Частни училища -информативно - дискусионна тема- 61

  • 59 456
  • 849
  •   1
Отговори
# 840
  • София
  • Мнения: 12 058
Скрит текст:
Аз тук преброих 14 седмици ваканции в Германия: https://integreat.app/muenchen/bg/%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B7 … D0%B8%D1%86%D0%B8 Толкова преброих и в България.
Пък и ваканциите са толкова, колкото бяха и по наше време. Даже май тогава бяха повече, а и се учеше до 11-ти клас. Та не виждам как това ще е причината "повечето български ученици да са все по-неподготвени и все по-неконкурентоспособни на своите европейски връстници", ако изобщо приемем, че това е вярно. Единственият проблем с хорариума, който аз виждам, е с математиката в прогимназиален етап. Който лесно може да се реши за сметка на абсолютно паразитни предмети в същия етап, какъвто е Технологии и предприемачество. И т.нар. час на класа.
Sanaka, Германия е една от най-неподходящите държави за сравнение на ваканции.Там всяка провинция  си има свое отделно "МОН", свои учебни програми, свои ДЗИ,  ваканциите им  съответно  също са различни. Сега погледнах тези нa провинция NRW (твоят линк е за Бавария), сборно са 79 дни, което със сигурност не е 14 седмици. Продължителността на обучението като години също е различна. Все още има провинции, в които има училища и от двата типа, g8 & g9. Тоест в едните гимназията е от 5 до 12 клас вкл., в другите   - от пети до 13-ти..
Да, така е, ама децата в Бавария не са по-неграмотни от тези в NRW, нали? Та не са проблем ваканциите очевидно. Хванах произволно Германия, защото е държава, в която се води, че образованието е добро. Ето тук има данни за продължителността на ваканциите в европейските държави, които са доста по-различини, от тези, посочени в Труд. https://solidbul.eu/wp-content/uploads/2017/08/Daljina-vakancii- … ni-v-Evropa_1.pdf Излиза, че ние сме от тези с най-малки ваканции.
Така или иначе, въпросът беше какво им е толкова драматично зле на българските учебни програми. Сравнено с Европа материалът е ОК, хорариумът също като цяло е ОК, дребните детайли по структурирането не са толкова съществени, че да определим учебните ни  програми като "основен проблем".

Последна редакция: нд, 19 ное 2023, 14:53 от sanaka

# 841
  • София
  • Мнения: 18 060
Фенси, аз статията дори не съм я чела.. Идеята ми беше, че Германия е най-неподходяща за сравнение по този параграф. Взимаш една провинция и правиш сравнение с БГ, при това нека е при напълно точни данни и за двете страни. Стигаш до извода, че нещата са близки, даже еднакви. Тогава някой идва с инфо за друга провинция, в която картинката е по-различна.

Санака, никъде не съм изразила мнение, че проблемът е във ваканциите. Wink Даже винаги съм харесвала факта, че стартът на учебната година у нас е  на 15.09 и краят макс на 30.06.

И цялата ваканция да вземат на децата в БГ, и супер програми да съставят,  пак няма да е  много по-различно, докато слабите  звена сред учителите са пак там, докато добрите сред тях губят ценно време за въдворяване на ред в класната стая, докато някои родители  осъзнаят, че проблемът е в  "чадото", докато на някои директори започне да им пука повече какво се случва в повереното им училище и т.н..

# 842
  • София
  • Мнения: 12 058
Ти не, Черна станция изрази такова мнение, та от там тръгна въпросът за ваканциите.

# 843
  • Мнения: 41 043
Ами това прочетох. освен това принципно имам спомени, че никъде нямат такава лятна ваканция като у нас, та реших, че знаят какво пишат.

# 844
  • София
  • Мнения: 12 058
Нашата лятна ваканция е по-дълга от тази в повечето държави, но те имат много повече и по-дълги ваканции през учебната година. На мен лично нашия вариант ми харесва повече. Помня колко обичах лятната ваканция като ученичка. Другите през годината не ги забелязвах особено и не ги броях. Иначе и по-дълги от нашата лятна ваканция има - Италия, Испания, Португалия, Малта... И съвсем разбираемо - едни темеператури са юли и август в тези държави, съвсем други във Финландия примерно.

Последна редакция: нд, 19 ное 2023, 15:50 от sanaka

# 845
  • Мнения: 9 716
Май нямат домашни толкова децата. Едно е да приключиш в 15, друго в 15 да се прибереш и тепърва да учиш. Само при едното дете научаването става в клас основно. Другите имам чувството, че ходят там да чуят кой урок да научат

# 846
  • Мнения: 5 898
Да, и това го има. Самоподготовката за в къщи в много от другите държави не е толкова силно застъпена, както е при нас. А там това се осъществява до голяма степен в клас. Та не е ясно как трябва да се нормализират данните, за да не сравняваме ябълки с круши. В конкретния случай МОН вадят от детайла и контекста само данните, които им изнасят на планираните промени, за да фитнат на едни числа от ЕС. А други, които им пречат, все едно не съществуват.
Големината на лятната ваканция е и свързана с географското местоположение също. Както и тези в учебната година.

# 847
  • София
  • Мнения: 283
Дами и малко господа, май е време за новата тема, за да не ни заключат...

# 848
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 301
Ми вземи я направи, ще е много голяма полза. Аз не мога, поради което поднасям извинения

# 849

Общи условия

Активация на акаунт