 770
Гледката майки с деца е най-досадната гледка. Имането на деца е отживелица, вече никой не иска деца. Само селяните.
😂😂😂😂😂

# 1 434
  • Мнения: 104
Имането на деца също е егоистично - личното желание води, а не продължаването на рода и подпомагането на прираста на държавата предполагам.

# 1 435
  • София
  • Мнения: 13 576
Никога не ми е дремело за държавата. За никоя държава всъщност, понеже съм наясно, че децата ми няма да живеят там, където и аз, нито пък съм сигурна аз в коя точно държава ще продължа напред. Даже не са родени в едни и същи държави моите деца.

# 1 436
  • Мнения: 5 325
Човек не трябва да има деца заради външни фактори според мен. Единствено по собствено желание.

# 1 437
  • София
  • Мнения: 12 557
Човек има деца, защото иска и може да си го позволи. По-горе се говореше за това колко деца да има някой, еми колкото може, не повече. По физиологични, финансови и други причини може и да няма деца някой, или да има само едно.
Колкото до кариерата зависи в каква област е, а и какво е детето. Имам приятелка детето и тръгна на детска градина и досега за цяла година е боледувало веднъж. Дори сопол няма. Ама кой може да разчита на такъв късмет? Същото е и с работата. Аз работех по много повече от 8 часа на ден, денем, нощем, празници, почивни дни. Очевидно е, че нямаше как и лично да си гледам детето и да продължа да работя това. В такъв случай или трябва да имаш достатъчно пари за детегледачки, или роднина, който да ти гледа децата, а и трябва да ти е ок да си като кралицата майка и понякога да им казваш лека нощ, пък през останалото време да те няма.

# 1 438
  • София
  • Мнения: 12 925
Гледката майки с деца е най-досадната гледка. Имането на деца е отживелица, вече никой не иска деца. Само селяните.
😂😂😂😂😂

То ако всички мислят така, и човешкият род ще стане отживелица Satisfied

Не че казвам, че някой трябва да ражда в името на човечеството, то в момента е такава бройка, че хич няма зор за такива работи, даже обратното. По-голям проблем е дисбалансът в прираст между държавите, дисбалансът в качеството и ценността на живота, дисбалансът между застаряващо и младо население.

Интересна е разликата между Китай, където имаше ограничение в раждаемостта и това доведе до горепосочения възрастов дисбаланс, и Африка например, където няма ограничение, но масово не могат да се изхранят децата и това води до много висока смъртност, освен това престъпност, войни и други такива "приятни" последствия. Нагледен пример колко е важен балансът в раждаемостта и колко лошо става, като се изпуснат нещата и се наложи контрол/безконтролност.

Колкото и да не се говори за това, раждаемостта е един от най-ценните ресурси в световен план, включително що се отнася до икономиката, и политиката на една държава спрямо майките и децата са ключови, за да не се стига до такива положения. Защото ако няма политика, се стига до контрол, което пък си е направо репресия и хората набързо осъзнават, че в големия план на нещата, на тях се гледа като на добитък.

Иначе ясно, че ние в западните държави, сме стигнали едно ниво, при което това да имаш деца е въпрос на избор, желание, лична преценка. И на мен ми е изключително важно да го запазим, защото това е изключително важно за добруването на жените. Не знам обаче дали се осъзнава колко крехко е всичко това и как трябва да сме разумни и да се борим то да е така. Майчинството да бъде подкрепяно и толерирано, а не налагано, защото в едни по-трудни времена, отгоре рязко спира да им пука за нечии права и свободи, и започват репресиите.

# 1 439
  • Мнения: 3 159
Сега в Китай въвеждат политика на 2 деца точно с цел да се намали застаряващото население. Пределят като голям проблем в момента, че едно дете ще има повече интеракция с възрастни хора отколкото с други деца. Има и голяма разлика в броя на мъжете и жените, понеже в Китай се счита, че момчетата продължават рода, наследяват и т.н. Често бременни с момичета са абортирали, даже по няколко пъти преди да родят 1 дете - момче.
Сега пък в САЩ нараства и вълната на трационната съпруга /trad wife/. Жена, която си стои в къщи и гледа повечко деца, чисти, готви, а мъжа работи и издължа семейството.
Раждаемостта спрямо смъртността не е супер точен показател, защото преди поколението на баща ми са имали повече деца, които сега са възрастни и съответно смъртността е висока. В един момент обаче ще има изравняване. Няма да изчезнем де.

Общи условия

Активация на акаунт