Ноемврийски книжен клуб - 2023

  • 3 220
  • 41
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 5 176
Една идея, родена из другите теми във форума - нашият книжен клуб!

Целта на клуба е не само обсъждане на месечна книга, но и разкази на всеки две седмици, за да могат да се включат и хора, за които времето за четене е силно ограничено.

Правила за участие в клуба и разяснения как ще процедираме:
Скрит текст:
- В рамките на един месец се обсъжда една книга.
- В рамките на един месец ще се обсъждат два разказа по възможност. Някой разказ може да отнеме и повече време, графикът ще е плаващ в зависимост от настоението на членовете и наличните предложения за следващ.
- Нека не обръщаме внимание на ден-два-три забавяне или избързване в подаването на информация - хора сме!
- Изборът на книги и разкази ще се случва чрез анкета, освен, ако няма само едно предложение.
- Избраните книга и разкази за следващия месец ще се задават няколко дни предварително, възможно най-рано, за по-безпроблемно сдобиване с четивото.
- Предложения за книги и разкази могат да се правят в самата тема (напр. вместо "запис") или на лично към мен. Ще подканвам, когато наближи средата на месеца, но можете да давате предложения през целия месец. В зависимост от броя предложения и брой гласували на място ще решаваме дали някои заглавия да останат в предложенията за следващия месец.
- Много моля за конкретни предложения за разказ. Нещо на автор Х или от сборник У няма как да бъде подложено на гласуване.
- Хубаво е книгите да са достъпни и на места като Амазон, за членовете извън страната. Читанка също, разбира се.
- При равни гласове ще хвърлям зарче. Едната ще е текущия месец, другата - следващия.
- С предимство са книгите, които успея да намеря в електронен вариант, за да могат да се включат повече хора. Помощ от членовете на клуба винаги е добре дошла.
- Всеки четящ темата е съгласен да попадне на спойлери!
- Абсолютно всяко едно мнение е добре дошло, стига да е конструктивно. Нека си спестим просто "Пф, по-тъпа книга не съм чел". Няма лошо, разбира се, това е мнение, което всеки има за не една и две книги, но нека бъде подкрепено с обяснение кое точно ѝ е тъпото на книгата.
- Има ли нужда да споменавам, че сме тук за забавление и добрият тон е на почит? Не всеки обича люто, не всеки обича сладко, не всеки ще хареса всички книги или изобщо която и да е от предложените.
Месец Ноември
Книга: Нита Проуз - "Камериерката"
График: Всеки чете и коментира, както му е комфортно -> https://www.rulit.me/books/kamerierkata-download-818702.html

Разказ 1: "Гръмна Гръм" на Рей Бредбъри -> https://chitanka.info/text/10320-grymna-grym
График: 1-15.11
Разказ 2: "Дервишово семе" на Николай Хайтов -> https://chitanka.info/text/29557-dervishovo-seme
График: 15-30.11

Предишни обсъждани книжи и разкази с линкове към темите:
- 2022
Скрит текст:
Септември 2022 - "Хартиеният дворец" на Миранда Каули Хелър, "Двубой с Касандра" - Светослав Славчев
Октомври 2022 - "Момичето с гръмовния глас" на Аби Даре, "Не съм от тях" на Чудомир, "Кръв от къртица" на Здравка Евтимова
Ноември 2022 - "Убийствен ум" на Майк Оумър, "До вратата" на Георги Господинов, "Даровете на влъхвите" на О'Хенри
Декември 2022 -  "Уроци по химия" на Бони Гармъс, ", "Коледен дар" на Вазов
- 2023
Скрит текст:
Януари 2023 - "Приказка" на Стивън Кинг, "Песента на колелетата" на Йовков, "Последния ден на 20 век" на Вазов
Февруари 2023 - "Списъкът" на Луси Фоли, "Децата на царевицата" на Стивън Кинг, "Съдба" на Йосиф Перец
Март 2023 - "Момичетата от мочурището" на Кели Мъстиан, "Гост от палеолита" и"ОБВС" на Йосиф Перец
Април 2023 - "Вода за цветята" на Валери Перн, "Бърнис се подстригва" на Франсис Скот Фицджералд
Май 2023 - "Последната любов на баба Дуня" на Алина Бронски, "Бягството на номер 811" на Жан Тардьо, Пътепис на Филип Захариев
Юни 2023 - "Камък, ножица, хартия" на Алекс Фини, "Клисарят" на Моъм
Юли 2023 - "Симон" на Нарине Абгарян, "Лили" на Здравка Евтимова, "Чакалът" на Камелия Панайотова
Август 2023 - "Мамник" на Васил Попов, "Практическа ЕСХТ" на Невена Стоянова, "Събирача на очи" на Теа Монева
Септември 2023 - "Един аристократ в Москва" на Еймър Тауълс
Октомври 2023 - "Празникът на Вси Светии"/"Призраци във Венеция" на Агата Кристи, "Убийстватта на улица "Морг" на Едгар Алан По, "Откраднатият бял слон" на Марк Твен
Ако някой желае може да сподели мнение и коментар по предходните произведения дори след като месеца е свършил, само, моля, отбележете изрично произведението.

# 1
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 778
Благодаря за темата! Рей Бредбъри до сега не съм чела Simple Smile

# 2
  • Мнения: 18 372
Рей Бредбъри е написал 451 градуса по Фарнехайт. Когато бяха на 10-12 г. си мислех, че това е фантастика. Уви, последните години ме убедиха, че е действителност. Бредбъри - също както и Оруел - са имали поглед върху бъдещето, предвиждали са какво ще се случи. Били са мислещи хора.

Ще ми бъде интересно да прочета "Гръмна гръм", благодаря за линка.

---
Прочетох "Гръмна гръм" и "Сирената" на Р.Бредбъри. Много ми допаднаха и двата разказа, благодаря за линка. Това са кратки разкази с неочакван крайн. През 50-те и 60-те години на миналия век е било популярно да се пише така, а днес, уви - не. Като стил малко ми напомниха на нещата на Клифърд Саймък от 60 -те години (най-вече на Котешко око). Имам предвид, че това е наистина една научна фантастика с известен антропологичен елемент. Разбира се - много по-кратка, той пише цели романи.
Хареса ми, че е засегнат "ефекта на пеперудата".

Сирената също ми бе доста интересна, има щипка мистериозност в нея. Безспорно автора се е влиял от слуховете за Лох Нес. Днес такива разкази трудно ще се напишат, както би се написало е нещо в  стил Лъвкрафт. В Сирената почти няма пряка реч, в Гръмна гръм е пълно с описания.


Все пак съветвам всеки който е харесал Гръмна гръм да прочете и Котешко око на К.Саймък. Последната книга дава интересен поглед върху проблемите свързани с пътуване във времето назад - в годините около раждането на Исус, в праисторията и пр.. Децата на нашите деца пък показва друг проблем - какво става ако цели народи бягат от бъдещето към миналото. Без да знае че ще има емигрантски вълни седем десетилетия по-късно Саймък е предвидил много от проблемите

Последна редакция: пт, 03 ное 2023, 14:23 от Лорд Сняг

# 3
  • Мнения: 524
Прекрасен Бретбъри !
Прохождането ми с него е с "451 градуса по Фарнехайт" - аудио книга.
Много различна и впечатляваща и нехарактерена като стил за мен.
Е, разказът е също типичен за него - сега, минало, минало в бъдещето и сегашно бъдеще.
Смъртта на една конкретна пеперуда , осигурила последващата такава на жабата, жабата на щъркела, а щъркела на интелигентен хуманоиден род/ в преносен смисъл/.
Кратко и ясно - дори и само една мисъл може да убива !

# 4
  • София
  • Мнения: 5 569
Привет, момичета! Благодаря за новата тема!
Малко по-трудно ще я чета книгата тоя месец заради пдф формата, не съм намерила начин добре да го възпоризвежда киндъла. Ако имате съвети, ще се радвам!

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 798
Привет, момичета! Благодаря за новата тема!
Малко по-трудно ще я чета книгата тоя месец заради пдф формата, не съм намерила начин добре да го възпоризвежда киндъла. Ако имате съвети, ще се радвам!

https://cloudconvert.com/pdf-to-epub
Конвертирай файла онлайн, свали го и вече ще го имаш в нужния формат за киндъла.

# 6
  • София
  • Мнения: 5 569
Kateto-S, огромно благодаря! Безценен съвет! И става за секунди! Hands Thumbsup

# 7
  • Мнения: 541
Привет банда, благодаря за новата тема!
Започнах да чета вече книгата, но съм още много в началото, за да имам някакво мнение.
Разказа го глътнах за минути. Интересна ми е тази тема за машина на времето и връщане в миналото. Интересно бе засегнат и  "ефектът на пеперудата".

# 8
  • Мнения: 189
Привет, момичета! Благодаря за новата тема!
Малко по-трудно ще я чета книгата тоя месец заради пдф формата, не съм намерила начин добре да го възпоризвежда киндъла. Ако имате съвети, ще се радвам!
Петя, аз го пратих на Киндъл-имейла си със заглавие на съобщението "Convert". Преди време бях прочела някъде този съвет и досега винаги е работил. Сега също проработи, макар да имах съмнения.

# 9
  • Мнения: 790
Чета в момента книгата. До около 30 процента съм стигнала. Не знам защо очаквах някакъв психологически трилър; сигурно защото са модерни. Но не е това. Моли е интересен характер, но не знам доколко е достоверен. Явно има някакво състояние, което авторът засега не назовава. Чудя се дали е Аспергър синдром, някаква степен на аутизъм? (Видях, че и в ревюта се чудят.)  Но не мисля, че хората с Аспергър синдром са толкова наивни дори и да не могат да разберат сарказъм или други нюанси в комуникацията. От една страна, имаме изключително наивна Моли. От друга страна, мислите и наблюденията й могат да бъдат доста проницателни за човек изпускащ социални детайли. Аз не разбирам много, така че ако някой друг изкаже мнение, ще е интересно.

Засега върви някак монотонно, дори с повторения на мотиви.

# 10
  • Мнения: 189
Прочетох книгата доста бързо, лесно вървеше. Да, Моли е интересен герой. И вярно в анотацията се посочва, че няма кръв и дискомфорт. Head Band
Първо искам да кажа нещо по въпроса, повдигнат от Cool_Cat, но ще го сложа в скрит текст, за да не отегчавам невротипичните сред нас Bowtie . Чудех се дали да не го пратя на лично съобщение, но пък се сетих, че може да е интересно и за друг:
Скрит текст:
Та, аз също мисля, че тя е в спектъра на аутизма и то точно с Аспергер. За това, което те зачудва, мога да кажа, че всъщност при спектъра дефицитите са индивидуални. Т.е. един аспергер (неинтелигентно ще си позволя да нарека така "човек със синдром на Аспергер", защото ми е по-лесно (но пък не ми пречи да изпиша толкова много като обяснение на това Rolling Eyes )) може да схваща какво означава изражението на лицето, но да не улавя интонация, например. А при друг може да е обратното или да не схваща и двете, но пък да е супер чувствителен в нещо друго. Имам личен опит, затова го казвам, иначе в популярните статии и материали се обобщават по-изразените общи характеристики. Например се казва нещо от вида на "обичайно/често тези хора не усещат еди-какво си". Но ние сме умни и знаем, че извън "обичайно"-то има и други, необхванати от тенденцията. Освен това, точно аспергер-ите са почти неразличими от всички хора и те с годините успяват да приучат някои сигнали и да ги разпознават, но в други, по-малко тренирани области, остават по-назад. Също така в някои ситуации разпознават някакъв сигнал, а в други - същият сигнал остава загадка за тях. Моят личен опит е, че като по-малък човекът не разпознаваше, че хората му се присмиват, и се смееше заедно с тях, докато не се зачуди защо не спират в някакъв момент и се запита какво всъщност става. И така полека-лека му обясниха и научи. В същото време същият човек е адски емпатичен и много добре усеща как се чувстват другите и улавя какво излъчват само като ги погледне - дали са на седмото небе или в някоя тъмна яма. И пак в същото време, този човек понякога възприема буквално нещата, които се казват, което пак разсмива бая народ. Да не ви обяснявам какво става, когато му зададат въпрос - само се сетете за Шелдън или д-р Бренан от "Кости" (както и доста от стажантите ѝ), отговаря буквално и изчерпателно точно на този въпрос, а в доста случаи всъщност въпросът е или израз на мнение от другата страна, или някаква закачка, или пък е с преносен смисъл.
Често, докато гледам Шелдън, Монк и Кости си мисля, че нереалистичното в тези сериали е това, че героите изобщо имат близко обкръжение. Истината е, че в истинският живот те са адски самотни и нямат толкова подкрепа - трудни са за изтърпяване и хората просто се уморяват. В случая с Моли - нейната супер сила е педантичността и свръх-ефикасността при поддържането на чистота и ред. За разлика от Монк и Кости, това не е умение, което си заслужава сериал, нито пък е обществено значимо, нито носи пари... Който е по-ангажиран със спектъра, знае, че тези "звездни" примери от киното и ТВ са голямо изключение и всъщност супер силата на повечето аспергери и високофункциониращи аутисти, всъщност е нещо неатрактивно, незначително и практически безполезно.
И сега за книгата - Отбелязвах си всяко място, където Моли оставяше нещо недоизказано, за да се върна назад, ако се наложи. Е, всички неща се навързаха докрая, дори и един детайл, за който вече на почти последна страница се чудех дали ще го обяснят.
Честно казано, изобщо не ми хрумна кой е убиецът. Подозрението ми падна върху двама души и няколко пъти си смених мнението, докато четях. Накрая се оказа, че съм била далеч от истината.
Дадох си сметка, че на книга Моли ми е симпатична, беше ми мъчно за нея. И се сетих, че ако това беше филмирано, щеше да ме подразни и в някакъв момент да си кажа: "Ами, като е такава патка, заслужава си." Естествено - в книгата ние сме свидетели на това как се разгръщат разсъжденията ѝ и разбираме мотивацията ѝ, а когато това ни е ясно, можем да съчувстваме. Във филма ще сме като хората около нея - ще виждаме само поведението, ще чуваме думите, без да знаем какво има под тях и ще е дразнещо. Дори околните да искат да помогнат с напълно разумен съвет, тя не винаги го чува или взема под внимание - все пак е личност, а не кукла на конци. Затова и по-горе съм споменала, че в истинския живот тези хора са доста самотни - през голяма част от времето хората просто не издържат. Само роднините нямат избор.
Джизел ме озадачаваше. Чудех се доколко е искрена. Честно казано, ми беше подозрителна - богаташка, която се жалва колко ѝ е тежко (да спи до обяд и да харчи милионите на мъжа си), винаги кънти на кухо. Освен това, като виждах наивността на Моли, не можех да се доверя на нейната преценка. Но пък знае ли човек. Е, сега знам, ама до край се чудех какво ще излезе от тази кукла.
Родни ми беше неприятен от самото начало, както и Хуан Мануел, макар че с развръзката се оказах неправа в някои аспекти.
Всъщност останаха недоизяснени неща - например за бабата и дядото, както и за произхода на бабата. Там би могло да се поработи още.
Cocktail
Violin

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 798
Аз също прочетох книгата бързо.
Хареса ми, че е в първо лице, но може би ако освен Моли, разказваше и друг (например Хуан Мануел), щеше да ми е по-интересно.
Все се чудех защо разсъжденията на камериерката са особени и губи време да разказва и описва неща, които може да се пропуснат. А то.. синдром 🙂
Сгреших в предположението си кой е убиеца.
Мога да кажа за финал, че книгата не ми хареса. Стори ми се някак.. хубав замисъл на история, но скалъпена набързо и резултата е незадоволителен.

# 12
  • Мнения: 189
Аз също прочетох книгата бързо.
Хареса ми, че е в първо лице, но може би ако освен Моли, разказваше и друг (например Хуан Мануел), щеше да ми е по-интересно.
Всъщност идеята ти за още един разказвач от първо лице е страхотна - наистина би внесло динамика.

# 13
  • Мнения: 3 630
Преполових книгата. Намирам я за глуповата, а главната героиня е непоносима. Все пак ще я довърша, въпреки че е изнервящо отегчителна.
Озадачена съм, че заглавието е успяло да събере толкова читателски интерес и призове.
Факт е също, че ще има и придължение…

# 14
  • Мнения: 790
Благодаря за обяснението, Phoenix!

И аз прочетох книгата. На мен ми прилича на YA (young adults) роман. Моли ми е симпатична, но ми се искаше авторката да спомене чрез някой от героите какво състояние има. Явно се опитва да каже нещо важно чрез това, така че ако е толкова важно наистина, по-добре да го назове и да не оставя читателите да гадаят.

Моли е наивна. Самата книга е наивна, в смисъл не особено реалистична. Когато Моли попада в беда, изведнъж удобно изкачат влиятелни приятели--нещо като Deus ex machina. Като добавим и темата за добрия, но нелегален мексиканец, историята наистина започва да прилича на четиво за юноши от днешно време.

Самата Моли изглежда и звучи като излязла от 60-те години. Разбирам, че е израснала с баба си, но все пак е ходила на училище и комуникира с други хора. Ако не споменаваха телефони, нямаше да знам кога се развива действието. И Джизел не успя да събуди в мен симпатия. Използва хората около нея, включително Моли, по подобен начин на Родни.

И аз видях, че има продължение. Определено ще го пропусна.

Последна редакция: сб, 11 ное 2023, 16:41 от Cool_Cat

# 15
  • Мнения: 3 630
И аз я завърших, което си е постижение. Като някакъв нескопосан скеч беше цялото нещо. Адски зле. Слабо перо, тъпа история, нелепи герои… Единственото хубаво на книгата за мен е корицата.

# 16
  • Мнения: 189
Напълно съм съгласна с мнението ти, Cool_Cat. И освен другото, има морално укорими действия и въздържане от действия от страна на Моли, които не знам как така просто се разминават. Ами, това е престъпление. И ако тя се мисли за добро момиче, би трябвало да помисли още малко. Но няма как да кажа по-ясно какво имам предвид, защото не всички са стигнали до края.

И аз доста се чудих кога всъщност се случва това, защото покрай ежедневието с баба ѝ имах усещане за 60-те или максимум 80-те, но пък забелязах споменаването на разни по-съвременни неща и разбрах, че съм се подвела от "съкровищата", "фигурките на витрината", "фонда Фаберже" и най-вече от гледането на Коломбо. Къде го намериха тоя Коломбо да го гледат, направо бях в недоумение?
Това за Deux ex machina и аз си го помислих. Като се появиха в стаята за разпит бях като "Да, бе!" Все пак защо баща ти ще работи това, ако ти работиш онова? Честно казано, се зарадвах, че ще помогнат на момичето, но също така бях леко разочарована, защото беше слабо измислено.
И още едно съвпадение с теб - мексиканецът ме остави с усещане, че не е много убедителен. Аз и в предишното мнение го казах - първо ми беше съмнителен, а после ме изненада. А сега да си кажа честно, аз не бих му вярвала.

"Наивно" е добра дума, която описва доста аспекти на книгата. И все пак я прочетох страшно бързо и всъщност самият начин на разказване на Моли ми допадна, заради нейната особеност. Права си, че сякаш е трябвало да се назове състоянието - един нелош резултат можеше да е повече информираност и осъзнаване за него. А сега всъщност гадаем, защото аз мисля, че е в спектъра, но може да е ефект върху мозъка на детето, предизвикан от зависимостта на майката.

Продължение, казвате... Да вземем да не го предлагаме в анкета, а Wink

# 17
  • Мнения: 524
Прочетох месец ноември много бързо и леко. В началото не разбрах защо случили се неща се описват повторно като преразказ на случилото се.
Моли си е просто странница и не мисля , че има модерна диагноза. Дори да не разбира реакциите на хората, в частност на първия приятел - измамник, то поне баба й би забелязала нещо съмнително около него.
Така и не повярвах на "невинната" Джизел. Чиста проба съмишленик в аферата !
И накрая докато беше супер наивна изведнъж започна да играе прикрити роли и да разкрива престъпление - абсурд !

# 18
  • Мнения: 5 176
Побут, побут Simple Smile Какво ви се чете следващия месец, давайте предложения Simple Smile

# 19
  • Мнения: 790
Благодаря за побутването, Inferiya! Къде отиде почти цяла година?!!

Има ли все още някой, който не е прочел  "Изрисувано с къна"?  Толкова пъти я номинирахме и не бе избрана. А аз съм я приготвила от месеци Simple Smile

Второто ми предложение е "Дядо Прас" на Тери Пратчет.

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 798
Моите предложения:
Разказ: Роалд Дал - Кожа (има го в читанка).
Книга: "Тътени" на Цончо Родев

# 21
  • Мнения: 18 372
Тътени са трилогия- Тътени - Бурята - И стана ден.
 Инак са хубави книги, правен е опит да се копира стила на Железният Светилник.https://chitanka.info/text/23002-tyteni

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 798
Цончо Родев е помолен от някогашния кмет на Сливен - Георги Данчев, да напише книги за града, да разкаже историята му. Или поне така ми разказва моя свекър. Не мога да кажа дали е копиран стила на "Железния светилник" (чела съм го отдавна), но си струва да бъдат прочетени всички три.

Последна редакция: нд, 19 ное 2023, 17:06 от Kateto-S

# 23
  • Мнения: 18 372
Историята на революционния Сливен минава през разказ за Бано чорбаджи. Бано е от хайдушка фамиля - Силдарите. Сам той на младини се прочува с чутовната си сила, домът му става свърталище на не един и двама хайдути и комити. При Бано идват исторически личности като Раковски и Левски. Бано взима участие и в църковно-просветните борби. Накрая доживява да види Сливен свободен.
Както в Преспанските камбани и тук е показан образът на капиталиста, който не мисли за род и родина, а за парите си. Стилово Цончо Родев е уподобил четирилогията на Светилника. Не мисля, че е умишлено, но е търсена една героика на Възраждането, характерна за социализма.

За мен обаче е смешно, че трилогията се развива в един доста дълъг период. Най-напред се говори за Селимински, който преселва българите в Бесарабия през 1829. По това време Бано е вече достатъчно голям, за да бъде главен герой. Бано остава жив до Освобождението, когато е вече старец. Все пак трилогията е доста хубава и правдива, препоръчвам я горещо.

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 798
Бяно, лорд Сняг 🙂
Абсолютно точен коментар! В допълнение мога да кажа, че е направено голямо проучване, използвани са много достоверни факти, измислицата е сведена до минимум. Дори образите на Силдарите и други герои, са събирателни от истински личности. Някои събития и случки ме потресоха.
Има скучни пасажи, описващи военните събития по онова време. Но като изключим това, съм съгласна с теб, че трилогията си струва.. особено след тази "Камериерка" Моли 😄 (моля, не се обиждайте, който я е предложил, но оставам с впечатление, че повечето не я харесаха)

# 25
  • Мнения: 790
Наистина е много добре написана трилогията! Чела съм я и едва ли ще я прочета отново заради клуба, но я препоръчвам на тези, които обичат историческа художествена проза.

# 26
  • София
  • Мнения: 5 569
Подредила съм си я за четене и аз. Прочетох за нея в друга тема тук във форума наскоро. Дано наистина си струва.

# 27
  • Мнения: 18 372
Бяно, лорд Сняг 🙂
Абсолютно точен коментар! В допълнение мога да кажа, че е направено голямо проучване, използвани са много достоверни факти, измислицата е сведена до минимум. Дори образите на Силдарите и други герои, са събирателни от истински личности. Някои събития и случки ме потресоха.
Има скучни пасажи, описващи военните събития по онова време. Но като изключим това, съм съгласна с теб, че трилогията си струва.. особено след тази "Камериерка" Моли 😄 (моля, не се обиждайте, който я е предложил, но оставам с впечатление, че повечето не я харесаха)

Да, така е. Струва си трилогията, авторът сам е казвал, че се е стремял тя да бъде ако не абсолютно достоверна в исторически план, то поне максимално правдоподобна. Например вкарани са слова на Левски, за  част от които се знае категорично, че са истинни. Също така в един момент Левски отива при едната от двете сестри на Раковски. Историците спорят дали е отишъл при Неда или при Надежда. Авторът обяснява, че той е приел, че е ходил при Надежда, защото Неда  по това време е твърде млада, за да има отношение към революцията.

Разбира се има и леки исторически неточности - в третата част Садък паша е посочен същински звяр в човешка кожа, но всички сочи че Чайковски-Садък паша е бил голям реформатор за времето си, стремял се е да интегрира българите.Дори - според З.Стоянов - предложил на Хр. Ботев да приеме служба при него. Другата ми забележка е, че когато избухва РТОСВ Бяно разговоря с Хилас паша и коментират негрите в САЩ. По това време българското общество не и чувало за негрите, а САЩ само преди 3 г. са водили война за обединение и не са били САЩ. Но това са дребни детайли, които ще подразнят само някой с големи познания в историята. Като цяло трилогията е увлекателно написана.

Тя проследява развието на града още от времето на старите Силдаровци, които са съвременници на Индже (края на 18 в.), преминава през младостта на Бяно и това как Селимински отвежда сливенските българи в Бесарабия, впоследствие идването на Раковски, а после и Левски, борбата която Сливен подема по време на РТОСВ (1877-1878) и завършва с Освобождението.

В трилогията се появяват много исторически личности - Раковски (който е от Котел), Левски, Добри Чинтулов, (Сливен)Добри Желязков (Сливен), Панайот Хитов (Сливен)
На моменти патосът е леко приповдигнат, нещо характерно за социализма, където се гонеше героиката. Но като цяло трилогията е доста правдоподобна. Може би единствената слабост е, че Силдаровци са наистина голям род, човек трябва от даден момент да следи кой чии племенник или син беше. Но главните герои - Бяно, сестра му Трънка, Кокон Таша (тя ми бе от любимите героини) и пр. - остават до края. Сред любимците ми бе и Хайдар паша.

Последна редакция: пн, 20 ное 2023, 12:40 от Лорд Сняг

# 28
  • Мнения: 524
Благодаря за "Дервишово семе" !
Парадоксът в живота - добрият човек е нещастен в добрината си, а лошият - богопомазан !

# 29
  • Мнения: 189
Най-после прочетох "Гръмна гръм". Много ми хареса. Хах, не очаквах тази пеперуда да има такъв ефект, ама той водачът си предупреди. Съвсем като в израза "ефект на пеперудата", макар да не размахва крила Sweat Smile Много ми допаднаха описанията - уж кратък разказ, а всъщност доста задълбочено представяне на сцените. И сега се вдъхнових да прочета и други разкази на Рей Бредбъри. Аз само го знам като автор, но не съм чела нищо негово. 

Ама "Дервишово семе" няма да го чета пак, че имам само гнусни спомени от него. Books

# 30
  • Мнения: 5 176
Скъпи четящи, анкетата е жива до понеделник вечер. Имате право на два гласа, както и да правите промени Simple Smile

# 31
  • Мнения: 1 524
Аз сега привърших Моли и оставям коментар в скрит текст. Нали е след 15то число и принципно може и без, но все пак.
Скрит текст:
Книгата ми се видя тегава, всичко от гледната точка на Моли. Особено многократните описания колко обичала да чисти и как обичала работата си, сапунчетата и униформата.
Моли е с някакъв синдром - така е описана, но наистина е хубаво да се назове.
Престън дядо ли й е все пак? Май Да, но защо не го доизказа?!?
Моли си е за Панделата отвсякъде. Лъжесвидетелстване и бутна грешния човек в затвора за убийство. Едно е това с наркотиците, но Родни все пак не е убиец. Престъпно е. А и с това почистване и с възглавницата стана съучастник.
Джизел я подозирах до последно. Но Епилогът обясни защо Моли я спаси и защо е извън подозрение.
Луис Мигел го изписаха съвършен за Моли с чистенето, лъскането на обувки и лактите. Дааа бе, да. Много слаб момент.
А и появата на Шарлот си беше скалъпена. Идват Добрите!
Убиецът нямаше как да го заподозрем, защото за нея не се спомена почти нищо. Накрая - бам!
Краят ме изненада, да. То нали това уж е идеята - как характерите могат да изненадват. Наивна, не разбирала, а оплете паяжината за всички.
Научих все пак неща и от тази книга и не съжалявам.

Последна редакция: нд, 26 ное 2023, 07:04 от HappyRSmile

# 32
  • Мнения: 790
HappyRSmile, съгласна съм с теб за края. И за мен беше "бам" по същите причини. Дори се почувствах донякъде измамена.

Скрит текст:
Какъв е смисълът да се опитваме да отгатнем кой може да е убиецът, когато ще се появи герой от почти нищото, който не е бил част от историята?

Но това е защото авторката сякаш не е знаела какъв жанр да сътвори. Така че мистерията може би не е главната й цел, а да добави и социални аспекти. Но и те са неизказани.

За мен това с Престън също остана загадка. Може би ще го изясняват в следващата книга.

# 33
  • Мнения: 5 176
Много фотофиниш, много нещо в последно време Simple Smile Разказите са ясни, пускам още една анкета за книга до сряда вечер  Simple Smile

# 34
  • София
  • Мнения: 6 087
Потвърждавам за "Тътени" - много е хубава. Макар, че аз засега съм прочела само първата част от трилогията. Наистина е доста обемна, някои части дотежават и доскучават, аз си признавам, че попрескочих малко. Иначе "човешките" истории са много интересни. Много ми харесва образ на Бяно. Simple Smile Ако намеря време ще чета и другите две части.

# 35
  • Мнения: 189
HappyRSmile и Cool_Cat, същото мисля и аз. Неприемливо е това, че за убийството остана обвинен погрешният човек. Наистина, престъпник е, но имаме убиец на свобода. И колкото и жертвата да е заслужавала съдбата си, това е убийство, в края на краищата. Не би трябвало да се замита по този начин.Do Not Litter

За Престън и "дядото" - мисля, че той разказа как с бабата на Моли са били сгодени, но нейните родители (много богати) не се съгласили. Тогава Престън и бабата се разделили. Ето няколко дразнещи несъответствия, които видях:Bell
Бабата и Престън били на по 16 год, когато се "сгодили" и били принудени да развалят годежа. Разделили се и тя намерила друг. Забременяла и родила преди да навърши 17 год, заради което нейните родители я изгонили.
Е, как така бързо мина от единия на другия? Какво стана с любовта към Престън?
Освен това, какви са тези родители, дето уж били богати, пък тя е в такава нищета? И как от охолство в пубертета преминава към работа като чистачка? Т.е. кой я е учил как да чисти и поддържа ред? Също така - добре, ядосани били, дали ѝ урок, натрили ѝ носа. Ама като минало време, защо са я оставили в такава немилост? И на своята внучка - майката на Моли, не са помогнали с нищо. Animal See No Evil
А Престън, който не бил на нивото на семейството на годеницата си, как пък успя да изучи дъщеря си и тя да стане партньор в адвокатска кантора? Ами, такива неща само по филмите има. Е, и по книгите, явно. Smiley

Вероятно е тези странности да бъдат обяснени в продължението, но аз не планирам да го чета. Явно не ме тормозят чак толкова.

# 36
  • Мнения: 1 524
Phoenix, Cool_cat, благодаря за отзивите и обсъждането. То нали в това е идеята на този клуб така или иначе - да го обсъдим. Ако ли не, всеки ще си чете каквото си иска, няма де в клуб. Но много малко отзиви има и бях се отчаяла, когато никой не писа след моя. Само се пънах да я чета тази книга.
Та - Много Ви Благодаря за дискусията.
Другото - този Престън ли е дядото наистина, много странна история и как бабата е все в нищета.
Колкото за неговото добруване - това е Американската Мечта. Бащата ще работи като портиер, но ще издържа със сетни сили децата, които със скъпо образование ще станат супер успешни в живота. И стил Гетсби - на младини отритнат като беден, на свой ред ще докаже колко стойностен е  и колко са грешали за него родителите й тогава. Клишета, клишета.
Аз още за друго се замислям, за математическата страна на въпроса: фондът “Фаберже”.
Не се каза колко е бил той, а че много години бабата все там е внасяла, после и внучката.
Наемът беше 1.700 долара.
Т.е. Цените са високи.
А когато Джизел преведе 10.000, се оказаха в пъти повече от някогашния “Фаберже”.
Е, за толкова години вноски, все не е имало поне 10 хил вътре?!? Тя въобще как би се издържала няколко години от него, докато учи? Сметката не излиза, ама никак.

Последна редакция: вт, 28 ное 2023, 15:50 от HappyRSmile

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 798
Очаквах да има развитие след кражбата на фонда "Фаберже"и историята с бившия - даже бях сигурна, че ще се появи отнякъде и едва ли не портиера ще вземе нещата в свои ръце да помогне да се възвърне изгубеното.. или да отмъсти за страданията на Моли. Някак недовършено ми се стори.

Малко ми "сладнееше" тази книга. Лесно се чете, но ако не беше клуба, не бих я прочела.

# 38
  • Мнения: 790
Аз дори не помня подробностите за сумите  вече, а и изтрих книгата от четеца и не мога да проверя.

Портиерът няма как да плати скъпо образование в САЩ, но има начини децата му, ако са добри, да получат стипендии за университети и в някои случаи дори да учат на практика безплатно за тях. 

Аз не очаквах да се появи измамникът, който ограби фонда на Моли и баба й, но беше странно, че тя дори не е направила опит да говори с банката. Тя ясно осъзнаваше какво се е случило. 

HappyRSmile, това е нормално за онлайн клубове. Хората пишат ако могат, ако са в настроение, ако са вдъхновени от нечий коментар. Тук дори се коментира в повече подробности отколкото в друг онлайн клуб, в който коментарите бяха от сорта "Хареса ми".  Иначе и аз забелязах, че много хора гласуват, но по-малко коментират после.

# 39
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 778
Аз за съжаление съм я оставила на пауза, че имам изпити в момента Sad Но като ви чета, много странно изглежда всичко и се замислям заслужава ли си.

# 40
  • Мнения: 119
Момичета, видях книгата от вас. С малко бебе съм и във всяка свободна минута я "поглъщах". Бях доста въодушевена и сега, когато я приключих прочетох мненията ви. Направо имам чувството, че сме чели различна книга 😁 Ето това е красотата на разнообразието от вкусове!
Мен лично ме докосна способността на авторката да поддържа образа на Моли. Относно несъответствията от живота на бабата и дядото - за мен това е едно леко напомняне, че обстоятелствата и хората се променят във времето, животът е един кръговрат и никой не е по-успешен, влиятелен или богат от времето, което за миг може да смени местата на богатата дъщеря и бедното момче. Заинтригуваха ме обратите. Както и буквализма на Моли плюс останалите аутистични черти. Също и това, че въпреки всички свои странности, тя срещна своя половинка. Едно леко напомняне, че такива каквито сме, ще бъдем обичани от правилните хора. Книгата беше добро попадение в тазгодишната ми библиотека. Видях, че сте писали за втора част. Дано скоро бъде издадена и в България 😊 Не знам защо, обаче правя лека асоциация с "Хартиеното момиче" и "Защото те обичам" на Гийом Мюсо като усещане, което остави в мен този роман.

# 41
  • Мнения: 5 176
Малко по-рано НОВАТА ТЕМА
https://www.bg-mamma.com/?topic=1609856.new#new

И само за информация - Нарине Абгарян ще бъде на Панаира на книгата в началото на декември Simple Smile Обявили са всички гости и са пуснали програма Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт