Правилата и норми на поведие, които ще подобрят живота ни.

  • 7 765
  • 116
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: X

- При слизане от самолет изчакваме всички от редиците пред нас да си свалят багажа и да тръгнат преди да се бутаме напред ние.


Прави ми впечатление как това се случва все по-често при пътуване със самолет. Лично не съм била никога от бутащите се и напиращи да се кача или сляза първа и по-скоро изчаквам хората, които все бързат нанякъде. Напоследък, обаче, все по-често пътуващи зад моя ред спират и ми дават знак да изляза първа, помагат и с багажа даже, което, освен че е приятно, ми прави много добро впечатление, явно ставаме по-културни в отношението си едни към други.

# 46
  • София
  • Мнения: 835
Цитат
При слизане от самолет изчакваме всички от редиците пред нас да си свалят багажа и да тръгнат преди да се бутаме напред ние.

Съгласна съм с теб, но с една уговорка. Понякога има изключително кратки времена за трансфер.
В този случай се уведомява стюардесата и от нея съм искала номера на новия ми гейт, за да не търся табло.
Съответно малко преди кацането съм виждала няколко възможни сценария:
1. Местят те на първите седалки в бизнес класата на самолета, за да можеш бързо да слезеш пръв
2. Още преди да са светнали лампите, че вече може да се откопчават коланите, стюардесата идва, помага ти да си вземеш ръчния багаж и те придвижва. Това е леко рисково, но ...
Виждала съм и трета опция: Съобщение до пътниците с молба да останат по местата си и извикване по имена на тези с кратките трансферни времена да станат и да се запътят незабавно към вратата.

Случвало ми се е по същата причина със съдействие на служител да изпреварвам огромни опашки... но авиокомпанията ми е продала билет с време, което твърди, че е достатъчно, а то не е. Тичането на летище също не е особено възпитано, но когато по табела имаш до гейта 15 мин ходене, а ти имаш 5 до излитането на самолета...  Разбира се, още на секюрити чека служителите на гейта бяха уведомени, че трима пътници тичат към тях и да ги изчакат.

# 47
  • София
  • Мнения: 1 371
В градския транспорт винаги трябва да има 1-2 свободни места за възрастни, деца, бременни, изморени хора. Ако седя и всички места са заети - ставам права. Никога не знаеш кой е стоял цял ден на крак, кой го боли гръб, крака и т.н.
Също така никога не сядам на място, обозначено за възрастни, майки с деца и прочие.

# 48
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 604
В градския транспорт винаги трябва да има 1-2 свободни места за възрастни, деца, бременни, изморени хора. Ако седя и всички места са заети - ставам права.
Ми то тези места не са ли отбелязани с табелка, особено в новите автобуси? Иначе ти и да станеш някой друг веднага ще седне без да има особени привилегии. Или като станеш и после браниш мястото по преценка дали сяда нуждаещ се?

# 49
  • София
  • Мнения: 835
Моля, дефинирайте изморени хора. Тийн със слушалки, който го мързи да гледа, ще е супер изморен. Simple Smile

# 50
  • Мнения: X
Доста са спефицифчни тези примери с пътуването, не, че не са релевантни, но има и по-важни неща. В транспорта (автобуси/ влакове) правилата са ясни: приоритетните места са резервирани за възрастни, хора с увреждания, бременни или болни/ ранени, като пътниците се очаква да предложат и други места (своето място, неприоритетно) в такъв случай. Вече е въпрос на възпитание дали се случва.

Аз съм ставала свидетел на грозни случки на изискване на специално място, да отбележа - с право, но тонът, с който се подходи, беше изключително арогантен и ситуацията ескалира. Доста неприятно и натоварващо за околните.

Като цяло, мисля, че не се използва потенциалът на образователната система - детски градини, училища, университети - за да се усвоят правила и норми, които да улеснят интеракцията помежду ни. В предмети като философия, етика, психология, например, би могло да се въвведе подобен модул "етикет" с по-практическа насоченост и дискусия по въпроса, вместо сухото зазубряне на факти и тестване на постижения на паметта в контролните. В противен случай, остава самостоятелното усвояване на нормите в семейството, от личен интерес, естествено, стига да е налично самосъзнанието за това.

Последна редакция: пт, 04 авг 2023, 20:54 от Анонимен

# 51
  • Мнения: 25 825
Моля, дефинирайте изморени хора. Тийн със слушалки, който го мързи да гледа, ще е супер изморен. Simple Smile

„Вълшебните думички“ (моля, извинете, може ли, благодаря...) неслучайно са наречени вълшебни – правят чудеса дори с мързеливите тийнове със слушалки.
Особено с тийновете, които реагират много положително, когато ги третират с уважение и като големи хора.

# 52
  • София
  • Мнения: 1 371
Просто няма да съм от приятно разсеяното седящо мнозинство, заболо нос в телефоните си. Всеки отговаря за себе си, аз преценявам, че мога да стоя права, и че сред правостоящите има по-неможещи от мен. И през ум не ми е минавало да вардя освободеното място.
А тийна със слушалки може да се окаже млад(а) сервитьор(ка) търчал(а) цял ден около масите, или прибиращ(а) се от тежка нощна смяна.

В градския транспорт винаги трябва да има 1-2 свободни места за възрастни, деца, бременни, изморени хора. Ако седя и всички места са заети - ставам права.
Ми то тези места не са ли отбелязани с табелка, особено в новите автобуси? Иначе ти и да станеш някой друг веднага ще седне без да има особени привилегии. Или като станеш и после браниш мястото по преценка дали сяда нуждаещ се?

# 53
  • Мнения: 2 219
До сега в интерес на истината не ми се е случвало някой да не отстъпи място, ако бабата или дядото помоли.
Обаче много често виждам да “молят” заканително.Хората наистина често са забили нос в телефона и не се усещат, но ако любезно помолиш повечето стават.

И тийновете не съм виждала да са толкова лоши.


Обаче веднъж отстъпих място на една жена и тя ми се сопна, че не е толкова стара… Rolling Eyes

# 54
  • Мнения: 6 968
Bizzie Lizzie това с етиката не върши никаква работа. В ГЕрмания учат религия 1-12 и който не иска религия учи етика. НО в България ще направят място на възрастен , въпреки че не се учи в училище.

# 55
  • Мнения: 1 410
За съжаление моля, благодаря....работи при определени хора, попитах съвсем любезно на улицата за N на адрес и получих порой от негативизъм. А беше толкова лесно да каже: Незнам.

# 56
  • Мнения: 155
По темата за поведението в градския транспорт… Вчера го ползвах заедно с племенничката ми - малко момиченце. Нито един мъж не й направи място. Нямам претенции аз да седна, но можеше да й направят място да седне и да застана до нея. Далеч съм от мисълта, че всички мъже в този ден са били изморени или нещо ги е боляло. Да, не са длъжни, разбира се, но е въпрос на възпитание.

# 57
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 888
Защо си мислите, че на малко дете трябва да се направи място?
Между другото никъде освен в България не съм виждала такова правене на място. За малки момиченца пък съвсем

# 58
  • София
  • Мнения: 1 371
Защото не умеят да се държат и да пазят равновесие и при по-рязко движение падат.

# 59
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 604
А после защо народа бил кекав, навикнали сме само седене от малки 😁

Общи условия

Активация на акаунт