Шеф, мултиварка или както ние го наричаме КУКЪР - Тема 8

  • 10 293
  • 169
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 1 808
И продуктите за мусака ли не запържвате? Лук и морков и каймата да стане на трохи? Или всичко на сурово? А за спагетите?

Аз също не запържвам, но за тези две неща първо соте на лук и кайма. Ако ви става без, бих пробвала. Дайте идея Simple Smile

# 106
  • Мнения: 162
За мусака не запържвам. Слагам всичко сурово и разбърквам. После запичам заливката с другия капак.
Щях да питам някой ентусиаст като мен дали е пробвал и спагети болонезе по този начин - направо всичко в купата, без сотиране. Дали няма да са малко 5-10 мин. на каймата? Бих увеличила времето, обичаме по-разварени спагети.
Пробвах нещо като спагети болонезе с кренвирши, пуснах всичко направо под налягане за 6мин - харесаха ни.

# 107
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 825
За мусаката пускам на Соте на силно да загрява (моят е с две степени - слабо и силно). През това време си режа лук и морков на кубчета или направо с ръчния чопър и си подготвям каймата и картофите. Като сигнализира, че е загрял, сипвам олио и веднага слагам лука и моркова да се запържват, заедно със солта - искат 3-4 мин и са готови. Слагам каймата и бъркам да стане на трохи. Докато тя се позапържи, донарязвам картофите. Ръсвам подправките и изключвам, веднага добавям домати или доматен сок/сос, каквото имам и картофите. Разбърквам всичко да се омеси добре, наливам 150-200 мл вода, зависи колко са ми водни доматите. Пускам за 5 мин под налягане. Зависи от картофа, някои картофи стават и за 3 мин. През това време приготвям заливката и като свърши програмата, заливам и запичам, без да бъркам повече. То няма и какво да се бърка. Случвало се е да я оставя да падне налягането само, ако сме навън с малката или сме легнали на обяд. Става перфектна, никога не е разварена.
За супа с броколи - аз я правя за детето така. Измивам си прясното броколи и го режа на розички, като махам само големия дебел кочан. Обикновено една глава ми стига за две готвения. Слагам в купата един нарязан морков, половин или една глава лук, зависи колко е голяма, 3-4 картофа, пак зависи от големината им и половин глава броколи. Парче масло, малко сол и вече каквато подправка обичате на броколито, аз слагам мъничко кимион. Заливам с 300 мл вода и пускам за 4-5 Мин на високо налягане. Отварям веднага щом програмата свърши, пасирам и наливам горещата супа в буркани. Ако има нужда, доливам вода/прясно мляко. Обръщам на капачка и като изстине, съхранявам в хладилник. Дъщеря ми вечеря супа и готвя за нея веднъж на два-три дни. По същия начин готвя спаначена, от карфиол, тиквички, само картофена, с пащърнак.
За цялото пиле - правя си плънка от 100 гр ориз, 5-6 гъби, глава лук, морков, сол, джоджен, малко червен и черен пипер. Може и дробчета да се сложат. Както си я правите за пълнено пиле по принцип. Запържва се всичко и може да остане така само запържено, а може и малко водичка да добавите, да дръпне ориза, примерно 100 мл не повече. Като са поеме водата, пълните пилето (осолено отвътре и отвън и наръсено с черен пипер на вкус), зашивате, изсипвате във вътрешния съд един буркан нарязано кисело зеле, повечко олио, червен пипер, черен пипер и разбърквате. Ако зелето си има сок, може да няма нужда от сол и вода. Трябва да е толкова течно, колкото го искате накрая. Настанявате пилето отгоре, да се позарови леко в зелето. Пускате на бавно готвене за 5-6 часа и го забравяте да си къкри. По средата на времето се обръща. Като е готово, мажете обилно с масло и със запичащия капак за 10-15 мин да добие хубав загар. Времето за варене на бавно готвене зависи от размера и възрастта на пилето. Аз правих за Коледа и за 5 часа падаше от кокала. Домашно ако е, може да иска и 8 часа.

Ето кекс във кукър със запичащ капак.

Спагети или макарони правя така:
Запържвам кайма, чесън, морков, може и лук, ако обичате. Подправям, изсипвам буркан домати, слагам макароните или спагетите, счупени на две, заливам със 700-900 мл вода, зависи колко са ми гъсти доматите (домашните са на сок и са течни, купешките пасирани са гъсти) и включвам за 4 мин на ниско налягане. Изчаквам 5 Мин и изпускам налягането. Всичко е перфектно сварено.

# 108
  • Paris, France
  • Мнения: 14 117
blue.angel, 👍👍👍за кекса. Наслюнчих се като видях снимката. В моя кукър металната ми форма Bundt, като твоята, за съжаление не влиза. 5 литров е моя.

За мусака и картофена салата ползвам червени картофи обикновено. Те не се разкашкват. Едното ми дете не яде никакъв видим зеленчук в манджа, та морков, чушка, целина, лук меля в резачката (чопър) и така добавям към мусаката.

Каймата я държа на програма, на която се пържи в малко мазнина. Тук каймата е само от говеждо и ако е 5% мазнина, сипвам малко зехтин. 500г кайма слагам. Като се раздели месото, слагам черен пипер, една малка кутийка доматено пюре (от лидълските, дето са към 100мл). Сипвам смеления в чопър голям морков, стрък целина, половин червена чушка, може и зелена, лук, може скилидка чесън и обърквам. Добавям обелените и нарязани на кубчета от 1×1см картофи и обърквам. Слагам и патладжан, избелен и на кубчета. Патладжанът става на каша и не се усеща. Добавям 300мл вода ако няма патладжан, 200мл ако има и избирам налягане на най-висока степен, 5 минути и избирам да падне само и след 35 мин е готова. Много вкусна става и зеленчуците се стопяват в соса.

Спагети не съм правила в кукъра, защото в моя не се побират цели, а домашните не ги щат начупени. Варя сухи пенне, фалфале, макарони номер 44. Купувам на Barillа. Задължително е да са от бавно сваряващите се. Омазвам макатонените в зехтин слагам ги в кукъра слагам сол, но по-малко, отколкото в тенджера и заливан със студена вода, така че да има 1см над тях. Програма макаронени, 3 мин за макарони, които се варят на котлон 7 минути, 8 минути за такива, които се варят 13 минути. Като свърши програмата, мултикукърът си вади  налягането сам. Отварям и сервирам. Няма изливане на вода, няма загоряло, няма слепнало.

Правя макарони болонез, но не стигааааааат за 2 хранения. Изпържвам 300г кайма, добавям смелена целина, морков, но може и на кубчета, лук, чесън, доматено пюре половин кутийка и буркан сос арабиата или босилек. Мляко не слагам, че децата не го харесват. Супена лъжица вино и 2 минути чакам да се изпари алкохола. Затварям и 2 мин налягане 2 и да падне само. Отварям, добавям 300 или 400г макарони, пенне, фарфали и обърквам. Досипвам гореща вода да ги покрие с 1 см. Те почват да се надуват, но и да излизат, няма страшно. Избирам макаронени и времето за готвене на пакета минус 5 минути. Като изтече времето, отварям, разбърквам и сервирам. Ако не са готови, хлопвам капака и чакам 5 минутки, не повече. От горещия котлон се сготвят.

Ние ги обичаме ал денте, а не меки.

# 109
  • Мнения: 1 166
Всякаква паста варя на 0 или макс 1 Мин и изпускам веднага парата. Иначе става на ластик или каша.

# 110
  • Мнения: 2 111
Аз паста правя като първо задушавам лук,подправки и каймата докато стане на трохи. Излизвам доматен  сос и пастата,евентуално малко вода и пускам програмата за овесена каша - програмата трае 3-4 минути на слабо налягане и всеки път пастата е идеална нито е на каша,нито е ал денте.
Мусаката мъжете вкъщи я предпочитат без заливка  и от както имам кукър я правя само в него. Толкова лесно и бързо става ,че редовно я готвя докато си пием виното преди вечеря. Докато ми се запържи каймата с лук и морков, режа картофите,смесвам всичко,затварям за 5 минути под налягане и съм сготвила.

# 111
  • Paris, France
  • Мнения: 14 117
Всякаква паста варя на 0 или макс 1 Мин и изпускам веднага парата. Иначе става на ластик или каша.

А на какво налягане? Студена или гореща вода слагате? Сол слагате ли? Пастата за колко време се вари по инструкциите на пакета? Ако уредът вдига налягане за 10 или 15 минути, от петата до десетата минута пастата си ври и е нормално да е готова бързо. Баба ми така я готвеше в тенджера под налягане, но нейната имаше само високо налягане, а мултикукърите имат повече избор на степени налягане и съответно температури.

Веднъж а готвих по същия начин, на максимално налягане и като се затвори клапата, спрях и започна изпускане, което е около 2 минути. Стана, не беше разварена, но седеше, някак си, леко гумена. По-бавно и на по-ниско налягане ми харесва повече.

# 112
  • Мнения: 1 166
На ниско налягане я правя и да, повече време й трябва да вдигне налягане. Слагам сол и студена вода. Не пакетите пише обикновено между 8 и 15-16 мин, зависи от вида. Веднъж, в началото, правих със сос по рецепта от форума, сложих на половината от времето описано на пакета. Ами, за нашия вкус, стана преварена.

# 113
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 459


Тарталета, твоят модел не е ли с капак в комплектовката? Обърках се за капака, дето си щяла да го докупуваш. Или искаше по-висока температура?

Имам два капака, да, единият е за фраера, другият за останалите програми. Olla имат и запичащ капак, който, ако имаш този на фраера, се оказва излишен за мен. Ама има луди по групите, дето и него са си взели. Той е като халоген.

# 114
  • Бургас
  • Мнения: 1 237
Аз имам този последния от снимката. Много съм доволна. За запичане е супер. Пасва на всякакви широчини, мога и върху тигана да го сложа да запече. За инстат дуо ево + ми е перфектно допълнение.
Сега правя капама и след малко ще го сложа да запека отгоре.

# 115
  • Paris, France
  • Мнения: 14 117
Имам два капака, да, единият е за фраера, другият за останалите програми. Olla имат и запичащ капак, който, ако имаш този на фраера, се оказва излишен за мен. Ама има луди по групите, дето и него са си взели. Той е като халоген.


Халоген е да и много икономичен. Предимството на отделния, халогенен капак е, че се включва отделно и така долен и горен реотан могат да работят едновременно. Вдига до 250° и дава тънка, но прегоряла кора. На Fry вдига до 200°, но готви в дълбочина и по-равномерно, особено към краищата.

За студенти и пътуващи е по-удобно да пакетират отделно тенджерата и капака за печене, отколкото модела fry.

Не съм виждала Fry. Около мене всички имат обикновени GM, модели D, E, F, G, H и отделно халогенен капак. Него пробвах и аз, че става на моята купа за кукъра, но дублира газовия ми грил и не си го купих.

Любопитна съм има ли нещо, което не става с единия капак, а става с другия. Приятелка в Португалия купи новата Fry и казва, че няма нужда от стария капак повече, но като пътуват с караваната носи старата тенджера и капак, защото бил по-икономичен и защото може да го слага и върху други тенджери и тигани, а не само на мултикукъра. В къщи не го ползва за да не го вдига и да се гори и готви с Fry, която е като твоята и много хубава 💐. Аз съм си я заплюла ако сегашният сдаде багажа.

# 116
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 459
Любопитна съм има ли нещо, което не става с единия капак, а става с другия.

И аз съм любопитна Simple Smile Ама за съжаление, тук няма с кого да обменя опит, а по групите пишат предимно испанки, които са тотално неграмотни технически, че и кулинарно( само снимките им като видиш и ти се отщява да коментираш манджите).

# 117
  • Paris, France
  • Мнения: 14 117
Любопитна съм има ли нещо, което не става с единия капак, а става с другия.

............ по групите пишат предимно испанки, които са тотално неграмотни технически, че и кулинарно( само снимките им като видиш и ти се отщява да коментираш манджите).
🤣🤣🤣🤣🤣🤭😂😆🐸💃. Ще се попикая от смях. Оле, така се хиля, че ме питат какво съм прочела толкоз смешно. Как да кажа на испанка какво съм прочела 😆????????

Много е вярно. Наистина само буламачи показват. Ако не бяха руските форуми нямаше да си купя уреда. От испанските единствено tortilla харесвам и баския сиренен прегорял кекс.

А те си купуват халогенни капак, защото в някои стари рецепти, като за въпросния чийзкейк, например, се пускат едновременно долен и горен реотан, а това с новия модел (GM H fry) не е възможно. В тази рецепта:

 https://cookpad.com/es/recetas/11288321-tarta-de-queso-viejo-tos … -olla-gm-g-deluxe

кексът се пече 30мин на 130° долен реотан и още 20мин на 120° долен и 180° горен. Четох, че някои пробвали, но на новия капак за печене трябвало да слагат някакви други градуси, а като се изключел долния реотан, печивото спадало.

Аз нямам горен и все пак успях да направя рецептата без да спадне. Моят кукър пече на 120° и няма избор на температури. Сложих на 120° печене за 50 мин. Изключих кукъра като свърши програмата без да отварям капака. Изключих го, защото моят държи топло 24 часа и не се изключва сам. На сутринта отворих, извадих и сложих под грила да се запече отгоре и после в хладилника и voilà.

Другото е, че старият капак вдига до 250°С и явно за някои ястия е по-бърз и удобен.

И третото - било им по-лесно да изберат температура и време, отколкото да натискат разни бутони. 

Четвъртото, което мъжът ми забеляза - ако нещо се прецака контакта между тенджерата и новия капак - край. Оставаме без тенджера и без капак поне 2 седмици докато я поправят, но може и повече ако някаква част липсва. При стария капак просто си купуваме нов, защото халогенните лампи май имат по-кратък живот, освен че са леко вредни ☹.

И ако някой се чуди защо тогава хората си купуват новата, с прикачени капак - има и позитиви.

1. Старият капак не бива да работи над 10 минути и над някакви градуси (май 200°) над тенджерата за да не прецака електрониката. Ако ще пече повече, купата се вади и се слага другаде, което значи място на плота, а и е опасна, защото е гореща, че и дръжки няма.

2. Старият капак не пече в дълбочина, но това не е силно важно ако се пече и на долен реотан.

3. Новият капак е с почти вечен нагревател, а не с лампи.

4. Новият капак е почти 100% безопасен, защото е закачен и не го местим като е горещ.

Кефи ме как испанките наричат тези тенджери "робот".

Ето рецептата на прословутия изгорен чийзкейк от бистрото Виня и как се приготвя:

https://youtu.be/ZuR6C5mTsQM?si=aKMK8eiDQ_ycPxmq

Количеството продукти е в описанието. Нишестето/брашното е около 50мл. Ако някой иска превод или обяснение, свиркайте!

Много е вкусен. Едвам успявам да го овардя в хладилника.

# 118
  • Мнения: 2 593
Невена, това не е ли фр. tarte au fromage sans pâte?
Би ли превела ингредиентите, въпреки че се досещам какво е? Simple Smile

# 119
  • Paris, France
  • Мнения: 14 117
Невена, това не е ли фр. tarte au fromage sans pâte?

Не, не точно. Tarte au fromage sans pâte се приготвя с fromage blanc, което е нещо като кисело мляко и спокойно може да се замени с кисело мляко. По-тънко седи от баския чийзкейк и не е толкова прегоряла отгоре, нито толкова сладка. Баския чийзкаке и португалските pasteis de nata са направо черни отгоре в сладкарниците/хлебарниците. Ако не са черни са тъмнокафяви.

Този сладкиш, към който дадох линк, се прави от сирене-крема от сорта на Филаделфия. Може част от сиренето да се замени с Маскарпоне. Останалото е, долу-горе същото, но в Испания знаеш, че сладкишите са доста по-сладки от френските.

Продуктите от рецептата в YouTube:

600 грама сирене крема. Част може да се замени с Маскарпоне, но не препоръчвам.
500 мл течна сметана 35% масленост. 30% е ОК.
4 големи яйца
160г кристална, бяла захар (Може 200г ако искате по-сладко)
2 сл нишесте или бяло брашно (да не е от съдържащите набухвател)
1 пакет ванилена захар или ванилия (по желание. Не е част от оригиналната рецепта)

И да ти се похваля - намерих дребничък бял боб в турския магазин, та се сготвя за половин час. Много съм доволна.

Общи условия

Активация на акаунт